Kol saati seçimi. Hangisi alınmalı ?

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Abiler 2 tane kol saatinde karar kıldım. Ama onların arasından seçim yapamadım.

Casio . Sgw-400H-1B2Ver

Sgw-300H-1Avdr

Bu iki model. Biri sadece elektronik diğeri analog+elektronik karışımı.

İkisinde de barometre , altimetre , termometre , alarm vs. Var.

Peki bu fiyat civarında (200 TL) bu saatler ideal midir ?

Yoksa daha iyisi var mı ?

Bir de saat işinden anlayan abiler
-'lerini ve +'larını yazarsa sevinirim.

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Ooo Enescim,çok soru sormuşsun,nereden başlasam bilemedim.
Öncelikle ilk seçeneğin olan saati 3 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Fakat bu saatlerde altimetreden her zaman doğru sonuç bekleme,çünkü sonucu ortamın basıncına göre belirliyor,haliyle basınç değiştikçe verdiği değerler de değişiyor.Ayrıca termometre de kolundan çıkarıp yarım saat beklemeden doğru sonuç vermiyor.
2.seçeneği bence es geç. 1.si çok daha şık ( tabi bana göre )
Bu saatler tr'de yaklaşık 150 lira. Aklında bulunsun,fazla para verme.
Son olarak,altimetre çoğunlukla doğru göstersede bazen sapıtıyor ve 100-150 metre yukarı fırlıyor,ardından saatler sonra yağmur başlıyor.Bu saatler bir de bu işe yarıyor :)

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
Bir ara bende merak sarmıştım bu sıcaklıkölçer, yükseklikölçer ve benzeri donanımları olan saatlere.Özellikle turlarda işime yarar diye düşünmüştüm.Ancak kullanıcı görüşleri nedeniyle vazgeçtim.

Öncelikle saat ne kadar üst düzey olursa olsun değerler, gerçek değerlerin birebir aynısı değil yakını olacak.

Örneğin, hava 10 derece ama saat bileğinde yani bileğinin sıcaklığını da sensör algılıyor olacak.Değeri farklı gösterecek.Ya da güneş altında ısıyı emecek, yüksek gösterecek.

Basınçölçer ve yükseklikölçer birbirine bağlı mantığa göre çalışıyor.Saatin basınç farklarından dolayı zaman zaman yanlış ölçüm yaptığını ve bunun yüksekliği de etkilediğini okumuştum.

Biraz olumsuz yönleri ön plana çıkaran bir yazı gibi oldu ama 200 lirayı verdikten sonra "Aaa bu da tam ölçmüyormuş" tarzında bir hayal kırıklığı yaratmasın.Bunlar senin için çok önemli değilse, tam ölçüm olmasa da yakın ölçümle fikir vermesi açısından alabilirsin.:in:

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Alper Yılmaz

Ben de hemen hemen aynı iş için alacağım. Yani turlarda havaya göre giyinmek için mesela. Çünkü bazen çok sıcak bazense çok soğuk geliyor insana onun için. Yazdıklarınızı tahmin etmiştim , yani sonuçta sensorler kolda ve kolun da sıcaklığı var. Peki bunlar yerine G-Shock serisinden standart bir saat tercih etmek daha mı mantıkı olur ? Yoksa bu iki saatten biri mi daha iyi olur ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Nabız özelliği olan bir saat alman hep günlük kullanımi hemde bisiklet turlarında yardımcı olucaktır.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Hakan Can Onrat

O saatlerin fiyatı ne civarda ?

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104
İrtifayı sıcaklığı ölçüp ne yapacaksın? Eminim bunları açıp bir kere bile bakmazsın. Bir şeyin içindeki teknoloji ne kadar fazla ise bozulma olasılığı o kadar artacaktır. 200 lira vermek yerine 30 liraya bu saati ( (link) ) al. Yazın başında almıştım,denize,havuza,duşa girdim üzerine çay bile döktüm hala taş gibi. Kalan paranı da başka şeylere kullanırsın :)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Turlar için GPS almayı düşünüyormusun?

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Turan Babacan

Yok be usta. Gps kullancak kadar yol gitmiyorum. Gittiğim yerleri de ezbere biliyorum zaten. :)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@enes savaş

(link) derecede gösteren bir tanesini alabilirsin diye düşünüştüm ondan sordum.

Bu tarz saatler vücut sıcaklığından etkilendiği için çataya asılı kullanılması tavsiye ediliyor. saatler konusunda bilgim yok. Güzel bir şey bulursam yollarım konuya.

• Beğen

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
SGw-400ü 1 yıldan fazladır kullanıyorum.
Dezavantajları,
Bilekte olduğu için sıcaklık ölçümü doğru değil, gerçek sıcaklık için kolunuzdan çıkarıp 10 dakika beklemeniz gerekiyor.
Yükseklik ölçümü hatalı olabiliyor, kalibre etmeniz gerkiyor.
Dijital saat göstergesi çok küçük ve analog kolların altında kalıyor okuması zor.
Kayışı slikon olmasına rağmen 8 ayda koptu ve garantiye dahil değil ama neyseki 20 - 25TL civarında orjinali bulunabiliyor.
Avantajları,
300 modeline göre daha şık (kişisel görüştür)
Etkinliğe başlamadan önce altimetreyi kalibre ederseniz gün içinde yaptığınız aktivitede sürekli doğru ölçüm alabilirsiniz.
Barometredeki ani değişimlerle birkaç saat içinde yağış ihtimalini öğrenebilirsiniz.
5mt derinlikte denizde kullandım defalarca kesinlikle su geçirmez.
Işıklandırması çok net gece kullanımı kolay.
Alarmı yeterli ihtiyaç görür.
Yeterince hafif kısa sürede varlığını unutturuyor.

NOT: aynı avantaj-dezavantajlar SGW-300 modeli içinde geçerlidir aralarında sadece görüntü farkı var bildiğim kadarıyla.

Bence bu tarz saatler eğer takip edip kullanırsanız doğa ile ilgilenenler için ideal. Fakat verileri takip etmeyecek, düzenli kalibrasyon yapmayacaksanız bu fiyatlar yüksek dah ucuz saatler de işinizi görür. Sadece görüntüsü için 150-200TL verilmez.

Nabız saati için decathlonda 70-80TL ye modeller vardı yüksek performanslı aktivitelerimde kullanıyorum. Günlük hayatta kullanılabilir ama ben tercih etmedim.

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bnce bunlardan almaktansa g-shock almak daha mantikli nedenide g-shoc serisi saatleri tamamen darbe saatleridir cok sert darbelere ragmen calismasindan odunvermez tum modelleri standart 200 m su gecirmezlik vardir hatta saat 220 m rede test edilmistir ve su almamistir videosu var - derecelerden etkilenmeyen acayip dayanikli omurluk bir saattir bu soylediklerimi baskasindan duyma degil kendimde zonguldak ereglide casio bayisiyim ona dayanarak soyluyorm cok sattik bugune kadar g-shock hic bir olumsuz geri donus olmadi bugune kadar

Turkcell T20 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen