Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kişisel Yerel Yarışlar

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Raven_35 tarafından paylaşıldı.

1. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar
    Benim görüşüme göre sporun gelişmesi tanıtım aracıyla olur.Yarışlar olacak insanlar görecek,sevecek ve yapmaya başlayacaktır.Ülkemizdeki en büyük eksikliğinin yerel yarışlar olduğunu düşünüyorum.
    Kişisel yarışlar hazırlasak uygun yerlerde.Organizyon düzenlemeye mecbur değiliz.Organizasyon düzenlemek kolay değil ve düzenlensin de yarışalım diye beklemekte, hiç bir şey yapmamaktır bana göre.Birinciye kendi aramızda anlaştığımız ödüllerde veririz.Haftada 2-3 yarış düzenlesek.Böylece en güzel antremanın yarış olduğunu düşünürsek gerçekten büyük sporcular çıkarırız.Hem de çokta güzel reklam olur.

hakan70, M.Kaba, d.berkay ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    güzel fikir :) hiç bir şey yapmamaktan iyidir...Organizasyon yapmaya kalkışırsak muhtemelen bir sürü problem çıkcak, bunu düşünerek bir çok kişide gönüllü olmıcak. çok basit organizelerle söylediğiniz yarışlar yapılabilir :)

ayrıca yol bisikleti almak üzereyim, araştırıyorum, benide motive eder böyle bişe :) böyle organizasyonlar hafta sonuna denk gelirse ankaradan atlar gelirim seve seve :)

Raven_35 bunu beğendi.
  3. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    fikir olarak cok hoş... fakat yarış demek uzun yollar ve biraz da sürat demek.. organizasyonu yapılmış yarışlarda emniyetle irtibata gecilip yarışın yapılacagı yollar araçlardan hatta yayalardan arındırılır ve kaza riski en aza indirilir. Fakat bahsi gecen yarış düzenleme şekli ile yarışmacılar ve trafik büyük risk altında demektir.

Bunun yerine antrenman grupları oluşturmak ve yarıştan daha cok tempo yükseltmeye, grubu çekme becerisini gelistirmeye, deryar konusunda öncü degisim alıstırmalarına yönelik antrenmanlar yapmak daha saglıklı olacaktır.

Ya da ilinizde bulunan bisiklet firmaları, bisikletle ilgili dernek ve kulüpler hatta bisiklet tamircilerine bu konudaki dilekleri sunarak "eğer organizasyon olsa kesin katılırım" demek ve onları organizasyon yapmaya yönlendirmek daha rahat olacaktır. Belki haftada 3-4 olmaz ama ayda 1 tane olsun güven icinde olsun.

Antrenman ortamında dahi 4 tekerlikli kutulara sahip ayıların, siz ne kadar tedbir alırsanız alın canınızı almak icin can attıgı ( cagatay üstadımızın basına geldigi gibi) bir ortamda; dikkat ve hız gerektiren yarışların trafiğe ve yayalara acık alanda olmasının hem bisiklet sürücülerine hem diğer kişilere uygun olmadıgını düsünüyorum. Ayrıca bisikletin yayalar ya da trafikte yol alan sürücüler tarafından yanlış algılanmasına ve "trafigi birbirine katan araçlar" olarak yanlış betimlenmesine de maal vermemek gerektigi düsüncesindeyim.

Demem o ki fikir cok güzel aslında fakat uygulamada biraz daha degisiklige gidilmeli; toplu antrenmanlar düzenlenip, kuruluşlar organizasyonlara yönlendirilmeli..

samed akman, Cycleone ve Raven_35 bunu beğendi.
  4. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    "4 tekerlekli kutulara sahip ayılar" :) sevdim bu tabiri....
    bahsettiklerin güzel ve doğru noktalar, seninle hemfikirim, ancak biz fikir olarak burda bir olursak detaylar için uğraşmayı daha sonra düşünebiliriz.O zaman geldiğinde bu bahsettiğin noktaları düşünmemiz gerekecek ;)

Raven_35 bunu beğendi.
  5. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Dedikleriniz katılıyorum ama antreman olursa insanlar önemsemez.Antremanla yarış arasında farklar var.Yarış kazanma hırsı ve deneyimi başka.Ödül kazanma ve birinci olunca hissedilen duygu insanı motive eder.Bu gibi kişisel yarışlar bir çok ülkede yapılıyor.Bir kaç gönüllü kişiyle uygun yollarda,kendi çapımızda ayarlarız.Trafikten izin belgesi almak kolay bir şey mi bir deneyin.Büyük yarışlar için bile sponsor azken, küçük yarışları önemsemezler.

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  6. Taylan A.

Taylan A. Aktif Üye

Seviye:
    "vallahi benim aklıma gelmişti.." :D
    güzel fikir..

Raven_35 bunu beğendi.
  7. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ingiltere de her hafta katilmak isteyene 3 4 tane yaris yapiliyor. Bunlari duzenleyenler yerel bisiklet klupleri. Yarismak isteyen persembe aksami siteden bakiyor yaris nerede gidiyor oraya.

Fakat bu yarislarin yol yarisi seklinde olmasi cok zor onun yerine zaman karsi seklinde yapilmasi gerekli cunku o zaman trafik te aksamiyor ve kaza riski azaliyor. Uygulanisi yurt disinda boyle.

samed akman ve Raven_35 bunu beğendi.
  8. mustafa özkan

mustafa özkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bence de cok güzel bi fikir.tebrik ediyorum sertaç kardeşimi:)ayrıca ülkemizin her yerinde mtb yarışları için çok güzel araziler yol yarışları için de çok fazla kullanılmayan, güvenlik açısından çok sorun yaratmıyacak yollar mevcut. Çok basit organizasyonlarla çok güzel ve eğlenceli yarışlar düzenlenebilir. Zaten bir süre sonra da düzenli yarışların olduğunu gören bisikletle ilgili tüm kuruluşlar başta sponsorluk olmak üzere ellerinden gelen tüm yardımı yapmak isteyeceklerdir. Hem bu sayede bizim gibi amatör bisikletçiler birçok nedenden dolayı yaşayamadıklerı yarış heyecanına da ulaşmış olacaklardır.Ben bu konuyla ilgili elimden gelen herşeyi yaparım:cool:

Raven_35 bunu beğendi.
  9. Melih Şentürk

Melih Şentürk Yeni Üye

Seviye:
    Ben varım arkadaşlar, Elimden ne geliyorsa da yapmaya hazırım.

Raven_35 bunu beğendi.
  10. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Triatlon kosu yarislari ve duatlon duzenleyen bir kurulus var adi da Yaris Takvimi. Onlar ile irtibata gecilirse organizasyonu onlarin ustlenmesi mumkun olabilir bence. Riva taraflarinda super zamana karsi yarislari yapilabilir ya da uygun olan yerlerde kriteryum yarislari.
    http://www.yaristakvimi.com/

Raven_35, Cycleone ve iconaclast bunu beğendi.
  11. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    nedir şu anda son durum? birşeyler yapacak mıyız?

12. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Araştırıyorum yarış düzenlenebilecek yerleri.Gönüllü olacak arkadaşlarla toplantı yapmayı planlıyorum.Bir hafta sonu kordonda çimlerin üzerinde toplantı yapacağız.Tarih belli değil daha.

mustafa özkan bunu beğendi.
  13. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir ihtimal de korsan kurye yarisi gibi yarislar duzenlemek :) Sehir icinde checkpointler olacak ama oralarda bikac kisinin beklemesi gerekiyor. Tabi bu tehlikeli, yaparsaniz ve bise olursa sorumluluk kabul etmem :) Gec saat daha az riskli olur ;)

Raven_35 bunu beğendi.
  14. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Korsan yarışlar da olacak tabii oda işin cilvesi.Riskler tabii ki yarışan sürücülere ait.Kabul eden gelir yarışır.İlk başta mtb yarışı ile drag yarışı planım var.Ayaklar alışsın diye sonrasına da bir kriteryum planlıyorum.Araya bir kaç korsan yarış attık mı gerisi gelir zaten.
    Sonrasında araba arkada bir yol yarışı planım var.Açık yolda olacak maalesef.Ne fark eder ki çogu yarış öyle geçiyor Türkiye'de zaten.

mcanb ve mustafa özkan bunu beğendi.
  15. alikaanny

alikaanny Üye

Seviye:
    lokal derneklerden destek alinabilir. Dernekler devreye girince guvenlik, ambulans tum hizmetler saglanabiliyor. Edirne'de EBIS'in duzenledigi yarisi gormustum, kapali trafik, saglik hizmeti vs, cok guzeldi. Ayrica yine EBIS'in bisikletlilerine Istanbul'da rastladim Okmeydani'nda, ambulans ve iki adet motosikletli yunus polis refakat ediyorlardi. Inanilmaz geldi bana!

16. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Aslında, Cumhurbaşkanlığı turuna hazırlık için geniş katılımlı, 1 ila 2 hafta süren turlar lazım...

Küçük yarış derseniz, Ankara'da hipodrum, geçit alanı en olası yer gözüküyor...
    Hipodrum çevresine 3 km deseniz, 10 kere dolaşsanız 30 km eder... Hafta sonu yarışına benim gibi göbeklilere ancak, trafik kapatmaya da gerek kalmaz...

Ancak Türkiye genelinde, en az 10 tane, 2 haftalık yarış lazım ki, dünya turunda başarı gösterelim...
    Tabii istisnalar olabilir, ancak kastım sağlam alt yapı oluşturulması...

Yarım yamalak yapılsa, "sarhoş sürücü bisikletlileri biçti" gibi başlıklar olası...
    Gece saati hele bu konuda daha tehlikeli...

17. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Bayram sonrası 4 yarış+1 en iyi viraja yatma yarışı düzenleyecektim.Denizli'ye gidiyorum.İzmirimizden yarış düzenlemek isteyen arkadaş varsa görüşelim.Bulduğum parkurlar ve düzenleyeceğim yarışlar hakkında bilgi verebilirim.Yarış düzenlemek isteyen arkadaşlara duyurulur.

18. ben varım kardeşim haber bekliyorum !

Raven_35 bunu beğendi.
  19. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ankaradan yapacak olan varsa beni de alın ! :D

20. özlem Er

özlem Er Üye

Seviye:
    ben de gelebilir miyim:):):)