Klasik Bisikletlerinize Nazik Davranın / Sele Vidasını Sıyırdım

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Gece gece bir hal geldi ve sürerken bir kaç kez rahatsız hissettiğim selemin burnunu bir miktar kaldırmaya karar verdim. Markasını ne yazık ki tüm çabalarıma rağmen öğrenemediğim kadromun sele borusundaki ayar vidasını yalama ettim. Tork anahtarım olmadığı için, sanıyorum biraz fazla sıktım ve tahmini olarak 30 yaşında olan parça elimde kaldı. Siz, siz olun klasiklerinize narin davranın.

Durum bu noktaya gelmişken kafamda çeşitli sorular var. Bağlantı için kullanılan vidanın ağzı kare şeklinde, bu şekilde bir vida bulabilir miyim?

Yeni bir sele borusu almayı düşünmeli miyim? Hazır fırsat doğmuşken çelik olduğunu tahmin ettiğim bu boruyu değiştireyim mi? Bağlantı parçalarıyla toplam ağırlık 290 gr bu arada.

Değiştirmek istersem eğer 24mm sele borusu bulmak mümkün müdür? Kumpasla ölçmedim ancak 24mm gibi.

Dosyalar

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@furkantrojka

Modern bir sele borusunun bisikletinizi klasik havasından uzaklaştırmayacağını düşünüyorsanız, ya da bu sizin için öncelik değilse elbette daha hassas ayar yapmaya imkan sağlayan yeni sisteme geçin.

Ancak yaşadığınız sorun sistem değişikliği gerektirecek kadar büyük görünmüyor. Sele kelepçenizin özel civatası yerine standart bir M8 civata kullanabilir, iki adet 13mm anahtar (yahut imbus civata tercih edip 1 adet 6 allen + 1 adet 13 anahtar) kullanarak rahatlıkla selenizi dilediğiniz konumda sabitleyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletcilerde bu parcalari iceren ucuz seleler satiliyor. Onlardan sokup kullanabilirsiniz.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Sadettin Z.
Bu sele borusunun üzerinde modern bir yarış selesi var zaten. Bisiklet genel itibariyle klasik kadro üzerinde modern parçalardan oluşuyor, o sebeple yeni sistemden yana sıkıntım yok ancak onların benle var gibi. 24mm civarlarında olan yok sanırım, 27'den başlıyor sele ölçüleri hep.

Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederim, imbus vida seçeneği daha çok hoşuma gitti. Çıkıp, hırdavatçıları bir gezeyim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Decathlon'da bu sistemin parçaları var ama siyahlar sanırım.
(link)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Siz bu sorunu tek civatayla çözebilirsiniz fakat anladığım kadarıyla değiştirmek için bahane aramışsınız :). Hazır kopmuşken değiştirin bence, en azından parçanın ne olduğunu bilerek kullanmış olursunuz.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@D.Mustafa Aynen öyle yaptım aslında ancak 24mm sele borusu bulamayınca usul usul gittim ve civatamı aldım. :)

• Beğen
Tepkiler: D.Mustafa