Kıyafetlerdeki Yağ Lekesi

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Hiç bir şey yapmayın, lekeyi su ile tema ettirmeyin. Ellerinde leke çıkartma makinesi bulunan kuru temizleyicilerde işlem yaptırın. Özellikle sentetik ürünlerde bu tür lekeler daha kolay çıkar ve iz hemen hemen kalmaz.

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@leyla_p
Bir de limon deneyin limon...balık yediğimizde ellerimize limon sürüyoruz biz yağını daha çabuk gideriyor:harika::harika:

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Kuru temizlemeciler size yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Birçok forma eskittim. Ufakta olsa yağ lekesi olanlar oldu evet. Ama büyük ölçüde yağ lekesi sorunu yaşamadım. En kısa zamanda çözülür umarım.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
Ben kolonya kullanıyorum. Keten pantolondan bile çıkardı iz kalmadı :)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Bulaşık deterjanını tayta dökün baya bi çitileyin durulayın,durulamasanız da olur. işlemi tekrarlayın,tekrar deterjan ilave edip katlayıp çamaşır makinesinde yıkatın:harika:

çimtay

Aktif Üye
Tepki
375
İsim
Hakan ÇİMTAY
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar arkadaşlar
Yağmurluğumda zincir yağı lekeleri vardı. Meşhur her derde deva WD 40 ile çıkardım. :) Lekenin üzerine sıktım birde beze ovalayınca çıktı. Önleyici tedbir: Zinciri yağladıktan, 500mt sürdükten sonra kağıt mendil ile zincirin yanlarından ve dişlilere temas etmeyen üst kısmındaki yağ fazlalıklarını siliyorum. Böylelikle yağlar mayoya kadar çıkmıyor. :) Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Gelelim fasülyenin asıl faydalarına..

Bindiğiniz bir çok aracın kumaşlı tavanı çalıştığım işletmede üretilmekte.Kumaş renkleri malumunuz gri,bej ve krem gibi açık renkler ve yağ lekesinin çıksada iz bırakacağı rekler.Yıllardır yağ ve kir lekesi oluşan bazı tavanları kurtarma amaçlı kumaş spreyleri kullanılmakta ve bir çoğu başarılı ürünler.
En son gelen ürün 'Teroson Balata Spreyi'.
Evet yanlış yazmadım balata spreyi.Bilinen zincir yağı temizleme spreyleriyle karıştırılmasın.
Daha önce kullanılan spreylerde temizleme sonucu sıkılan bölgede hâre (dalgalanma ve bitim çizgisi) olyuşmaktaydı.Teroson sprey bu sorunuda ortadan kaldırdı ve mükemmel sonuçlar elde etmemizi sağladı.
Denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kullanım şekli lekeli bölgeye sıktıktan sonra 5-7 dk kurumasını bekleyin.Beyaz tebeşir tozu gibi bir görünüm oluşacaktır.Kuruduktan sonra sadece basınçlı hava sıkarak kumaş üzerindeki tortudan arıdırın.Sonuca şaşıracaksınız.

İkinci önerim evde yağlı çamaşırlarda bor içerikli tek deterjan olan 'Etimatik' kullanmanız.Özellikle defalarca yıkanmasına rağmen bir türlü çıkmayan yağları çıkardığına şahit olacaksınız.
Tayt ve bisiklet formaları elastan(Lycra) içerdikleri için yağın çıkması pamuklulara göre zordur ama Etimatik bundada işe yarar.
Deneyin pişman olmayacaksınız :)

Teroson.jpg
turkiyenin-bor-madeni-ile-uretilen-ilk-yerli-deterjani-eti-matik-1.jpg

ülgenyurt

Üye
Tepki
17
İsim
ülgen
Bisiklet
Mosso
lanolinli sabun deneyin sanayideki abiler bunlardan kullanıyor görüntüsü höşmerimi andırıyor biraz :D

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
İyi bir bulaşık deterjanı (tavsiye fairy) ile çitileyip biraz bekletin sonra hafif durulayıp makineye atın. Ben denediğimde işe yaramıştı.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynısı başıma gelmişti. Şu profilimdeki yeşil çorapların iç kısmı yağ oldu hep. Sonra anneme danıştım. Bulaşık detarjanıyla yıka güzelce, bir de makinaya at dedi. Bulaşık detarjanıyla yıkamaya başladım harbiden çıkmaya başladı leke. Nokta nokta kaldı sadece. Üstüne bir de makinaya attım renklilerle 30 derecede. Oh mis. Sıfır sıkıntı. :kyfmyrn:

• Beğen
Tepkiler: çimtay

çimtay

Aktif Üye
Tepki
375
İsim
Hakan ÇİMTAY
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sanayii çözümleri, ev çözümleri yağ lekesi sorunu çözüldü sanırım :) . Zincirden yağ fazlalıklarını almayı unutmayalım. Müjdeli leke çıkarma mesajlarınızı bekliyoruz. Kolay gelsin arkadaşlar. :)

• Beğen
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim önerim yağı çıkartmak için değil ama bundan sonra paçanızın kirlenmemesi için , durduğunuz zaman sol ayağınızı yere basmanız yönünde olacak.Ufak ama pratik bilgilerden sadece biri.:)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ceyhun Özkan
Bazı alışkanlıklar o kadar kolay değiştirilmiyor, sol ayağımı yere koyduğum zaman rahatsız hissediyorum ve bunu değiştirmeyi pek düşünmüyorum açıkçası. İşlemleri deneyip sonuçları bildireceğim :)

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@leyla_p Siz de haklısınız alışma meselesi, ben başından beri soldan binip indiğim için sorun olmadı.Ama her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır misali :)

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
İnternet üzerinde çözüm ararken bulmuştum. Denedim bende kot pantolonumun üzerinde yağ olan kısıma bildiğimiz toz pudrayı sepeliyoruz.Üzerine kağıt peçete koyuyoruz.
Normal sıcaklıktaki ütüyü kağıt peçetenin üzerinde gezdiriyoruz ve leke çoğunlukla temizlenmiş oluyor. Şaka gibi ama gerçek.o_O

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Formama yoldan sıçrayan yağ zift lekelerini çamaşır makinasında çıkartamadım. Kuru temizleme iş görür mü?

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@StanicEnemy (link)
Ben bununla çok defa yağ lekesini çıkardım, leke üzerine biraz döküp makineye atmadan yarım saat bekletip yıkayın, ek durulama yapılırsa kokusu da kalmaz.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@StanicEnemy (link)
Ben bununla çok defa yağ lekesini çıkardım, leke üzerine biraz döküp makineye atmadan yarım saat bekletip yıkayın, ek durulama yapılırsa kokusu da kalmaz.
Teşekkür ederim. Forma ya zarar vermez değil mi? Forma üzerinde kimyasal kullanmayın diyor da.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim. Forma ya zarar vermez değil mi? Forma üzerinde kimyasal kullanmayın diyor da.
Kot pantolonda kullandım rengini çıkarmadı, outdoor kıyafet olarak columbia pantolonda çok defa kullandım, ona da zarar vermedi.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy