Kıyafetlerdeki Yağ Lekesi

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bisiklet kullanırken kıyafetine zincirden yağ bulaşan tek insan ben miyim? Bütün taytlarımın sağ bacakları yağ içinde ve kaç kez yıkasam da bu yağlar çıkmıyor. Benim gibi bu dertten muzdarip olan ve de çözümünü bulan var mı?

Scudo

Fahrrad

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Necmettin Cinar
Bisiklet
Diğer
Valla zincirdeki yagi söküp atan spreyle temizleyip yikamakla olur herhalde.Benimki bir fikir

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
takip aynı sıkıntı bir kaç taytımdada var,bilen arkadaşlar yanıt verirse iyi olur

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Fahrrad

O seçeneği denediğimde yağ daha fazla yayıldı kumaşa ve daha berbat bir hale geldi, maalesef bir işe yaramadı

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@mutlu07
Würth markasının sprey zincir yağını kullanın....Ama önce zinciri söküp mazota yatırıp temizleyin:harika::harika:

earendil05

Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet Yıldız
Bisiklet
Diğer
Leylacığım, yağ için denemedim; ama mürekkep için süt işe yaramıştı. Lekeli kısmı biraz sütte bekletince çıkmıştı. Bir dene istersen.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Emre Yönlüer

yanlış anlamışsınız galiba. tayt, kumaş vb. üzerindeki lekelerin çıkarılması maksatlı soru.
sizinki önleyici faaliyet olmuş.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@leyla_p Hanım, Annematik kullanıyorum, içinde %80 meleklerin gücü olduğu yazıyordu.. Yakında hanımmatik deneyeceğim, aynı performansı gösterecebilecek mi göreceğiz..

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@earendil05

Tamamdır, bi deneyeyim bakayım işe yarayacak mı :) Çok umutlu değilim ama :(

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@leyla_p

Tayt için bir şey diyemeyeceğim ama zincirin bu kadar yağ sıçratması normal değil. Elbette fazla yağı atacaktır ama her taytı mahvedecek kadar olmamalı.
Bence ilk olarak zincirinizi temizleyin, daha sonra daha az akışkan bir yağ kullanarak tekrar yağlayın zinciri. Yani wet lube yerine dry lube deneyebilirsiniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@İbrahim A.
Annematik kullanmak için İzmir'e gitmem gerekiyor her defasında, biraz zor sanki ama annem de denemişti, çıkartamadı maalesef.

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
ben bir gömleğimdekini ilk yıkamadaki hüsranı gördükten sonra biraz prille beklettikten sonra bir daha yıkadığımda belirgin olarak azalmıştı ama tam bir düzeltme olmadı.
mazot ve gazyağı zincir yağını zincirden baya iyi söküyor, gömleğe zarar vermeyeceğini bilsem denerdim de tırsıyorum :D

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Edip Dinçer

Zincirin yağ sıçratmasından ziyade benim hatam ışık vs. bekleme sırasında sağ bacağımı farkında olmadan aynakola dayamam. Bunun farkına biraz geç vardım ve dikkat ediyorum, şimdi amacım bu mahvolan kıyafetleri kurtarmak :)

@gercek umurcan

En kötü ihtimal olarak bir taytımı gözden çıkarıp mazotla da denedim o işlemi ama yine aynı şekilde würth benzeri bir sonuç aldım ve yıkama sonrası taytım mazot kokuyordu :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Bulaşık jeli ile yıkayıp makineye böyle atın. Bazı pamuk kumaşlarda Balat'a spreyli kullanmışlığım var ama hemen arkasından yıkanmalı. Son Zaman'larda araba koltuk döşeme köpüğü aldım çok iyi çıkarıyor.

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Axprin diye bi kimyasal vardı, belki o işe yarayabilir

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.270
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@leyla_p benzin veya mazot bu konuda çok başarılı iki arkadaşımızdır.
ayrıca pevalin denen ürünü de öneririm, yapı marketlerden tedarik etmeniz mümkün, hem eldeki, hem de giysilerdeki yağ lekeleri için birebir. bu işin uzmanı.
pevalin-crop.jpg

Tugbay

Üye
Tepki
8
İsim
Tugbay Ozmen
Bisiklet
Diğer
@leyla_p
Merhaba. Turmepanin agir yag sokucu urunu nu uzerine uygulayip biraz bekledikten sonra kumasi su altinda birbirine surterek cikarmaya calisiyorum. Daha sonra uzerine tekrar uygulayip makineye atiyorum.
Kumas polyester lifli ise cikiyor fakat pamuklu ise bazen biraz leke kalabiliyor.
Fakat yaglarin cikmasi icin esas madde kuru temizlemecilerin kullandigi solvent (trikloretilen (link)) e ihtiyaciniz var. Bu malzeme de dogru ekipmanla kullanilmadiginda cok tehlikeli kanserojen.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Sizinkinde işe yarar mı bilmem ama ben şöyle çıkartmıştımç lekeleri; bi bulaşık süngerşni limonlu bulaşık deterjanıyla bol bol köpürttüm sonra lekeli bölgeye bikaç kere sürtüp bıraktım. Bi iki saat sonra devam ettim bulaşık süngeriyle ovalamaya, çıkartmıştım öyle.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.875
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@leyla_p
Merhaba Leyla Hanım. Olay kumaslarin ve deterjanlarin cinsi ile alakali. Eger yunlu ve pamuklu urunlerse aldigi yag lekesini cikarmasi zordur. Cunku emici lif dokularinin icine kadar nufuz eder. Sentetik iceriklileri ise nispeten avantajlidir. Yag sokucu spreyler, benzin, mazot gibi maddeler daha kalici lekelere neden olabilir. Cunku iclerinde kimyasal vardir ve cozucu ozellikleri metal, sert yuzeylerde gecerlidir. Kumas tarzi urunlerde yagi cozup inceltirken kendi icerdigi kimyasal ile daha kalici hale gelmesine de neden olabilir.
Yag lekesini camasir makinesine atmadan once bulasik deterjani dokup soguk-ilik su ile citileyin. Bulasik deterjanlarida yag cozucu ve uzaklastirici ozellikte, ayrica deterjan niteliginden temizleyici ozelliktedir. Sonrasinda camasir makinesine atarsaniz daha etkili sonuc alabiirsiniz.