Kod Çalmak

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
Merhabalar. Bundan yaklaşık 2 sene önce programlama ile uğraşıyordum. Bilenler bilir oldeye alan adlı bir programlama sitesi vardı. Bu siteye gönderdiğim kodlarım, bugün gördüğüm kadarıyla üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan (program açıklamalarında sadece beni ilgilendiren açıklamalar yazmasına rağmen) başka bir kişi tarafından, farklı bir sitede yayınlanmış. Kodlar öyle ahım şahım kodlar değildi. Ufak bir döviz çevirici programının kodlarıydı fakat benden izin alınmadan, kodlar kendisininmiş gibi yayınlanması biraz dokundu bana.

Acaba bu durumda haksız çıkabileceğim bir nokta var mı?

düzeltme: ayrıca şu anda farkettiğim bir şey, kodlarımı yayınladıkları site islami bir site!

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Yoksa sen de dava mı açıcaksın :D? Dava açanlar milyonları kapıyor :D

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
@BMX_rider07
hayır bu kadar basit kodlar için dava açmaya değmez:D

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
ulu orta yere koymıyacaktınız o halde :/

• Beğen
Tepkiler: mcyc

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
o kodları internet gibi açık bir ortama koyduysam zaten, bu tip olayları göze almışımdır.
benim üzüldüğüm nokta ise bu kodları yayınlarlarken benim hiç haberimin olmaması, en azından gelip bir haber verebilirlerdi.:(
insanlar yararlansın diye yazıyoruz zaten o kodları. ama birisinin gelip de ben yazdım onu demesi biraz dokunuyor.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Merak ettiğim nokta şu, o programı yazmak için başka bir algoritma kullanma olasılığı nedir? Ordaki kodlar tıpatıp senin yazdığın kodlar mı?

Yani senn kodlardan haberi olmayan bir insan da yazmış olabilir onu, bizim üniv.de ödevlerde herkes ayrı ayrı yapıyor sonra bi bakıyoruz hepimizin kodları birbirine benziyor çoğu yönden. Seninki de bu tarz birşey olabilir. Eğer program komplex ise olması çok çok zor ama dediğinden anladığım kadarıyla sade ve basit bir kod..

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
@Sahinoz

yukarıda belirtmiştim ancak gözden kaçmış sanırım. açıklama satırlarından haberiniz vardır ( // veya /* .. */ )
bu satırlar ve yanındaki açıklamalar dahil, kodlar arasında atlanan satır sayısına kadar her şey aynı, üstelik kodlarda " cout<<"yigitcan sumbelli"; " şeklinde bir satır da var. bunu silme zahmetine bile katlanmamış(veya akıl edememiş)

google'da "yiğitcan sümbelli" şeklinde arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sitede yer alıyor çalınan kodlarım.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Ehehehehe hakikaten de rezillikmiş yaptığı :)

Bu arada cout olduğuna göre yazdığın dil C++ mı yoksa benim bilmediğim başka bi dil de aynı syntax'ı mı kullanıyor?

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
@Sahinoz

Evet C++ kullanıyordum. Yanlış yazmış olabilirim son kod satırlarımı 2 yıl önce yazmıştım:D

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Biz de bu yıl CS201 dersinde gördük C++, ondan önce hiç bilmezdim yazılım..

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
ben java ve perl biliyorum az çok.. aman çok gıcık bişi ya bu program kodları..

dersler zorunlu olmasaydı isimlerini duyduğum zaman kaçıyorum yani :D

• Beğen

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Vbasic, Delphi, Html-Javascript biliyorum;Flash, Dbase,pascal-GWBasic görmüşlügümde var :)... ama hepsini unuttum :D akılda kalıcak yanları yok

• Beğen