Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

km saati bağlarken dikkat...

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında arslanalp tarafından paylaşıldı.

1. arslanalp

arslanalp Yeni Üye

Seviye:
    daha önce tartışılmış olabilir ama hatırlatalım... bisiklet km sayacı monte ederken mıknatıslı parçayı ve karşılığını , mümkün olduğunca göbeğe yakın montelerseniz, özellikle yüksek hızlarda tetikleme kaçırma olmaz... çembere yakın monte ederseniz mıknatıslı parça tetikleme parçasının yanından çok hızlı geçeceğinden kararsız km değerleri oluşabilir... özellikle çok kaliteli olmayan km cihazlarında.... tavsiyedir....

2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tamamdır..

3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kaliteli olmayan derken benim 12 TL'lik Çin malı saatimi mi işaret ediyorsunuz :)

mariokaldato ve BFOkuru bunu beğendi.
  4. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Parcayi nereye takarsaniz ayni sonucu alirsiniz. Fizik kurali geregi parcanin dondugu hiz jantin her noktasinda aynidir. Eger bahsettiginizi yanlis anlamadiysam. Cunku cembere yaklasinca daha hizli geciyor demissiniz. Gobek ile ayni hizda gecer.

mariokaldato bunu beğendi.
  5. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    göbek derken

6. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Bence arkadaş mıknatısla okuyucunun daha yakın olmasından bahsetti çünkü çembere yaklaştıkça mesafe artar . Mesafeden dolayı aksama olabilir diye. Ama ben iki jant telinin birleştiği noktaya takyorum zaten başka yere takan varmı bilgim yok.

7. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Açısal hız aynıdır, doğrusal hız değil.

mariokaldato ve Murat B. bunu beğendi.
  8. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    aynı hızda geçmez.

birim saniyede aynı tur sayısını atar ama sensörün aldığı mesafe yarıçap ile doğru orantılıdır. dolayısı ile tur süresi değişmeyeceği için hız artar.
    yani çemberin çevresi = 2 x pi x R

göbekte 10cm olsun R
    çemberde ise 70cm olsun R

göbekte tur mesafesi 440 / 7
    çemberde tur mesafesi 1400 / 7 olur. yani aynı sürede 3,19 kat daha fazla mesafe kayeder.

hız = yol / zaman formülünden yola çıkarsak da tur zamanı değişmeyeceği için çemberde göbektekinden 3,19 kat daha hızlı geçer sensörün yanından.

9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaslar, tur sayisi ve mesafe hesabi, miknatis ile sensor gobege yakin veya cembere yakin olsa da degismez. Olcumde de hata olmaz. Cunku KM saati hesaplamayi yaparken miknatisin onunden sensorun her gecisini dikkate alir ve KM saatine girilen tekerlek capi ile carparak hizi hesaplar. Fizik olarak baktiginizda tekere yerlestirdiginiz konuma gore miknatisin aldigi mesafe fark edecektir. Ancak KM saati, teker capi ile miknatisin sensor onunden her gectigi tur sayisina gore hesap yaptigi icin hesap degismeyecektir. Mıknatisi taktiginiz telin gobege yakin kismi da cembere yakin kismi da ayni anda sensorden gecip ayni anda bir tur yapmis olacaktir.
    Gelelim konu basligina gore duruma. Hemen hemen her KM saati kullanim kilavuzunda sensor ile miknatis arasinda dogru olcum icin olmasi gereken maksimum mesafeyi belirtir. Bu da ikisi arasindaki uzakligin modele/markaya gore genellikle 3-5 cm gecmemesidir. Bu mesafe cembere yakin taktiginizda 5 cm ve uzerine ciktigi icin sensorun hatali algilayarak hatali olcume neden olmasini kolaylastirir.
    KM saatini takmadan kilavuzda yazan ideal maksimum uzakligi bularak buna uygun montaji yapmaniz en dogrusudur...

10. arslanalp

arslanalp Yeni Üye

Seviye:
    abicim benim bahsettiğim şey yanlış anlaşılıyor..bahsettiğim mıknatıs ve okuyucu arasındaki mesafe değil.. tabiki, çembere veya göbeğe yakın yerleştime tur sayısı olarak farketmez, benim bahsettiğimi halil ibrahim hoca teknik olarak doğru olarak açıklamış... yani mıknatısı göbeğe yakın takarsanız okuyucunun önünden daha yavaş gecer , çembere yakınsa daha hızlı geçer.. isterseniz deneyin... iki şekildede çevirin ne demek istediğimi nnlarsınız... hata ise şu.. eğer okuyucu mıknatısı arada bir kacırırsa değeri yanlış verir... mtkeskin hocam bendede 0 12 tl likten var ama 10 numara iş yapıyor....

11. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benimki de gayet iyi hocam, hatta sağanak yağmur da bile teklemiyor maşallah.

Arkadaşlar Arslanalp'in dediği b kısaca şu:
    Eğer tekerlek göbeğine yakın takarsanız çok yüksek hızlarda alet kafayı yer.

12. Caner GÜR

Caner GÜR Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bendeki 12 TL lik çok çabuk bozuldu, tekrar böyle ucuz birşey mi? yoksa iyi bir saat mi alsam karar veremedim. Hangi makayı kullanıyorsunuz genellikle Sigma görüyorum ama henüz araştırmaya başlamadım.

13. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Haklisiniz. Miknatis cembere yakinken sensorun onunden daha hizli geciyor. Ancak ideal manyetik alan mesafesinin de uzerinde oldugu icin hatali olcuyor. Sensor - miknatis mesafesinin uzakligi, miknatisin sensır onunden hizli gectigi icin hata yapmasindan daha buyuk etken. Yoksa 199 KM hiza kadar olcum yaptigi bilgisi ile satilan KM saatleri (en kalitelileri dahil), boylesi yuksek hizlara ciktiginda "gobege yakin / cembere yakin - bu nedenle sensorden gecis hizi daha yuksek hata yapiyor" gibi bir duruma sebep olmaz. 199 KM hiza kadar olcum yaptigi test edilmese bunu cihaz bilgilerinde ilan edemezler.
    Ornegin ben cateye velo 9 kablolu kullaniyorum gayet memnunum. Google map ile turlarimi cizdigimde yapilan mesafelerde bir farklilik cikmiyorsa olcumde de hata olmuyor demektir. Ancak iki kez 118 ve 188 KM max. hiz yaptigimi gordum kontrol ettigimde. "Nasil yahu" derken, bunun hep kullandigim belli bir yolda oldugunu ve bazen park etmis demir vb. yuklu kamyonlarin bulundugu bir yerde oldugunu farkettim. Belki de yanlis yorumluyorum ama muhtemelen yogun manyetik alan sapmaya neden oluyordu. Yani miknatisin sensorden ne kadar hizli gectigi degil, manyetik alanin kalitesi, yani miknatis - sensor arasi ideal mesafe hata payini arttiriyor veya dusuruyor bu durumda...

14. arslanalp

arslanalp Yeni Üye

Seviye:
    aslında hatalı ölçümü anlamak çokta zor değil... aynı tempoda giderken örneğin 20 km hız ile, siz tempoyu bozmadığınız halde gösterge birden 15-16 ya düşüp tekrar 20 seviyesine dönüyorsa yani ani oynamalar oluyorsa okuyucu mıknatısı bazan kaçırıyor demektir... bu okadarda önemli mi tartışılır tabii....

15. Umut Y.

Umut Y. Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    İşte bu yaa biraz bilimsel konuşalım...Kuantum fizik yarı çap vs.Hep aynı geyikler ve konular sıkıyor zamanla...

suat akman ve mariokaldato bunu beğendi.