Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kışın Bisiklet Giyimi

Konu, 'Giyim' kısmında N.Erdem TUGRAHAN tarafından paylaşıldı.

1. N.Erdem TUGRAHAN

N.Erdem TUGRAHAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar,
    Yazın Bir forma altımada bir short ile idare ediyorduk fakat kışın ne giyeceğimi bilemedim.Kışın nasıl giyinmeliyim?Belirteyim tayt hem fiziğime uygun değil hemde oturduğum yer pek müsait değil :(

tanerhosgor ve Volkan Bilirli bunu beğendi.
  2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kışlık bisiklet giyimi pek de ucuz değil.Sana en ucuz yöntemi söyleyim.İçine sakın pamuklu birşey giymiyorsun.Termal içlik falan diyecektim ama en azından dedelerimizin giydiği türden yün atlet ve altına yün içlik giyebilirsin.Üstüne gelince aslında mutlaka bir windstopper ceket gerekli fakat paran yetmiyorsa içine kalınca gazete sıkıştırabilirsin.Çok iyi rüzgar keser,al kullan at cinsten. :)

3. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    N.Erdem TUGRAHAN ve Nuran Atakan bunu beğendi.
  4. N.Erdem TUGRAHAN

N.Erdem TUGRAHAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önder abi gazete konusunda ciddi misin yoksa gırgır mı geçiyorsun?:D

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayır,istediğin herkese sorabilirsin.İlk önemli nokta pamuklu giymek yok.İkinci de rüzgarı içine almaman lazım.Gazeteyi de bundan dedim ceketinin altından sokabilirsin içine.Teri çabuk atacak ve sıcak tutacak şeyler giymen lazım.Kışın altına yazlık tayt,yün içlik üstüne eşofman şeklinde olabilir.Hadi alt taraf kolay da üste fazla seçenek yok.Yün atlet + gazete + araya fileli teri atabilen tişört veya forma + teri dışarı atabilecek eşofman ceket olabilir.Daha da ucuzu aklıma gelmiyor.Kışın sabahları hızını da arttırdıkça o soğuğu ve rüzgarı iliklerine kadar hissedersin yoksa.

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  6. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Bircok markanin ici polarli uzun taytlari var. Mutlaka olcunuze uygun birseyler bulunur. (Sorun gorunum veya "yakismiyor" veya cevreden ne derler gibi kaygilar ise bisiklet uzerinde hic dert etmemek gerekir bence.) Ankara Dikmen'de yil boyu Pazar haric hergun bindigim icin, sogukla nasil mucadele edilebilecegi hakkinda biraz fikrim var. Ozellikle yokus asagi inerken uzerinizde sekiz tane dahi yun kazak olsa ruzgar teninize ulasiyor ve yokus yukari cikarken vucudunuzdan cikan ter damlalari, yokus asagi buz taneciklerine donebiliyor. Bu yuzden icinizde ne olursa olsun, en disarda bir ruzgar kesiciye ihtiyac var. Ben bunu motorsiklet montu giyerek hallediyorum. En altta termal, ustune forma, sonra montun kendi ozel polari - ki bu birkac kazaga bedel - ustune de mont. Motor montunun dirsek ve omuzlardaki korumalari da cabasi. MTB uzerinde kisin kesinlikle abes kacmiyor. Bu arada ruzgara dayanikli eldivenleri de unutmamak gerekir.

7. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel anlatmışsınız da motorcu montu sizin terinizi dışarı atmazki.O şekilde çok kötü bir his yaratmıyor mu sizde?

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  8. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Ciddi soguktan yani -15, -20 den soz ediyorum. Ama + 6'dan itibaren saglam giyinmek gerekiyor zaten. Termal ic giysileri iki gunde bir yikamak yetiyor. Motor montu korduba kumastan ise sozunu ettiginiz kadar kotu bir senaryo ile karsilasmiyorsunuz. (Bu soyledigim kaliteli bir motor montunun cikarilabilir ic polari da icin de gecerli.)

9. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Duzelti: "Cordura" olacak.

10. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklete binerken korumamız gereken en önemli bölgeler göğüs, baş bölgesi ve dizlerimiz.

Göğüs bölgemizi sıcak tutmak için kışın ne olursa olsun içimizden yün bir içlik giymemiz gerekiyor. Yün içlik teri her ne kadar tutuyor olsada göğüs bölgemizi yine de sıcak tutacaktır. Tabi üstüne rüzgar geçirmeyen bir dış katman giysisi giymek şartı ile.

Baş boyun ve yüz bölgesi çok önemli. Bu bölgemiz bisiklet sürerken sürekli terler rüzgar ve soğuktan mutlak korumak gerekiyor. Sinüzit bir bisikletçinin en kolay yakalandığı iyileşmesi zor bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa yakalanmamak için bere, bandana, kar maskesi ya da piyasada bulabileceğimiz alın ve kulak bandları ile bu bölgeleri mümkün olduğunca açıkta bırakmamalıyız.

Diz yine önemli bir bölge. Isınma ve ani soğuma etkisi bizi uzun süre bisikletten ayrı bırakabilir. Bu yüzden sürekli sıcak tutulması gereken bir bölge. En basit yolu ile eski yün bir çorabımızı kesip dizimize yerleştirerek bu bölgemizide korumaya almış oluruz.

11. Kaan Atila

Kaan Atila Üye

Seviye:
    o sartlarda giyilebilecek en nefes alabilen malzeme motorcu montudur.
    Hele bir de goratex ise zaten bu amac icin uretilmistir.

hakano bunu beğendi.
  12. Kaan Atila

Kaan Atila Üye

Seviye:
    katiliyorum, yerine gore scott spesh vs. gibi markali bir bisiklet de alinabilir :in:

13. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,

Son iki mesajdaki gibi ifade edildiginde, sanki kaliteli motor montu pahali oldugundan, kis icin bisiklet giyim secenegi olamaz gibi bir izlenim doguyor. Yaklasik bes senedir, MTB uzerinde kisin Ankara'nin en siddetli soguklarindan (-18, -20) Dainese marka bir mont ile korunuyordum. Bu pahali sayilabilecek bir Italyan markasi. Biraz kucuk geldigi icin, olcume daha uygun bir montu Delta'nin Ankara Yiba Carsi'sindaki motor bolumunden pesin 175 TL'ye aldim. Motor montlariyla ilgili muhtemel onyargilara karsi cikmak adina, gunluk hayatta giyebileceginiz kadar sade ve hafif ve soguklardan ve sert dusme ve carpmalardan koruyacak kadar da direncli oldugunu dusunuyorum. Cordura kumastan yapildigi icin yagmur gecirmiyor ama soluyabiliyor. Henuz yol bisikleti uzerinde denemedim ama onda dahi hantal kacacagini dusunmuyorum. Zaten sizi siddetli soguklardan yeterince koruyan asiri hafif ve ince giyim teknolojileri henuz icat edilmedi diye biliyorum. Dusmelere karsi avantaji da hesaba katarsak, hesapli motor montlarinin nicin kis bisikletciliginde bir giyim secenegi olarak aligilanmadigini merak ediyorum. Belki cevap kis bisikletciliginin ulkemizde yeterince yaygin olmamasiyla ilgilidir.

14. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Erdem bey , öncelikle ne kadar süre bineceksiniz, ne amaçla bineceksiniz ,nereye gideceksiniz ve bu iş için ne kadar bütçe ayırmayı düşünüyorsunuz belirtirseniz daha sağlıklı bilgi alışverişi yapılabilir. Mesela bineceğiniz süre günübirlik bir tursa farklı, kalmalı bi kamp turuysa farklı, kısa mesafeli ulaşım amaçlıysa farklı alternatifler sunulabilir.
    Isı sağlaması açısından deriye yapışan teri dışarı atan termal bir içlik üzerine bir kat forma ve üzerine rüzgar kesen mont, yağışlıysa kaliteli nefes alabilen bir yağmurluk...(nede olsa yağmurluk demeyin,unutmayınki nefes almayan bi yağmurluk(ucuz naylonlargibi) dışardan girecek suyu engellesede vicut içerden öyle bir ıslanırki yağmuru aratmaz.
    çok soğuksa birde ince yün kazak giyilebilir tercihen. Ama en önemli nokta zor kuruyan pamuklulardan uzak durmak. altınızada tayt üstüne yağmuru akıtıcak bir eşofman altı. ayağınızada su geçirmez ayakkabı kılıfı tavsiye ederim. Çok uzattım sanırım..

Sıcak,kuru ve güvenli sürüşler dilerim :D

saygılar...

Nuran Atakan bunu beğendi.
  15. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yıllardır motor kullanan biri olarak söylüyebilirimki motorsiklet montundan bisiklet montu olmaz çünkü montlar biraz hantal içindeki korumalar ve katmanlardan ötürü.Ve zaten bisiklet alacak kadarda pahalı kalite olanları yani zaten tercih edilebilir bir seçenek olsaydı bütün dünya tercih ederdi :)
    rüzgar gerçimiyen montlar falan iyidir bisiklet için olanlar abdyi bir daha keşfetmeye gerek yok.Bende bisiklet montuyla deney yaptım olmuyor :) bir eğrelti duruyor adam bellikle bile denedim :) hoş ormanlarda kross yapanlar için iyidir :)

16. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu yorumlara genel anlamda katilabilirim. Yani dayanilabilir sicaklik degerlerinde, soz gelimi + 5 civarinda, bisiklet uzerinde pedal cevirerek urettiginiz isi, soylediginiz giysileri yeterli kilabilir. Ancak gercek kis bisikletciliginden, yani bisikleti yollarin buz tuttugu, araba tekerlerinin yere yapistigi ortamlarda ve sadece duz yollarda degil yokus asagi da kullanmanizdan soz ediyorsak, sizi gercekten sicak tutacak birseye ihtiyaciniz var demektir. Motor montu bu durumlarda ekonomik ve kolay bir cozum olabilir. Altini cizelim: En pahalisini almak zorunda degilsiniz. Hareket kabiliyetinden kaybettikleriniz (benim tecrubemde hice yakin) kazandirdiklariyla karsilastirilamaz.

17. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Link icin tesekkurler. Guzel fotograflar. Ankara'da -40'i hic gormedik bildigim kadariyla. Ama inanin -15 ve -20'de bisiklete binmek o kadar zor degil. Son bes senedir, Pazarlari haric hicbir gunu es gecmedigim icin iyi biliyorum. Ovecler Ikinci caddede kisin benden baska binen bir kisi daha biliyorum. Gercekten de bir elin parmaklarini gecmeyiz herhalde. Bu arada Dikmen Ankara'nin en soguk bolgelerinden biridir.

Nuran Atakan bunu beğendi.
  18. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    "Ayrıca tecrübe edinmediğiniz bir konuda nasıl bir karşılaştırma yapabiliyorsunuz anlamadım"

Bu cumlenizi es gecmisim. Daha onceki mesajlarda da dedigim gibi bu son bes senedir tatbik ettigim bir sistem. Yaklasik 36 yildir bisiklete bindigim icin her turlu karsilastirma imkanim oldu. :)

Nuri Kongur bunu beğendi.
  19. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Motor montu haraketi kısıtlar dedim ama kendi tecrübe ettiklerim doğrultusunda belki daha ergonomik olanları vardır ama halen gereksiz oldugunu düşünüyorum o kadar malzeme varken daha ucuza.Zaten ucuz motor montunun iyi kalite bir bisiklet montundan pekde farkı yoktur nerdeysede aynı fiyattır.-30d karda bisiklete binmek zaten gereksiz gibi :) illa binceğim diyenler ise bence monttan evel dizlik mizlik alsınlar düşme ihtimali daha yüksek çünkü :)

20. M.Kaba

M.Kaba Forum Bağımlısı

Seviye:
    o zaman hafif bol paçaları dar bir tayt almalısınız