Kışın Yol bisikletcileri nabıyor *

ozic

Aktif Üye
Tepki
108
Mtb cilerde yok çivili lastik, bilmem ne var. Ama kışın yol bisikletiyle kar içinde ilerlenebiliniyormu bilmiyorum. Bu yüzden sıcak kesimlerde yaşamakta güzel mantık aslında.

Scudo

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Buz veya karda cikmak sakat ama buz yoksa kis lastigi ile sorun yok islak kuru farketmez. Tek olay kiyafetleri iyi ayarlayabilmek.

Ongun Yücesan

Aktif Üye
Tepki
97
Kışın memleketimizde, yollar pek kar tutmuyor... Ancak, sıkı güyünürseniz, ıslak zeminde yaz, kış kullandığınız lastikler iş görüyor...
Ancak, 700x23C lastiklerini yumuşak çamurda denedim, hem patinaj yapıyor, hem de saplanıyor...
Kaygan zeminlerde derin, desensiz lastik zor...
700x32C'yi desenliyi karda denedim, ön lastiğin kaymasını kontrol etmek zor oluyor... Kızaklama yapmayan diskler bu durumda idealsede yetmeyebiliyor...
Kayınca, neyse ki yavaştım, durabildim... Çevrede de karsız alanlar vardı, oralardan destek aldım...
Tahminim, yol bisikleti buzda zorlanır, ıslak sulu karlı zeminde bir miktar idare eder... Ancak, karları temizlediklerinde, araçların gittiği yerlerde gidilebilinir...
Yine de gizli buzlanmaya dikkat etmek lazım gelir...
Bir anda yere bakarken, yerin mavi olduğunu, yada gri olduğunu görebilirsiniz...

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Kar yağmışsa,dağ bisikletine dönüyoruz.Karsız ortamda ölümüne yol.Arkadaşımızın da dediği yumaşak çamur haricinde her yolda 23 mm lastiğe devam.Maxxis Re-Fuse kullanıyorum araziye bile giriyor lastik.Çoğu arazi lastiğinden daha iyi tutuyor arazide.Şiddetle tavsiye ederim.Benim bulunduğum yerde kar çok zor yağar malum İzmir.

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
bende şimdi kara kara onu düşünüyordum :) kışın ne yapcam diye soruyorum kendime, zira bisikletimi trainer a bağlayıp kalmak istemiyorum.
geçen perşembe akşamı ankara yağmurlu idi. grupla dolaşırken 2 defa hızlanıp gruptan koptum ve hızlandım. düz ve hafif dönüşlerde sorun yaşamadım ama 2 hızlanışımında sonunda ki biraz sert dönüşlerde kaydım Allahtan yere yapışmadım :) :) sürüş pozisyonumdan dolayı dengemi sağlayıp kurtarabildim.

bu arada bu aletleri eğilerek kullanmak gerçekten denge açısından çok avantaj sağlıyor. En azından ben şu ana kadar çok rahat ettim.

kış içinse sertaç kardeşimin lastik tavsiyesini bir araştırcam :) zira kışında kullanmayı istiyorum.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ben yol bisikleti meraklısıyım . Kışın yağmurlu havalarda trainer kullanıyorum evde . Diğer zamanlar ise yola çıkıyorum müsaitsem .Kışın bisiklete binmek daha çok zevk veriyor . Kışın , İzmir'de hava koşulları ağır olmuyor

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
@Adil

Bisikletinizi trainer'a baglayip istediginiz yerde dolasabilirsiniz aslinda. Trainer teknolojisi Google Earth yardimiyla dunyanin her yerinde bisiklete binmenizi saglayacak sekilde gelisti.

• Beğen
Tepkiler: Adil ve Cem Unden
Tepki
56
kışın zorluğu bence zeminde değil çünkü kuru günlerin sayısı karlı veya yağmurlu gunlerden fazla oluyor artık (en azından bu sene eskişehirde öyleydi).
bence asıl sorun giyimde... baştan aşağı windstopper giyinmek gerekiyor ki bu da lastikten daha pahalıya patlar olmayan birisi için.(misal ben:D)

Ayrıca buz gibi havayı ciğerlere doldurmak bronşit gibi hastalıkların riskini arttırır. heleki burundan nefes almaya alışık değilseniz..

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Profesyonel bisikletçiler kışın güney ülkelere göç ediyor.

Göç etmeyenler cyclocross bisikleti binip yarışlarını koşabiliyor.

Daha soğuk bölgedekiler cross country kayak yapabiliyor.

Hiç bir şey yapamayan koşuyor.

Tabiki hepsinin evde trainer'ı var.

Ama zaten bir çok ülkede kar bile olsa yollar temizleniyor....