km saatim çalışmıyor

Tepki
1
öncelikle konuyu tam olarak nereye açacağımı bilemediğimden buraya açtım yanlışsa şimdiden özür dilerim. lastiğim patladığı için ön lastiği sökmek zorunda kaldım daha sonra lastiği geri taktığımda km saatimin çalışmadığını farkettim. İnternette ufak bir araştırma yaptım , kullanım kılavuzuna baktım lakin bir türlü bir çözüm bulamadım.Daha önce bu sorunu yaşayıp çözmüş arkadaşlar varsa nasıl çözdüğünüzü anlatabilirseniz sevinirim.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Muhtemelen jant teline takılan mıknatıs ile sensör bir şekilde uzaklaştılar. Aklıma gelen olası sebepler:
-Tekeri ters taktınız, mıknatıs diğer tarafta kaldı.
-Tekeri takıp çıkarırken sensörü yerinden oynattınız (yukarı aşağı olarak oynamış olabilir, dışarı doğru açılmış olabilir).

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. maşaya takılı olan parça muhtemelen mıknatıstan uzaklaşmıştır. sensörü mıknatısa yaklaştırınca, ve hatta sensör ile mıknatıs birbirine sürttükten sonra, tekrar çalışıyor. kısacası mesafeyle ilgili bir probleminiz vardır diye düşünüyorum

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Km saatinin calisma prensibi basit.

Bir adet sensor, janta takili olan miknatisin onunden gecisini algiliyor. Bu bilgiyi saate iletiyor. Saat de birim zamandaki gecis sayisini hesaplayip, daha once girdiginiz teker cevresi ile carparak size hizinizi veriyor.

Sistem oldukca basit.
-Sensor
-Miknatis
-Saate iletim
-Hesaplama

Bu parcalari ve aralarindaki baglantiyi tek tek kontrol edip, sorunun nerede oldugunu bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: pancama
Tepki
1
@Gökhan Toros

@Hasim Demirtas

@Murat B.

disk fren kullandığım için ters takılması mümkün değil.Belki de dediğiniz gibi yerinden oynatmış olabilirim en kısa sürede düzeltmeye çalışacağım , cevaplar için hepinize teşekkür ediyorum.