Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kısa 'HİTT' mi? yoksa uzun saatler yavaş sürüşler mi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında nurullah memiş tarafından paylaşıldı.

1. nurullah memiş

nurullah memiş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhabalar arkadaşlar:) bu konu hakkında yazılan çizilen çok sey var ama forum da bilgili ve ilgili tecrübeli çok insan var onların da fikrini almak istedim , ben antremanlarımı haftada 6 gün 40-50 km arası MTB ile her seferinde en az 400m yükselip alçalma oluyor ve sert antremanlar yapıyorum , herşeyimi veriyom 1 buçuk 2 saatte kısa yokuşlarda sprintler filan kafanızda canlanmıştır sanırım antremanın şekli, haftada 6 gün böyle devam edip bazen de kalan bir gün toparlanma sürüşü yapıyorum , evde de The Best Strength Exercises for Cyclists | TrainingPeaks şu çalışmaları uyguluyorum 2 günde bir yanında da bisikletten geldikten sonra 8 dakikalık bacak antremanı var hafif bi çalışma android uygulaması onu yapıyorum , yani demek istediğim bu şekilde mi daha yararlı yoksa yavaş sürüşlerden oluşan 70-80 km yapmak tabi onun için zaman bulmakta önemli oda ayrı bi sıkıntı.

fikirlerini sunucak arakdaşlara şimdiden teşekkür ederim umarım ben dahil çoğu kişi için aydınlatıcı bir konu olur :)

fishman bunu beğendi.
  2. fishman

fishman Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Bence Uzun ve yavaş sürüşler , yeni başlayan lar için nefes açma tabiri ile aliştirmalardir . Örneğin Kardiyo ya baslayan yeni bir sporcu da koşu bandında ağır tempoda uzun koşu yapar . Futbolcular örneğin antrenmana başlamadan önce asıl antremana baslamadan ağır tempoda ve uzun turlar atarlar . Diyeceğim o ki profesyonelleşme sürecinde antremanlarin ana teması çoğu sporlarla aynıdır ; çok ağır ilerlerken birden depar a sonra tekrar ağır tempoya düzensiz ama süre olarak hergün daha da uzayan antremanlar . Kendi kanaatim Sizin çalışma sitiliniz doğru .

Ağır ve uzun süren tempolu antremanlar la çalışmış bir boksör son raund u göremez ;)

Gökhan BİROL, olcer ve nurullah memiş bunu beğendi.
  3. nurullah memiş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @fishman bi nevi ısınma gibi diyorsunuz yani uzun sürüşler için, doğru mu anlamışım :)

fishman bunu beğendi.
  4. fishman

fishman Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Aynen Bence öyle bir çok sporla uğraştım tecrübelerim bu şekilde illaki farklı düşüncelerde çıkar tabi :)

olcer bunu beğendi.
  5. nurullah memiş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  6. nurullah memiş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fikri olan kimse yok sanırım.

7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sürekli aynı tip antrenman yaparak bir şeyler elde edemezsiniz maalesef.
    Antrenmanlarınızı çeşitlendirmeniz edinimlerinizi arttıracaktır. Bazı günler 30-40 dakika HIIT, bazı günler uzun dayanıklılık sürüşü, bazı günler sadece güç antrenmanı yapmak daha doğru olacaktır.

Hızlıca Hızlanmak! (HIIT Antrenmanı) - BisikletForum

8. sametutuncu

sametutuncu Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Her sporda olduğu gibi bisiklet sporu güçle ve diğer etkenlerle alakalıdır. Güç dediğimiz daha doğrusu bizim geliştireceğimiz güç değerleri vücudumuzun kas kütlesini artırmak veya daha dinamik bi hale getirmekten geçer. Okuduğum bir kısım makalede ise vücut kaslarının yeterli süre çalıştırılıp, yeterli süre dinlendirilmesi gerektiği yönündedir. Kısacası idmanlarını uzun mu kısa mı yapacaksın bilmem ama bence haftanın her günü çalışmak pek mantıklı değil, kasların kendine gelmesi için biraz dinlenmeye ihtiyaçları var, bunun yanında iyi bir beslenme düzenine.
    Yazılanlar şahsi kanaatlerimdir, farklı fikirler mutlaka olacaktır.

hüseyingürgah ve nurullah memiş bunu beğendi.
  9. hufucu

hufucu Aktif Üye

Adı:
    kaan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öncelkle bence uzun antramanlar ile dayanıklılığı artırdıktan sonra kısa sert yüklemeler yapın.Bu antramanlardan haftada bir tane yeterli olacaktır sanırım.

ihtiyar ve nurullah memiş bunu beğendi.
  10. nurullah memiş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @sametutuncu evet dinlenmeyi biraz daha arttırmam lazım , fakat yatıp hiçbişey yapmamak mı yoksa dinlenme gününde de hiç zorlamadan keyif turu mu ?

11. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bence hitt antremanı dediğiniz şeyden ayrı bir olay sprint ile uzun sürüş farklı bence.

12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    hitt antrenmanları genelde belli aşama kaydetmiş,belli bir performansa sahip kişilere veririm,edip bey yazmış,sporu zevk için bile yapsanız,bir branş bile olsa çeşitlenmeli,yoksa hem vücut alışır,hem sakatlık ve ilerleme durur.antrenman planlamasında iniş çıkışlar vardır, hem mesafe hem tempo,hem günlük haftalık, hem aylık yıllık olarak,bu çeşitlemeyi öğrenmelisiniz...

ihtiyar, nurullah memiş ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  13. nurullah memiş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Fırat Dizman belli bir aşama kaydettiğimi düşünüyorum yeni başlamadım , önerilerinizi bekliyorum :)

Fırat Dizman bunu beğendi.
  14. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
  15. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Antrenmanların bir amacı olmalıdır. O amaç bir yarışa katılmak veya şehirlerarası uzun bir tura katılmak olabilir. Hedef tarihe uygun bir antrenman seçmelisiniz. Bu neden gerekir? Çünkü hiçbir insan performansını sürekli arttırarak doğrusal bir gelişim göstermez, bir periyot içinde ulaşacağı max performans vardır ve bunu hedefine uygun tarih olarak seçmelidir. Hedefe göre çalışma olmazsa, sürantre durumu oluşur ve en kötüsü, hedef gün geldiğinde verimliliğiniz düşer, yaptığınız çalışmanın bir anlamı kalmaz.

OsmaniyeRehber ve nurullah memiş bunu beğendi.