Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Km sayacı mi gps mi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında mmehmedd tarafından paylaşıldı.

1. mmehmedd

mmehmedd ölene dek bisiklet!

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar gecenlerde yaptığım turda cyclometer programı 115 i as 888 117 km yi gösterdi. Aslında ikisi a arasında be kadar fark edecek diye test etmek istemiştim. Bu durumda yaklaşık her 100 km de 2 km fark var demek. Hangisi daha muteber? Bence GPS?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. aerdig

aerdig Yeni Üye

Adı:
    Erdi G.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    GPS gerçekten bir çok bilgi sunuyor evet ama sinyalin zayıflayabileceği, bağlantını kaybedebileceğin ihtimalini, daha çok güç tüketeceği faktörlerini düşünmelisin. Bana sorarsan ikisini de kullan derim :)

mmehmedd bunu beğendi.
  3. mmehmedd

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yani km sayaçları nda belli bir hata payı var bunu bilerek kullanmak lazım diye düşünebiliriz ?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. anti panik

anti panik Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eğer bisiklet çapı sağlıklı girildiyse ve sensör mesafesi uygunsa km sayacı gps den daha stabildir.
    Gps mesafe km takibi yerine rota belirleme paylaşma vb açısından daha mantıklı..çünkü uydudan sinyal alıyor.bazan kopmalar oluyor
    Öteki dibindeki tekerden sinyal alıyor.:)

aerdig bunu beğendi.
  5. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @anti panik her ikisinden de sinyal alanlar var. Ancak hiç biri maalesef ucuz değil

Aynı zamanda az pil yiyen uzun uzun giden gpsli olanları da var bryton 310t mesela 36 saat çalışma iddiasında ve forumda kullanan arkadaşlar memnun.

anti panik bunu beğendi.
  6. darkdream

darkdream Mühendis ve de teknik sevdalı.

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Km sayacı edin. En ucuzu bile düzgün ölçüm alıyor. GPS için de Strava yükle, telefondan hallet. Bitti gitti. Çok param var, hepsi olsun, kalp ritmimi bile kayıt etsin, kadansımı bilsin, bunların hepsini gps ile birleştirsin, o olsun, bu da olsun diyorsan Garmin 500'e bakabilirsin, 1000'e kadar yolu var. Tabii bu 2000 TL+ gözden çıkartman demek. Garmin gibi aletlerin çift GPS algılayıcısı olduğu için ve işi bu olduğu için sinyali kolay kolay kaybetmez, dağ tepe her yerden uyduyla bağlantı kurar ama telefonda zaman zaman sıkıntılar, ufak tefek yanlış ölçümler olabiliyor fakat iş görür.

anti panik bunu beğendi.
  7. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tüketim karşıtı olarak hiç biri. gideceğiniz yol belli, eve dönünce google mapsten kilometreyi öğrenir toplam zamana bölüp ortalama hızınızı bulursunuz.

aerdig bunu beğendi.
  8. anti panik

anti panik Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet hocam..36 saat pil ömrü gps li alet için iyi olabilir ama...
    km sayacını ben hergün 1 saat ve 2 yıl küsur kullandım..:eek:

9. mmehmedd

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sevgili Arkadaşlar

Hepinizi okudum :cool:
    Teknik olarak şu aklıma geldi:
    Km sayacı devir sayısına göre ölçüm yapıyor. Cihazın içindeki saymaç tekerin çapına göre her turda gittiği m sayısı ile tur sayısını çarparak mesafeyi buluyor. Lakin burada lastiğin çok şişkin veya inik olmasına göre değil ortalama bir çapa göre hesaplıyor. Artı sürücünün ağırlığı da çapı büyütür veya küçültür. Bunun neticesi her bir turda cm ve mm bazında değişiklikler olur. Bu birincisi.
    Yolun kendi yapısı itibariyle her turda gidilen mesafe değişir, stabilize yol ile kaymak gibi asfaltta mm bazında değişiklik olur. Toprak yolda ise cm bazında. Dolayısıyle km sayacının elindeki tek referans tur sayısı olduğuna göre yetersiz kalır.
    Fakat GPS sistemi coğrafi konuma göre hesaplar, her nerede sürsenizde, isterse jant üzerinde gidin fark etmez, pek tabi bir hata payı vardır ama çok az (sene 2016). Hem gittiğim turda GPS sinyali hiç kesilmiyor, evvelden tecrübe etmiştim.
    Dolayısıyla GPS ile çalışmayan km sayaçlarında hata payı biraz yüksektir diyorum. Ama 100 km de 2 km hatayı kafaya takmak gerek yok derim. Ama profesyonel ölçüm için ve pro sporcular için tolere edilecek bir değer değil.
    Ama GPS li km sayaçları sizlerinde dediği gibi pahalı. Ama profesyonel iseniz (ben değilim) standart ucuz km sayaçları tam ölçüm alıyor demeyin.
    Amma yinede bu testi başkalarının da yapıp paylaşmasını dilerim.

Mehmed

10. darkdream

darkdream Mühendis ve de teknik sevdalı.

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Km sayacı ve GPS'in 2si de ortalama hızda yakın değerler verir fakat maksimum hız konusunda Km sayacı daha doğru sonuç veriyor. Bunun harici %1-2, hatta çoğu teknik deneyde %10'a kadar hata payı kabul edilebilirdir. Esas olan bisiklete binmek, ölçüm bu işin motivasyon kısmı, o sebeple çok takılmaya da gerek yok.

anti panik bunu beğendi.