Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kış Mevsiminde Yol Bisikletine Binilir mi ?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında tunacalis tarafından paylaşıldı.

1. tunacalis

tunacalis Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Soğuk havalarda da bisiklet sürmeye ve antreman yapmaya devam ediyor musunuz ? Yoksa yol bisikletlerinizi Ekim'den Nisan'a kadar rafa mı kaldırıyorsunuz.

Teşekkürler...

Tuna

2. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletçiye mevsim farketmez;)

felis911 ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  3. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    mevsime uygun giyinildiği ve bisiklette eğer gerekiyorsa (lastik,fren vs..)
    değişiklik yapılırsa her mevsim binilebilir diye düşünüyorum.

4. moonloc

moonloc Üye

Seviye:
    yazın +40 derece,kışın -5 derece demeden bisiklete biniyorum:) -iyi giyinilirse kışında binmek için hiç bir engel yok

tunacalis

tunacalis Aktif Üye

Seviye:
    Lastiği anladım da kışın fren vs...'de ne gibi değişiklikler yapılır ki ?

6. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Frende kışın ne değişiklik yapılır bilmiyorum, belki yeni pabuç takılabilir, malum ıslak havalarda bazı pabuçlar çok çabuk bitebiliyor.

Kışın iyi bir içlik t-shirt, güzel bir yün kazak ve dışa da rüzgarı-yağmuru olabildiğince kesecek bir yelek giyilerek her havada binilebilir. Bütün bir kış bu şekilde bisiklete binmiştim, önceki kış. Kazak ile bisiklete biniyorsanız bir hatırlatma, kazağın içine atlet-fanila mutlaka birşeyler giyin yoksa göğüs uçlarını kanatacak kadar tahriş edebiliyor(muş).

Mert Kabtan ve sprint bunu beğendi.
  7. STORMER

STORMER Onursal Üye

Seviye:
    52 Hafta nonstop Anadolu yakası saat 9.00 da Mavı tren bınıyor :in:

8. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    binilir..;)

9. STORMER

STORMER Onursal Üye

Seviye:
    Hocam lastık harıcı hıcbısı yapmana gerek yok.Sadece bısıklete uygun kıslık ayakkabı kılıfı,eldıven,kask altına yolcu sapkası yada mutelıf kumaslardan mamul bone yada vs.,ruzgarlık yada yagmurluk vede uzun kıslık tayt gıymen yeterlı<tamır ekıpmanlarını saymıyorum sadece gıyım ıcın>cok soguk olursa maskede takabılırsın:in:

10. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Yağmur-Kar hariç her zaman bindim... Hatta yolda yakalanınca yağmurda da bindim...

Uygun kıyafet seçimi şart...
    Özellikle göğüs kısmı ve kişiye göre kafa kısmı kalın kıyafetlerle, çok rahat binersin... Ve emin ol kışın da ayrı bir tad oluyor...

11. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Ya ben bu gögüs ucu kanama meselesini ve kask altina sapka takmayi anlamadi. Bunu yazan arkadaslar eksi kac derece yerlerde yasiyor acaba?

12. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Göğüs ucu tahrişatı gayet sık görülen bir durumdur. Normal sıcaklıklarda da eğer tişörtünüz vücuda yapışan cinsten değilse, altınızda atlet yoksa, nemli havada teriniz kurumadan üzerinizde kalıyorsa, tişörtün içine atlet giymiyorsanız, tişörtünüzün kumaşı bisiklete çok uygun değilse, çok uzun mesafe binmişseniz 100-150 ve üstü gibi, tahrişat olur. Yünlü kazak bu tahrişatı daha çabuk ve daha ciddi yapar lakin gene de soğuk havalarda çok hızlı gitme derdiniz yoksa bence en iyi bisiklet kıyafetlerindendir.

Kaskın altına şapka-bere ihtiyacı İstanbul'da kışın oluyor.

13. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
  14. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Eğer profesyonel yarışçı iseniz kondisyon durmunuz için karda kışta fırtınada hatta tipide bile antrneman yapmak yarış koşmak zorunda kalırsınız.Kış aylarında bazı idmanlarda önden esen soğuk rüzgardan el ve ayaklarımı hissedemez oluyordum uyuyşuyorlardı. :)

15. BF Okuru

BF Okuru Aktif Üye

Seviye:
    Yağmur, kar olmadıkça; yani zemin müsait oldukça gerekli ekipmanlarla her türlü hava koşulunda yol bisikleti kullanabilirsiniz.

Ancak önemli bir nokta var ki; kışın yapılan biniş ile yazın yapılan farklıdır. Kış aylarında vücudunuz siz isteseniz de istemeseniz de kış uykusuna yatar. Ve metabolizma yavaşlar. Eğer yazın tükettiğiniz eforu kış aylarında da göstermeye çalışırsanız yeni sezon size tükenmiş bir beden olarak geri dönebilir.

O yüzden kış aylarında bisiklete binmek öncelikle kendinizi çok yormadan bacakları, bedeni egzersize ve kadansa tamamen yabancılaştırmamak, kilo kontrolünü sağlamak, ciğer ve kasları yormadan çalıştırmak için gereklidir.

Zaten kışın artan hava kirliliği içinde ciğerlerin fazla zorlanmaması sizin yararınıza olacaktır.

enis57, Raven_35 ve Emir Yüksel bunu beğendi.
  16. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçen yıl -15 derecede bindim(malum erzurumdayız),kar,buz soğuk farketmez önemli olan donanım kar maskesi,iyi bir eldivenle yapılabilir.Lastik ise doğal olarak en önemli komponent ben schwalbe black shark mud ı tavsiye ediyorum.Sakın kış geldi diye çözülmeyin yola devam.

AydınGünaydın ve Emir Yüksel bunu beğendi.
  17. matrixod

matrixod Onursal Üye

Adı:
    Ouz
    Seviye:
    Bu soruya cevap kış memleketinden gelmelidir.
    Ben +- 40 derecelerde bisiklet kullanmış biri olarak her koşulda bisiklete binilebileceğinin canlı bir örneğiyim. (-40 derece anımı bir topicte belirtmiştim)
    Ayrıca bizim buraların soğuğu çok kurudur.Termometreler -40 gösterir ama hissedilen daha soğuktur çünkü kuru ayaz hiç bir şeye benzemez.Düşünün ki top oynayan futbolcunun kulakları,parmakları maç esnasında donup kesilmek zorunda kalabiliyor.
    1. olarak giyime dikkat edilmelidir. Eğer bisiklete binince ilk 15 dk. üşüyüp az pedal çevirerek ısınabiliyorsanız doğru giyinmişsinizdir.Elleriniz,ayaklarınız ve yüzünüz sürekli soğuk havayı karşıdan alır bu yüzden bu kısımlar iyi giyilmelidir.

2. olarak lastik.yumuşak hamurdan (çivililerden kullanmadım ama muhtemelen iyidirler) olmalıdır.Elinizle dokunduğunuzda anlarsınız zaten.Karlı zeminden çok korkmayın çünkü frene basarken zaten güvenli şekilde nasıl basmanız gerektiğini bilirsiniz.Gidonu ani çevirmeyin.Ani fren yapmayın yeter.Buzda zaten ne yaparsanız yapın kayar...

3. Hidrolik fren kullanıcısıysanız hidrolik yağınızın donma noktasını gözden geçirin. V-fren kulanıyorsanız kışlık (yumuşak) pabuç kullanabilirsiniz.Çünkü -25ten sonra normal pabuçlar taş kesilip bir işe yaramıyorlar.

Kışın yüksek kadans yapmamaya çalışın.Hiç bir şey sağlığınızdan daha önemli değildir.Şartlar çok ağırsa eğer illa antrenman yapmanız gerekiyorsa indoor sporları tercih edin.
    Yazabileceklerim bunlar.

Dipnot:-40ta bisiklete binerseniz dilinizi bisiklete değdirmeyin ;)

18. suzunkopru

suzunkopru Onursal Üye

Seviye:
    Peki ıslak zeminden yüze ve sırta sıçrayan çamurlar için ne yapacağız. SLR200'e çamurluk takılmıyor? Bu tarz yol bisikleti kullananlar ne yapıyorlar?

19. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Biz küçük SKSnin çamurlukalrını arkaya takıyorduk çoğu profesyonel de yağmurlu günlerde yaptıkları idmanlarında çamurluk kullanıyorlar.

20. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    frenlerdeki değişiklikten kastımı matrixod açıklamış...