Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klasik bisiklet üzerine lakırdılar

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eskilerin tabiriyle eskiye rağbet olsa bir pazarına nur yağardı özdeyişi çoktandır tarih oldu. Evet bit pazarına nur yağıyor. Zamanın sakilliği içerisinde mahzenlerde, çatı katında çürümeye bırakılan bisikletler bir bir gün yüzüne çıkarılıyor. Parlatılıyor, cilalanıyor. İnsanlardaki eskiye özlem etkisi bisiklet dünyasına da sıçramış gözüküyor. Bundan bir 5-10 yıl öncesinde yüzüne bakılmayan, hurdacılara üç otuz paraya satılan bisikletler şimdilerde Vintage sitelerinde handiyse astronomik fiyatlardan satılıyor. Bisiklet camiasında kişinin klasik bir bisikletinin olması bir prestij unsuru haline geldi. Klasik bisikletler üzerine dağarcık günden güne büyüyor, fanzinler piyasaya çıkıyor, her türlü materyal değer kabul ediliyor. Nerdeyse klasik üzerine arkeolojik bir detaycılık baş gösterdi. Forumda da bu işi dünya da kabul görür seviyede götürür bisiklet severlerin hummalı gayretkeşliğine şahit oluyoruz. Ama hala kat edilecek mesafe var. İlgi yoğun olmakla birlikte ülkemizde henüz piyasası derin değil. Ne zaman klasikler üzerine yarışlar, fuarlar, festivaller düzenlenmeye, kataloglar yayımlanmaya, klasik üzerine uzmanlaşan satıcılar çıkmaya başlarsa o derinlik yakalandı diyeceğim.
    Bir merak ettiğim soruda şu. Çoğu klasik el yapımı ve gücünü detaylar üzerindeki sanatsal yoğunlaşmadan alıyor. Oysaki bisiklet dünyası uzun süredir seri üretime geçmiş durumda. Bu gün binlerce dolara satılan karbonlar bundan bir 40-50 sene sonra klasikleşecek mi veya metal yorgunluğuna ilk önce teslim olacak cola kutusu kıvamındaki alü bisikletler bir gün gelecek klasik olabilecek mi. Klasik olabilme kriterlerinden bakıldığında sanki klasikler çağı kapandı da diyebiliriz.
    Birde her eski olanı klasik görme yanılsaması var. Hizmet bisikletlerinin üzerindeki toz üflendiğinde klasikler kategorisine yükseltiliyor. Oysaki bu konuda da koleksiyoner ve eksper sıkıntısı var bisiklet camiasının.

Volg, MakRo, İbrahim A. ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. gokcesavkay

gokcesavkay Yeni Üye

Adı:
    Gökçe Şavkay Taşkın
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mehmetsunu çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Yıllardır istediğim klasik bisiklete sonunda kavuştum fakat orjinal ekipmanı koruyabilmek adına yedek parça bulmakta zorluk çekiyorum.

yldrmesut ve mehmetsunu bunu beğendi.
  3. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Her eski 20 30 senelik bisiklet klasik degildir. Klasikler ve klasik olabilecek kataloglar vardir ve bakilmasini tavsiye ederim. Öyle her eski kadroyu boyamakla o bisiklet klasik sinifinda sayilmaz, birde sprayle boyadimla olmuyor bu isler.

Ayrica konuyu begendim, güzel bir konu olmus. @mehmetsunu arkadasimiza tesekkürler.

Son düzenleme: 2 Haziran 2015
  4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Güzel konu,
    katkılarla gelişir umarım, teşekkür ederiz.

ercihan ve mehmetsunu bunu beğendi.
  5. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu konu yararli konu oldugu icin tabiki kimse yorum yazmaz. Sacma sapan (mesela bisikleti frenkolunun kelepce vidasini nerden bulurum gibi:koptum:) bir soru olsaydi cokdan yorum sayisi 100 gecmisti.

Bu tür konular harcandigi icin gercekten yazik.:(

Volg, özgür kural ve Barış TURAN bunu beğendi.
  6. gokcesavkay

gokcesavkay Yeni Üye

Adı:
    Gökçe Şavkay Taşkın
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Murat Cömez o zaman ilk soru benden gelsin. 80 model Globus 2000 bisikletimi boyasını yenileyebilm için stickerlarına ihtiyacım var. Nerden bulabilirim?

Örümböcük bunu beğendi.
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bende şunu merak ediyorum .Bisikleti aktif olarak kullanan biriyim. Yani yaz, kış, kar, kış, yağmur, çamur, alışveriş ve işte. Bir klasik bisikletim olsun istiyorum. Ama o bisiklet klasik olmasının yanısıra yaşayan bir bisiklet olacak. Yani duvara süs diye asmayacağım tüm bu aktivitelerimde bana eşlik edecek. Peki yılların klasiği şu an kullandığım bir alü gibi aynı akıcılığı aynı performansı bana verecekmi .Yoksa yılların metal yorgunluğunu bana hissettirecekmi. Soru can alıcı. Klasik günümüze ayak uydururmu. Tabi sadece kolleksiyon amaçlı toplayanlara da saygı duyuyorum. Ama benim beklentim klasiğin yaşayan bir organizma olması.
    Klasik bisiklet kullanmadığım için kullanan arkadaşların verecekleri cevapları merakla bekliyorum.

8. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benimde merakim var bunlara eskiler omurluk bisiklet yapiyodu. Simdi kullan ata dondu

mehmetsunu bunu beğendi.
  9. gokcesavkay

gokcesavkay Yeni Üye

Adı:
    Gökçe Şavkay Taşkın
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mehmetsunu açıkçası ben sonuçtan çok memnunum fakat aradığım performansı bulmam bir buçuk yılımı aldı. Bütçeme uygun, klasik ve performans beklentisi kolay kolay sağlanmıyor. Bir kaç eksiğim var ama tamamlanınca harika olacağına inanıyorum.

mehmetsunu bunu beğendi.
  10. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Arkadaslar simdi hakiki bir klasik kadro bulunursa ve o klasigi kendi senesinin üst donanimlari ile donatilirsa kesinlikle iyi bir performans alabilirsiniz. Bu forumda ben görüyorum, bisiklet sökülmüs ve kadronun ne oldugu belli degil, onuda boyasi boya sökücügle cikartilmis (bu normal olabilir) ve sprayle boyanmis. Sonra üzerinde weinman falan frenler, shimanonun modeli belli olmayan donanimi var ve ben klasik restore etdim diye konular.
    Yok öyle bir sey, hakiki klasik restore edilecekse paraya kiyilacak.
    Ben mesela birtane bianchi restore ettim ama o bisiklet bir klasik degildir. Benim o bisikleti restore etme amacim ise benim ilk kendi kazandigim parayla almam ve bende hatirasi oldugu icindir.
    Ama sonucda mesela o bir profesiyonel restoredir ve üzerinde campa jant seti ve shimano 105 donanim vardir, böylece klasik bisiklet toplamak isteyenlere yardimci olacak bir konudur bence.
    Klasik restoresi mesela @Dogukanaksu nun klasikleridir yada benim yeni basladigim alan kadro gibi mesela.

Son düzenleme: 3 Haziran 2015
  11. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Murat çömezi i yakından takip ediyorum. Artık bu konuda üstad kimdir herkesin malumu olduğu için ayrıca o kişinin ismini vermeye gerek yok. Belki Murat dostumuz bir klasik elde etmeden ona ruh kazandırmaya kadar geçen meşakkatli yolu bizlere özetleyebilir. Yani klasik nereden bulunur, müzayededenmi, bit pazarındanmı alınır. Mesela ben şunu merak ediyorum; Eski doğu bloku ülkeler geçmişte bisiklete bindiklerinden oralarda ucuza kadro set getirmek mümkünmü. Klasikte bir italyan ile bir japon arası kalite ve imaj farkı varmıdır. klasik resterasyonu ayrıca bir uğraş alanıdır. Yani her babayiğitin yanına pek de yanaşmaması gereken bir iş. Oldukça zevkli ama donanım, bilgi, beceri, sabır gerektiriyor. Ayrıca ciddi bir alet edevat parkının olması. Mesela klasik bisiklette değerinden çok para verip tokatlanmak mümkünmüdür. Her klasik klasikmidir. Çelik tüplerin hepsi aynı mukavemete sahipmidir. Buradada kendi içinde iyi belirlenmiş bir kategori var sanırım. Ayrıca bir beş on yıl sonra ticari ömrü bitecek karbon veya alü ye tonla para vermektense-tabi akıcılık şartını taşıması gerekliliği ile-bir klasik almayı tercih ederim.

birde klasik konusu açılınca şu başlığın acilen güncellik kazanmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

El Yapımı Kadrolar - BisikletForum

gokcesavkay bunu beğendi.
  12. gokcesavkay

gokcesavkay Yeni Üye

Adı:
    Gökçe Şavkay Taşkın
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Murat Cömez ben bisikletimi orjinal ekipmanıyla koruyorum, bahsettiğiniz kategoriye dahil değilim fakat eskiyen bir kaç donanımın değişmesi gerekiyor. Örneğin sele ve bulması zor. O yüzden yedek parça temin edebileceğimiz bir adres biliyorsanız paylaşmanız makbule geçer.

13. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bende Orjinal ekipmanini bozun demedimki. Mesela bisikletiniz 80 modelmis ve diyelimki üzerindeki donanim cok alt seviye, bunu orjinalligini bozmadan ayni sendeki shimano üst seviye yada campagnolo sete dönüstüre bilirsiniz. Size yardimci olabilmem icin bisikletinizden bir fotograf ve donanim hakkinda bilgi vermeniz gerekiyor.
    Parca bulabileceginiz siteler genellikle yurdisinda olur.
    Ben genellikle ebay.de (almanya), ebay kleinanzeigen ve almayada bir kac forumlar var oradan aliyorum.
    Link isterseniz verebilirim, saticiyla konusursaniz türkiyeyede gönderebilir.

14. gokcesavkay

gokcesavkay Yeni Üye

Adı:
    Gökçe Şavkay Taşkın
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Murat Cömez ben bisikleti ulaşım amaçlı kullanıyorum. Sportif bir kullanıcı sayılmam. Şu anda gerçekleştirdiğim sürüşlerde yükseltme gereği hissetmedim ama değiştirmem gereken parçalar için yarın sitelere göz atacağım. Fotografları da yükleyebilirim, teşekkür ederim.

15. LanaLis

LanaLis Yeni Üye

Adı:
    Bircan
    Seviye:
    Arkadaşlar bana bisiklet konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar arıyorum.

izmir de olan bisiklet turlarından nasıl haberdar olurum?

Bu turlara katılmak için kendime ait bir bisikletim olmalı mı yoksa kiralayabilir miyim?

Belki bisikletler için değer ama 0 bisiklet fiyatları benim için oldukça uçuk 2. el alabilir miyim yada uygun şehir içi bisiklet satan site veya dükkan bildiğiniz bir yerler var mı?

Şimdiden teşrkkür ederim tüm ilgililere..

16. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Klasikler üzerine fazla lakırtı yapmayacağım ama konu ilerlerken bir şeye dikkat edilmesini temenni ederim. Gerçek manada yıllanmış klasikler ile günümüzde üretilen modern yapıdaki veya geleneksel yapıdaki çelikler aynı şey değil. Elma ile armutları birbiri ile karıştırmayalım.

Örneğin meşhur Madison-Genesis takımı 2015 yılı başına kadar Reynolds 953 borulu Genesis Volare 953 çelik bisikletler ile yarışıyordu.
    IMG_0671.jpg 0_MadisonWoking_00.jpg

17. anıl şentürkk

anıl şentürkk Kıdemli Üye

Adı:
    anıl şentürk
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    konudan biraz uzak olacak ama "bisiklet şehri" isimli belgeselde bir arkadaş kişiye özel el yapımı bisikletler üretiyordu yanlış hatırlamıyorsam bir çoğu klasik görünümlü bu bisikletlerin. Bisikletlerin üzerine taktığı parçalarında klasik olduğunu varsayarak bu arkadaşa ulaşıp nerelerden klasik parçalar temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum. Ben belgeseli izledikten sonra isim soyisim olarak facebook üzerinden aradığımda kolaylıkla bulmuştum kendisini , siz de bu şekilde bulabilirsiniz sanırım.

mariokaldato ve gokcesavkay bunu beğendi.
  18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sanırım şu an kullandığımız seri üretim ürünü alü ve karbon bisikletler hiç bir zaman klasikleşmiyecek. Ama şöyle bir bisikletin her türlü şansı var.

mariokaldato bunu beğendi.
  19. erol denizoglu

erol denizoglu Yeni Üye

Adı:
    Serkan Derli
    Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bazılarına göre bisiklet geometrileri ve kadro malzemelerinin değişmesi bisiklet sektörünü canli tutup eskilerin yerine ,insanlara daha farklı yeni modelleri satmak.Bazılarına göre ise gereklilik.Bilindiği üzere kadro geometrileri ve malzemeleri çok farklı. aluminyum,çelik,titanyum,karbon vb.Her bir malzemenin uyandırdığı his farklı.Fakat Klasik bisikletlere dikkat edersek genelde çeliktir.Çelik bisikletlerin klasik değerlere sahip olma nedenleri arasında ; konforlu ve keyifli sürüş hissi ile sağlamlığı, daha ince boru çapları ve estetik ve zarif görüntüye sahip olmaları önemli etkenler.özellikle el yapımı italyan kadrolar.Her birisi sanat eseri.Fakat klasik bisiklet toplama ve restorasyonunda Türkiye de belli isimlerin haricinde çok başarılı olduğumuz söylenemez.Bana göre klasik bisiklet toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus orjinallik. 89 model bir bisiklete campagnolo c record yerine recor titanium koymak yada duraace 7400 serisi yerine 7410 serisi koymak gibi.

gokcesavkay bunu beğendi.
  20. ilker21

ilker21 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    bu konuda çok suistmal olduğunu düşünüyorum. öyle değeri etmeyecek bisikletler öyle fiyatlara satılıyor ki!!!! meraklısına .... vintage bisiklet ..... retro tasarım ..... olarak devam ediyor. bende vintage hastasıyım. fakat dediğim gibi aşırı bir suistimal var. bu sebepten dolayı yapacağımtoplama bisikletten vazgeçip fuji feather aldım. bence herkes dikkatli olsun vintage bisiklet konusunda