Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kızılderili Özdeyişleri

Konu, 'Tüketim Karşıtı Çevreciler' kısmında Kutay Özdemir tarafından paylaşıldı.

1. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz. (Ute Kabilesi)

Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder. (Hopi Kabilesi)

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım. (Apache Kabilesi)

Şeytan hakkında konuşmayın. Gençlerin kalbinde merak uyandırır. (Siyu Kabilesi)

Bir kere "Al şunu" demek, iki kere "Ben vereceğim" demekten iyidir. (Kabilesi bilinmiyor)

Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli. (Siyu Kabilesi)

Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak. (Sauk Kabilesi)

Bir düşman çok, yüz dost azdır. (Hopi Kabilesi)

Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır ya da güneş açacaktır. (Cherokee Kabilesi)

Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü. (Cheyenne Kabilesi)

Doğum yapan her şey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatın dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman,
    dünya daha iyi bir dünya olmak üzere değişmeye başlamış olacaktır. (Mohawk Kabilesi)

Unutmayın! Çocuklarınız sizin değildir. Onları Yaratıcı'dan ödünç aldınız. (Mohawk Kabilesi)

Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal. (Lumbee Kabilesi)

Aşkı tanıdığında, Yaratıcı'yı da tanırsın. (Fox Kabilesi)

Allahın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez, çam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. (Mohawk Kabilesi)

Mehmet Boran, hakano, 42FY ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ''Bir düşman çok,yüz dost azdır'' ''Aşkı tanıdığında, Yaratıcı'yı da tanırsın''

Güzellermiş :)

3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    "Son balık öldüğünde son nehir kuruduğunda son ağaç kesildiğinde beyaz adam parayı yiyemeyeceğini anlayacak."
    Orda yok ama ben bu söze hayranım.

Emrah Pektaş bunu beğendi.
  4. HoPe

HoPe Aktif Üye

Seviye:
    DÜşündürüyor insanı :)

Ali Menemen bunu beğendi.
  5. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    kızıl derililer karda ve çamurda izlerini kaybettirmek için,geri geri yürüyüp,sonra tekrar düz yürümeye başlarlarmış.böylece izi bulan yabancılar şaşkınca bakarlarmış.

42FY bunu beğendi.
  6. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    çok bilge insanlarmış..

7. mehmet seyhan

mehmet seyhan Üye

Seviye:
    çok anlamlı sözler

8. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel paylaşım teşekkürler...

9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    1497 kristof kolomb hep batıya giderek çine varacağını düşündü
    bu günkü kübaya çıktı adada yerliler vardı hepsi güleç yüzlü idi ilk kez atı gördüler ve ürktüler üzerindeki insanı onla bitişik zannettiler
    ameriko vespuci bugünkü florida tarafına çıktı ve böylelikle
    avrupalıların yeni kıtaya seferleri devam etti
    kızılderililer her vakit ordaydılar
    parayı bilmiyorlardı
    ateşli silahlara sahip değillerdi
    büyük ahşap gemileri yoktu
    efsanevi bir kabile olan siyu kabilesinin şanlı direnişleri olmuştur beyaz avrupalılara karşı
    ama hepsi sonunda rezervasyonlara sürülmüş verimli topraklardan atılmışlardır
    çirakua apaçisi geronimo son kızılderili direnişin son halkasıdır
    35 adamıyla meksikanın dağlarında mücadelesine devam etmiş ve onu 5000 yakın amerikan süvari alayı yakalayamamıştır
    tam 25 yıl peşinden koşturmuştur amerikan ordusunu
    her defasında vur kaç taktikleriyle amerikan ordusuna zaiat verdirmiştir
    sonunda kendi kabilesinin çoluk çoçuk katledilmemesi için teslim olmuştur
    rezervasyonda ölmüştü bazı kaynaklara göre pencereden aşağı atılmış ve boynu kırılmıştır
    uygarlık diye sahiplendiğimiz herşeyin gerçekte bu dünyanın doğasına ne kadar zararlı olduğunu çok önclerinden kızılderililer görmüştü ben onlara son göksel imparatorluğun çocukları derim
    insanoğlu tüketim uygarlığına çanak tuttukça kendi çanağı içinde boğulacaktır daha çok kirleterek kendi doğamızı zehirleyerek kendi ipimizi çekmiş bulunuyoruz
    yaratılan var edilen her teknolojik icadın doğaya zararı olup olmadığı düşünülmemiştir çünki dünya bir tüketim çılgınlığı içersine girmiştir
    eğer bir uygarlık kurmak istiyorsak bu dünyada doğa ile bütünsel bir uygarlık anlayışı olmalı
    aksi bugünkü tablodur
    kirletilen hava kirletilen denizler nehirler
    evet insanoğlu yeniden düşünmelidir acilen

10. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler

Necati Günüç bunu beğendi.
  11. Kutay Özdemir

Seviye:
    Çok haklısınız biraz Vahşiye dönüşe ihtiyacımız var sanırım:in:
    Haddimi aşmış olmazsam bazı yönlerden biraz anarşi gerekli olduğunu düşünüyorum..
    bu arada; bir yabancıyım.

Erol KOLAS ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum teşekkürler
    anarşiye gerek kalmayacak zati bu uygarlığın azdırdığı doğa öcünü alacak zati almakta seller diz boyu olacak dünyanın 1 derece ısınması bile doğanın dengelerinin alt üst olması demek sera gazlarını bu uygarlık yaptı buzdolaplarının dondurucularından çıkan gazın ozonu delebileceği kimin aklına gelirdi insanoğlu 5 yaşında bir çocuğun kimya labortuvarına girmiş hali gibi doğa içinde icad ettiği teknolojik aletlerin bu güzelim dünyamızın doğasına zarar verip vermediğini düşünmemektedir patlatılan nükleer bombalar bunlar büyük çılgınlıklar bunca nükleer silahlar ne için bunca silah niye
    insanoğlu henüz daha ilkeldir komşusuna karşı saygı duymamaktadır 6 milyarı geçen dünya nüfusunun dünya sakinlerinin büyük dertleri vardır bunca insanın dertlerine derman olmak aç insanları doyurmak evsiz insanları ev sahibi yapmak gerekirken ne yapıyoruz birbirimizle savaşıyoruz bu anlamsız geliyor bana
    aç gözlülük bence artık bitmeli bu sınırlar ne için
    insanın insana olan güvensizliği devam etmektedir farklı dinden farklı lisandan farklı ırktan olmak önemli değildir önemli olan bu kocaman küre içinde aynı evi paylaştığımız ve bu dünyanın kızılderili inancına göre kiracısı olduğumuzdur
    bu dünya imparatorluklara krallara kalmamış ama dünya hep var olacak bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar gelip geçecektir burdan
    vahşi olarak kızılderilileri asla görmedim
    onlar özellikle kuzey amerika yerli kabileleri pek bilimle uğraşmamışlar matematikle kimya ile uğraşmamışlar onlar şamanist inançları gereği dünyanın doğasına son derece saygılı yaşamışlardır bizon avladıktan sonra bizonun başında ağlayan bir milletti siyu kabilesi gene siyu kabilesinin kadınları fare kardeşlerini çok severlerdi çünki tarlalarına zarar veren yılanlar ile mücadele ederlerdi siyular yılan öldürmezdi bu kadınlar fare inlerinden bir adet fasulye tanesi karşılığında bir adet mısır tanesi bırakırlardı bu müthiş bir saygı duyulacak gelenektir hayvanın rıskını çalmayan efsanevi siyu kabilesi onlara göre çalmayacaksın ve yalan söylemiyeceksin böyle bir kabile önünde saygı ile her vakit eğilirim
    ve apaçiler bir çok kola ayrılır bir çok apaçi kabilesi vardır kuzey amerikada yaşamış tam 500 kabile vardır bu konuda en iyi kitap kalbimi vatanıma gömün -ve kızılderiliği bilgeliği ve tanrı taşta uyur -rudolf kaiser bu kitabında hiristiyan dini ile kızılderililerin şamanist dini görüşlerini karşılaştırmıştır okunması gereken bir kitap kim vahşi kim uygar o kitap çok güzel cevap vermiştir
    yalnız bilimsel bir dünyaları yoktur kızılderililerin çünki onların doğaya toprak anaya saygıları büyüktü beyaz insan topraktan elde ettiği hammaddeleri işleyerek uygarlığını yaratmıştır tabi doğayı kirleterek doğadan kopmuş gürültülü pis kokan metropoller araç gürültüsü
    siz şehirde cıvıldayan şerçe seslerini duydunuzmu istanbulda bol bol karga sesleri duyarsınız kargalar seviyor bu şehir hayatını
    peki o vakit çözüm nedir çok basit herşeyden önce vahşi yaşama dönüşte değil mevcut doğa düşmanı bu uygarlıkta değil
    doğaya ters düşmeyen bir uygarlık anlayışı bilim ile doğa birlikte
    hareket edecek doğaya zararlı olan her çeşit bilimsel icatlardan kaçınılacak önce doğanın sağlığı denilecek doğanın sağlığı demek doğanın temiz olması demek bu nedenle temiz bir doğada insanın hem ruhsal hemde bedenen sağlıklı olması demek
    şimdi elektriği elde etmek için doğanın dengesini bozmadan elde edebilirsiniz bunların yolları vardır rüzgar gücünden elektrik artı -artı güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi ve enerji depolama yöntemleri
    illaki otomobil deniyorsa elektrikle çalışan araçlar olabilir tabi siz bu arabaları pahalı yaparsanız kimse alamaz makul fiyat olabilir
    daha çok kitlesel taşımacılık bence ön plan olmalı elektrikli trenler gibi
    şehirlerimizi yeni baştan kurmak durumu daha doğa ile ağaçla yeşillikle donanmış şehircilik anlayışı insan ruhunu besleyen yapı tarzları betonarmeden kaçış ahşaba dönüş
    illaki para sistemi gene olacak gibi gözüküyor paranın tamamıyle ortadan kalkması zor gözüküyor
    bu uygarlığın doğaya zararlı ne kadar teknolojik aygıtları varsa onlardan vaz geçmemiz ve bu eskimiş uygarlığı yontarak daha akılcı doğanın özüne zarar vermeyen yepyeni bir uygarlığın yaratılması
    söz konusu

Kutay Özdemir bunu beğendi.
  13. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    müthiş bi sözmüş.

14. Kutay Özdemir

Seviye:
    Gerçekten çok haklısınız Kudret bey ve bendeniz de çok büyük bir Saygı uyandırdığınızı bilmenizi isterim.
    Düşünce olarak sayılı insanlardansınız kızılderililer konusunda çok bilginiz olduğuna eminim...
    :) :) Tahminime göre 70 ve 80 li yılların rock müziğiyle büyüdünüz kızılderililere olan ilginiz de bundan geliyor değil mi?
    Tekrar çok teşekkürler...
    Saygılarımla.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  15. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum tekrar tekrar teşekkürler
    rahmetli babam akordiyon çalardı ağbim hem gitar çalar hemde şarkı söylerdi rahmetli annem de ut çalardı yetenek aileden geldi
    12 yaşında gitar derslerine başladım sene 1968 idi
    son konserimi 2002 özgürlük parkı göztepede gerçekleştirdim 1999 da bir adet kaset çıktı o kasette hortum parçasını kızılderili dostlarıma adadım
    1970 lerde esen rock dalgasında en etkilendiğim 5 grup vardı bunlar
    1-pink floyd
    2-jethro tull
    3-led zeppelin
    4-rolling stones
    5-jimi hendrix
    bu grupları hala dinliyorum deep purple -the doors-america-
    alan parsons project-bob dylan-cat stevens -crosby stills nash and young-creedence clearwater revival -chicago-eagles-frank zappa-
    genesis-king crimson-lynyrd skynyrd-yes -
    hala dinlediğim gruplardır
    bu gruplar 70 li yılların rock grupları
    bana göre rock 70 lerin rock u
    biraz geri kafalı oluyorum bu konuda çünki 70 lerin ortalarından başlayarak iş ticari müziğe görselliğe kayınca nitelikli melodi üretimi geri plana itildi hele hele 80 lere gelince ortaya bir de klip müziği çıkınca artı arkasından bilgisayar müziği peydahlanınca müzik öldü
    günümüz müzik anlayışıda aynı uygarlığın tüketim anlayışıyla doğru orantılı yani açıkçası tüketime dayalı içi boş sözlerle doldurulmuş bilgisayar müzikleri
    klasik müziğin akustik müziğin bence etkisi bana göre daha etkindir
    tahtadan ve bakırdan yapılmış aletlerin müziği bana daha iyi geliyor gerçi 70 ler de de rock müzik grupları anfi -elektro gitar -klavye kullandılar ama yarattıkları melodilerle 80 leri 90 ları ve hatta 2000 leri salladılar özellikle the dark side of the moon un başarısı 16 yıl listelerde kalması büyük bir başarı
    2000 lerin yeni rock grupları bu başarıya ulaşamadılar
    80 lerde ortaya çıkan tek tük iyi gruplarda listemdedir
    ve hala dinlerim
    men at work-u2-dire straits-marillion -police-
    suzanna vega - tracy chapman - alanis morissette -
    2000 lerde bu sayı dahada düştü vertical horizon dikkatimi çekti
    pek yeni bir şey yok artık
    70 ler türkiye içinde müzik açısından verimli geçmiştir
    erkin koray -cem karaca ve moğollar - bülent ortaçgil -mfö -
    gibi
    tabi jazzında hakkını yemem
    charlie parker oscar peterson miles davis genelde siyah jazz müzisyenleri severim çünki onlar acı çektiklerinden dolayı bir başka
    türlü enstrümanlarını konuşturmuşlardır özellikle charlie parker
    kalpten çalmak matematik çalmak değil hissederek hem çalıp hemde kendinden geçmek
    artık günümüzde böyle sanatçılar varmı dünyada ve bu ülkede

cihan aksoy, hakano ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
  16. Kutay Özdemir

Seviye:
    Birde Jason Becker vardır ''virtüöz'' diye bahsedilen :)
    Çok haklısınız gerçek sanat olarak bahsedebileceğimiz müzik türü pek kalmadı artık ...
    Bilgisayar yapımı elektronik müzik denilen müzik şekli sadece bir programlamadan ibaret :)
    Tabiiki teknolojiden yararlanmak gerek ama tutupta müziği teknoloji ile yapmak saçmalık!!
    bu arada 1999da çıkan kasetinizdeki şarkılarınızı dinleme ihtimalimiz varmıdır?

17. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    müzik programları var
    internetten bu programlar indirilebilinir
    youtube de bazı kayıtlar oldu arkadaşımızın evinde kayıt yapmıştık
    youtube de kudret kurtcebe -şöhret derseniz benim kilibe karşı olan kilibim çıkar

Kutay Özdemir ve Onur Kahraman bunu beğendi.
  18. Kutay Özdemir

Seviye:
    Hemmen bakıyorum efendim çok teşekkürler...

19. Kutay Özdemir

Seviye:
    youtube daki çoğu videonuzu izledim gerçekten ince ve ender bir sese sahipsiniz klibinizde güzel olmuş şırıl şırıl sular falan :) (tribal bir klip)

20. Kutay Özdemir

Seviye:
    Bir organizasyon düzenlesekde konser verseniz ne güzel olurdu