Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kışın Bisiklet Sürmek Yardım

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Çağlayan tarafından paylaşıldı.

1. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi,kış mevsiminde uzun kollu forma mı tavsiye edersiniz,bisiklet ceketi mi deneyi mi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacım var,İzmir'de yaşıyorum mevsim genellikle çok soğuk olmuyor..

Teşekkürler..

2. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İzmir'de kışın hava çok çok soguk olmaz bildigim kadarıyla.

İçimize thermal içlik altlı üstlü. Onun üstüne kısa kollu forma , üzerine uzun kollu forma ve en üste de rüzgar gecirmez cok kalın olmayan mont tarzları var.
    altınıza da thermal altıgın üstüne bir tayt giyersiniz ( ha hava aşırı soguksa tayt üstüne de bisiklet pantolonları var ondan ), elleriniz açıkta kalmasın. Gözlük kullanınız gözünüz üşümesin. aşırı soguksa kar maskesi takın. Zaten hareket halinde iken vücut sıcak, durmadıkça üşümezsinizz kolay kolay.

Omer Gurleyen ve Çağlayan bunu beğendi.
  3. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    yanında mutlaka rüzgarlık/yağmurluk benzeri birşey olsun.. akşamüstü güneş etkisini kaybetmeye başladığı anda ortam norveç oluyor :)

Çağlayan bunu beğendi.
  4. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba;
    Benim de uzun araştırmalarım ve forumda yardımcı olan arkadaşların deneyim ve tavsiyelerine göre şu sonuca vardım,

Kışın yağış altında ve soğukta sürüşü ayırmak gerekiyor. Sadece soğuk için giyilebilecek kıyafetler ile yağış altında yada ikisi aynı anda giyilecekler farklı.
    Buna göre tek çeşit kıyafet tüm kış koşullarında yeterli olmayacak. Ya çok terlemek yada ıslanarak üşümek söz konusu olacak.

Bence 2 ayrı nitelikte kıyafet hazırlayıp, o günkü hayava göre seçerek giyinmek en doğrusu olur.

Serden Us ve Çağlayan bunu beğendi.
  5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O kadar soğuk olmuyor doğru. Olmadığı için de o kadar kıyafeti üst üste giyip bisiklet süremez hale gelmek pek hoş olmaz. Termal içlik üstüne uzun kol ve bacaklı bisiklet forması ve rüzgar/su geçirmez mont yeterli...

İbrahim Aslanhan ve Çağlayan bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Ekim 2013
  6. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,

Bisiklet ceketi alacaktım,çok terletir diye vazgeçtim,havanın yağışlı günlerin de sürmeyeceğim..

Tavsiye edebileceğiniz,termal içlik markaları var mı

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Eskişehir ayazında en soğuk havada bile dediklerinizden 1 kat eksik giyiniyorum ben şahsen. İzmir daha ılıman olur gibime geliyor. Gerçi kimisi üşür kimisi üşümez o da fark edecektir ama bir an garip geldi katman katman olma düşüncesi. :)

Bu arada eldiven de çok önemli, parmaklar acımaya başlıyor üşüdükçe. Gözlük için de buğulanma için önlem almak gerekiyor. Malum, sıcak vücutla nefes verirken bir de kar maskesi taktıysanız bu hava doğrudan gözlüklere ulaşabiliyor.

Çağlayan bunu beğendi.
  8. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Gözlüklerimde ki buğuların çözülmeyerek direkt buza dönüştüğü zamanlarımı hatırlıyorum :)
    her şey iyi güzel ama ne olursa olsun o kıyafetler nefes alsın. mantar riski var her zaman :)

Çağlayan bunu beğendi.
  9. Taner35

Taner35 Üye

Adı:
    Taner
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çağlayan bunu beğendi.
  10. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İzmirde en soğuk gecelerde bile bisiklet sürdüm. Termal içlik üzeri en incesinden winstoperli mont yeterli geldi. Eldiven muhakkak ve ek olarak ayakkabı için neoplen koruyucu lazım oluyor.

Yusuf !!WOW!! ve Çağlayan bunu beğendi.
  11. mehmet ertuğrul duyan

mehmet ertuğrul duyan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    O ne öyle adamı soğan gibi kat kat yaptın :D şaka bi yana içine ince uzun kollu bir tişört giy üstünede mont kesinlikle göğsün kapalı olsun rüzgardan dolayı ben bronşit oldum her kış azıcık soğukta ciğerlerim ağrıyor her neyse altınada hafif kalın pantolon giy ayağınada bot giy çık yola üşümezsin

ocean2002 ve Çağlayan bunu beğendi.
  12. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir termal içlik ve rüzgar geçirmez yelek aldınız mı, istediğiniz havada binebilirsiniz. Bugün yeni bir içlik aldım, üşümeden bisiklete biniyorum ve bu çok güzel bir duygu:)))

ocean2002 ve Çağlayan bunu beğendi.
  13. sezgindurmus

sezgindurmus Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezgin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İçlik konusunda bende kararsızımı çok model var ama kimi terletiyor, kimi ısıtmıyor. Tercihiniz nedir?

Çağlayan bunu beğendi.
  14. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    geçen kış asla hasta olmadım nedenleri

1- en içte termal
    2- altta termal
    3- üstte bisiklet forma kısa kollu duruma göre iki forma,
    3- gene üste uzun kollu scott forma
    4- kar maske
    5- gözlük
    6- bisiklet pantolon
    7- kışlık eldiven,
    8- iki adet kışlık çorap
    9- spd kilitli ayakkabı asla soğuk geçirmez iki adet kışlık çorap giyer iseniz...

çok soğuk havalarda içe iki adet bisiklet forma giyiyor idim bu gün termalleri giydim ve altımada termal ve üstüme 2 adet bisiklet forma ve scott uzun kollu forma ,üsten asla üşümedim ,sürat yaptım gene üşümedim durduğum zaman tabi,
    ve ayağıma iki adet kışlık çorap giyerim spd ayakkabıdan ayaklar asla üşümez ,eldiven kışlıktır ve asla ellerim donmaz,
    pamuklu giysiler adamı hasta eder benden söylemesi,,

15. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Arkadaşlar, benim düşüncem soğukta az ama öz giyinerek vücudu soğuğa, yağmura ve rüzgara karşı korumak. Bunun için de, mümkün olduğunca Gore-Tex membranlar içeren kıyafetler kullanmaya dikkat ediyorum. Gore-tex'in geliştirdiği Paclite ve Windstopper teknolojileri ile dokunan kumaşlar, soğuğu, rüzgarı ve yağmuru önlemede çok başarılı. Bu sayede, vücudun üst ve alt kısımları için sadece 2 katman giyinerek, vücuttaki teri çok çabuk vücuttan uzaklaştırarak soğuk ve yağmurdan korunabiliyorsunuz.

Soğuk havalarda şu kıyafetleri giyiyorum: En alt kısımda, Shimano'nun pedli ve askılı kısa taytı oluyor. Taytın üzerine, Gore Bike Vista Windstopper özellikli uzun taytını giyiyorum. Bunun üzerinde, Scott'ın CoolMax özellikli, nefes alabilen uzun kollu forması, formanın üzerinde de Gore Bike Path Neon Windstopper özellikli ceket oluyor. Boyun bölgesi için de, yine Windstopper özelliği olan Buff Cyclone'u balaklava haline getirerek kullanıyorum; böylece kaskın altında kafamı ve kulaklarımı da soğuktan korumuş oluyorum.

Soğuk havalarda gözlük kullanmıyorum pek, balaklava üzerinde rahatsızlık veriyor.

Ayaklar içinse Scott'ın polyester çorapları üzerine Shimano SPD ayakkabılar, bunun üzerine de Shimano ayakkabı kılıfı kullanıyorum. Bu şekilde ayaklar hem terlemiyor, hem de asla üşümüyor.

Saygılar

Çağlayan bunu beğendi.
  16. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Adamı sogan ettik de. Üşümesin.... :) Soguk gecirmemek gerekir. Kimi çabuk üşür kimi üşümez. Ha izmir'in sogugu bişey degil diyorsanız o ayrı daa..
    Ne demiş Kudret Abi:

geçen kış asla hasta olmadım nedenleri

1- en içte termal
    2- altta termal
    3- üstte bisiklet forma kısa kollu duruma göre iki forma,
    3- gene üste uzun kollu scott forma
    4- kar maske
    5- gözlük
    6- bisiklet pantolon
    7- kışlık eldiven,
    8- iki adet kışlık çorap
    9- spd kilitli ayakkabı asla soğuk geçirmez iki adet kışlık çorap giyer iseniz...

çok soğuk havalarda içe iki adet bisiklet forma giyiyor idim bu gün termalleri giydim ve altımada termal ve üstüme 2 adet bisiklet forma ve scott uzun kollu forma ,üsten asla üşümedim ,sürat yaptım gene üşümedim durduğum zaman tabi,
    ve ayağıma iki adet kışlık çorap giyerim spd ayakkabıdan ayaklar asla üşümez ,eldiven kışlıktır ve asla ellerim donmaz,
    pamuklu giysiler adamı hasta eder benden söylemesi:
    Demiş. bence de dogru demiş :) saglık onemli daa..

Arkadaşım çok haklı. Gore-tex yapılı kumaşlar adamı iyi korur soguktan ben de tavsiye ederim. Ancak maliyetleri pahalı oldugu için ürün fiyatları da oldukça yüksektir diye düşünüyorum. Durumu iyi olan için sıkıntı teşkil etmez.. ancak cok para veremeyecek arkadaşlarımız için de çeşitli alternatifler var. Bu konuda forumda geniş paylaşımlar mevcuttur.

Kudret Kurtcebe ve Çağlayan bunu beğendi.
  17. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhabalar;

Cumartesi günü hava gündüz İzmir'de 20 derece civarındaydı,

İçime kısa kollu forma giydim,üstüne de rüzgar geçirmeyen ceket giydim,ancak çok terleme oldu,ceketin fermuarını açmak zorunda kaldım,ceketi çıkardım bu sefer kollarım üşüdü,

İzmir'in sıcaklarını bilen vardır mutlaka,aşırı terlememek için ne yapmam lazım,uzun kollu formamı almam gerekiyor,yoksa kışlık kısa kollu içlik mi,şimdiden cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim..

18. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İnsanı en çok rahatsız eden hava durumu da belirttiğiniz türden olanlar. İnsan ne giyeceğini tam kestiremediği için kıyafetleri ya eksik kalıyor ya da fazla geliyor ve ister istemez hastalığa davetiye çıkartıyor bu durum.

Böyle havalarda direkt olarak rüzgarlık gibi bir dış katman vs giymek yerine şu tür ürünler kullanılırsa belki daha yararlı olabilir kanısındayım. Kullananların deneyimlerini öğrenmek lazım gerçi.
    http://www.aliexpress.com/item/2013...nd-Cycling-Warmer-Arm-Sleeves/1051655382.html

Çağlayan bunu beğendi.
  19. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:

Kolluk mu almalıyım yoksa uzun kollu forma mı,deneyimi olan arkadaşlarımızın yardımcı olmasını bekliyorum,teşekkürler..

20. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bildiğimiz yerli imalat genel amaçlı yün içliklerin (alt ve üst için) ne eksiği var? Yün ideal termal malzemedir. Hem sıcak tutar, hem nefes alır, hem teri dışarı atar. Ayrıca sentetik malzeme değildir, sağlıklıdır.

Şu aralar t-shirt niyetine sadece kısa kollu yün içlik giyiyorum, üzerine hiç bir şey giymiyorum. Bu mevsimde (güneşli, serin, akşama doğru soğuk) mükemmel gidiyor. Terliyken serin havada mola verdiğim zaman dahi ıslaklığı hissetmiyorum ve üşümüyorum.

Herkesin evinde yün içlikler vardır. Özel markalı ve pahalı thermal içlikler almadan evvel elinizdeki yün içlikleri bir deneyin derim.

Ek: Genel kışlık giyim stratejim hakkında;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=125215&p=1559945&viewfull=1#post1559945

Çağlayan bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2013