Kocaeli-Sakarya sınırlarında 185 km.'lik Solo Performans-5.temmuz.2010

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
5.Temmuz -Pazartesi sabahı uzun bir tura çıkmaya karar veriyorum. İçsel bir durum... Hazırlıklar tamam. Minimum yük, maksimum performans... Plan yok. Doğuya Adapazarı tarafına gideceğim. Nispeten düz yollar. Uzun mesafe sürmek istiyorum, kendimi denemek, durumumu görmek, rekorumu kırmak(ne rekoru be). Ne demişler ''Yola çıkma kararını alırız, sonrası kaderimizdir.''
Neyse 07.00 evden çıkıyorum. Hava bulutlu, sıcaklık 24 derece, rüzgarsız... Ne ister bisikletçi, yolda olmaktan başka...

(link)
Turumun haritası ve yükseklik grafiği.

(link)
07.00'da evden(Yeniköy/Başiskele) çıkıyorum. Hava bulutlu,rüzgarsız, 24 derece. Sabah serinliğinde köy yollarından 45 dk. Suadiye civarlarındayım. Fabrikanın arkası Kartepe sisler arasında...

(link)
Fabrika bacaları sigara tiryakisi gibi tüttürüyor dumanlarını...

(link)
Maşukiye'den sonra Sapanca gölü kenarını takip eden ıssız ve cennet bahçelerine gidiyormuş hissi veren yemyeşil yolda ilerliyorum...

(link)
Doğa bakmasını bilenlere renklerini sunmakta cömert...

(link)
İskele piknik alanı diye bir yerde mola veriyorum.
Hafta sonunun curcunasından kurtulmanın sevinci var sanki burada...
Sakin, sessiz, dingin, alabildiğine güzel...

(link)
Sabah sabah böyle bir göl manzarası...Gel de içme...
(Su elbette, bisikletçilere tavsiyemdir.)

(link)
Göl kenarında sahiplenilmiş bir alan, biraz hoyratça değil mi? Dışarıya kapatırken kendini, hapishaneni de kurmuyor musun be dostum?
-Sağol, ben dışında olmayı seçtim; özgür, gezgin, paylaşımcı, doğaya dost...

(link)
En az 10 km. böyle devam eden bir yol. Nerede bisikletliler, bisiklet sürmek/memek için bahaneler uyduranlar.
Tembelsiniz oğlum tembel...

(link)
Saat:09.15 Sapanca'da oyalanmadan yola devam ediyorum. Trene bindim sanmayın sakın ha. Bu 185 km. sapına kadar pedal güçü...

Devam edecek... Ben yaşlı adamım bir kahve molası...

Scudo

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Nerde Kalmıştık...
Sapanca'dan sonra Adapazarı şehir içine girmemek için D-100'den kısa bir süre pedallayarak Karasu yoluna sapıyorum. Bir büfeden maden suyu ve su alıyorum. Son anda Kazımpaşa-Akmeşe yolundan gitme kararı alıp, büfeciye yolu soruyorum. -Dört ışıktan sonraki göbekten sola dön, Yazlık'a kadar dümdüz ilerle...

(link)
Kaynarca-Kandıra yönüne dönüyorum. Şimdiye kadar 3 saat olmuş,65 km.
Karasu yönüne daha önce gitmiştim. Sakarya nehri deltası dümdüz yol.(Ferizli'de hafif rampa). Ha bu arada bu kavşaktan ''Acarlar Longozu'' da 58 km imiş bilgilerinize...

(link)
Karasu-Kandıra tabelasını görünce daha önce gitmediğim bu cillop asfalt-duble yol beni çekiyor. Kırıyorum gidonu sağa. Kaç km. acaba Kandıra...

(link)
Karayollarına teşekkürler. Kandıra'ya az kaldı... Yol nefis, Adapazar ovası adı üstünde ova dümdüz...

(link)
Yeter artık düz yollar bitsin, diyordum ki...

(link)
Duble yol bittiii... Yol dar ve rampa, araçlar saygılı uzaktan geçiyor, ağaçların arasından köpekler havlıyor. Hah işte yol budur kardeşim...

(link)
Bir daimakar çeşme başında soluklanıyor ve azığımı su eşliğinde yiyorum. Saat:12.30 hava sıcak, başımı sokuyorum çeşmenin altına... Oh be dünya varmış...

(link)
Köylü amcam lastiği patlatmış, Kaynarca'ya az kaldığını muştuluyor bana...
Buralarda köylüler bana karşı çok saygılı ya da bana öyle geliyor.

(link)
Kaynarca; 5300 nüfuslu, girişinde '' Büyükbaş hayvan çıkabilir.'' tabelası bulunan tipik bir anadolu kasabası. Romörk imalatı var unutmayalım.

(link)
Kaynarca'nın rampalı çıkışında Kaynamış halim...

Devam edecek...

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
3. ve son bölüm;
Kandıra'ya 3 km. kala bir üç yol ağızına geldim. Sola bir tabelada Akmeşe yazıyordu. Maceracı ruh dürttü ve köy yollarına, bilinmiyene daldım. Nefis doğa,araçsız boş yollar, inişler-çıkışlar, ben susayım artık fotoğraflar konuşsun:

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Akşam 18.50'de evime vardım. Bu turdan edindiğim dersler;
-Selenizin çok rahat olduğunu düşünüyorsanız 150 km. yi aşın gelin öyle konuşalım.
-İnişlerde rampaların intikamını alırcasına 60 kmh üzeri hızlarla giderken, aniden önünüze çıkabilecek bir hayvan olursa nasıl duracağınızı düşünmek ve hızla inmeye devam etmenin dayanılmaz cazibesi.
-Uzun yolda Kask,eldiven ve pedli tayt giydiğiniz için kendinizle gurur duymak.
-Farklı rotalar ve yollar denemenin doyumu.
-Fotoğraf çekmek için durmak ve tempoyu bozmak, bu güzel manzaraları kim koymuş buraya ulan demek.
-Farkedilir olmak için fosforlu sarı giysiler giymenin farkı ve faydaları.
-Motorlu araçlar 1 defa düdük çalıyorsa -Yolumdan kaç, ezerim.
2 defa düdük çalıyorsa -Selam dostum, helal sana.
Acı acı düdük çalıyorsa- Ruhuna el Fatiha.

Tur Bilgileri;
Toplam gidilen yol : 185 km.
Toplam bisiklet zamanı : 9 saat 30 dk.
Ortalama hız : 19.46 kmh.
Maksimum hız : 63.78 kmh. (Şeytana uyduk)

Yolunuz açık olsun...

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Coşkun Bey ,

Harikasınız . Tebrikler . Devamını bekliyoruz . Bisikletiniz tam uzun yol bisikleti gerçekten .....:in:

Tolga Gürgün

• Beğen
Tepkiler: coşkun ayaz

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
çoşkun abi ayaklarına sağlık keşifli turlar herzaman daha güzel oluyor yeni yerler görmek,zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor insan bisiklette güzel olunca akıyor insan yolda!yolun açık olsun

• Beğen

Kadir Yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
320
coşkun abi tebrikler. harika olmuş tabi hafta içi rahat rahat gezersiniz.
bizde haftasonları trafikle boguşalım....
200 km. bekliyoruz....

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Coşkun abi izmit ve çevresin de haftasonları için turlamaya musaitim yol arkadaşı istersen ben hazırım :)

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
@Tolga Gürgün

Selam Tolga kardeşim, Bana senin uzunyol performansın ateşleyici güç oluyor..
Yolun açık olsun...

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
@cedrick41

Selam Şenol Kardeşim, dediklerine katılıyorum. Teşekkürler.
Senin de Yolun açık olsun...

• Beğen
Tepkiler: cedrick41

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
@cezeze

Selam Cengizim kadim tur arkadaşım benim,
Yaz sezonunda yazlıkçı ve piknikçi trafiği nedeniyle hafta sonları turlamıyorum. Beraber daha çok turlar yaparız kısmetse...

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
@birolcakir

Selam Birol kardeşim,
Yaz sezonu hafta sonları turlamıyorum. Sonbaharda seninle turlarız.
Yolun açık olsun...

beyzade1978

Aktif Üye
Tepki
107
Sevgili Coşkun abi, paylaşımın için çok teşekkür ederim, inanın fotolarınız ve anlatımınız ruhumu açtı,, çok yaşayın iyiki varsınız ,, saygılar sevgiler

• Beğen