Kış için soğuğa karşı giysi önerisi

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir limon nelere kadir..

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ebubekir sözbir

Hele kar yağan ortamda maske takmak komik olmuş. Kar yağarken hava yumuşar.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Ali Uzel

Ne yaparsın herkes senın gıbı yazın maske takmıyor.Eger bır tavsıye de bulunmayacaksan daha fazla konuyu kırletme.... (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ali Uzel
size sinir bozucu geliyorsam engelleyin, görmeyin, cevap da yazmayın; siz de rahat edin ben de rahat edeyim
böyle musallat olmek saygı duymak olmuyor

bakın, siz bana sataşana kadar benim size aylardır cevap yazdığım vaki değildir

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Ben şikayet etmiyorum şikayet eden sensin. Sen beni engellersen sorun kalmaz. Saygı duyarım.

@ebubekir sözbir

Alalala yazın maske takarım mı demişim? :))

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Termal suit denilen kış formaları çok pahalı. Alma-ata daki mağazaları gezdim, en ucuzu 200 $ ve sadece üstü. Takım olarak iki katı. Hatta Astana takımı termal forması, sadece üst 350 $....+5 ila -20 derecede kullanmak için.

Demem o ki, çok ucuza satılan formalar termal değil de sıradan baharlık formalar olabilir. Aliexpress te paylaşılan linkte olduğu gibi. İçleri polar gibi, şimdilik idare eder ama sıfır derecede içine atlet, kazak giymek zorunda kalırsanız formanın esprisi kaybolur.:) Kışın bile formanın içine birşey giymemek gerekir çünkü.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Buff yüzü,burunu,kulakları,dudakları korumada yeterli(benim için)Kuru havada termal içlik üstüne kuru soguklarda kolsuz polyester rüzgarlık giyiyorum.Yağışlı olduğunda içliğin üstüne alt üst yağmurluk.Altta bildiğimiz kot pantolon.Ha bir de uzun parmak eldiven.

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Geçen kış -4 dereceye kadar bisiklet sürdüm.
Kafada buff, elde sidi kışlık eldiven.
Sıcaklığa göre üst kısımda termal içlik + polar + gore-tex nesef alan üst katman kullandım.
Alt kısımda termal içlik + normal eşofman altı.
Ayakta çift kat çorap ve nike acg rongbook ayakkabı.
Bu kış poları formayla değiştirmeyi deneyeceğim, olmadı geri dönerim.
Yüz felcini eğer yüze rüzgar yemek yapıyorsa, buff bu işi çözer.
Kulağı, boğazı kapatıyorrdu. Ben memnunum.
Yalnız 2 saatten fazla eksi derecede sürünce ağızdan nefes alma yüzünden sanırım ciğerleri üşütüyordum.
2 hafta boyunca sışarı çıktığımda hemen öksürük başlıyordu, dinlenmeyle geçti.
Doktora gitmeden atlattığım için bilimsel yanı hakkında birşey diyemeyeceğim.
not: yün içlik biraz sıkıntı olabilir, spor için termal içlikler genelde polipropilen gibi hammaddelerden üretiliyor diye biliyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ali Uzel

Abartılı konfigürasyon dediğiniz şeyleri açıklamak için koyduğum videoyu da kaale almayıp aynı adamları referans gösteriyorsunuz.

Cepten koyduğum için kısa linkte gözükmeyen videoyu direk koyayım, bakın referans gösterdiğiniz adamlar ne demiş:
- ayağa alüminyum follo sarmak
-dalgıç eldiveni giymek

bunların hepsi belli derecelerden daha soğuklar için tavsiye edilen ve benim de bu amaçla yazdığım şeyler.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@halil ibrahim duran

Maskeden bahsediyorlar mı?

1 sene önce bisiklet kullanırken zırhlı kıyafetleri öneriyordun. Şimdi geldiğin nokta oldukça iyi. Seneye neler göreceğiz merak ediyorum. :)

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Spor yaparken kıyafet teknik anlamda önemli bir detay.
Bilhassa extrem sporlarda.Yanlış tercihler sonrası nelere mal olduğunu hepimiz biliyoruz.
Kışın bisiklet sürmenin keyfi bambaşka.Karlı Şubat-Mart aylarında sürüş yapan çok az insan kalıyor.
İçlik,eldiven ve maske önemli malzemeler.Özellikle içlik konusunda hassas olunmalı.Bir çok yerli marka bu detayda çok başarısız.Ömrü kısa ve kalitesiz.

Şimdi bakıyorum 25 TL'ye satılan içlik var,150 TL'ye satılanı da var.Bir çok defa yerli markalara şans tanıdım ama sonuç negatif.Size tavsiyem bir kere alın uzun süre ve yeterli seviyede kullanın.Lafuma ve Millet markalar bu konuda başarılı.
Yüz maskesi için fiyatlar abartılı bunda da detaylıca araştırıp alın.Bu noktada önerim Wind X-treme.Ortalama fiyat 50 TL.
Yağmurluklar da kol altı fermuarlı olan modeller yeterlidir.Çünkü içeride ki nemi kurutmak için bu detay kullanılır.
Çoraplar thermal özellikli olmalı.Eldivenler mikro iç eldivenler kullanıldığında yeterli olabiliyor.

mseldur

Aktif Üye
Tepki
96
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
@Ali Uzel

yeter laf dalaşına girmeyin yahu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sn ali uzel,

mümkünse, eğer becerebiliyorsanız, bana forumda selam bile vermeyin.

ben mizaç olarak size uymadığımı bildiğim için hiçbir konunuza veya yorumunuza siz bana yazmadan yazmıyorum.

rica ediyorum, bana sataşmayın, bulaşmayın, alıntı yapmayın...

ben sizinle yüzgöz olmak istemiyorum. o yüzden EĞER İDRAK YOLLARINIZDA BİR PROBLEM YOKSA benimle ilgili yorum yapmayın.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Ne alırsanız alın; sadece bisiklet için tasarlanmış ve üretilmiş şeyleri alın. Hem koşuda hem bisiklette giyerim diye aldıklarım beni hep hasta etti :)

Ezbere konuşmadan, kendi tecrübelerimden yola çıkarak soğuk hava giyim tercihi önerisinde bulunmak gerekirse:
Yukarıdan aşağıya; buff, termal olmayan normal spor içlik (teri hızla vücuttan uzaklaştırmak için), forma, rüzgarlık, eldiven, uzun tayt üstü şort ve mutlaka ayak koruması. Pahalı şeylere gerek olmayabilir. Ben iyi bir çorap ve ayakkabının burun ve kallerin olduğu kısmı duck tape ile destekleyip su geçirmez yaparak çözdüm o işi :) Gerektiğinde yolda söküp atıyorum fazla gelirse ;)

Bu saydıklarım spor amaçlı sürüş için. İşe gidiyorsanız veya düşük nabız tempo yapıyorsanız üşütebilir, bilmiyorum. Hava durumuna göre içlik bazen termal oluyor ama yüz veya boyun korumasız ısınma/soğuma kısmını düşünemiyorum. Buff şekilden şekile girdiği için onu tercih ediyorum. Orjinalini alırsanız üzmez sizi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
peki sürekli aynı kıyafet mi giyiyorsunuz yoksa 1-2 tanede değişik var mı ?

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Ben geçen sene icepeak marka uzun kollu kalın tişört gibi bişey almıştım.Hem boğazıda kapatıyo.50-60 lira civarında bişey olması lazım.Rafting yapanlar filanda kullanıyormuş