Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kısa süreli çok yüksek hızlardaki sıkıntılarım.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oğuzhan k tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba bazen kendimi sınamak için yol durumu müsait olunca yol ve dağ bisikletim ile deli gibi hızlara çıkıyordum;ama artık yapmıyorum hem bir korku hemde bir sıkıntı oldu içime inanılmaz bir bel ağrısı yada böbrek ağrısı oldu tam anlayamadım nefesim felan kesilmedi ama bide yokuş çıkarken aynı durumlar oluyor.üstünde durmalımıyım sizce doktorluk bir durum varmıdır.yada sizlerdede aynı durumlar sözkonusu oldumu acaba????

2. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence bi doktora görünün isterseniz.

BFOkuru ve Murat B. bunu beğendi.
  3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Enesciğim bu her zaman olan bir şey değil sadece kısa süreli hızlanmalarda yani 5-10 dk boyunca çok hızlı sürdüğüm zaman oluyor.normal bir şeymi acaba diye düşündüm;normal sürüşlerimde pek böyle durumlar olmadı hafif bir tempoda.

4. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Belki kasılma oluyordur bel kısmında ?

5. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Nabız saatiniz var mı? Yüksek hızlarda nabzınız kaç oluyor?

6. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Nabız saatim yok ama çok yükseklere çıktığına eminim en azından çok aşırı hızlara çıkıp durunca nefesimin normal düzeye inmesi biraz zor oluyor bayağı bir zaman geçiyor en azından 15 dk felan.

İşte mesele bu zaten acaba belmi yada böbreklermi en azından yanımda double boy 3 adet mataram var suyu çok ama çok içerim yudum yudum azar,azar.

7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu ciddi kalp sorunlarının bir işareti olabilir, hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Barış Güney bunu beğendi.
  8. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Aman!!! murat bey zaten takıntılı biriyim mahfettin beni yaaa şimdi:(((

9. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aslında sorunun cevabı yine kendi içinde. Kendini her aklına estiğinde üstelik ''deli gibi'' sınamaktansa, vücudun müsaitliğine göre (yolun değil) performans göstermek gerek.

10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    200 km lik etap çalışmalarında önce kesin olarak ilk 30 dakika hafif tempo yaparım ,ama buraya gelene kadar çok 50 km de antreman yaptım benim etabım dudullu- göçbeyli etabıdır,burada 6-7-10-13 eğmler vardır ve pedal kesmeden 44 dişte rekorum tam 2 saat 10 dakikadır tekerim 700x 32 dir altımda bi adet yol bisikleti olur ise ve de 50 diş aynen durum farkedecek ,evet beslenmeye dikkat ederim beslenme çok önemlidir ,mtb com tr de verilen bilgiler ışığında uygulama yaptım ağır tur öncesi yüzde 70 karbon yüklendlm geri kalan miktarlar yağ ve protein idi ,
    23 nisan 2013 de 215 km yi 15 saatte tamamladım bunun 16 km 'si eğimi 7 olan rampalar idi evet oranın adı meşhur kartepedir,
    13.30 dakika sele üstünde idim rekorum budur ve 1.30 dakika mola toplamı bunun 45 dakikası feribot süresi dönüşte ,
    evet eve geldiğimde çakır keyf bi yorgunluk var idi protein tozunu su ile karıştırıp içince bol bol geğirdim
    yorgunluk ise kalmadı ,ertesi gün ise dinç kalktım ne bel ağrısı ne de bilek ağrısı bunun nedeni 2008 de aldığım karbon kadro çoktan 50.000 km yi geçti ve de bir çok 200 km ler gördüm ,
    1976 da sele hayatı başlamış idi evet o zamandan bu yana çok bisiklet aldım ve de 2 'inci elden bıraktım ,bisiklet öyle maymun iştahlı bi zevk değildir sonuna kadar bisklet sporunu amatörce yapacak ise asla bırakmayacağız ,
    oğuzhan bey ,
    birden sürat yapmak bence doğru değil,ayrıca kendinizi bi sisteme sokun hafta 3 gün çalışma yapın ama işiniz var ise bu mümkün olmayabilir ,genelde bu forumda çalışan coktur ve de öğrenci bu bisiklet sporu açıkça emekli olanların işi.
    vakit ayırmak lazım ,

BFOkuru bunu beğendi.
  11. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    1989' yılından beri bisiklet üzerinden inmedim;fırsat buldukca biniyorum işim gereği vaktim oluyor mesela haftanın 5 günü full biniyorum hem işime gitmek hemde spor amaçlı.bazen sıkı rampalara geliyorum çok zorlanırdım sonra baktım'ki rahat,rahat çıkabiliyorum.performansıma güveniyorum.ama bu son zamanlarda yaptığım bir deneme yanılma olayı idi çünkü bazen yanımdan resmen bir spor otomobil hızıyla geçen bisikletciler oluyor.belki profesyonel arkadaşlar'dır.bizde onlar'la dedik aşık atalım ama baktıkki yanlış yapıyoruz.vazgeçdim;en fazla 2-3 kez denedim acaba çok aşırı hıza çıkmak nasıl bir duygu diye eee altınızda yol bisikleti olunca basmamak ne mümkün:))) ama işte belimemi yoksa böbrekleremi bindi bu yük onu anlamadım burda sorma amacım aynı sıkıntısı olan ve benim gibi deneme yanılma yapan arkadaşlara sorup fikir alışverişi yapmak idi.bir doktora görüneyim bakalım herkese değerli yorumları için teşekkürler.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  12. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Panik yapacak birşey yok. Ancak şu bir gerçek ki, efor harcama bırakıldığında nabzın düşme hızı, kalp sağlığının önemli bir göstergesi sayılıyor. Sizin solunumunuzun normale dönmesi 15 dakikadan fazla sürüyorsa, nabzınız da muhtemelen çok yavaş düşüyordur. Bir doktora görünüp onun tavsiyelerine göre hareket etmenizde fayda var.

13. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Panik atak var ise bir psikiyatris ile de görüşün. Annemde de panik atak var. Hecevanlandığı zaman arka beli tutuluyor. İlaçları uyutuyor beni diyerek almadığı için aynı şekilde devam ediyor.

14. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aslında benim aklıma ilk gelen panik atak oldu fakat genelde nahoş karşılandığı için dillendirmek istemedim. Teşhisi koyacak olan da doktor olduğu için doktora öncelik vermek gerekir.

15. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Panik atak var ,hiper tansiyon var reflü var,aşırı kilo var kısaca var oğlu var bakalım ne olacak bu halimiz:)

Tahir Keskin bunu beğendi.
  16. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hiper tansiyon annemdede var. Panik atakta bunu bazen tetikliyor. hiper tansiyonda ani kalp krizi geçirme riskini artırıyor. Bu da ölüm veya felç geçrime riskleri taşıyor. Doktorla görüşmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı bir diyet ve spor eksersizi yapmanızı panik atağınızı mutlaka yenmenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi Panik atak, tansiyonu durduk yere tetiklediğini annemden gördüm. Rahatsız olduğunuz durumda tansiyonuz tavan yapmış ve belinize vuruyor olabilir. Doktora gidip sağlıklı bir şekilde tam bilgi alınız. Belirtiler aynı olabilir ama hastalıklar aynı olmayabilir. En iyisi iyi bir doktor tarafıından muayene edilmek.

17. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Aşağıdaki durumla yakınlığı var mı?

Dalak şişmesi ; yaygın anlaşılan haliyle dalak şişkinliği sadece efor kapasitesi sınırını ya da yeterince antremanı olmayan kişilerde ağır eforlardan sonra ortaya çıkan genellikle sol kaburga altında ağrı ile birlikte kendini gösteren ve istirahat sonrası kaybolan bir yakınmadır.

Aşırı fiziksel aktivite sonucu vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Oksijenin vücuda daha fazla taşınması için, oksijeni taşıyan alyuvar miktarının artması gerekmektedir. Dalak, alyuvar üretim ve depo merkezi olduğundan, bünyesindeki alyuvarları kana iletir. Bu arada dalak kapsülleri kasılarak şişer. Şişme sonucu kişide sancılanma meydana gelir.

ihtiyar ve Turan Babacan bunu beğendi.
  18. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Normal ve hızlı tempo'da yokuş ve düz yolda yürüyorum;hiç bir sıkıntım yok sigara,içki hiç işim olmaz kullanmıyorum.sadece kahvaltıda aşırıya kaçardım tereyağı fazla ,yumurta fazla tuz ve şeker fazla tüketirdim çocukluk'dan genç delikanlılığa ve şimdi'ki yaşıma kadar herhalde acıları şimdi çıkıyor:(

19. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili dostum bir kalp kapakçığı (doğuştan) sorunun olabilir. Eğer nabzın bir kaç dakika içinde normal sınırlarına dönmüyorsa kalp kapakçığına bağlı kalp büyümesi olarak tabir ettiğimiz rahatsızlık sözkonusu olabilir.

ihtiyar bunu beğendi.
  20. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    29 yaşındayım haftada bir bisiklet üstünde 50 km gittikten sonra hafif tempo 5 km koşuyorum. ve günde en az 10 km de yürüyorum. 5 km hafif tempo koştuktan sonra nabzımızı kontrol ediyoruz 120 nin üstüne çıkmaması lazım.