Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kış için kıyafet önerileri...

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında CenkT tarafından paylaşıldı.

1. CenkT

CenkT Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İşe gidip gelirken bisiklet kullanıyorum. Sabah 06:20 gibi evden çıkıyorum akşam da 17:30 gibi geri dönüşe başlıyorum. Yolum yaklaşık 1 saat sürüyor.

Geçtiğimiz hafta sabah bindiğimde hava 19 derece iken yolda 11,5 e kadar düştüğünü takip ettim yol bilgisayarından. Ve citti manada üşüdüm.

Kask altı bere, uzun eldiven, uzun tayt v.b. önereceğiniz kıyafetler nelerdir? Kışında bisiklet kullanan arkadaşlar nasıl giyiniyor? Mümkünse önerdiğiniz kıyafetlerin satışı ile ilgili linkleri de paylaşmanızı rica ederim. Yağmurların başlayacağını da düşünürsen muhtemelen 2 hafta içerisinde mevcut kıyafetlerim bana yetmiyecektir.

Dönüşte hava nispeten sıcak olacağından sırt çatama fazlalıkları koymayı düşünüyorum. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

2. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben daha tchibo'dan almıştım %100 poliester ama alt kısım kupkuruyken üst kısmı sırılsıklam. Aldığıma bin pişmanım. Keşke para verip daha düzgün birşey alsaymışım diyorum, o yüzden ucuz ürünlere sakın takılmayın bisiklette kışın donmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

3. CenkT

CenkT Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sonbahar ve kış aylarında bisiklet kullanan yok sanırım. Teşekkürler.

4. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Mutlak surette termal içlik almalısınız onun üzerine yine termal ceketlerden giyersiniz sıcacık gider gelirsiniz yağmurlu havalar içinde yağmur geçirmez ve rüzgardan fazla etkilenmeyen ürünler mevcut bunun için bisiklet giyimi ile ilgili sitelere bakabilirsiniz

5. ömer faruk erdoğan

ömer faruk erdoğan Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ne iş yapıyorsunuz, daha doğrusu işteyken üstünüzü değiştirebilme olanağınız var mı? Şunun için soruyorum, bende aynı durumdan muzdaribim, iş yerinde üstümü değiştirebileceğim bir yer yok ve bisiklet kıyafetleri polyester olduğu için bunların gün boyu üzerinizde kalması sağlıklı değil.
    nasıl olabilir, mesela gömleğin altına termal içlik giyebilirsiniz, altınızdaki uzun kışlık bisiklet için üretilmiş polyester üzerine pantolon giyebilirsiniz ama terlemiş bir şekilde iş yerine vardığınızda ne yaparsınız bilmem, beni kışın işe giderken düşündüren bunlar

6. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yağmur/kar bisikletçileri için bir önerim var :)

kar veya yağmura eşlik eden rüzgarda (rüzgar çok olmasa bile, yokuş aşağı inerken zaten tipi/fırtına etkisi yapıyor biliyorsunuz), benim için ayaklarımın, ellerimin üşümesinden daha çok yolu görememek veya gözlerimin donması problem...

yağmur/kar yoğunsa, biraz da hızlı gitmeye çalışıyorsam, gözlük camları kapanıyor, önümü göremiyorum... çıkarırsam, gözlerim donuyor, tipi/yağmur şiddetliyse zaten gözlerimi açmam mümkün değil... tek çözüm gözlüksüz, yarı kapalı-yarı açık gözle, düşük sayılabilecek hızlarda seyretmek... bu da verimli ve sağlıklı bir sürüş değil aslında...

geçen kış, ankara'da yoğun kar yağışının olduğu bir gün işe gitmiştim... yukarıdaki sorunu yaşarken de, nasıl bir çözüm bulsam diye düşünüyordum... aklıma, şapka takmak geldi.. öndeki uzun kısım suyun/karın direkt gözlüğe gelmesini engeller, böylece camlar temiz kalır, biraz da kafayı eğersem, mis gibi olur diye düşünüyordum.. ancak şöyle bir şey var, bu şapkalar genede keten meten gibi şeylerden yapılıyor, ön kısmının içinde ne koyuyorlar bilmiyorsun. yağmurda, çamurda ne kadar kullanılır, sonuçta pislenecek, yıkamak lazım... vs vs... ama aklımın bir köşesinde kaldı...

bir süre önce decathlon'da bakınırken, şunu gördüm... enem dedim, körün istediği bir göz allah verdi iki göz...

sap.jpg

dün biraz yağmur vardır ankara'da, ufak tefek serpiştirdi... ben de şapkamı denemeye çıktım...

1- kumaşı hışır hışır bi'şey, ön kısım plastik... yani tam su/çamur şapkası.. temizleme derdi olacağını, rahatsız hissettireceğini zannetmiyorum...
    2- yağmur damlalarının gözlüğe gelmesini engelledi, görme sıkıntısı hiç çekmedim...
    3- ön kısım şeffaf olduğu için, kafayı kaldırmadan yolu görmem mümkün oldu... yolu ayrıntılı göremiyorum tabi ama koca arabayı seçebilirim, çukur kasis fark edebilirim.. çok güvende hissettirdi bu özellik...
    4- yoğun/yağmur karda, kafayı biraz daha öne eğersem kurtaracak ve çok kullanışlı, koruyucu olacak gibi (tabi o zaman ön kısmın şeffaflığı avantajı kalmayacak ve yolun ilerisini görmek pek mümkün olmayacak sanırım) -- ilk denemede sonuçları yazarım...

karda kışta yağmurda rüzgarda bisiklete binen arkadaşlara şimdilik %70 tavsiye ediyorum... 4. maddeyi kesinleştirince %'yi güncelleyeceğim :)

2265124 ve sezgindurmus bunu beğendi.
  7. sezgindurmus

sezgindurmus Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezgin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ooff... 43 tl ne??? valla ben o kadar vermedim : )))

9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yukarıdaki kasketi bugün deli yağmurda denedim... hiçbir yağmur altında gözlerim bu kadar rahat etmemişti. gözlüğüme tek damla yağmur gelmedi, üstelik şeffaf kısmı yağmur altında bile, tahmin ettiğimden çok işe yaradı, ileriyi ve yolu görmek açısından.
    tavsiye oranımı %90'a çıkartıyorum :)