Kışın bisiklet sürenler dikkat

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur Ağar
Bugün Tschibo dan alt üst termal içlik aldım. 90 tl.
Akşam deneyeceğim.:)

• Beğen
Tepkiler: Onur Ağar
Scudo

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Ben Temmuz'dan bu yana bisiklete biniyorum, bu süre içerisinde çok şey öğrendim ve yaşadım. Sağlığıma ve belki en önemlisi psikolojime son derece katkısı oldu. Artık insanlarla daha çok iç içeyim ve daha sosyalim, ayrıca kiloma da epey katkısı oldu.

Araç kullanımımı önemli ölçüde azalttım zira artık motorlu araçlardan tiksinmeye başladım, hem şehir kirliliği gerek hava gerek yol hem de insanların agresifliğinden usandım.

İzmit'te yazları dışarıda epey bisikletli ve yaya görmek mümkün fakat kış geldiği zaman durum tam tersine dönüyor sanki terkedilmiş kasaba misali bisiklet yolları bomboş. inanır mısınız yılbaşından beri gördüğüm bisikletli sayısı 2 elin parmak sayısını geçmez, gördüklerime de adeta sarılasım geliyor.

Soğuk hiç bahane değil, piyasa da oldukça fazla çeşit var ya da reklam gibi olacak ama en azından çoğumuzun dibinde Decathlon var iki parça termal içlik üstüne mont alta da içlik ve eşofmanla çok da güzel korunulur soğuklardan. Eldivenler olmazsa olmazlar eğer elleriniz üşürse donarsa belki bir daha binmek istemeyebilirsiniz o yüzden her tarafı iyice soğuktan korumak gerek.

bacobaba39

Daimi Üye
Tepki
192
İsim
Barış
@Fixy ben kışın bisiklet sürüyorum ama gözüken rakamlar -10 görünce değil bende termal mont falan hepsi var belki onlar korur ama hiçbir eldivenin bu sıcaklıklarda koruyacağını sanmıyorum.
Neyse haftaya çarşamba -1 -2 seviyelerinden aşağı inmeyecek süreceğim ama delirmedim -10 da çıkayım.

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Eldivenler ve ayakkabılar belki de en önemlileri. Donma hissi olduğu zaman sürüş keyfi kaçıyor o yüzden özen göstermek lazım. Benim eldivenlerim de izolasyon konusunda pek iyi değiller ancak içine ince eldiven giydiğim zaman nispeten sorun çözülüyor. Önümde askerlik olmasa paraya kıyıp daha iyi bir şey almak isterdim.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Decathlon ve Tchibo'da incecik iç eldivenler var uygun fiyatlı. Çok soğuklarda onları içe giyerek elleri korumak mümkün.

shereboy

Üye
Tepki
54
İsim
Tolga S
Bisiklet
Cube
Herkese selamlar, ilk mesajimi tanisma bolumune yazmayi planliyordum ancak guncel bir kis konusu olunca burdan baslamak istedim. Forumu uzun zamandir takip ediyorum ancak uye olmak bugune kismet oldu. Kadikoyde yasiyorum, son 3 senedir yaz kis ise bisikletle giden sansli kesimin, bisiklet yolunca pizzaci motorlarindan kacmaya calisan sanssiz kesimin bir uyesiyim. Mevsime gore haftalik surusum 70 - 100 km arasi degisiyor. Kisin Kadikoyde karin yerde kalma suresi 2 gunu gecmedigi icin asiri yagmur ve firtinali gunler disinda surusume ara vermiyorum. Bu 3 sene icerisinde 1 kez dustum, o da 2 hafta once isinin 0'in altina dustugu sabahlarda belediye aracinin kaldirimi yikamasi sonucu olusan buz sebebiyle oldu. Viraj almak icin yatmamla yere yapismam bir oldu. Bacak ic baglarimda zedelenme, yan bacak, omuz ve sirtimda travamalar olustu.

IMG_0831_e.jpg

Kazadan sonra bisiklete binip ofise gittim, ancak sonrasinda 2 hafta pantolon giyerken bile cok zorlandim. Bundan sonra zemine cok daha fazla dikkat edecegim. Bisiklet olarak Trek 7.5 FX kullaniyordum, ancak yagmur camurda performansi azalan frenler, surekli temizlemek zorunda kaldigim zincirli ve rubleli sistemden dolayi bu bisikleti kizimla yaptigimiz ada turlari icin ayirip hub vitesli, karbon kayisli ve hidrolik disk frenli bir bisiklet aramaya basladim, bu konfigurasyonda toplam 10 kadar bisikletten Turkiye'de temin edebilecegim Cube Editor modeline gecis yaptim.

IMG_8140.jpg IMG_0946.jpg IMG_0955.jpg

2 gundur bu bisikleti kullaniyorum ve cok memnunum. Kislik giysiler olarak cok sevdigim Rapha markasinin eldiven, kask ici bere ve eldivenlerini kullaniyorum. Iclik olarak merinos yununden iclik kullaniyorum, hem cok sicak tutuyor hem de hic kasindirmiyor. En dis katman olarak da Mission Workshop'un Polartec NeoShell kumasindan ince bir mont giyiyorum. Cakarlarim gece gunduz aciktir.

Herkese kazasiz belasiz surusler dilerim.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@shereboy

Öncelikle hoşgeldiniz. İlk geçmiş olsunda benden gelsin.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@shereboy BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.
arkadaşlar maalesef Konya'da kar eriyene kadar ara vermek zorunda kaldım gibi sebebi belediyelerin yolu sadece bir araç geçecek sekilde temizlemeleri kenardan gidemiyoruz bisiklet yolu kaldırım gibi oldu kar dan.:mad:

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
a101-şok.png
Günlük 12 km (6km-6km) gidiş-dönüş okula gidip geliyorum. Yeri gelmişken düşüncelerimi paylaşayım.
@Emre Özhan
Kesinlikle. Teori ve tatbik temelde aynı olmasına rağmen, öğrettikleri hususlar başka başka oluyor. Başlangıçta bunun altını iyice çiziyorum.

@ozgurgokalp
Bayıldım. :harika: Kışın en baştaki çekince "hastalanma korkusu" oluyor herhalde. Bu hususta şunu söyleyim; "Soğuk havada terlemek değil, terli vaziyette hareketsiz kalmak hasta ediyor beni." Evden çıktığınız andan üzerinizi değiştireceğiniz/eve döneceğiniz ana kadar hiç durmadan pedallarsanız... Akciğer üşütmesi hakkında bir şey söyleyemeyeceğim yalnız- o kadar soğukta sürmedim sanırsam.
Kış mevsimi olduğuna bakmayın. Gök yağmadıkça(yağmuru üstten yemedikçe), yer donmadıkça yaz sürüşünden pek farkı olmayacak sürüşünüzün, emin olun.
@Bugraacik
Dışına da bağlarsanız, aşırı sağanaklar ardından ayakkabılarınızın bir hafta boyunca kurumasını beklemek zorunda kalmazsınız. :)

@birdost1arkadas
Eğer gök yağar, yer de donarsa temelde yapacağınız bundan ibaret! Bir de... Kışın kaza riskinin yaza oranla ciddi oranda fazla olduğunu aklınızdan çıkarmazsanız tamamdır. ;)

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@anti panik

Bedeni tam uydu.
Alt kısım daha ince ve uzun turlarda bacakları terletmeyecek gibi.
Üst kısım daha kalın ama..özellikle sırt kısmı file gibi gözenekli.:)
Kapalı mekanda da nefes alan kumaş olduğu için terletmeyecek.
Renk siyah.
S beden bana tam oldu.
20 dk lık akşam bisiklet turunda çok memnun kaldım.:)

@UPCycling

Ayakkabıların dışına uygulanan su geçirmez spreyler var.
Ben nubuk uyumlu olanı kullandım.
Birkaç işe yarıyor.:)

Düzeltme: birkaç ay işe yarıyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BilalBeki Kardeşim,yün yada termal çorabın üstüne alüminyum folyo ile ayakları iyice sarmayı,üzerine ayakkabı giymeyi deneyebilirsin.
Bizim D.r. Bisiklet Ramazan Usta da ayakkabı kılıfları da vardı onlara da bak istersen...

cesurokcu

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Salih A.
Bisiklet
Carraro
@Auron Sanchez
Aynen katılıyorum. Karın yağdığı gün yokuş aşağı bi gidiyim dedim, giderken kaya kaya düşüyodum az kalsın :-D Hele Ispartadaki bu buzlarla bir yere gidilmiyor. Yürürken düşerim diye ben korkuyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cesurokcu
Simdi iyasin ordaki yolda kaldirimdaki karlari yola döküyor belediye! Kafaya bak ya. Yollar b.k oldu resmen! Yolun sagindan yol bisikletiyle gitmek imkansiz nerdeyse. Dag bisikleti bile kayar orda. Karin hepsini yola yigiyor herifler saka gibi. 40 metrelik bisiklet yolumuz var o da buz tutmus orda da surulmuyor :D

bacobaba39

Daimi Üye
Tepki
192
İsim
Barış
Sizde haklısınız tabi yollar kapanmış tipi var ve ben bu soğukta çıkayım

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herhangi bir amacı olmayan hoş bir yazi

• Beğen
Tepkiler: palabeyi

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
tehlikesizce karda sürme zevkini tatmak için;karlar erimeye başlayınca,+1 derecede sürün..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar Merhaba. Yağış önemli değil burası soğuk da olmuyo ama yanal rüzgarlar çok tehlike yaratıyo kimse o konuya değinmemiş. Ben şahsen 30-40kmh yanal rüzgarlar varken binenediğim için üzgünüm (tabi her gün böyle değil hava ama sahil yolları değişken olabiliyo). Bu konuda çözümü olan var mı acaba?

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
karşıdan rüzgar yemiyimde nereden eserse essin. zaten çok yüksek hızlara çkmıyorum