Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kışın Bisiklete Binmekten Kaçınanlara

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bedreddin Vardar tarafından paylaşıldı.

1. Bedreddin Vardar

Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

Seviye:
    Son 50 yılın en ağır kışını yaşayan Çin'de bir öğrenci, kapanan yollardan dolayı tren bileti bulamayınca, 800 kilometre yolu 7 günde bisikletiyle katetti.
    Yoğun kar yağışı nedeniyle Çin'de hayat felç oldu. Bahar Bayramı'na 1 hafta kala evlerine dönmek isteyen milyonlarca kişi, ülkenin doğu, orta ve güney bölgelerini esir alan şiddetli kıştan dolayı yollarda mahsur kaldı. Kimi yolcu otobüslerinin içinde, kimi tren istasyonlarında uyuyarak, yolların açılmasını bekledi.

Bazıları da bilet satışın tamamen durması nedeniyle bu yıl memleketlerine gidemedi. Ancak tren bileti bulamayan ve kara kışa meydan okuyan bir genç, bisikletiyle tüm zorlukları aşarak 7 gün yol kat etti ve evine gitmesini bildi.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, Çin'in Başkenti Pekin'de okuyan üniversite öğrenci Gao Fusong (20) günlerce tren bileti bulmayınca bisikletle 7 buçuk günlük yolculuk yaparak güneydeki memleketi Zhen Zhou'a döndü.

40 ÇİKOLATAYLA YOLA KOYULDU

Endişelendirmemek için ailesine hiç bir şey söylemeyen Gao, kararını verdikten sonra bir bisiklet satın alarak yola koyuldu.

Çinli genç yola çıkarken eldiven, şapka, termos, lastik pompa ve iki tane harita aldı. Gao, internetten yolu iyice öğrendikten sonra açlığını gidermek için çantasına 40 çikolata koymayı da ihmal etmedi.

Korkusuz genç, yola çıktığında çok iyi bilmediği bölgelerde çaresiz kaldığını belirterek, başlangıçta pişman olduğunu ancak sonrasında başardığını ifade etti.

Babası oğlunu görünce hem çok kızdığını, hem de ondan gurur duyduğunu söyleyerek, "Bisikletle geleceğini bilseydim, kesinlikle izin vermezdim" diye konuştu.

2. Bedreddin Vardar

Seviye:
    itiraf etmeliyimki bende kışın bisiklete binmekten kaçınmasamda antrenmana çıkmaktan kaçınıyorum. fakat bu çinli çacuk beni etkiledi :)

3. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    helal olsun!
    başka ne denilebilinir ki?
    çok etkileyici bir hikaye gerçekten.
    haberde "Gao, kararını verdikten sonra bir bisiklet satın alarak yola koyuldu. " kendi bisikleti olmadığına göre sanırım öyle profesyonel bir sürücü de değil.
    biz burda tüm kış kamburumuzu çıkartıp pc başında oturalım, 20 yaşındaki çinli bir genç afet hava koşullarında 800 km bisiklet sürsün...
    hemen bisikletimin bakımını yapıyorum :)

4. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Burayada kar yağsın artık:(

5. Ug90

Ug90 Üye

Seviye:
    Macera için yapılmış olsaydı " Into the Wild " filmini anımsatan bir olaya imza atmış diyecektim. Kendine güveninden ve korkusuzluğundan dolayı resmen takdir edilesi bir insanmış. 800km? Helal olsun.
    Paylaşım için teşekkürler. Tetikleyici bir konu olmuş. :)

6. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    helal olsun... gözü kara bir gençmiş demekki...

7. turkstyle

turkstyle Aktif Üye

Seviye:
    benim annemde izin vermedi kesin

8. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Helal olsun Valla adama.

9. sarıyerlibisikletçi

sarıyerlibisikletçi Forum Demirbaşı

Adı:
    Cengiz
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Neçocukmuş Bee Hoş Pek çocukda Denemez Ya 20 Yaşında:D

10. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ÇILDIRMIŞ :eek: :eek: :eek:

11. bulent_atlas

bulent_atlas Kıdemli Üye

Seviye:
    O kadar kötü hava olmasa da 3 kişi bayramda Ankara'dan İstanbul'a 500 km yol yaptık....

AydınGünaydın bunu beğendi.
  12. Bedreddin Vardar

Seviye:
    tebrik ederim bu çok güzel bişe bende uzun bi tura çıkmak istiyorum işten vakit bulamıyorum büyük ihtimalle yıllık izinde yapacağım nereye gideceğime karar vermedim fakat kararım kesin. hiç durmadan ne kadar yol alıyorsunuz? ben bir günde 110 km yaptım en fazla, sakarya izmit gidiş dönüş. gece otelde felanmı kalıyorsunuz çadır kuranlar varmı bu konuyu merak ediyorum en iyisi bir başlık altında açayım herkes tecrübelerini paylaşsın

13. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    tbr etmek lazım arlkdaşıı kafasına koymuşş bir kere gitmeyii ve başarmışş.bende karda sürmekten çekiniyordum ama malumunuz haber bültenlerinde erzurumla ilgili haberler cıkmakta sıcaklığın hangi degerde oldunu herkes biliyor.insanın içine bir düştümü ne kış ne yol nede başka birsey gözüne gelmez. bu haftasonu sabah saat 7.30 gibi bisikletimle küçük bir tur yatımm. havanın sogukmuşş başka birseymiş olduguna aldırmadan kalın giyindimm sürdümm zevklii oluyor.bunu elimden geldigi sıklıkta tekrarlayacagım.yaşadığım en büyük sıkıntı buzlu zeminin fazla olması.

14. Bedreddin Vardar

Seviye:
    slm bn askerliği Kars ta yaptım erzurum iklimini gayet iyi anlayabiliyorum. yeni yeni bastıran kış şartlarında anladım ki uzun süreli olmadığı sürece soğuk ve de yağışlı havada gezinti gerçekten çok zevkli oluyormuş, hatta annem "ne bisikletmiş bizim çocuğun yazıda kışıda bir" dedi

AydınGünaydın bunu beğendi.