Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kıytırık bir şeytanarabası

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bakırkadro tarafından paylaşıldı.

1. bakırkadro

bakırkadro Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Hani konuşuyoruz ya ülkemizde bisiklete/bisikletçiye gösterilen saygı(sızlık)dan. Alın size bir gazeteciden gayet güzel bir örnek. İlk bakışta masum gibi görünen bu yazı aslında bisiklete dair altta yatan o garip aşağılama ve kini nasıl da körüklüyor: Gazeteci bir ara minibüsü sollayan bisikletçi manzarasında şunları söylüyor:

"Kıytırık bir şeytanarabası bizi ekecek kaygısına düşmüştüm. Hatta bir ara minibüsçüye ‘olum bassana şu gaza madara olcağız!’ diyecek dahi oldum."

Artık sokaktaki insandan ne bekleriz biliyorum. Sahi bisikletle ne alıp veremediği var bu milletin. Şeyan arabası olmasındanmı ki? :)

http://www.bursagercek.com.tr/makaleler/kemal-tipioglu/minibusu-sollayan-bisiklet-734.html

2. Cem AKINCIOGLU

Cem AKINCIOGLU Kıdemli Üye

Seviye:
    Vallaha abi ya hele samsunda abi tur duzenliyoruz sahilde gezyoruz zabıta duruo konusma aynen soyle

oglum gezmeyin burada burada birine carpsanız sorumlusu biz olacaz

allah allah nie carpalım yav adamın sosyallesmeden haberi yok sahili sadece yurumek icin zannediyor yazık ya bide şöyle demezmi

bizim buralarda buna şeytan arabası derler carparsınız birine ` Yazık cidden

Timur Keskin bunu beğendi.
  3. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    yuh artık,sözde yazar da böyle yaparsa,normal vatandaşı normal karşılamak lazım.

4. Timur Keskin

Timur Keskin Yeni Üye

Seviye:
    daha o kadar medenileşemedik malesef...malum dünyayı çook geriden takip ediyoruz...

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  5. Hasan Seçkin

Hasan Seçkin Üye

Seviye:
    Minibüscü kafasına sahip gazeteci. Çok görmeyelim o kendini gazeteci zannediyor. Ondan olsa olsa minibüs muavini ya da çığırtkan kahya olur.

ibrahim m yaradilmis bunu beğendi.
  6. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bunun yazarlığı yanlış anlaşılmasın ama maksimum Bursa gerçekte olur...

Tabi ne olursa olsun birilerinin torpili ya da tanıdık bilmem neyle de olsa orada yazar sıfatıyla birinin bunları yazması tamamen ülkenin medeniyet seviyesini gösteriyor...

Ben adama mail atıyorum...Siz de tepkinizi belli edin... Bir de ne kadar medeniyetten uzak ,kendini yazar zanneden bir cahil olduğunuda eklemeyi unutmayın...

7. uğurcan gültekin

uğurcan gültekin Kıdemli Üye

Seviye:
    bu gazetecinin kafasındaki şablona göre minibüs ve yolcuları çoğunlukta olduğu için aklı sıra o gözle yazmış.
    oysaki zamana uygun gelişim gösteren, aydın bir gazeteci olsa idi bisiklet sevenlerini asla günlük malzeme yapamazdı.
    bu adam sayesinde bir kez daha hiç sevmediğim gazetecilerin gerçek yüzünü bir kez dahagörmüş oldum.

selam ve dua ile

bakırkadro ve sakir yetisen bunu beğendi.
  8. serhat toy

Seviye:
    Attığım mail i aynen paylaşıyorum, o kadarda sert çıkışmamak gerektiğine kanaat getirdim bu durumu lehimize kullanabiliriz nasıl mı ? işte böyle;

Sayın Kemal Tipioğlu,

Bu yazınızı neden kaleme aldığınızı bilmiyorum aslında çok da umurumda değil,sizi tanımam etmem, forumda Bursa'lı bir arkadaşın yazdığınız bu yüzeysel yazıyı paylaşması sonucu öğrendim...

http://www.bursagercek.com.tr/makaleler/kemal-tipioglu/minibusu-sollayan-bisiklet-734.html

Bu yazınızda bisikleti ve bisikletliyi obje olarak kullanırken zaten trafikte hor görülmemiz (ki bunun yaşandığı tek ülke bizimkisi) yüzünden çektiğimiz sıkıntıların farkında olmanızı ve yazınızdaki vurgular ile kurduğunuz cümleleri buna göre seçmenizi beklerdim... Çünkü zaten cahil olan halkımızın bir de bu yazıyı okumasından sonra,sizi veya yayın kuruluşunuzu takmasa bile, kendi kendine girdiği bu sidik yarışında cesaret alıp daha da saçma şeyler yapabilir... Zaten her gün trafikte üstümüze kıran dolmuş şoförleri,halk otobüsleri ve sivil arabalarla uğraşırken... Bir de bunlara zemin hazırlayacak bir tane daha yazıya tahammülümüz yok...

Bu şikayetlerimizi dikkate almanızı,ve diğer bir yazınızda telafi etmenizi temenni eder ayrıca bunu yaparsanız yüz binlerce bisikletliyi karşınıza değil,yanınıza almış olacağınızı buna karşılık 1 kişiyi bile karşınıza almayacağınızı hatırlatmak isterim...

Saygılar,
    Bisiklet Aşığı Serhat Toy.

9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    1995 yılında bir akşam üstü ODTÜ de bir dolmuş benle yarıştı baktı geçemeyecek beni sol kaldırmıa sıkıştırmıştı. Allah tan kaldırımlar yüksek değildi de bir kaza atlatmaktan kurtuldum. yokuş aşağı iniyordum, hızım iyiydi ama dolmuşu süren yaratık nasıl bişeyse benim onu solluyor olmamı hazmedemedi :)

koray_can ve serhat toy bunu beğendi.
  10. Erdener TUNA

Erdener TUNA Üye

Seviye:
    Tepkim şu şekilde oldu:
    ----------------------------

Kime: ktipioglu@gmail.com
    İlgi: gercek@gercekmedya.com.tr

Merhaba,

Mailimin konusu http://www.bursagercek.com.tr/makaleler/kemal-tipioglu/minibusu-sollayan-bisiklet-734.html adresinizdeki makaleniz ile ilgilidir. Makaleniz bisikletle ilgili toplumumuzda zaten yeterince kötü olan algıyı daha da kötüleştirmekte, yanından bisikletli geçen şoförün kendini kötü hissetmesi gerektiği vurgusunu yapmakta, motorlu taşıtları bisikletliler ile yarışa/rekabete özendirmektedir.

Bisikletlinin motorlu bir taşıtla yarış/rekabet şansı zaten bulunmamaktadır, onun motoru bacakları ve bedenidir. Yavaşlamak, tekrar hızlanmak, durmak-kalmak... Bunların hepsini bacaklarına yükler. Yavaşlayıp tekrar eski hızına ulaşana kadar önemli bir efor sarfeder. Hem sağlıklı olmak hem çevreci olmak hem de ekonomik olmak için bisiklet kullanmaktadır.

Bisikletliler olarak kimi zaman çok takdir edilsek de genelde trafikte pek çok tehlike atlatmaktayız. Bunlar diğer araçlardan bisikletlinin kafasına pet şişe/çöp atma, su dökme, birşeyler fırlatarak jant tellerinin arasına sokmaya çalışmak (ki aşırı tehlikeli bir harekettir, düşük bir hızda giden bir bisikletin bile jantının arasına birşey girmesi tekerleklerin aniden kilitlenerek takla atmasına sebep olmaktadır.), yanından geçmesine dayanamayıp camdan sarkıp laf atanlar, küfredenler, arabayla/minibüsle hızla yanından geçerken camdan sarkıp eliyle bisikletlinin kafasına tokat atanlar, aynasını bisikletliye çarptıranlar, çok yüksek hızla teğet geçenler, kaldırıma sıkıştıranlar vs. vs... Bu hareketleri yapanlar düşünmüyor olsalar bile bunlar bir bisikletlinin canına kastetmektir. Bisikletli de trafikte seyreden bir araçtır, kendini ve trafiği tehlikeye atmayacak şekilde seyretmeye çalışmaktadır. Bu şekilde, en yumuşak söylemiyle dikkat dağıtıcı hareketlerle trafik, özellikle de bisikletlinin canı tehlikeye atılmaktadır. Bisikletlinin kendini koruyacak bir kaportası yoktur, kaportası gövdesidir. En ufak bir düşüşte en iyi ihtimalle derisi çok kötü bir şekilde sıyrılır, hele ki takla atma veya sert bir düşüşte bir yerinin kırılmaması mucize, ölmemesi şansıdır. Bu şekilde yanından hızla geçmeler, aynayı çarptırmalar, kafasına birşeyler atmalar bisikletlinin bir düşüşüyle yanında hızla gelen bir araç/araçlar da olduğundan çok yüksek ihtimalle hayatını kaybetmesine neden olur.

Bu tür hareketlerin ana nedeni toplumumuzun çoğunluğunda bisiklete oyuncak gözüyle bakılması, çoğunluğun bisikletin ulaşım aracı olarak kullanmamasının yanı sıra başkaları tarafından kullanılmasına da halen alışamamış olması, futboldan başka sporla ilgilenmemesi, geçmişte şeytan arabası olarak betimlenmesiyle zihnin derinliklerine işlemiş olumsuz duygulardır.

Gazetenizin ve yazar olarak şahsınızın böylesine naif ve faydalı bir taşıtın özendirilmesine ve doğru tanıtılmasına katkıda bulunması gerektiğine inanıyorum.

Bisikletliler olarak halen umudumuzu kaybetmedik.

İyi çalışmalar.
    Erdener TUNA
    -Bursa'dan bir bisikletli-

11. koray_can

koray_can Forum Bağımlısı

Seviye:
    gelecek yanıtlar merakla bekliyorum elinize sağlık..bende okuduğumda sinir oldum..herkez küçükken diyorum ki ben bunu küçükken minübüste yapardım bir bisiklet ile değil tabi başka bir araba veya motorlu bir taşıtla.hadi yetişelim diye.bak yolcu indi yine geride kaldık.diğer otobüs bizi geçti maksatında çocuklukla yapılan birşeydi.ama bakıyorumki bu yazar.yazan kalemiyle insanlara örnek olcağına kendi cahil ve kıtnaz düşüncelerini topluma aşılıyor..acaba bunları yayınlarken o yayın kuruluşu bunları hiçmi gözden geçirmiyor yoksa onlardamı aynı kafa yapısına sahip diye düşünmeliyiz.ülkemizde saçma sapan tv ve yazı kaleme alan okadar çok kimse varki.insanlar ne ye inanıp neyin doğru yada neyin medeni olduğu artık şaşırmakta.

12. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sözde topluma birşeyler veren "yazar bozmaları" bunlar. Aydın kişi olacak yazdıklarını okuyunca nekadar zavallı olduğunu görüyorsunuz. Ayıp olması dolmuşçuya ez şunu diyecek, malesef toplum böyle görüyor bisikleti. Gazeteciside aynı, doluşmuşçusuda anı, otobüs şöforüde aynı. Onun için diyorum ki, biz biz olalım taşıt yolunda kimseye güvenmeyelim, kendi güvenliğimizi kendimiz sağlıyalım.

koray_can bunu beğendi.
  13. ismail baran

ismail baran Üye

Seviye:
    Yazının tamamını okudum maalesef yazının altında yorum kısmı yoktu birşey yazamadım o şeytandan bozma s... b...tan herife. ama bu böyle kalmaz onoun mail adresine bir yazı döşeyeceğim bakalım şeytan kim...

14. Erdener TUNA

Erdener TUNA Üye

Seviye:
    Yazardan mailime gelen cevap aşağıda:

Bundan sonra görevim(iz) bisikletle ilgili daha farklı konuları bu yazar arkadaşımıza iletmektir. Konuyu açan ve bizi haberdar eden arkadaşıma teşekkür ederim.

ismail baran bunu beğendi.
  15. murat aluçlu

murat aluçlu Aktif Üye

Seviye:
  16. bakırkadro

bakırkadro Üye

Seviye:
    Erdener bey
    Elinize sağlık. Yazıyı forumda ben paylaşmıştım ancak bu tür bir yazı iletmeyi düşünemedim. En güzelini yaptınız. Nasıl olduysa belki de kızgınlıkla bir yazı kaleme alıp bu gazeteciye göndermeyi akıl edemedim. Siz bizim yerimize, hem de güzel bir üslupla bunu yaptınız.
    Elinize sağlık

Yusuf Z. Şipal ve Erdener TUNA bunu beğendi.
  17. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence forum adresini verip davet edelim, belki birşeyler öğrenir.

18. Onur Özgün

Onur Özgün Aktif Üye

Seviye:
    Bende hemen bir tepki e-postası gönderdim kendisine. Burada yayınlamak istemiyorum, üyeliğim sıkıntıya girebilir :)

19. Erdener TUNA

Erdener TUNA Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Makaleyi yazan arkadaşımız (Kemal Bey) ile çok olumlu bir yazışma gerçekleştirdik. Kendisi yanlış anlaşıldığından dolayı olan üzgünlüğünü ve köşesinde durumu ele alacağını belirtti hatta bisikletle yaşamın güzellikleri ve zorluklarıyla ilgili bir yazı yazmak istediğini de iletti. Bu nedenle kendisine teşekkür ettim.

Konuyla ilgili kendisine başka maillerin de ulaştığını ve bazılarının incitici ifadeler de içerdiğini iletti.

Kendisini duruma bu denli olumlu yaklaştığından dolayı buradan da kutluyorum ve diğer makalelerinin de takipçisi olduğumu belirtiyorum.

badumania bunu beğendi.
  20. serhat toy

Seviye:
    Sayın Erdener'e attığı cevabın aynısını bana da atmış...
    Güzelce açıklamış..Yakında açık açık bisiklet ile ilgili çok hoş bir yazı da yazacağım diyor...

Hatta bildirmek isterseniz güzel hikayelerinizi bildirebilirsiniz arkadaşlar kendisine...