Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klasiğin çivisini çıkartıyorum!

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında Doğukan Aksu tarafından paylaşıldı.

1. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Selamlar, klasik bisikletlerle olan uğraşımın 7. yılına girmişken ve klasik bisikletlerimde ki standartlar bir çok avrupa ülkesi, hatta ve hatta diğer kıta ülkeleri bazında bir seviyeye ulaşmışken ufaktan kendim için oluşturduğum boya, kaynak vb. ekipmanlara ek olaraktan yurtdışı custom ve birincil seri üretim yapan/offical irtibatları da sıkı sıkıya tutmaya başladığım bu dönemde özellikle teorik destek aldığım "Cinelli (cinelli.it)", "Columbus" ve ayrıyetten emeğini yok sayamayacağım "Angel Garcia" ile görüşmelerim sonucunda toplamakta olduğum bu ultra klasiğim ile sizlerleyim.
    Şuan için fazla detay, fotograf aktarmayacak olsam da bir çok parçasının orjinal hali ile hazırlanmış ve revizyon öncesi hazırlıklarımı sürdürdüğümü söyleyebilirim. Ayrıca buradan da tekrardan ilgi ve alakalarına da teşekkürlerimi iletmekteyim. Ve ufak bir sevindirici olay, revize sonrası fotograflara Cinelli'ye ait blog ve sosyal ağlardan da ulaşabileceksiniz.

Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar olsa da 50 yıllık zaman dilimini doldurmuş olan ve klasikten öte antika niteliği taşıyan yarım asırlık belki de Türkiye'nin en iyi pist bisikleti olabilecek bu yaşlı ve yorgun ihtiyar delikanlıyı sıkı takibe alın derim! Sizi pişman etmeyecek o asil görünüme kavuşacağı günler sayılı...

Teşekkürler.

facebook/no85

pedalroom

instagram

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Şubat 2014
  2. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bakalım bu sefer ortaya ne çıkacak

3. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    single veya fixie mi düşünüyorsunuz?

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Vay be. Yazından bu konuda heyecanlı olduğun anlaşılıyor Doğukan. Nasıl olmayasın, ben bile okurken heyecanlandım :) .
    Umarım her şeyi istediğin gibi yaparsın ve ortaya tam istediğin gibi bir bisiklet çıkar. Önceki çalışmalarından bunun olacağını zaten biliyorum ama fazladan "iyi dilek"ten zarar gelmez :) . Klasik bisiklet merakım çok olmasa da sonucu heyecan ve merakla bekliyorum. Şimdiden ellerine sağlık :)

mariokaldato, ihtiyar ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  5. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    NOS tadında! Orjinal Cinelli Milano tıpalar...

6. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Cinelli'nin karakteristik "seat binder" noktası ve luglardan ufak bir kesit...

ulaş kaya, ihtiyar, BFOkuru ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Harika Doğuklan;Top tube Lug bağlantısı;büyük bir Alabatros'un ağzındaki büyük bir balık gibi;adeta Lug,boruyu yutmuş.Diğerleri gibi bu konunun da yakın takipcisiyim.Lug'un görünen üst bağlantısında bir ayrışma mı var,fotoğrafta mı öyle çıkmış?

ulaş kaya, Ömer KARAN ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  8. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim. Bisiklet için benim düşündüklerimden ziyade tamamının el işçiliği ile üretildiğini göz önünde bulundurarak, düşük adetli üretimini de eklediğimiz zaman yeteri kadar özen gerektiren bir bisiklet diyebilirim. O yüzden özel bir topla tercihinden ziyade olması gereken bir şekilde toplanması gerekecek. Her ne kadar kısmen olmazsa olmazları tamamlanmış olsa da çok spesifik sayılabilecek headbadge ve stem badge kısımları için Cinelliden haber beklemedeyim. Olumlu ya da olumsuz duruma göre şimdilik bu ayrıntı askıda olsa da öncelikler sırasında boya ve decal uygulamaların hemen ardında.
    Sevgili Derya Abi, ayrışma tamamen fon ve önceki boyanın vermiş olduğu uyumdan ötürü olmuş olsa gerek ki biraz da benim aceleye getirdiğim bir fotograftan dolayı tamamen göz yanılsaması olmuş, yoksa orjinal halinde gayet bu kısımdaki dikişlerde muntazam. Lug kesimine/modeline gelirsem de, iki tip üretimi mevcut ve bu iki farklı üretim Reynolds - Columbus boru tercihine göre lugların formuna da buna göre değişmekte. Reynolds boru kullanılan modellerde headbadge daha klasik çizgiler taşımaktayken bu klasik kıvrımlar Columbuslar borulularda daha yalın bir hale bırakmakta. Son olarak Edip iyi dileklerin için de ayrıca teşekkür etmek isterim.

9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

schweizer spezialrennkopf / "cinelli piste"

esesli, BFOkuru, tansu berkay ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Brev. Campagnolo Track Ends... ;)

11. tansu berkay

tansu berkay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    kim bilebilirdiki gün gelecek, bir cinelli super corsa pista bizim topraklarımızda yeniden bir tutkunun peşinde hayata geri dönecek ve bizde bunu emin ellerde büyük bir görsel keyif eşliğinde her detayı anlayarak seyredeceğiz merakla bekliyoruz.....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Şubat 2014
  12. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    schweizer spezialrennkopf / "cinelli piste"

13. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

schweizer spezialrennkopf / "cinelli piste" fork head, cinelli lugs & columbus tubing 0609

no:85

suatgecer, ProfessionaL ve BFOkuru bunu beğendi.
  14. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Evet an itibarı ile eksik olan headbadge ve stem badge diye geçen olmazsa olmaz amblemlerin de siparişini verdim. Tip A, B ve C olarak geçen bu kronolojik sıralamaya dikkat ederek (early)1950'ler pistasında ki gri üzerine olan model ile devam ediyorum.
    Amblemler her ne kadar reprodüksiyon / replica olsa da tamamen elde boyama ürünler. ;)

Fiyat belirtmekten hoşlanmasamda bu denli ufak ayrıntıları bile ne kadar önemsediğimi göstermek ve hiç bir şeyden kaçmadığımı da görmeniz adına alıntıyı aldığım satıcının ilanı şeklinde paylaşıyorum.
    Şimdilik geriye en kritik sayılabilecek 38mm'lik seat binder nut, oracal üzerine serigrafi decaller ve Cinelli Unicanitor'ün ufak künye decalleri kaldı diyebilirim.

no:85

ihtiyar ve BFOkuru bunu beğendi.
  15. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yine bir canlandırma ve emeği yüksek bir çalışma. İşçiliğin ve kullanılan malzemelerin kalitesini biliyoruz. Şahsen merak ettiğim bir konu var bunların dışında. Yeniden hayata kavuşturulan bu bisikletler için gelecek planın var mı, varsa nedir? Ayrıca bir sayı hedefin var mı üretimle ilgili? En ufak detayına kadar uğraştığın için zaman dezavantajı da söz konusu olduğundan bu soruyu soruyorum. Bu iş hobi olmaktan çıkmış, başka seviyelere ulaşmış çünkü...

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  16. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Halil öncelikle teşekkür ederim. Bisikletler konusunda ki gelecek planım şuan için hep ikinci planda diyebilirim. Ekipman olsun, bunların kullanımı olsun sorun olmadığı kadar işçiliğime de herkesten önce güvenim tam fakat aynı şekilde bu işçiliğin, emeğin ülkemizde karşılığının olmadığı da kesin! İşte bu nokta da bu uğraşın ülkemizde yeri var mı tartışılır. Ben çift sanat okulu mezunuyum ve (Gazi Üniversitesi-Anadolu Üniversitesi) görsel, estetik kaygıları bir hayli dikkate alsam da bu uğraşın geleceğini malesef Türkiye de göremiyorum. O yüzden planımda, hedefim de şuan için kendime yönelik bir hobi, bir koleksiyon durumunda. Sayı olmasa da sınırlamalarım kendi belirlediğim standartlarda ki ve kriterlerde ki bisikletler üzerine. Hatta bu anlamda Türkiye'nin dışına çıkacak olursam kendime sosyal ağlar aracılığı ile ki bu facebook dışından öncelik olmak üzere çok güzel bir çevre edinmeye başladığımı da söyleyebilirim. Bu alandan kurum ya da tekil profesyonel kişilerce birden bire olmasa da kontak kurar ve bu iletişimi daha da güçlendirir oldum. Arko bici, vintage steel bikes / Luca Poretti vb gibi adını getiremediğim onlarca özel insan bunların başında geliyor. Şuan durum bu şekilde olsa da kendim için geleceğe yönelik ufak küçük bir atölye ve benzeri bir alanda bunu yaşatmak ve ilerletmek olabilir diye düşünüyorum aksi halde ticari anlamda bu topraklarda beni anlayacak insan bir elin parmağını geçmeyecektir.

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ben Türkiye Bisiklet Federasyon başkanı olsam böyle bir değere her türlü desteği sağlardım.Umarım onlarda sağlamışlardır.:(

18. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Türkiye Bisiklet Federasyonu genel olarak bisikletçilere; bisiklet yolları, ufak tefek alanlar ve trafikte araç sürücülerine bisikletlerinde bir taşıt olduğunun bilincini sağlasın yeter ben klasik bisikletlere verecekleri desteği geçtim artık.

19. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Her seyden önce, detaylara verdigin önem ve hassasiyet, azim ve caba, güzel anlatim(!)ini, el isciligini cok begendigimi belirteyim. Klasik bisikletler konusundaki derin arastirma azmin ve bilginin önünde saygi ile egilmekle beraber bir konuda sitem etmek lüzumunu hissettim.
    Yukarida " güzel anlatim(!)ini" daki ünlem isaretiyle alakali. Bu kadar detaya yönelik calisan bir insanin sürekli olarak bir sürü yabanci kelime kullanmasini anlayamiyorum! :( Belki cok fazla bu tip calismalari yapan yabancilarla iliskiden kaynaklaniyor olabilir, ama bu kelimelerin Türkce karsiliklarini bildiginden süphem yok!

20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bunu beğendim ama üzüldüm aslında .Ondan sonra konuşuyoruz ülkemiz kötü mü bizim batıdan ne farkımız var diye,maalesef fark o kadar çok ki .şu bahsettiğimiz konu bile sahip olduğumuz değerli bir insanın gözardı edilmesinden başka bir şey değil,oysa bu insana devletin destek vermesi o cömertçe harcadıkları fonlardan bu gibi konulara da fon ayrılması o kadar mı zor .O yüzden federasyon dedim ama nerdeeee üzgünüm hem de çok.Güzel bir antika bisiklet müzesine sahip olsak başına da Doğukan kardeşimizi getirsek kötü mü olur.Ben hayaller içinde yaşayan bir adamım siz benim söylediklerime bakmayın.Biz "yalnız ve güzel ülkemizde" kendimiz çalıp kendimiz oynamaya devam edelim:(.Kalın sağlıcakla.Doğukan kardeşim başarılarının devamını dilerim.