Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kisa bir Frankfurt Turu

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında HaliliOzturk tarafından paylaşıldı.

1. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Forumu yakindan takip eden arkadaslar, bu bolume pek konu acmadigimi bilirler. Ama sanirim bu aralar buraya bol bol konu acacagim, en azindan eskisine gore daha cok ;)

Yaklasik 5-6 haftadir Frankfurt'tayim, bir yandan dil ogreniyorum, bir yandan da bisikletle ozgurlugun keyfini cikariyorum. Nihayet bugun fotograf makineme pil aldim da, bu keyfin kucuk bir kismini da olsa sizinle paylasacagim...

Frankfurt'tan bahsedelim once, Almanya'nin ortasinda, Guney'e yakin alan olarak kucuk ancak onem olarak buyuk bir sehir Frankfurt. Su anda Avrupa'nin finans merkezi olmus durumda, Deutsche Bank, Avrupa Merkez Bankasi gibi ozellikle Avrupa ekonomisi uzerinde sozu gecen bankalarin merkezleri burada bulunuyor. Ayrica cocuklugumuzda izledigimiz Heidi'nin de hikayesinin bir kismi burada geciyor :).

Sehrin ortasindan Main nehri geciyor ve bu nedenle Frankfurt am Main (Main'in yanindaki Frankfurt) diye adlandiriliyor. Aslina bakarsaniz bir Frankfurt'ta kuzey dogu Almanya'da var ancak cok daha ufak bir sehir orasi, o nedenle pek taninmiyor.

Ben de bu aksam ustu, kurstan ciktiktan sonra minik bir nehir turu attim, buyrun fotograflarla sizi basbasa birakiyim.

Tabi ki ilk once bit pazarindan satin aldigim bisikletim :). 1973 Nisan'inda Nottigham'da yapilmis bir Raleigh. Benden onceki sahibi uzerindeki donanimi zamaninda 6'li Shimano 105 ile degistirmis, bana sadece lastiklerini yenileyip binmek dustu satin aldiktan sonra :)...

Burada arka planda uzanan Main nehri, saginda kalan gokdelenler ise Commerz Bank, Deutsche Bank vb. merkez binalari;

Yola koyulduktan sonra bir dizi tipik Alman evi dikkatimi cekiyor, aslinda bu evlerin cok cok cok buyuk kismi 2. Dunya savasinda yerle bir olmus, ancak 2 yil icerisinde neredeyse butun Almanya'yi bastan insaa etmisler;

Frenimden yaya koprusune bakis;

Yola devam, onumde kiralik bisikletleriyle aksam ustunu degerlendiren iki genc;

Iste tum Avrupa'da cok populer olan bir sistem, anne babalar bisikletle rine bu aletleri takarak cocuklarini parka, okula, gezmeye goturuyorlar;

Cimenlerde aksam yorgunlugunu atan birisi, bisikletini yere birakmaya kiyamamis ;)

Bisikletiyle muhtemelen okuldan cikmis bir genc kiz, birseyler okuyup "birseyler" iciyor :) Fazla rahatsiz etmeden bir fotograf cekip yola devam ediyorum;

Az once arka planda bulunan kopruye geri donup nehrin karsinia geciyorum, ancak oncesinde giriste bir yazi dikkatimi cekiyor;

Yazida koprunun tarihcesi var, yapimi 1869'da (2 yilda ) tamamlanmis, 1911-1912 yillarinda nehirden gemi gecisini kolaylastirmak icin kopruyu yukseltmisler, ayni zamanda celik bir yapiya kavusturmuslar. Savas yillarinda, muttefik askerleri kopruden gecmesinler diye kopru Nazi ordusu tarafindan havaya ucurulmus (25.03.1945), ancak 02.11.1946'da onarilarak tekrar yaya trafigine acilmis...

Koprude kendi kendimin fotografini cekerken baska bir turist cift anlayip kadrajima engel olmamak icin durdular, ben de tesekkur gulucugu atarken yakalanmisim :);

Nehrin diger yakasinda bir yasli hanim dikkatimi cekiyor, bisikletini ve kitabini alip cikmis yola, nehrin kenarinda huzurla kitabini okuyor;

Bu amcanin kollarina bakarsaniz yasini tahmin edebilirsiniz, ancak muhtemelen 1960'larda aldigi bisikletini halen kullaniyor gibi bir hali var ki burada yaslilar arasinda da gencler arasinda da bisiklet surmek cok yaygin. Bazen acemiligi her halinden belli olan yabancilari goruyorsunuz ama onlar da bisikletli hayatlarindan cok memnun gorunuyorlar :)

Baska bir yasli cift goruyorum, aksam ustlerini guzel bir bisiklet turuyla renklendirmek istemisler, bir fotograflarini cekiyorum, selamlasip yolumua devam ediyorum;

Bahcesinden kendi capinda protesto yapan birisi ufak bir pankart asmis. "Sikorski yerine Yesil" diyor, silahlanma yerine daha cok doga diyor. Ah bir de gelip Istanbul'u gorse acaba ne yapar... :(

Iste yaratici genclikten farkli bir konsept :) Bisikletleriyle nehir kiyisina inmisler ve nasil yapmislarsa yanlarinda bir de nargile getirmisler, keyif yapiyorlar :D

Nasil olmaz diyordum, olmaz olur mu? :) Tabi ki Frankfurt'ta da bir suru Turk kardesimiz var, bir tanesi de Eminonu balikcisi konseptinde doner satiyor :)

Son olarak nehirdeki gercek hayat, nehir aslinda cok kirli gorunuyor, suyu cok bulanik ancak surekli akinti oldugu icin bir birikme, kotu koku vs soz konusu degil. Ancak oyle tahmin ediyorum ki balik tutsaniz pek yenecek cinsten olmaz. Ancak nehrin etrafinda bilimum ordek, kaz vs gormek de mumkun;

Geziler bolumune actigim ender konulardan birisi bu :) Surc-u lisan ettiysem affola, umarim keyif almissinizdir.

Bir dahaki sefere Frankfurt'tan biraz daha tarihi yapi fotograflamayi dusunuyorum ;)

2. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Güzel fotoğraflar , paylaşım için teşekkürler . . .
    Farklı turlara ait fotoğrafları da görmek isteriz .
    Bisiklet adına bir cennet Avrupa ülkeleri gerçekten .
    Gördüklerimiz ne kadar güzel şeyler .
    Sağolun . . .

bmxserdar ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  3. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar Halilim,
    Seni bu bölümde mi görecektik. :) Şaka bir yana gerçekten çok güzel yerlermiş. Bisiklet sporunun bu kadar icra ediliyor olması çok sevindirici.

Bisikletine gelirsek; bomba gibi olmuş, yakıyor. Lastikler Schwalbe hemen belli ediyor kendini.

Turlarının devamını sabırsızlıkla bekliyruz haberin olsun kardeşim.

Eğitiminde başarılar, turlarında ise kazasız belasız gezmeler...

Sevgiler...

fatihgüven, bmxserdar ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ah avrupa bekleriz başka resimler teşekkürler

5. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    Vay halil' im
    Seni bu tür bir gezide görmek açıkçası şaşırttı beni, hem de yol bisikleti ile çok güzel, sayende yurt dışınıda bir nebze de olsa tanıma şansımız oluyor.
    Çok teşekkürler.

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Tamer Bey tesekkurler, farkli turlar icin niyetleniyorum. Ancak henuz tam olarak buralari cozebilmis degilim. Istanbul'da evimden 60 Km gidiyorum, hala Istanbul'dayim :) Burada 15 KM sonra baska bir sehirdesiniz... Enteresan gercekten.

Serkan'cim ne demisler, gun olur devran doner :) Hazirla bakalim sen de atolyelik yazilari :D

Saka bir yana tesekkur ederim sana da yorumun icin :). Burada en cok dikkatimi ceken 2 sey var, birisi Schwalbe, yerli mali oldugu icin midir bilinmez hemen her bisiklette bu lastikler var. Digeri de Porsche :) O da yerli mali diye sanirim herkes almis cok fazla var :).

Yavas yavas aciliyorum, iyice acilayim sen bir de o zaman gor beni ;). He bir de Opera Meydani denen bir yer var burada, bir kac yuzyillik bir opera binasi var, adini oradan almis. Yanlis anlamadiysam her ayin ilk pazar gunu tum bisikletciler orada toplaniyorlarmis, onumuzdeki ayi sabirsizlikla bekliyorum ben de ;).

Ismail valla kirk yil dusunsem ilk yol bisikletimin Ingiliz yapimi 1973 model bir Raleigh olacagi aklima gelmezdi :D

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Çok teşekkürler. Resimlerde huzur var. Dinginlik ve insanların kendi başlarına rahatsız edilmeden bir şeyler yapabilme özgürlükleri var. Temizlik ve duruluk var. Çok beğendim.

çirkin, bmxserdar ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  8. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Kardesim harikasin!
    Halil'cim bu insanlara ne kadar para verdin o fotolarda bisikletle yer alsinlar diye? Nerden buldun onlarin yanlarina tutusturacak onca bisikleti? :)

Saka bir yana, iste hayat budur dedirten kareler.
    Medeniyet, akilci yasam, stresten uzak, gercek ehlikeyf insanlarin kurdugu yasam bicimi.

Orada bulundukca forumu unutmayip bunlari paylastigin icin tekrar tesekkurler kardesim, devamini da bekleriz.

9. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    Fotolar güzel :)

bisiklet ayrı bir güzel :)

Özledik abi seni, yazılarının ve fotolarının devamını bekliyoruz

10. der76

der76 Aktif Üye

Seviye:
    güzel kareler ellerine ayaklarına sağlık

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Zor olmadi Fatih :) bisikletle sokaga cikip sagina soluna bakiyorsun, o da ne! Herkes gonullu :D hem de kendi bisikletleriyle gelmisler :):):)

Madem oyle, icinde daha cok ben olan fotograflar cekiyim :)

Ah bir de yol arkadasim olsa :( Simdilik Frankfurt'u yalniz basima fethedecegim :D

bmxserdar bunu beğendi.
  12. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Harika fotoğraflar Halil.
    İtiraf edeyim ben ağlayacak gibi oldum.

İnsanlar bisikletleriyle ne kadar rahat, ne kadar dingin, ne kadar huzurlu.

Almanya nın Dünya nın en çok ihracat yapan ülkesi olmasına şaşmamak lazım.

Kafa bu kadar rahat olduktan sonra, bilimde , sanatta kolay icra edilebiliyor.

Teşekkürler Halil.

7 den 70 e insanlığın bir bölümü insanca yaşıyor işte.

Hemde senin de vurguladığın gibi, 2 dünya savaşına ve onca yıkıma rağmen.

21 gün sonra Berlin de olacağız.

Gurbetçilerin sayısı artıyor :):):)

13. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    Harika fotoğraflar, çok güzel bisikletler. Oralarda kendine iyi bak.
    Paylaşım için teşekkürler. :in:

14. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletin değerini bir kez daha kanıtlayan fotoğraflar...

Çok hoş bir tanıtım olmuş.Teşekkürler. ;)

15. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    kanka ne diim sana,çok güzel kendim gezmiş kadar oldum,süpersin.ne yalan söliim almanları ve seni kıskandım :D

16. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Sade bisikletler, abartidan uzak yasamlar :)

Cok guzel fotograflar yakalamissin Halil :)

Orada bulundugun surece her aksam ayri bir gezi konusu acmalisin :) ;)

bmxserdar bunu beğendi.
  17. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Elman'cim yolun duserse beklerim :) pedal basacak adam lazim.

Tugberk o konuda haklisin, fakat gariptir sabah ben kursuma giderken yanimdan Colnago'suyla ucan amcalar falan da gormek mumkun :).

Tabi her aksam bir konu acmak? Bak o zor :) Yalniz bir ara sabah da fotograf cekmeliyim, soyle ise giden insanlar falan :)

bmxserdar bunu beğendi.
  18. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    bit pazarından aldığın bisikletin çok güzelmiş öncelikle ne kadara aldın acaba:)
    resimlerede frankfurt olduğu için büyük bi heyecanka baktım nede olsa 2.türkiye:D balıkçı abimizede gidersen bidaha türkiye bisiklet forumdan selam söle, gerçi sölemişsindir heralde.nehir kıyısındaki bisikletlilerin keyfine hayran kaldım çok rahat ve huzurlu bir ortam anlaşılan. oraya gittin o zaman başka başka fotoğraflarda bekleriz senden. aman haa ırkçılara da dikkat et.

HaliliOzturk ve bmxserdar bunu beğendi.
  19. bmxserdar

bmxserdar Kıdemli Üye

Seviye:
    kardeş çok güzel fotograflar gerçek seni cani gönülden tebrik ediyorum
    gaziantep.bmxserdar.etxremteam.başkanı

HaliliOzturk bunu beğendi.
  20. Ali Emre Akcan

Ali Emre Akcan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dostum fotolar için teşekkür ederim biraz nostalji yaptım sayende geçen sene koştuğum maratonu hatırladım inşaallah bu sene gene frankfurta gidicem sayende biraz gözümüz bayram yaptı eline sağlık iyi tahsiller

HaliliOzturk bunu beğendi.