Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klasik bisiklet hk. aklımda sorularım var !

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Skyliner2006 tarafından paylaşıldı.

1. Skyliner2006

Skyliner2006 Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar son zamanlarda klasik bisikletler ilgimi çekmeye başladı.(Bu) Bisikletler hk. biraz araştırma yaptım ve ilgimi çeken bisikletleri hi-ten kadro ile üreten bir kaç firma buldum, fotoğraflarını sizinle paylaşmak istedim.Ama İstanbul'da bu bisikletlerden (fotoğraflardaki gibi (özellikle roadstar classic gibi ) ) alüminyum kadrolu olarak üreten bir firma bulmam mümkün müdür ?

Uzun yollarda da gitmek için bu tarz bisiklet seçimi ne kadar doğru olur ?

Bu tip bisikletler için bu bisikletler yerine alternatif (marka) veya alternatif (farklı seçimler, farklı fikirler) olarak ne önerirsiniz ?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

2. S.Emre DURMAZ

S.Emre DURMAZ Forum Demirbaşı

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  3. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Merhaba,
    Bu bisikletlerin babası İngiliz yapımı Raleigh'lerdir. Fabrika 1900'lerin başından beri üretim yapmaktadır ve yanlış hatırlamıyorsam Sheldon Brown'ın dediğine göre şimdiye kadar en fazla bisiklet üreten firma imiş. Hollanda'nın ünlü markası da malum Gazelle. Bisan almayı düşünmeyin; hem kalite/fonksiyon olarak kıyaslanamaz, hem de herhangi bir klasik değeri yok.

Sheldon Brown'ın sitesine bir göz atın; istemediğiniz kadar bilgi bulursunuz bu tip bisikletler hakkında (site ilk girince basit görünür ama benim halen keşfedemediğim linkleri olduğundan şüpheleniyorum :D)
    http://www.sheldonbrown.com/

Benim de toplanmayı bekleyen bir Raleigh'im var. İşte bu da konusu:
    Raleigh Roadster Restorasyon

Bu tip bisikletlerden Konya'da çok var.. Sahibinden.com'da şehir bisikletlerine girerseniz en az 10-15 tane bulursunuz. Bazılarının fiyatı yüksek oluyor, alacaksanız pazarlık edin ama ucuza kaçayım diye de benim gibi parçaları değişmiş bir bisiklet almayın; sonradan daha çok masraf açıyor. Ben baya bir orjinal parça getirmek zorunda kaldım.

Sürüşe gelince; ben henüz adamakıllı sürmedim bu bisikleti ama çok rahat oldukları söyleniyor. Uzun süre büyük rahatlıkla kullanabilirsiniz, zaten bunun için yapılmışlar. Ama sportif amaçlı bisikletler değil bunlar. Ulaşım için veya ağır ağır gezinti için kullanılacak bisikletler. Ayrıca bunlardan hafiflik gibi birşey beklememek lazım.

Ayrıca klasik yarış bisikletleri için şu web sitesine de bakabilirsiniz:
    http://www.classicrendezvous.com/

4. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Mağazaya gittiğinde büyük ihtimal böyle birşey önereceklerdir sana "...Cruiser..."ama ben olsam uzak dururdum.. Görüntüden başka artı bir özelliği yok.

5. Skyliner2006

Skyliner2006 Yeni Üye

Seviye:
    Ben en fazla 400-500 tl.- lik bir bütçe ile sıfır birşey düşünüyordum.Bir de bu tip bisikletlerden üreten bir firma bulamaz mıyım piyasada ?

6. Mustafa Aka

Mustafa Aka Yeni Üye

Seviye:
    :in: izmir de bimaş firması var.üretimi devam ediyor.ayrıca alacaksan frenlerin çubuk fren değil v fren olmasına dikkat et.çubuk frenler çok emniyetli değil.önce sağlık...

Berk Yıldız bunu beğendi.
  7. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    dikkat ettimde avrupa da şehir içinde bu tarz bisiklet kullanan çok insan var ve gayet yaratıcı ve güzel tasarımları var şehir içi için ideal belki yurt dışı sipariş verebilirsiniz türkiyede pek fazla model olucağını sanmam sınırlı en azından:in:

8. Skyliner2006

Skyliner2006 Yeni Üye

Seviye:
    Bimaş'ın sitesinden kataloglarına baktım ve onların da hi-ten olarak üretim yaptığını gördüm.Daha önce de hi-ten bisiklet kullandım ve hi-ten yorucu olduğu için elimdeki bütçeyle salcano alu tipinde alüminyum bir tercihe yönelmeye karar verdim.Tavsiyeleriniz için teşekkürler

9. kayhan

kayhan Misafir

klasik bisiklet bence kullanmak için değil seyretmek için iyidir. teknolojinin nimetlerinden tarz yapıcam diye mahrum kalmamak lazım. o tip bisikletlerle yokuş çıkılmaz. zaten adana, konya gibi düz yerlerde tercih edilir.

10. Skyliner2006

Skyliner2006 Yeni Üye

Seviye:
    Uzun bir kararsızlıktan sonra ben de o yokuş çıkarken katlanılacak ağırlığın farkına varmış bulunmaktayım. :) O nedenle şimdi alu gibi bir tip için bekleyeceğim.

11. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    hocam birz daha ii hörünüşlü birşey tercih ederseniz sizin için iyi olur

12. Şenol ÇOKGÜLER

Şenol ÇOKGÜLER Aktif Üye

Seviye:
    salcano alu 450 TL civarı için uygun bir bisiklet olabilir bence eğer daha klasik bir bisiklet istiyorsanız çamurluk falan Size Salcano İstanbulu öneririm . hme çamurluk terki var hemde alüminyum kadro ve kaliteli malzeme
    buradan bakabiliriniz.

http://www.salcano.com/productDetail.aspx?pId=40

13. Skyliner2006

Skyliner2006 Yeni Üye

Seviye:
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim.