Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kış Mevsiminde Fazla Kullanılmayacak Bisiklete Bakım

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Özgür K. tarafından paylaşıldı.

1. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Yaz boyunca epey kullandım Trek fx 7.2 bisikletimi. Yaklaşık 1 aydır hiç kullanamadım, fırsat bulamamaktan.
    Kış boyunca da böyle olacak, muhtemelen ayda 100 km ancak kullanabilirim.
    Ve bu süre içerisinde bisiklet üstü-yanları kapalı bir balkon da, köşe de bekleyecek. (Çok zararı olur derseniz, odaya da alabilirim)
    Bisiklet ne şekilde beklemeli sizce ? Yani genel olarak bisikletin üstünü nasıl bir örtü ile örteyim ? Özel bir yağ ile yağlanması gereken kısımlar var mı ? (Decathlon dan 10-15 liraya aldığım yağı kullanıyorum)
    Bisikleti hiç yıkamadım, genelde turlardan sonra ıslak bez ile saatlerce silerek temizledim :D Ve sadece 2 defa yağışlı hava da kullandım. Hiçbir yerinin paslanmasını - zarar görmesini istemiyorum.
    Hiç ıslanmayacak bisiklet ama nemlenmesini de istemem, fikir-tavsiye verebilir misiniz ?

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisikletin zincirini rublesini aynakol yapraklarını WD-40 ile temizleyip her yeri kapalı olacak şekilde her hangi bir poşet torba vs.. ile saklayabilirsiniz.

3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Sakın sakın aman haaa özellikle wd 40 ve diğer benzeri maddeleri özellikle zincire sıkmayın;rubleyede sıkmayın göbeklerin içine kaçıyor sonra bir dünya sıkıntı önce güzelce sabunlu su ve süngerle yıkayın sonrasında durulayın balkonda saklarsanızda en azından yağmuru karı ve diğer hava şartlarında etkilenmeyecek plastik dışında bir materyal kullanın.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisikleti güzelce temizle.Yağlanması gereken yerleri yağla.Balkon yağmur ve kar almıyor ise odadan daha iyidir.Sakın bisikletin üstünü hava almayacak şekilde naylon ile kapatma kesinlikle hava akışı olsun. Korozyonu hızlandıran şeyler pislikler ve toz,hava sıcaklığı ve havasız sera etkisidir. Bunları engellediğin surece ve yağlamanı düzgün yaptıysan hic birsey olmaz.Bisikleti içeri alacaksan da temizlik ve yağlamayı yaptıktan sora içeri al ve sakın ısıtıcı yakınlarına koyma uzak oda sıcaklığında dursun. Temizligi yaparken de gördüğün çizikleri oje, boya veya hic birsey bulamıyorsan asetat kalem ile kapat hava almasını engelle.

Özgür K. ve T. Tezcan bunu beğendi.
  5. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler,

Bisikleti 1 ay önce çok sağlam bir şekilde temizlemiştim, toz bile yoktu üzerinde.
    Örtü olarak da, evlerde halıları üzerine örtülen örtülerden biri ile örttüm, tekerlerin orta hizasına kadar kapatıyor, naylon değil ve hava akışı oluyor.
    Temizlik yaparken zincir-çekiş sisteminde ki yağı temizleyip yenilemiştim zaten.
    Görünüşe göre her şeyi doğru yapmışım, sadece çizikleri kapatmam gerekiyor.
    Balkon da yağış-kar vs. almadığından orada durmaya devam etsin.

Son olarak bir şey daha soracağım, ters yada düz durması arasında bir fark var mı ? Düz durduğunda lastiklerin havası iner diye ters çevirmiştim, frenlerim V fren. Bu şekilde durmaya devam etsin mi ? Tavana/duvara da sabitleyebilirim.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bende sonradan yazmayı unuttugumu anladım lastiklerin havasını dönem dönem kontrol edip mümkünse her kontrol ettiğinizde başka noktasını yere bastıracak şekilde tutabilirsiniz.V fren ise ters tutmakta zarar yok aksine faydali yine arada bir lastiklerin havasını kontrol etmekte fayda var inen lastikte balans sorunu olabilir daha sağlam tutayım derseniz lastikleri söküp vazelin yapı ile yağlayıp karanlık bir ortamda birbirlerine değmeden bekletmek lastik açısından en faydalı olanıdır.

Özgür K. bunu beğendi.
  7. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ferhat abi çok teşekkür ederim bilgiler için.

8. turan kelleci

turan kelleci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Küçük bir bilgi; uzun süre kullanılmayacak bisikletin,aktarıcıları gergide kalmasın,1*7-8-9 ne ise bu seviyede kalsın(ters yay olan aktarıcı için durum tam tersi)

konukseven bunu beğendi.
  9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gayet mantikli tesekkurler.Ben hic bir haftadan fazla bekletmedigim icin dikkat etmedigim bir durum.

turan kelleci bunu beğendi.
  10. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu anlattığınız gerçekten başınıza geldi mi? Ben her ay o ürün ile bisikletin zincir bakımını yapıyorum da.

Berke bunu beğendi.
  11. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Olmazmı!göbekler oldu vıcık vıcık yağ neyse sildim temizledim komple söktüm gresledim bir baktım belli süre sonra pas ya dedim bu nasıl iş o günden sonra kullanmadım;şimdi piyasada satılan wd 40 zaten gerçek alman menşeili değil öyle olsa 10-15-20 tl satılmaz.çakmaları dolu piyasa bir gün almanyada'ki kuzenimden rica ettim yolladı bana hem malzeme,hem ağırlık hemde özellik bakımından;çok daha iyiydi ordan gelen kendi kutusu ve ambalajı bile bir başka idi.

12. Kadiri Yağız

Kadiri Yağız Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletimi 365 gün evimin salonunda mufaza etme imkanım olduğu için çokta sıkıntı yaşamıyorum. Bisikletini balkonda yada bodrumda muhafaza etmek zorunda kalan arkadaşların işi gerçekten zor.

13. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben de odanın içine koyabilirim ama gerek durmuyorum. Şu an ailemin evinde balkonda duruyor bisiklet, balkonun bir cephesinin yarısı hariç her tarafı kapalı olduğundan orada muhafaza ediyorum.
    Zararı olacağını bilsem kendi evime de koyabilirim, doğru dürüst eşya bile yok evde ama gerek yok. Ayrıca evin içi sıcak-nemli olduğundan balkon daha iyi gibi görünüyor.