Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kış kapıda, ne giymeliyiz?

Konu, 'Giyim' kısmında burakb tarafından paylaşıldı.

1. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    selam,
    Kış kapıya dayandı. Akşamları serin ve rüzgarlı artık. Giyim kuşam için yardımınıza ihtiyacım var. Alta ne giymeli, üste ne giymeli. en dışa ne giymeli.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Alta uzun windstopper tayt üste vücudu saran polyester herhangi bir uzun kollu içlik (ince olmalı) ve içliğin üstüne de rüzgar kesici bir katman. Windstopper polarları öneririm üst katman için baya iyiler.

Firochromis bunu beğendi.
  3. jankat

jankat Aktif Üye

Seviye:
    soğuk havalarda ayaklarını da koruman gerekir bunu için de bir gore-tex veya neopren ayakkabı kılıfı öneririm. yüzün için ise bir maske burnunu korumak için ve kaskın altına bir bere,ellerin için kalın uzun parmaklı eldiven hasta olmanı engeller.bunların dışında bide andac ın saydıklarını giyersen ne hasta olursun ne de bisiklete binerken üşürsün.

4. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Memnun olduğunuz marka ve temin edebileceğim yer hakkında bilgi verebilirmisiniz...

5. jankat

jankat Aktif Üye

Seviye:
    lapiere ürünleri iyidir kaçkar bisiklette bulabilirsiniz.

6. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Önce yeni bisikleti alayım, ondan sonra yapacağım ilk iş kıyafete yatırım yapmak olacak. Kurban Bayramından hemen sonra kışlık forma olayına girmeyi planlıyorum. İçime uzun kollu ve uzun bacaklı forma giyip üstüne normal elbiselerimi giymeyi planlıyorum. Ayrıca SPD ayakkabım için iyi bir ayakkabı kılıfı alıp alttan olabildiğince az üşümeyi umuyorum. Bu şekilde meraklı bakışlardan ve laf atmalardan uzaklaşacağımı ve verimli ve keyifli bir sürüş yapacağımı düşünüyorum.

7. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba,

Alta windstopper tayt yeterli oluyor mu yoksa bir katman daha gerekir mi?

8. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bu konu ile ilgili kendi sitemde bir yazı yazdım. Kar yağında yazının ikinci kısmını da ekleyeceğim.

9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:

1-2-3 Olmazsa olmaz, forma, tayt, kask üçgeni. Hava çok soğuk olmadığından biraz takviye ile yazlık ürünler idare ediyor. Bugün 8 derece C olan hava nispeten kuru, rüzgarsız ve yağışsız olduğundan oldukça hafif kıyafetler kullandım.

4. İşte önemli olay, su geçirmeyen ayakkabı. Benim kullandığım 5-6 senelik Shimano. Günümüzde bu modelin çeşitli markalarda gore-tex olanları var. Ayağın ıslanmaması çok önemli, eğer kışlık ayakkabı yoksa kış için yapılmış bir kılıf iş görecektir.

5. Rüzgarlık. Bunun bir kaç çeşidi var, genellikle önü rüzgar almaz, arkası deliklidir. Kimi modeller wind-stopper kumaş ile yapılmış. Olmazsa olmaz. Sürekli karşıdan rüzgar alan göğsümüzü korumalıyız. Fransa turunda hala kullanılan geleneksel gazete kağıdı yöntemini de atlamamalı. Oldukça etkili bir göğüsten-rüzgar-kesme yöntemidir.

6-7. Kolluk ve dizlik. Kullandığım dizlik içi fırçalanmış kumaştan, kolluk ise örgü. Her ikisi de kolay kuruyan malzemeler. Kısa kollu forma ile çıktığımı hatırlatırım, bugünkü havada kolluklar yeterliydi.

8. İçlik. Artık Türkiye'de de yaygınca bulunuyor, hatta yerli üretim olanları da var. Ter tutmayan malzemeden, yaz kış kullanılabiliyor.

9-10. Polar eldiven ve polar çorap. Aslında kayak için yapılmış eldivenler, dağ bisikletinin teknik kullanımına uygun değiller ama sıcak tutuyor. Polar çorap piyasada bulunmayabilir, kalın, ter tutmayan trekking çorapları da iş görür. Tabi çorap kalın olunca yazlık ayakkabı dar gelebilir.

11. Bandana yada eşarp. Uzun yıllar annemin eşarplarından kullandım. Resimdeki ise FSA nın hediye ettiği sentetik kumaştan yapılmış bir ürün. Kel olmanın dez avantajı diyelim, kafayı korumak lazım.

12. Gözlük. Çok önemli, sürekli gelen soğuk rüzgar gözleri yıpratıyor.

Bugün 8-10 derece olan yağışsız havada işte bu giysiler ile yola çıktım. Yağmur ihimali için yanımda katlanabilen bir yağmurluk vardı. Kar sonrası kuru havalarda buna ek olarak uzun tayt ve uzun kollu formayı giyiyorum, geri kalanlar hemen hemen aynı. Rüzgarda durum değişiyor. Rüzgar çok ısı kaybetmize sebep olur.

10. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Ben kışın kaskımın altına kulaklıklı yün bere giymiştim. Bayağı verimli oluyor. Saçım uzun olmasına rağmen kaskın ayarıyla oynayarak kafama sığdırıyorum.

Kışın neredeyse tamamında polar eldiven kullandım ve eldiven kışı sağlam atlattı. Bazı eldivenler bisiklete uygun olamayabilir ve bir günlük turun ardından eldivenleri delik deşik bulabilirsiniz.

11. oktays

oktays Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, özellikle Gurol çok güzel bilgiler vermişler; ben sadece bir kaç şey eklemek istiyorum:

1. Reklamlarda her ne kadar 'hep kuru kalırsınız' dense de, bisiklete özellikle biraz performans amaçlı bindiğinizde, kış da olsa, terliyorsunuz ve ne giyerseniz giyin kuru kalamıyorsunuz. İşte böyle ıslakken yediğiniz rüzgar adamı tir tir titretiyor. Bunun çaresi, hareket halindeyken rüzgar ceketi veya yeleği; ama yavaşladığınızda yada durduğunuzda ıslak giysiler illaki üşütüyor. Bu duruma karşı benim önerim, en alta, kalçalara kadar inen ince bir yün atlet veya fanila giymek. Yün, ıslakken de ısıtma özelliğini muhafaza eden tek elyaftır. Belki gençler bilmez, eskiden bisikletçi formaları, taytlar dahil, saf yünden yapılırdı.

2. 5-10 derecelerde ağız burun çevresi pek üşümese de, kulakları ve alnı bir bereyle veya alın bantıyla kapatmak bayağı rahat ettirir. Şehirler arası bir yolculukta yün beremi kaskın üstünden giymiştim, yağmur ve soğuğa rağmen çok rahat ettim.

3. Kollar ve bacaklar en kolayı. Uzun kollu formanız ve üstündeki son kat, en kötü havada bile kollara yeter. Bacaklara da uzun tayt; olmadı, bir de dizlik taktınız mı iş biter.

4. Ellere kuru havalarda rüzgar geçirmez eldivenler yetiyor. 0-5 derecelerin altında veya ıslak havalarda kayak eldivenleri iyi bir seçim olur. İçe ince bir kat olmak üzere iki eldiven üst üste giyilebilir (aşırı durumlarda).

5. Benim en çok ayaklarım üşür, bilhassa baş parmaklar. Kuru havalarda ayakkabının üzerine geçireceğiniz kalın bir yün veya polar çorap çok iş görür (içine kışlık çorap giymeyi unutmayın). Yağmurda, ayağınıza çizme bile giyseniz iki saat içinde yine de içine su alır; çaresi ayakkabı kılıfı, özellikle neopren olanları; ama o bile alttan su almayı tam engellemiyor.

6. Ve bisikleti giydirmek: Yarışa falan gitmiyorsanız, ille de çamurluk, ensenizden ve eteğinizin altından içinize yağlı yol çamurunu doldurmamak için

12. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Anladığım kadarıyla
    Uzunkollu bir içlik, üstüne uzun kollu forma, onunda üstüne windstoper mont yada yağmurluk..
    Alta taytın dışında bi alternatif varmı acaba. yada taytın üstüne rahatsız etmeyecek bişey.

Bu ayakkabı iş görürmü? nedersiniz?
    http://www.yesilbisiklet.com/images/27_1736_res3.jpg

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

13. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    O ayakkabının üzerine kaliteli bir kılıf geçirmek gerekir bence.. Kışlık bir şeye benzemiyor. Ön tekerin kaldıracağı su duvarı ayakkabıya musallat olduğunda ayakkabı suyun cazibesine pek dayanamaz gibime geliyor. Bu yüzden iyi bir kılıf şart.

14. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    En alta yun atlet giyme fikri cok enteresan geldi.. Yavasladigimda usumeyecegim diye, yokuş tırmanırken deli gibi terleyen vucudum bir de yun atlet nedeniyle iki kat terlemez mi? Oktay abinin acaba bu konuda tecrubesi var mi?? Fazladan terleme oluyor mu?
    Askerdeyken içimize yün giyerdik. Cok kaşintı yapardı bi de :) Ne diyosun Oktay abi?

15. oktays

oktays Üye

Seviye:
    Askerdeki yünlüleri bilmez miyim? Bizimde boğazlı kazaklarımız vardı, boynum kıpkırmızı kabarırdı. Gelelim bizim bisikletçi yünlerine: Bunlar dışarıda "merino" denilen veya bizim bildiğimiz incecik lifleri olan merinos yünleri, bazen "lambswool" veya kuzu yünü diye de geçebilir. Yün lifleri inceldikçe yünün yumuşaklığı artar; mesela hayvanına göre bir yün lifinin kalınlığı 11 - 60 mikron arsasında değişebiliyor (insan saç teli 100 mikron). Yurt dışında yün bisiklet formaları üreten bir firmanın kullandığı yünler 17,5 - 28 mikron arasında değişiyor. Yani bunlar kaşındırmıyor, giydiğimiz sentetiklerden fazla da terletmiyor.

Burada kış giyiminden söz ediyoruz. Eğer giydikleriniz sizi üşütmüyor, fazla terleyip soğukta ıslak kalmıyorsanız bir sorun yok demektir; ama benim gibi sıkıntılı biriyseniz gerekli oluyor:rolleyes:

Yün, liflerinin spiral yapısı nedeniyle en çok su emebilen ve bunu buharlaştırabilen, ısı yalıtımı çok yüksek, ıslakken de ısıtma özelliğini kaybetmeyen, ayrıca doğal antibakteriyal özelliği sayesinde kokmayan bir elyaftır (saf yünden bahsediyoruz; ablanıza bir kazak örmesini rica etseniz, piyasada yün olan yün yumağı bulamaz).

Bu kadar marifeti olan bir şey niye çok yaygın değil derseniz; 1. pahalı, 2. bakımı daha zor, 3. sentetiklere göre daha ağır.

Ben, yine de, bisiklet kıyafetleriniz arasında ince saf yün bir atlet ve bir çift yün çorap bulunsun derim. Büyük sözü dinleyin:ci:

white_sirius, canyon ve hknbykl bunu beğendi.
  16. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Kis sartlari ve yurume rahatligi acisindan Northwave Expedition GTX aldim, fakat yagmurlu havalarda ayakkabi su almasa da yukaridan asagiya bacaklardan icine akan su olayini da engellemek gerek yoksa pek bir anlami kalmiyor ayakkabinin nelere karsi gelebildiginin. Aynakolun yagini yalamayacak, su gecirmeyecek ve spdlerin bilek kismina iclerine su akitmayacak sekilde yerlesebilecek bir alt ariyorum. Kalitesi nedeniyle pahali olacagindan da beklentilerimi karsilamiyacak bir urune yuklu para vermek istemiyorum tabi. Neler onerebilirsiniz ?

17. Levent Topcu

Seviye:
    Oktay abi, bahsettigin atletleri nereden bulabiliriz?? Bilmedigim mevzu bunlar, bisikletcilerde de yok. Gidip yanlis bisey almayalim simdi bilmedigimizden.. Bu arada, gecen sene onca teknik giysiye ragmen kurabiye yarisini yarida birakmistik, hipotermiye girmek uzereyken!!! Bu atlet olsa belki boyle olmazdi, di mi :)

18. oktays

oktays Üye

Seviye:
    İç çamaşırı satan yerlerde bulabilirsin. En ince ve yumuşak olanına bak; ayrıca "woolmark" etiketli hafif, dar bir kazak da iş görür. İnternetten alış veriş yapıyorsan Google'da "wool cycling jersey" diye arayabilirsin

19. Levent Topcu

Seviye:
  20. Gunesak

Gunesak Aktif Üye

Seviye:
    Bu arada kullanacağımız üst içliğin vücudumuza tam oturacak büyüklükte seçilmesi gerektiğini de vurgulamakta fayda var diye düşünüyorum. Ter, gözeneklerimizden çıktığı anda hemen kumaş tarafından emilerek tenimizden uzaklaştırılmalı ve dış katmana geçirilmeli. İçlik ve vücudumuz arasında boşluklar kalırsa ter bu boşlukta soğuyabilir ya da süzülerek bel bölgesi gibi yerlerde toplanıp aşırı ıslaklıklar oluşturabilir. İçlik ile dış katman arasında ise bir miktar hava dolaşımının olmasında fayda var diye düşünüyorum. Zira içliğin emdiği terin buharlaşıp hareket ederek bulduğu boşluklardan dışarı tahliye edilmesi de gerekli.
    Yün içlik konusuna gelince... Yukarıda Oktays'ın yün içlikler ile ilgili yazdıklarına kesinlikle katılıyorum. Aşırı terleyen bir bünyeye sahip olduğum için baştan pek taraftar olmasam da askerde ben de yün içlik giymiştim ve son derece rahat ettim. Yün liflerinin teri emme ve sıcak tutma özelliğinin yanısıra, organik olmasından ileri geliyor olsa gerek, bir süre sonra vücudun şekline uyum gösterme gibi bir özelliği de var. Vücudunuza tam oturan bir yün içlik kullandığınızda bir süre sonra, bazı noktalarda genişleyip bazı noktalarda daralarak ikinci bir deri gibi vücudunuza tam anlamıyla uyum sağladığını göreceksiniz. Bir anlamda kişiye özel dikilmiş bir elbise gibi. Fakat yün içliğin yıkanması ve bakımına çok özen göstermek gerekiyor. Sıradan bir çamaşır gibi yıkanırsa bir günde çekip düdük gibi kalabilir. :) Özel şampuanla en fazla 30 derecede yıkanması ve kurutulurken asılmadan, sererek kurutulması gerekli.

orneken bunu beğendi.