Kızgın sürücü bisikletçilerin arasına daldı

Tepki
4
Bisiklet
Bianchi
Bu arada olayı gören başka birinin radikalın haberine yaptığı yorumları aşağıda paylaşıyorum:
Olayı birebir yaşamış bir vatandaş olarak yazıyorum. MOBESE kayıtları izlendiğinde olayın haberde yazılı olduğu gibi olmadığı araç içindeki 3 çocuk ve 2 kadının mağduriyeti rahatlıkla görülecektir. Haberi gördüğümüz anda DHA yetkililerini arayıp düzeltmeleri için uyardık. MOBESE görüntüleri ile birlikte tarafsızca yayınlanması gerekmektedir. Olay aynen şöyle gelişti söz konusu festival için Üsküdar yönünde trafik, polis tarafından kesilmiş festival katılanlarının toplanma alanı olarak belirlenen otoparka ulaşmaları sağlanıyordu. Süre uzayınca bazı sürücüler korna çalarak bazı sürücüler inip polisle konuşarak yolun açılmasını istediler 67 plakalı aracın sürücüsü de aracından inerek polisle konuştu. Bu sırada bekleme alanına ulaşan bazı festival katılanları ile bazı araç sürecileri arasında sözlü ve küfürlü atışmalar olurken yol açıldı ve araçlar hareket etme başladı o sırada bir bisikletli kendisine küfrettiği iddia ederek 67 plakalı aracın arkasından koşarak tekme attı ,tekme atılınca 67 plakalı araç durdu ,araç durunca etrafını bisikletliler sardı, bir tanesi açık olan ön camından sürücüyü yumruklarken bir tanesi sol arka camı tekme atarak patlattı olay linç girişimine dönüşünce bazı bisikletliler de duruma engel olmaya çalışıp aracın önünü açmaya çalıştı,önü biraz açıldığında gaza basarak olay yerinden kaçmaya çalışan sürücü biraz ilerde önüne çıkan bisikletliye arka tekerinden çarptı bunu gören bisikletliler aracın tekrar etrafını sardı bundan sonrası bizim görüş alanımız dışında gerçekleşti. Sonuç olarak haberde iddia edildiği gibi araç bisikletliler arasına DALMA mış, kendilerine küfür ettiğini söyleyen bisiklet sürücülerinin saldırısından kaçarken önündeki bisiklet sürücülerine çarpmıştır. Araçta haberde yazıldığı gibi bir çocuk değil üç çocuk vardır çocuklardan biri de patlayan cam kırıklarından dolayı yaralanmıştır. Bisikletciler derneği yetkililerin duyarlı olmalarını araca saldırıda bulunan kendini bilmezleri tespit ederek polise bildirmelerini talep ediyorum Sporculuk ahlakı bunu gerektirir.DHA yetkililerini de eksik veri ve bilgi ile yayınladıkları bu haberi düzeltmelerini talep ediyorum.

Scudo

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
olay bu kadar büyümeden önce yenikapı civarlarında iki kere düşme şeklinde kaza oldu. trafik kapalı olmasına rağmen. bisiklet sürmeyi bilmeyenler, acemiler, sağa sola bakmadan bisikletle manevra yapanlar. eminönünde minibüs kaportası yamultma vakası, o minibüsün milletin üzerine sürmesi. daha faaliyetin ilk başında olabilirdi çarpma olayı. görenler ne demek istediğimi anlamışlardır. daha sonra maçka yokuşundan sola dönülürken beyaz bir bmw trafik polisine bir hayli zorluk çıkardı. polis şoförü sağa çekerek ehliyet ruhsat kontrolü yaparak sakinleştirmeye çalıştı. kuzguncuk-üsküdar arası yayalarla ve trafikte sıkışan sürücülerle girilen ağız dalaşları. daracık yola sokulan binlerce bisiklet. hatta kudret abinin milleti yönlendirdiği yerde sola geçip karşı taraftan akan trafiğe geçen birsürü bisikletli. allah bilir daha görmediğim neler neler. kaza bağıra bağıra geldi. gerçekten ömrümde gördüğün en rezalet etkinlikti. adam suçlu evet. ama ortaya çıkan sonuç rezalet. hiç düşünülmeden yapılan organizasyondan sadece bu çıkar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet O

evet katılıyorum rezaletti arkası
araçlar zati yolu kapamış geride kalan bi grup epeyce vardı uzaktan onların sol yola geçtiklerini gördüm çünki sağ şeritte tünelde araçlar zati yolu kapatmış gidemiyor idi bu organizasyon berbat idi arkada dernekten kimse yok idi
balık hafızalı olmamak lazım seneye üsküdar güzergahı artık rafa kalkmalı ,,

Tepki
4
Bisiklet
Bianchi
kazaların tüm bunların yaşanmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de önde çekim yapan aracın 10-15 km hızla gidip anlık hızlanmalarla arkaki bisikletlerin de hızlanmasını sağlamasıdır. böyle üyük bir etkinlikte 12.000 kişiden bahsediliyor 10-15km hızla gidilerse bisikletlilerin gittiği şerit tıkanır ve kazalar artar. önde her zaman tempo tutan birilerinin olması gerekir. etkinlik boyunca mavi yelekliler şöyle gelsin, sarı yelekliler şöyle gelsin öndeki araçta onlaarı çeksin kafası vardı. yol boyuncaki kazaların, bu kadar uzun sürmesinin, trafiğin bu kadar tıkanmasında da bunun etkisi büyüktür.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İdris Öztürk

arkada ne sarı gömlekli gördüm ne de mavi gömlekli ,
arkada en son adama kadar bekledim en sonuncu geçti sonra tünele girdim tünelden çıktığımda aşağıda yolu kesen polise son adam benim dedim ve polis memuru yolu araçlara açtı arkada tek bir motorlu polisin olmaması bence iyi olmadı ,,arkada gerek sarı gerekse mavi gömleklilerden en az 30 kişi telsizle hazır olacak idi ben bi şey göremedim bu köprü geçişi aynen sınıfta kalmıştır..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
ilginç olan, olay yine bisikletlilerin üstüne kalmış.

evvel zaman Çanakkale'nin bir köyünün girişinde GBT yapan polis amirinin söylediği bir söz aklıma geldi, şöyleydi:

"bunlar zaten Allah'ından bulmuş beyaa"

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
aynı sorun türkiye nin heryerinde var geçen gün 42 km felan hızla giderken akan trafikte adam pat durdu önümde.haliyle bisiklet frene sert asılınca sağa sola biyere atıyor.zor bela kurtardımdurumu.yol iniş yoluydu bide. o anki sinirle sopa olsa camı indirirdim herhalde.
Bide ondan önceki bir gezide sıkışık şehiriçinde adam daaattt daaattt korna yapıyor uzun uzun sanki uçacak.Durdum adama soy sop küfür ettim bana mısın demedi.Yani en ufak şeyler kavga sebebi olabiliyor trafikte. O yüzden bu sürücü ölmediğine dua etsin bence.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Burada yapılması geren arabaya hınçla vurmak değil, şoförü arabadan indirip, arabaya da birisini bindirip biraz uzaklaştırdıktan sonra (ailenin korkmaması için) adamı derdest edip, polise teslim etmek (adam karşı koymadığı sürece bir fiske bile vurmamak şartı ile) sonra karakola gerekli sözcülerin gidip ifade vermesi ve adamdan şikayetçi olunması gerekirdi. Ayrıca yolcu koltuğunun camını kırmak sürücünün görüş açısını bozmaz.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Olayın aslı şimdi ortaya çıktı, sen gidip adamın aracına saldırırsan adam da karşılığını verir, bence adam o aracına saldıran bisikletçilerden şikayetçi olmalı, organizasyon mu eşkıyalık mı bu? İntikamcılar mısınız siz? Soğukkanlı olamayacak insanlar böyle etkinliklere katılmasın. Adam kaçarken çarptığı bisikletçilerden özür dilesin yeter, zaten kasıtlı değilmiş anlaşılan.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
Abi nolursa olsun iki taraftada hata var. Olayı araba başlatıyor işin özünde anlatılana göre ana avrat küfür etmek ve insanların üzerine sürmek hatta çarpıp yaralamak net ve direk kimse kusura bakmasın magandalığın net tarifidir. Ben arabada kullanıyorum bisiklette kullanıyorum ve bu olayın benzerine çok rast geldim. Kimse pata küte dövmedi arabaları ama arabaların yaptığı magandalıkların haddi hesabı yok. Şahsen benim üstüme sürenlerinde sayısını unutalı çok oluyor ama bende dibimden özellikle sıyıranların arabasına basıyorum tokadı yana gitsin diye.

İki tekerlekli insanlara saygı duyulmalı bunu bilir bunu söylerim. 1 tonluk demir yığınıyla insanlara vahşice artistlik yapmanın ne bi kazancı var ne bir anlamı. Hiç hoş değil !!!

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bence de tam tersi dostum, fiziksel travma nasıl olsa telafi edilir ve unutulur gider. ( Gerçi o adam bunu sık sık yapıyordun bana kalırsa ama)
Psikolojik olanlar ise pek o kadar kolay atlatılamaz ve ilerde mutlaka olumsuz sonuçları olur.

@Barış TURAN

• Beğen
Tepkiler: Tyler

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Ah dostum, keşke babaların onda sekizi dediğin şekilde baba olsa.
Bu babayı da kendi gibi bir baba yetiştirdi mutlaka.

Vee işin içine çocuklar girince bence akan sular durur...
ONLAR hiç açılmamış temiz sayfalar, geleceği şekillendirecek olanlar.

Bisikletliler de olsa kim olursa olsun aracın içine bakıp, haklı da olsa öfke kontrolü yaparak konuya dahil olmayanların fiziksel veya ruhsal zarar
görmesine engel olamalıydı. Bende şunu yapardım bende bunu yapardım diye yazanların yaşlarına bakıyorum da; ya çok genç yada çocuk sahibi olmak ne demek
bilmeyenler çoğunlukta..

Kendi babası yada ailesi iyi davranmıyor diye biz de onlardan beter mi davranmalıyız yani çocuklara, olmaz öyle şey...

@Ferhat Ademir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ferhat Ademir

Kendini bilen küfür etmez de güzel kardeşim, korna çalana neden ana avrat dümdüz gidiyorsunuz?
Şehir içi trafikte 42 normal hız limitidir ve önünde risk gören şoför pek tabi ki de ani frene basabilir. Bu çok olası bir durum. Takip mesafesini korumak zorundasınız; tam aksine sopa ile camını indirmekten bahsediyorsunuz!

@Ertuğrul

Ertuğrul bey, yaşınızdan çok daha olgun bir tavır sergilediğiniz için tebrik ediyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
olaya 10 metre mesafede idim yalnız arkadaki vatandaşlar polise bağırdı yolu aç diye darp edilen aracın sürücüsü polise ana avrat küfür etti ama polis duymadı bağırmalar çoğalınca ,darp edilen 67 plakalı arac bir bisikletli arkadaşada küfür etti olay bunun üzerine patlak verdi bakın ilk ateşi sıkan aracın sahibidir küfür etmesi yalnıştır ve burada kitleyi tahrik ederek suçlu duruma düşmüştür ayrıca polise küfür etmiştir ikinci suç öyle linçten kaçma olayı felan olmadı başta,
adamın camını indirdiler gözümün önünde akabinde biri arka kaportaya tekme attı göçtü , araç tekrar hareket ederek önde yol üzerinde bulunan bisikletlere sürdü, tacizi ben orada gördüm bunun üzerine bende araca yönlendim sinirle ama arkadaşım beni tuttu ondan sonrası videoda var zati,polis yetersiz kalmıştır ayrıca ne olursa olsun orada trafik polisi araçlara yol veremez ayrıca arkada görevli hiç bir dernek görevlisinin bulunmayışı abesle iştikaldir bir değil 30 adam olacak arkada hepsinin telsizi olması lazım genç arkadaşlar tabi heyecanlarına kapıldılar araca verilen zarar doğru değil tabi arkada kız çocuklarının olması iyi olmadı babanın kızlarının yanında küfür etmesi bi yalnış daha ,,yalnış üstüne yalnış organizasyon yalnış güzergah yalnış adamın küfür etmesi yalnış tabi araca zarar verilmeside yalnış olmuştur bizler bisiklet kullananlar ne kadar haklıda olsak küfür etmemeliyiz ve de şiddet uygulamamalıyız ,,

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Babasının çocuğunu ne kadar düşündüğü beni bağlamaz. Beni bağlayan şey, arabada ister çocuk ve kadın olsun, ister olmasın, soğukkanlı davranmak. Hele ki arabada çocuk ve bayan olduğunu görünce, iki kat soğuk kanlı davranmak.

Birisi fiziksel şiddete maruz kaldığında, o şiddetten kurtulana kadar geçen süre içerisinde refleks olarak, nefsi müdafa için aynı şekilde tepki verilebilir. İnsanın doğası bu. Ama ondan sonra tutupta ısrarla şiddet uygulamak, arabayı darma duman etmek, 100'lerce kişi 1 adamı araya almak, kimse kusura bakmasın acizliktir. İnsanlıktan, öfke kontrolünden, empati duygusundan aciz olmaktır. Şeref kavramını bile düşündürür ama neyse çok ağır konuşmayayım şimdi.

Adamın ne şartlarda öyle hareketler yaptığı, kasıt olmadığı, içinde bulunduğu stres, hastası olması, polisle öncesinde adam gibi konuşması vs olayı bizzat gören aklı selim arkadaşların ifadelerinde açık ve net belli oluyorken daha hala "Hurraaaaa yakalım yıkalım, asalım dövelim, çocuktan banane,babası düşünmüyorsa ben niye düşüneyim, niye sövdü, niye vurdu laaaan!" mantığında magandalar var aramızda. 4 teker sürücülerinde maganda oranı neyse, belli ki bisiklet sürücülerinde de o orana yakınız

"Napalım yani arkadaşımıza çarpana adama el sallayıp yol mu verelim" diyenler var. Çağır polisi, adamın arabayı bir kenara çekmesini sağla ve şikayette bulun. Git adamla konuş. Dövmek nedir Allah aşkına. O zaman her kafası bozulan, haksızlığa maruz kalan gitsin tekme tokat dalsın Allah ne verdiyse. Oh güzel memleketim ve memleketimin güzel insanları.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AykutÇ.

aykut bey
ben olaya 10 metre yakın idim bilgiyi yukarıda verdim adam küfür etti polise sonra bisikletli arkadaşa küfür etti bunlar hata araca verilen zarar hata ve güzergah yalnış bunları yıllardır sayın murat suyabatmaza söylüyorum bu güzergahı değiştir diye ama sakalımız yokki lafımızı dinletelim ,üsküdar öyle bi yerki burada otobüsmü ararsın taksimi ararsın minibüsmü ararsın yahu bu kadar kişi hareme götürülürmü,,

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
avustralyada bir miktar yaşamış bir arkadaşım, "oralarda hiç sıkıntı olmuyor mu oluyor ama 3. sayfa haberi yok. öyle haberler yılda bir iki oluyor ve ülke gündemini meşgul ediyor." demişti. bu haberler biz 3. sayfa haberi diyoruz. yerel anlamda travmatik ama hergün yaşanan, haber değeri olmayan ama işte meraklısı için 3. sayfa için seçkilerden bir demet.

asıl travmanın kaynağı otomobil sürücüsü. polisimiz de bu tür travmatik kişileri, tepkilerden korumak kollamakla görevli sanki. ülke olarak ciddi psikolojik hastalıklı kişilerle birlikte yaşıyoruz, benim deliliğim sizden 1 gömlek üstün, bu sürücü master tezini vermek üzere kimisi profesör deli, kimi amatör deli ama başarılı. mantık ve düşünce düzleminde anormal olan şeyler bu toplumun normali olmuş ne yazık ki. normalleşmiş şeylere tepki duyduğunuzda ise, suçlu ve sorunlu siz oluyorsunuz. arabadaki kadın ve çocuk zaten o adamla birlikte yaşıyorsa, travmanın en güzelini belirli bir dozda yaşıyor sürekli; ilaveten arabayı darp eden kişilere duydukları çekince ise sürekli travma yaratan sürücümüzün tepkisine binaen, saldıran öfkeli kalabalığın, sürücünün kabahatinin faturasını kendilerinin de ödeyeceğini sanmalarından kaynaklı. "ah herif ah bigün başımıza bir iş açıcan çoluk çocuk biz de zarar göreceğiz" serzenişinin gerçekleşeceğini sanmalarından diye düşünüyorum. "ahahha baba" yada "yahaaa beeey", "şu bisikletlileri ezemezsin, sen de adam mısın, yiyosa ez de görelim" galeyanına azmettirip adam ezince " aman şimdi ne yaptık gebertseler yeridir kaygısı olmasa gerek o travma".

ehliyet kursu kayıdı olmadan evvel stres ve psikolojik testlerden geçmeli mi insanlar bilmiyorum ve bu testler ehliyet alındıktan sonra 3 ila 5 yılda bir tekrarlanmalı ve akıl sağlığı araç kullanmaya uygun olanlar uygun olana kadar trafikten uzaklaştırılmalı mı onu da bilemiyorum.

böyle bir adamın üstelikte alkollu olarak ve 3. kez ehliyetsiz yakalandığı bir kazada aracıma vurduğunu, gündüz gözü 230 promil ile yollarda estiği zamanı hatırladım birden. hız yapma sebebi de yanında eşi olduğu kadına kızmış olmasıymış. neyse, hepimize geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben 1 kez Köprü geçiş turuna katıldım. Şöförlerdeki siniri gördükten sonra bir daha katılmamaya karar verdim. İstanbul çok kalabalık bir şehir, buna göre herşeyi planlamak lazım.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Ortaçağda bile vahşi savaşlarda, tek bir canlı asker bırakmayacak kadar şiddetli savaşlarda bile,
Ortamdaki kadın ve çocukları toplayıp oradan uzaklaştıracak denli sağduyu sahibi komutanlar vardı.
O zaman o ortamda bile kendini kontrol edebilip şiddetin çılgınlığına kendini kaptırmayan insanlar var olabildiyse, trafik sıkıştı yol kapandı diye cinnet geçirmek
Bence sadece ve sadece ŞIMARIKLIĞA girer....