Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kodra bayasını sökme ve yeniden boyama

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Silver Cord tarafından paylaşıldı.

1. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle konuyu doğru yeremi açtım emin değilim kusura bakmayın

Carraro crs 620 bisikletim var. Bilirsiniz rengi siyah ve ben kırmızı yapmayı düşünüyorum.
    Öncelikle boyayı ne ile sökeceğim bi kaç araştırma yaptım boyacılarda satılan bir sprey var adı aklıma gelmedi simdi boyayı kabartıyormus.
    Bu konu hakkında da bilgi alabilirim nasıl boyayı sökebiliriz

Şimdi yine edindiğim bilgiye göre statik boya olması gerekıyormus sanırım.
    Bu konu hakkında da bilgilendirirsenız sevinirim nasıl boya almam lazım

Fırınlanması gerekıyormus birde fırın ısını arkadasım sanayıde calısıyor ona hallettırıcem.

Tam anlamıyla şimdi ben bu boyayı nasıl sökerim,hangı tür boya almam gerekıyor,bu boya sökücü astarıda sökermi yanı bir de astar atmak gerekiyor mu

Bu işi yapmış olan arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Anlaşıldı ölü bu forum

3. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Haftaiçi gecenin bir yarısı ve sabahın erken saatinde iş telaşı zamanı yazı yazmışsınız. Boş bir zamanında konuyu gören bilgi sahibi biri bir şeyler yazacaktır.

Ziya Yılmaz bunu beğendi.
  4. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    8-9 saat geçmiş konuyu açalı, forum ölü diyorsun. herkes gece gündüz forum koşturacak değil. şuanda saat 9,26. işe gitmek için yolda olan var, işte olan var. sabır.

soruya gelince. eskiden çok bisiklet boyadım. hep zımparayla söktüm boyayı. ince olması önemli. ama tabi hep hi-ten, çelik-demir karışımı malzemeydi kadro. duyduğum kadarıyla alüminyum ve karbon kadroya zımpara zarar veriyormuş. boya sökücüler var. bir kere kullandım. ama birkaç aya boya atmaya başladı ki-oto boyacıda boyatmıştım-. sanırım boya sökücüden sonra kadroyu sağlam temizleyemedim ve artıkları zamanla boyayı çözdü. bir de kumlama denen bir olay varmış. alüminyum kadroya zarar vermiyormuş. ama nerde yapılır kaça patlar bilgim yok. bir de tavsiye. kendiniz boyayacaksanız sprey astar atmayı unutmayın boyanın altına.

5. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Asit banyosunda yaptıranlar var diye duydum.

6. kudretozbay

kudretozbay Kıdemli Üye

Seviye:
    oncelıkle sızın boyamanızı tavsıye etmem boyayı sokup bır oto boyacısına verın statık boya ıle fırın boya ayrı seydır statık bıraz pahalıdır ve kalıtelıdır fırın boya ıse arabalarda kullanılan boyadır ve cogu sanayıde yaptırabılırsınız.Oncelıkle bısıkletı komple parcalayın nalbura gıdın boya sokucu ıle bır fırca alın bırde zımpara ıstege gore ınce veya kalın sıze kalmıs eldıven gozluk ve tel fırca alın oncelıkle uzun kollu bırsey gıyın eldıvenı ve gozlugu taktıktan sonra boya sokucuyu ınce katmanlar halınde kadroya surun surer surmez zaten boya kalkıcaktır ama sız her yerıne surdukten sonra 30 dk bekleyın ve tel fırca ıle boyayı kaldırın sonra altda bu asamaları boya kalmayıncaya kadar devam ettırın sıpreyle boyarsanız cok kotu oluyor fırın boya candır

mariokaldato bunu beğendi.
  7. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Aksama kadar vaktin var ise aksama kafanda soru isareti kalmayacak sekilde en detaylari halinde mesaj atar, bilgilendiririm seni. Firin ve statik boya konusuna gelince her ikisi ayni seydir sadece proses uygulamalari farklidir, statik dedigimiz olay pistoleden gecen toz partekullu boyanin pozitif ve notr zit elektron yuklenmesi ile boyanacak yuzeye atilmasi ile olur, + kutup materyal, - kutup boya gibi ya da yine ayni sekilde tam zitti seklinde olur. Firin kismi ise sonrasinda bu boyanin belli bir ergime derecesine sematik bir isi cizergesinde ara stop duraklari ile takriben 200-215 derece gibi isiya kadar cikartilarak gerceklestirilen islemdir ve bu islem ile malzemeye yapismis olan granullerde ergime tamamlandiginda boya olmasi gereken gorunume kavusmus ve sonrasinda kademe kademe soguma esnasinda sertlesmis ve amacina ulasmis olur. Oto boyasinda ise tabancadan atilan boya genellikle belirli bir viskozitede likid durumda ve tamamiyle hava pistolesi ile atilir, statikteki gibi elektroliz olmadigi icin de yuzey iyi analiz edilmeli, boya hareler ve akmaya karsi son derecede dikkat gerektirerek homojen ve malzemenin yonunde paralel atilmalidir. Sertlesme, firinlama ise boyanin hammaddesindeki yapisina bagli olaraktan degiskenlik gostermektedir. Her boya firina verilmeyecegi gibi her boya sertlestirici katalizorler ile hazir hale de getirilememktedir. O yuzden bu gibi islemler eger cok fazla bilginiz yok ise isin ehli ve profesyoneline birakilmalidir. Oteki turlu elbet hemen herkes hayatinda bisiklet boyamistir fakat yine de yapmak icin yapmaktan ziyade uzun vadede kullanima yonelik bir sey olacaksa bu konuda deneyimli ve bilgili insanlardan teknik destek ve yardim almakta fayda vardir.

8. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kadro üzerindeki boyayı kabartıp hafif zımpara ile temizlemek için tavsiye edeceğim ürün ---> http://www.filliboyaburada.com/p-3307-Caparol-Boya-Sokucu-Solvent-bazli-cok-kuvvetli-boya-sokucu-Filli-Boya-A0138-Boya-Sokuculer-ve-Macunlar-.html

Bu ürün astarı da söker, ve yeni astar atmak kesinlikle şart, bence.
    Ama yinede bisikletin boyanması konusunda danışmanız gereken yegane kişi benim bildiğim ve takip edebildiğim kadrıyla --->> http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=126364

9. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    aceleci tavrım için özürdilerim

10. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    10 aydır siteye üyesiniz, 14 konu açmışsınız, 41 adet mesaj yazmışsınız. Tüm bu açtığınız konular ve yazdığınız mesajlar içinde bir tek paylaşım, bilgi, foruma katkı yapacak hiçbir şey yok. Sadece sorunlarınızı yazmış cevap ve çözüm aramışsınız.

En son bu konuda hafta içi gece yarısından sonra forumda örnekleri onlarca bulunan bir soruyu sormuş, sabahın erken saatlerinde de cevap gelmediği için "anlaşıldı ölü bu forum" demişsiniz.

Tüm bunların ışığında ya siz forum mantığını 24 saat sorularınıza cevap verecek bilgi kaynağı sanıyorsunuz ki yanılıyorsunuz bunun için google var yazarsınız size cevapları verir, ya da bize "şaka" yapıyorsunuz.

hiçbir katkıda bulunmadığınız bir forum için çok ağır eleştiriler yapıyorsunuz.

NOT: Sorunuzun cevabını ve detayları nasıl bulacağınızı bilmeme rağmen tavrınız nedeni ile cevap vermeyeceğim.

-Paşa-, Mhmt_EMR, verisakeet ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    söylediklerinize aynen katılıyorum. bir de forumun arama kısmını kullanmadan başlık açanlar ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar var ki illallah...
    seviyeli bir forum olduğu için buradayım ama bazen bu seviye düşebiliyor.

12. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Evet haklısınız tek diyebileceğim bu özrümüde yukarıda belirttim.
    Kendim araştırıyorum.

MehmetAliB. ve Tolga Günsezer bunu beğendi.