Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kış için nasıl giyinmeli ?

Konu, 'Giyim' kısmında Berk Mercancı tarafından paylaşıldı.

1. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Merhabalar. 2 aydır okulum nedeniyle bisiklete ara vermiştim fakat bugünden itibaren dayanamayıp tekrar antrenmana başlama kararı aldım. Daha önce yazılmış başlıkları okuyup öğrendiklerim oldu biraz ama herkes farklı bir şeyler söylüyor tam olarak öğrenemedim.

1- Şimdi ilk olarak termal içlik giyiyoruz. Bir de en üste windstopper. Araya bir şey giymek gerekir mi ?

2- Bu windstopperların yerine en dışa termal forma giysek nasıl olur ? Termal forma hem görünüş olarak hem de arkasında cep olması bakımından kış için almayı düşündüğüm bir şey. Windstopper alırsam da arkasında cep olanından bulmam gerekiyor ki bütçem de en fazla 80-90 civarı bu yüzden fazla seçeneğim yok gibi...

Yani sonuç olarak termal forma mı yoksa windstopper mı ? Eğer windstopper derseniz termal içlikle arasına bir şey giymek gerekir mi ?

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim metodum şudur ...

1- termal içlikler alt ve üst ,
    2- alt termalin üstüne uzun tayt
    3- üstüme iki adet bisiklet forma biri yazlık kısa kollu diğeri uzun yağmurluk tarzı scott bisiklet forma
    4- tabi kar maskesi ve gözlük..

üstüm hiç üşümüyor termal ısıtıyor eldivenler kışlık oluyor tabi..

3. Mertşenocak

Mertşenocak Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence yağmur ve rüzgar geçirmez ayakkabı kılıfı-Üst içlik-Kışlık Kolluk-Kışlık bacaklık-forma ve rüzgarlık yeterli çünki bacakların döncegi için bacaklar ısınıcak pek sorun kalmıcak bacak konusunda zaten vücut ısısı artcagı için vücudun ısıncak artık çok kalın giyinirsen bunalcaksın cıkarmak isticeksin üstüntekiler ve ne kadar az giyinirsen senin için o kadar daha rahat haraket etmeni sağlıcak.Ayaklarını sıcak tutmalısın istersen altına kısa tayt giy ama ayakkabı kılıfı şart oluyor çünkü ayaklar ısınmıyor o nedenle üşüme geliyor hep. Benim fikrim böle.

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    En önemlisi yanak ve kulak bölgesidir. Elinde eldiven, ayağında ayakkabı var buralar kapalı olduğu için sonraki ilk en hassas noktadan üşürsün. Orası da bahsettiğim yerlerdir. Ya kapüşonlu bir üstlük alacaksın ya da Kudrey beyin dediği şekilde bir kar maskesi...

Gökhan Ö. ve Berk Mercancı bunu beğendi.
  5. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Benim de merak ettiğim buydu. Termal + yazlık forma + kışlık forma giyersek soğuktan ve rüzgardan güzel korunabilir miyim ? Bir de sizin kullandığınız uzun kollu Scott formanın bi linki var mı acaba ?

Evet bacaklar konusunda size katılıyorum. Üst tarafa da zaten mümkün olduğunca az giyinerek rüzgardan ve soğuktan korunmanın yollarını öğrenmeye çalışıyorum ben de. Ayakkabı kılıfını da halletmek lazım.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Rüzgar geçirmeyen bir ceket kullanmayacaksanız soğuk günlerde uzun kollu termal içlik üzerine içinize kolsuz yün içlik giyinin. Her ne kadar teri emecek olsada yün sizi sıcak tutacaktır. En üste uzun kollu polar bir ceket çok soğuk olmayan günlerde yeterli korumayı sağlar. Baş ve boyun bölgesi için polar buff ya da bandana. Son olarak dizler çok önemli, dizleri sıcak tutmak için bir çift yün çoraptan vazgeçip keserek dizinize geçirmeniz tur boyunca dizlerinizi sıcak tutmanızı sağlar.

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  7. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bana asıl rüzgar geçirmeyen kıyafetler lazım :) Asıl amacım dediğim gibi mümkün olduğunca az kat giyinmek. Tabi bütçe 100 lirayı aşmayacak şekilde :)

8. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    bende şunu merak ediyorum hep.nefes alan kumaşlar diyip duruyoruz.
    kışlık kıyafetlere baktığım zaman çoğunda bu özellik var.

eğer ki teri rahatlıkla atamazsam muhtemelen hipertermi seviyesine rahatlıkla ulaşırım :)
    bahsi geçen kıyafetler nefes alıyor mu ? gora-tex vs kumaşlar bu özellikleri taşıyor.
    bisiklet formaları da aynı şekilde nefes alıp veriyor.peki ya termal ?
    kışa hazırlanmaya çalışanlardanım bende :)

Berk Mercancı bunu beğendi.
  9. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    boyun ve baş bölgesi için balaklava önerebilirim.motosikletimden kalan balaklava f5 seviyesine kadar rüzgarı geçirmiyor :) :)

10. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben alt üst temal içlik giyiyorum. Onun üzerine de kısa kollu bisiklet forması alta da normal bir kapri :) Şuana kadar hiç üşümedim ama kış şartları her geçen gün daha da artıyor :)

11. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    O zaman termal içlik, üstüne forma, en üste de güzel bi rüzgarlık giydik mi sorun çözülcek gibi duruyor :)

12. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    aynen öyle :)

13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    ciddi soğuklardan söz ediyorsak windstopper eldiven yüzünüz için kışlık buff alt üst termal içlik üstüne uzun kollu tayt ve forma üstüne rüzgarlık ayaklarınız için bir çift termal çorap rüzgar ve yağmur geçirmeyen bir ayakkabı kılıfı giymeniz durumunda sorun çözüme kavuşmuş olacaktır yağışlı bir havada sürüş yapacak iseniz rüzgarlık yerine yağmurluk giyerek de sıkıntıyı aşabilirsiniz

AErhan bunu beğendi.
  14. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Mesela bugün öğleden sonra İzmir nasıldı görmüşsündür Reşit abi. O havada termal içlik, üstüne forma, rüzgarlık tutar mı ? Ayakkabı kılıfı da olacak tabi

Bu arada rüzgarlıktan kastım ince naylonumsu bişey değil, kalıncana hem sıcak tutan hem rüzgar geçirmeyen bişey

15. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yağmurluk düşünenler için şunu önerebilirim. Başlığı oldukça geniş, kask ile kullanmaya uygun, kolları tutması için bilek hizasında lastikli şeritler var, önde bir cep var ve bu cebi ters çevirip yağmurluğu içine tıkıştırıp minik bir çanta haline getirebiliyorsunuz, çok hafif ve pratik.

16. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu tarz forma kışlık olarak kaldımı bilmiyorum avatarda gördüğünüz forma esasta yazın değil sonbahar için uygun incedir yağmuru geçirmiyor bu modeller scott bisikleti satan bayilerde izmirde olabilir..evet kışında avatarda gördüğünüz formayı giydim en üste ama dediğim gibi altıma termal onun üstüne yazlık kısa kollu bisiklet forması son olarakta scott ı giydim
    ve hiç üşümedim birde yağmurlu havalarda bisiklet kullanmayı sevmiyorum bu nedenden dolayı ayakkabı kılıfı almadım 0 ın altı olunca pek çıkmıyorum ama +2 +5 + 8 ve 10 derecelerde mtb yazlık spd ayakkabı giydiğim için mecburen üç çift çorap ayağıma geçiriyorum bununda neticesi ayağıma soğuk girmiyor ....ben üşümedim üstten yalnız illa scott olacak diye bir şey olamaz üste terletmeyen ve su geçirmeyen bisiklet yağmurlukta olabilir....kışın asla pamuklu içlikler giymemek lazım terletir ve hasta eder,,her şey para malesef iyi olan aksesuarlar ateş pahası yuro arttı artık bunlarda pahalandı yalnız ben şansıma istanbulda kalyon şirketini buldum bütün ürünleri kendileri yapmakta dağcılık için giyim elbiseleri artı bisiklet aksesuarları çok ucuza,
    bir marka bisiklet eldiven bisiklet mağazalarında pahalıya satılmakta ama kalyondan kışlık bisiklet eldivenini 10 liraya aldım çiftini üstelik çok kaliteli soğuğu asla geçirmiyor..

İslam Gölge ve Berk Mercancı bunu beğendi.
  17. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kudret Bey dediğiniz Kalyon İstanbul'un neresinde acaba?
    Ben de kışlık eldiven alacağım da.

18. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    bizde biliyorsun soğuk pek aşırı olmuyor kadanslıda kullandığımızı da hesaba katarsak yeterli diye düşünüyorum ben geçen kışı bu şekilde atlattım elbetteki havanın pik yaptığı durumlar hariç o günlerde tedbir olarak bir katta polar giyiyorum

19. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben de ilk defa bu kis binmeyi dusunuyorum.istanbulda yasiyorum dune kadar hep bindim bisiklete.su ve ruzgar gecirmeyen bir eldiven aldim 2 gun once tchibbo dan.dun istanbul cok yagmurluydu test etme imkanim oldu bu eldivenleri.istanbul dun cok yagmurluydu.hic su almadi.iclikler zzaten sart kis sartlarinda.ancak yagmur olayi biraz sorun sanirim.panco var bende fakat kolay hareket imkani saglamiyor pancolar.bence en mantiklisi ruzgar ve su gecirmeyen ceket,pantolon,eldiven ve bir bot ya da ayakkabi kilifi almak.ben boyle yapmayi dusunuyorum.gurkan genc de dunya turunda bu tarz ekipmanlar kullaniyor.tabi bu yapilan performansla da alakali bence.ben gezi amacli biniyorum.50-100km arasi turlar yapiyorum.50 km civari 1-2 saat molalarim oluyor.durdugumda da isi kaybetmemem gerekiyor.binerken sıkıntı olmuyor fakat durduktan bir zaman sonran vucut isi kaybediyor bu nedenle ben daha teknik kiyafetler tercih ediyorum.bunu da goz onunde bulundurmak gerekir bence.sadece antrenman amacli cok kisa molali biniyorsaniz sanirim iclik ve ruzgarliklar yeterli olacaktir.

20. Berk Mercancı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bu pek antrenmanlar için kullanışlı gözükmedi bana :)

Anladım teşekkürler. O kıyafetlerle İstanbul soğuğunda üşümüyorsanız İzmir'de bana bişey olmaz o zaman :)

Tamam o zaman kıyafetlerimi bu şekilde alıyorum, en geç 2-3 haftaya tekrar antrenmanlarda görüşürüz o zaman :D

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.