Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klişeye Övgü, Sinan Çakmak

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında bua tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Atlas dergisinin Haziran sayının bir kısmında bizim Kapıdağ'a yer verdiğini görünce hemen kaptım. Şans o ya, TUR ile ilgili köşe de ayırmışlar ve derginin giriş yazısında editörün seçiminde bisiklete de değinilmiş. Bende aidiyet uyandıran bu yazıyı eklemek istedim:

"Önemli olan kamera değil, gözdür"
    fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin kullandıkları klişelerin başında gelir. Her seferinde hevesle ve içtenlikle bu önermeyi doğru kabul eder, emeğin hakkını vereceğimize inanırız.

Sonra hayat bıraktığımız yerden devam eder. Fotoğrafın iyisine denk geldiğimizde çekildiği makineyi över, kötüsüne maruz kaldığımızda fotoğrafçıyı yereriz! "Hangi objektifi kullandın" sorusu bir beğeni ifadesi, "gölgeli çekmiş" ise bir fotoğrafçı eleştirisidir. Kerâmetin gözde olduğu sözde kalır.

"Sporcuların da emekçi sınıfı bisikletçilerdir" deyivermiştim bu sayı için takip ettiğim Türkiye Bisiklet Turu'nda. Start bölgesinde, bisikletçilerin arasında Habertürk Spor Servisi'nden gazeteci Murat Ağca'yla sohbet ediyorduk. Sene boyunca yüzün üzerinde yarışa katılıyorlar, kalan günlerin çoğunu antrenmanla geçiriyorlar; dinlendikleri zamanı bile antrenmanlarının bir parçası olarak planlıyorlardı! "Sadece emekçileri de değil, madencileri!" diye yükseltiyor Ağca.

Ne büyük bir klişeyi tekrarladığımı ise o an fark ediyorum. Çünkü gözüm sporcularda değil, bisikletlerindeydi! O 6,8 kilogramlık karbon şaheserlerden bir tanesi bende olsa olsa nasıl da yokuş çıkarım diye içimden geçirirken yakalıyorum kendimi!

Bisiklet de, fotoğrafçılık gibi doğduğu andan itibaren pratik ihtiyaçlara cevap vermenin yanında bir ilgi alanı, eğlence aracı oldu. Sporcu veya sanatçı olmak hepimizin elindeydi onlar sayesinde. Bir süredir sosyal medya, ikisini de dönüştürüyor. Artık rekabet, amatörler arasında profesyonellerden daha da kıran kırana geçiyor. Instagram'da fotoğraflarımıza ''like'', Strava'da tırmandığımız yokuşlara "KOM" almak için çarpışıyoruz... Ve sanki klişeleri unutuyor, küçümsemeyi maharet sayıyoruz. Ekipmanı yüceltmekten gocunmuyor, hedeflerimizi eğlenceden değil de yenmekten tarafa koyuyoruz.

Belki de her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var artık klişelere! Emeğin bir slogan malzemesi, eğlenmenin vakit kaybı olmadığını unutmamalıyız. "Paylaş"mayı öğrenmeliyiz!

° Sinan Çakmak

13346722_1707653839503498_6468497962131317183_n.jpg

2. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    O değilde Ultegra mı, 105 mi?