Kışın bisiklet sürenler dikkat

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Merhabalar kışın erzurumda bisiklet süren nacizane bir bisikletli olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim.
sabah uyandınız pencereden bir baktınız kar kapatmış, neydek sürmeyek mi. Üstümüzü giyindik çıktık dışarı eldiven bere baklava tam ama gözlük yok çıkmayın daha iyi biraz gisersiniz gözleriniz soğuğun etkisiyle yaşarır ve birde bakarsınız gözyaşları buz olmuş.
Karı yara yara sürdünüz gittiniz. Ertesi gün? Aman tanrım yollar buz, arabalarım dahi frene basmaya korktuğu bir ortamda bisiklet sürecekseniz kolay gelsin. Frene bastınız ve yerdesiniz dua edin de arkanızda araba olmasın.
Buzu muzu bir kenara koyalım, peki ayazda nasıl süreceğiz? Biraz sürdünüz hız yapma isteğiniz geldi. Pesallara asıldınız ve ciğerlerinize hücum eden soğuk havaya aldırış etmediniz, geçmiş olsun ciğerlerinizi üşüttünüz hastanenin yolunu tutmanın zamanı geldi, şanslıysanız ıhlamur da işinizi görür.

Scudo

Burakcycle

Üye
Tepki
17
İsim
Burak KISALAR
Bisiklet
Bianchi
Soğuğa ve ıslağa maksimum ne kadar dayanabilir biri?
Ben soğukta ıslak süreyim 3-4 saat hatta o süre boyunca çok fazla acı çeksemde hiç bir sıkıntı olmuyor eskiden bir kaç saatliğine bağırsaklarim bozuluyordu artık onlar da etkilenmiyor. Herkeste böyle değil değil mi?

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@epsilon91
Yol bisikletinin buzda hiç şansı olmadığını düşünüyorum ama ince lastikler karı iyi yarıp geçiyor bana mısın demiyor. Ciğerlere diklat etmek lazım

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
@devr-i cihan Taze yağmış karda iyi gidiyor buzda dişsiz lastik tehlikeli. Hangi bisiklet olursa olsun kıyafetinizin, eldiveninizin ve ayakkabınızın su geçirmez olması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: gok ve palabeyi

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@epsilon91
Katılıyorum, taze karda sürmenin zevkini hiçbiri vermiyor. Ayriyeten kar yağdığı zaman hava da bayağı. benim lastikler önde smart sam arkada rapid rob. kaydığı için arkadaşın bisikletini aldım hans dampf lastikleri var, benimkine göre daha az kayıyor. @ahmetyavuz şimdiye kadar kışın bisiklet binmediğim gün olmadı, tipide de sürdüm ayazda da. Yazıyı yazmamdaki amaç bahane üretmek değil gerçeklerle yüzleşmektir.

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
Sürmeyin. Geçen aşırı yoğun yağmurlu akşam çıktım sürmeye yol bisikletimi. Kötü bi tecrübe yaşadım. Bazi şartları yerine getirirseniz cok sıkıntı çıkmaz ama. Tecrübelerime dayanarak;

Çamurluk
Yağmurluk (hem üst hemde alt icin)
Ayakkabılarinizin icine poset bağlayin(en ucuz çözüm)
Eldiven ve gözlük sakın unutmayin
Yedek dona kadar herseyi bulundurun.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende "zorunlu olmadıkça" sürmeyin diyorum.

2-3 kere kaza yaptım hayatımda,çok net hatırlıyorum ikiside yağışlı havalardaydı. ( yol bisikleti )

Yani atraksiyona gerek yok,düşünün yokuş aşağı 50 km hızla gidiyorsunuz ve ileride ışık yandı,durmanız lazım. Frenlere asılınca kayma ihtimali çok fazla,durmasan devam etsen arabalara girebilirsin. Sonuçta yarışta değiliz yarışta olsak hani yollarda araçlar yok rahatça ilerleyebiliriz ama trafikte akıl karı değil.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İki hafta evvel bir arkadaşım ile İstanbul kurtkoy den sileye gittik sabah erken hava sıcaklığı eksi yedi ila sıfırderece degerlerinde değişkenlik gösterdi tur boyunca, üç dört gün içerisinde ciğerlerimi usuttugumu anladım yoğun tedavi sonrası daha yeni yeni kendine geldi.soguk hava ve ter altı,yedi saatlik aktivite sonrası durum böyle. Tek haneli sıcaklıklarda bile ciğerlerimizi üşütme tehlikesi fazlası ile yüksek olasılık,
Siz siz olun böyle havalarda bisiklet sürün ama terlemeden kısa kısa turlar
Dahilinde yapmak lazım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@Neil deGrasse Tyson maşallah karın keyfini çıkarmışsınız. hangi şehirhesiniz merak ettim iyi kar var. benim hızlı sürmekten kastım sık nefes alıp verdiğimiz durumlar için geçerli. Zaten böyle boş bir yokuşaşağı bulsam ben de aynısını yapardım. Soğuktan dolayı iki bandanayı iç içe geçirip sürüyorum ama yine de soğuk havayı çekiyorum bu sefer de salya sümük karışıyor birbirine. Süspansiyon soğuktan dondu çalışmıyor.

@Tolga Çelebi

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@devr-i cihan Hocam burası Safranbolu sarı çiçek yaylası diye geçiyor.Sosyal açıdan kötü bir şehir olsa da MTB'ciyim diyen birisi için harika bir yer, dört yanımız dağlarla çevrili,çamur,yağmur,kar hepsinin zevkini sonuna kadar yaşayabiliyoruz :) kanalımdaki diğer videolarda çamurlu videolarda var, genelde çamurlu tur dönüşlerinde komple kıyafetlerle birlikte duşa girmek zorunda kalıyoruz :koptum:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
istanbulda olupta kışın çıkmayanların okuması lazım bu yazılanları biz resmen yazı yaşıyoruz yaw Kış diye bişey yok bizde yağmur yağmasın yeter

• Beğen
Tepkiler: Groims ve palabeyi

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@Neil deGrasse Tyson
Özendim doğrusu. Biz araziye çıkmak için 20 30 km pedallıyoruz. Youtube linkini atarsanız bakarım

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege