Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kisin Bisiklete Binmek

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında hakano tarafından paylaşıldı.

1. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Eger daha once tartisilmadiysa, bu konu nasilsa acilacakti. Ben karda bisiklete binmenin cok zevkli olabilecegini son birkac sene icinde anladim. Eger, yaz bitince bisikletini kaldiranlardan degilseniz, oneri ve dusunceler ...

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kışın bisiklete binerken mutlaka;
    Doğru kıyafet, doğru lastik, yüksek kadans, gözlük... ;)

3. klavyeci

klavyeci Üye

Seviye:
    Daha önce hiç kışın bisiklete binmedim.Çünkü ilk defa bu sene bisikletim oldu:) Ama zevkli olsa gerek.Artık seneye binerim heralde.Bu sene bisikleti kaldırıyorum.Ben askerdeyken binecek kimse yok.

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    kışın bisiklete binmek gerçekten çok zevkli ama sakın güvenliksiz çıkmayın ve SPD kullanmayın,platform pedal kullanmanızı öneririm.iyi kaymalar .

5. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Google'da "winter cycling" 76,800 referans veriyor. Yurtdisinda bu isin endustrisi var. "Kis bisikletciligi" ise (terimin kendisi bile tartismali) ancak 1,370referans veriyor.

6. dark_king_26

dark_king_26 Aktif Üye

Seviye:
    Arka lastiği vidalı yaparak olabailir diye düşünüyorum Burda abilerimdem duyduğum kadarıyla.....

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    SPD'nin kışın düşme riskini azaltacağını, çünkü bisiklet üzerinde kontrolü artıracağını ve özellikle karlı binişlerde patinaj riskini azaltacağını önemle hatırlatır, iyi geceler dilerim.

hakano, Baki Berk Kayalar ve gurkankas bunu beğendi.
  8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    bazı lastikler oldukça iyi tutunuyor karda ama buz için o vidalama olayına ben de girmeyi düşünüyorum. eski lastiklere fırsat bulunca bir el atıp denemek istiyorum. tabi bu kış binemeyebilirim ama olsun :D seneye denerim en geç.

9. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    Bu gidişle kış bisikletçiliği diye birşey kalmayacak :) Geçen sene karda binemedik mesela İstanbulda, çünkü yağmadı. Çivili lastiklerimi takmadım hiç :(

10. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Spd gerçekten de dengeyi artıracaktır ve gerekli torku dengeli bir şekilde arka tekere aktaracaksınızdır. Tabiki spd ye yeni başlayanlar için tehlikeli olabilr, ayarlarını gevşetip kullanırsınız.

KASK,ELDİVEN (PARMAKLARI DA ÖRTECEK), MÜMKÜNSE DİRSEKLİK ALIN.

Bunları almadan yola çıkanın lastiklerini patlatınız:) 30-40 ytl masraf yapmayım diye arkadaşlar, düştükten sonra 2 ay bisiklete binememe, yanlış kaynama veya platinden dolayı belki tam hareket ettiremeyeceğiniz kol-bacağa sahip olacaksınız. Profesyonel giyim ile de trafiktekiler de size saygılı olurlar, "Hello" "Aaa yarışçı" gibi konuşmaları da duyarsınız.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  11. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Bu adam tabi ki 230larda kar üstünde giderken pek de dirsekliğin etkisi olmayacaktır. düşse de zaten üstündeki kıyafet onu kurtaracaktır. Ama ben düşmeyi istemem.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  12. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Kalın kar tabakasında binerseniz, ayağınızı birkez yere bastığınızda SPD diye bir özellik kalmıyor. Çünkü metal hemen buzla kaplanıyor ve kilitli pedala girmesi mümkün olmuyor. Buz üzerinde iseniz ayakkabının altı genellikle temiz kalıyor ve SPD kullanabiliyorsunuz. Kalın kardakien büyük sorun frenler, inişin ilk metrelerinden itibaren Vfrenler tamamen işlevsiz hale geliyor. Lastik yeni ve dişli ise ince karda gayet verimli kullanılıyor, ancak buz ise kesin metal diş lazım. Yurt dışında (Kanada, finlandiya vs) yaşayıp da bu konuda deneyimli olan kişiler genellikle trail jant seti ve geniş lastikler ile disk fren kullanıyorlar.

Geçen kış Can Dede ile yaptığımı gece turundan;

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Resimde altımdaki pantolon goretex. Üstüm ise sıradan kış bisiklet giysisi. Elimde polar eldivenler. Ayağımda ise kış çorapları yanlış hatırlamıyorsam bot var. Üşümediğimizi hatta üst kısmımızın sıcaklandığını hatırlıyorum. Gözlük kullanmak gerekli bir süre sonra rüzgar gözleri ve kulakları kesmeye başlıyor. Fotoğraf çekildiğinde hava -15 derece idi.