Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kis bisikletciligi icin birkac oneriye ihtiyacim var

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında aykut yiğitel tarafından paylaşıldı.

1. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili bisikletforum dostlari herkese merhabalar oncelikle.

Cok soguk ve yagisli olmayan kis gunlerinde de bisiklete binmeye devam ederek yaza cok formsuz girmek istemeyenlerdenim. Cok temel bir takim kis ekipmanlarini tedarik ettim fakat henuz almadigim ve tavsiyelerinize ihtiyac duydugum hususlar var.

1. Kar maskesi takmali miyiz? Yuzumuze esen soguk ruzgardan korunmanin baska yolu/yollari var mi? Eger kar maskesi takacak isek, hangi ozelliklerde olmasi gerekir? Babannelerimizin ordugu, cocuklugumuzda kar topu oynarken giydiklerimiz is gorur mu? Agiz ve burun bolgesi acik mi olmali kapali mi?

2. Yazlik spd ayakkabilar icin en etkili cozum neopren ayakkabi kilifi mi? Bu kiliflar yagmura karsi nasil reaksiyon veriyor? Bunun yerine ayakkabinin icine 2 kat kalin corap giysek ayni verimi alir miyiz?

3. Dizler icin ozel bir koruma saglamali miyiz?

4. Kapali havalarda ya da gece suruslerinde gozumuze esen ruzgardan nasil korunmaliyiz? Seffaf gozluk bu durumlarda gorusu azaltir mi?

Simdiden bilgi ve paylasimlariniz icin tesekkurler.

Selamlar, sevgiler.

Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  2. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Maske hakkında söyle bir deneyimim oldu ; normalde motorda kullanırım ve soguk havalarda motor için aldıgım bir maske var rüzgar gecirmeyen kalınca bir kumas kulakları boynumu ve burnuma kadar kapıyor. Agız bölgesinde delikler var ve burundada aynı sekilde.

Sogukta motor kullanırken cok işimi görür ve rahattı. Gecen bir turda bisiklette kullanayım dedim kış geldi soguk havalar iyi olur diye. Fakat hesaba katmadıgım şey pedal ceviriyo olmamdı.

Pedal cevirirken enerji harcadıgımız için daha fazla oksijene gereksinim duyuyoruz motorda cok raat kullandıgım maske bisiklette olmadı , nefes alıs verişimi cok zorlastırdı ve sıkıntı yaptı.

Ağız ve burun bölgenin rahat nefes alabilicek sekilde acıklıkta olmasına dikkat et maske alırken.

Gözlük konusunda metro grossmarkette sanırım her sehirde vardır. İnsaat malzemeleri kısmında koruyu gözlükler var şeffaf renkte ve camı görüşü engellemeyecek kadar net. Fiyatlar 4-6 tl arası modelere göre.

Marketin içindede deneyebilrisn gece sürüşü için bunları kullanabilirisn.

Geçen işportacıdanda NAMALDI marka termal tayt aldım 14.5 tl ye. Altıma onu giyiyorum üzerinede herhangi günlük bişe cekiyorum üşüme olmuyor gercekten etkili diyebilirim. Ama yagmurda su gecirmez kıyafet lazım sadece ayak içinde deil.

Ayak ve el parmakları için ne yapılabilir ben de bilmiyorum acıkcası. Tüm vucut hareketten ısınıyor fakat parmaklar hareketsiz ve uc noktalar oldugundan kan daha az gidiyor olacak ki cok cabuk üşüyor ve kolay ısınmıyor.

3. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    uzun parmaklı bir eldiven,
    spdler için kılıf.Bunları almak şart.
    Maske konusunda ise:Termal maskeler var.İnce bir kumaşa sahip ve ısınızı içine hapsettiği için sizi üşütmüyor ve nefes almakta çok kolay.Gözlük konusunda ise:
    Gözlük görüşü etkilemiyor geceler ama maskenizin içinde sluk alıp vermeniz gözlüklerin camlarını buharla kaplıyor :)
    Maske içinde uygun fiyatlı olması adına her av markette bulabileceğiniz thermoform firması var :) içlikleri de on numaradır ben bisiklet üzerinde kullanıyorum kışın :)

aykut yiğitel ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Normal bir hızda giderken buğu olmuyorlar camlarda ama, ilk durduğum anda bir anda her yer bembeyaz oluyor, öyle olunca buff'ı indiriyorum, bu sefer de ağzım burnum donuyor.. çok büyük ikilemlerde kalıyorum... =)

Bunun bir çözümü yok mudur ? Bir ara araba camlarına elma falan sürüyorlardı, öyle bir şey işe yarar mı acaba ? =)

aykut yiğitel bunu beğendi.
  5. Murat Dağcı

Murat Dağcı Aktif Üye

Seviye:
    Moroutlett'ten Noxo marka termal içlik takımı aldım. Ve muhteşem bir şey onlar. Kesinlikle öneririm :) En alta yünsa atlet giyiyorum, üstüne termal içliği, üstüne formamı giyiyorum. Ter sürekli sirkülasyon olduğu için sıkıntı yok vücutta. El içinde, windstopper uzun parmaklı eldiven şart. Ayaklar içinse Adidas'ın Terrex bi ayakkabısı var, onu giyiyorum. Daha sıknıtı yaşamadım. Ama iyice soğudu havalar. Windstopper bi ceketim olmadığı için akşamları çıkamıyorum 1 haftadır. Şimdi onu araştırıyorum. Bence yüz için Moroutlette bi maske var, bi ona göz at derim. Oradan buff aldım. İnce kumaşlı ama hiç üşütmüyor. Kesinlikle öneririm dostum.

aykut yiğitel ve Şafak Başlar bunu beğendi.
  6. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    1. Kar maskesi takmali miyiz? Yuzumuze esen soguk ruzgardan korunmanin baska yolu/yollari var mi? Eger kar maskesi takacak isek, hangi ozelliklerde olmasi gerekir? Babannelerimizin ordugu, cocuklugumuzda kar topu oynarken giydiklerimiz is gorur mu? Agiz ve burun bolgesi acik mi olmali kapali mi?

Kar maskesi yada daha teknik bir kumaşa sahip olan Buff ürünlerini tercih edebilirsin.Ama mutlaka başını ve yüzünü koru.

2. Yazlik spd ayakkabilar icin en etkili cozum neopren ayakkabi kilifi mi? Bu kiliflar yagmura karsi nasil reaksiyon veriyor? Bunun yerine ayakkabinin icine 2 kat kalin corap giysek ayni verimi alir miyiz?

Yazlık SPD ayakkabılar için neopren veya başka malzemeden kılıf özellikle su geçirmez olursa yeterli bir çözümdür.Hatta kirlenen ayakkabıyı temizlemek zor oluduğundan , kılıflar yıkanabilir olması itibarı ile daha işlevseldir.

2 kat kalın çorap ayağını soğuktan korumadığı gibi sudan asla koruyamaz.Ayrıca kalın çift çorap ayakkabının içinde ayağını fazlaca sıkacağından kan dolaşımı azalır ve üşüme daha çok olur.Ayrıca uyuşma başlayabileceği için bu durum sürüş performansınada yansır.

3. Dizler icin ozel bir koruma saglamali miyiz?

Kışlık rüzgar kesen uzun bir tayt işini görecektir.Yağmurlu havalar için taytın üzerine giyebileceğin ince su geçirmeyen pantalonlar var edinebilirsin.Paçasınada fosforlu bir bant attın mı tamamdır.

4. Kapali havalarda ya da gece suruslerinde gozumuze esen ruzgardan nasil korunmaliyiz? Seffaf gozluk bu durumlarda gorusu azaltir mi?

Kesinlikle şeffaf gözlük öneririm.Ben 3M marka bir gözlük kullanıyorum 20 TL ye almıştım.Decathlon mağazasında çeşitli ürünler var.Mutlaka bir adet edinmelisin.Zira seyir anında hem gözler çok rahasız oluyor hemde gelebilecek her türlü tehlikeden korunuyorsun...

Ellerin içinde iyi bir tam parmaklı eldiven al.

7. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ayakkabı kılıfları spd olmayan ayakkabı ve pedallarda kullanmak mümkünmüdür. Yoksa çabucak tabanı zarar mı ? görür.
    Kılıf resimlerine baktığımda spd ya da düz ayakkabı-pedal ile kullanımı farklı olmaz gibi geldi. ama deneyen var mı sormak istedim

8. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ayakkabı kılıflarının altı açıktır.SPD kilitlerin oturması için bu zorunlu zaten.Altının açık olması sebebi ile normal ayakkabı ilede kullanabilirsiniz.

caner ünsal ve aykut yiğitel bunu beğendi.
  9. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Onerileriniz icin cok tesekkurler.

Bugun bayrampasa decathlondan 22 TL ye seffaf gozluk, 28 TL ye uzun parmakli eldiven ve 7 TL ye forforlu paca bandi aldim.

Kar maskesi vardi iki cesit ama pek begenemedim.

selamlar, sevgiler...

10. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Iyi seçim.Bende tam parmak eldiveni oradan almıştım , gayet memnunum.

11. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bursadada acılsa keske decathlon güzel seyler var hem ucuz. Birde görerek deneyerek almanın tadı baska oluyor.

Hayırlı olsun.

12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu sabah evden çıktığımda -6 idi.İçimde kayak için satılan % 100 polyster bir içlik,üzerinde uzun kollu bisiklet forması vardı.Eymir'e vardığımda ısı 2 derece daha düşmüş ve - 8 olmuştu.100 yıl pazarından aldığım yün kar maskesi kafamda,altımda ise paçalarını terzide daralttığım poloyster eşofman altı.(selede kaydığı için geri kısma deri bir parça diktirdim)
    Dönüşte Konya yolundan oldukça uzun bir iniş var.Burada göğsüme gazete takviyesi yaptım zira inişte 70 km/s hız ile hissedilen ısı - 10 lara kadar düşüyor.
    Eldiven:10tl
    Kar maskesi:7.5 tl
    Forma: 23 USD
    İçlik: 18 tl
    Eşofman: 20 tl
    Şeffaf gözlük: 25 tl
    Evet beyler Ankarada bisiklete binmek kolay değil.

ARJİN ve aykut yiğitel bunu beğendi.
  13. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzun kollu klimatik formanın üstüne rüzgar geçirmez, nefes alan ince bir mont, alta da thermal tayt giyiyorum. gayet yeterli oluyor. derya beyin dediği gibi ayaz ankara akşamlarında bile. kayak için aldığım alt-üst thermal içlikler vardı, bir kez giydim çok geldiği için bir daha giymedim. kulaklar ve ağız-burunu korumak için basit polar kumaştan baş bantı ve ağızlık kullanıyorum. fakat ellerim ve ayaklarım için sorunu tam olarak çözmüş değilim. decathlondan uzun parmak eldiven almıştım. rüzgar geçirdiği için parmaklarımın üşümesini engellemiyor. ayakkabıların da yazlık spd ayakkabı, havalandırma yerlerinden aldığı rüzgar epey üşütüyor. ayakkabıya kılıfı halen yapmaktayım, polar kumaştan :) eldiven için de bir çözüm bulmam gerekecek. zira polar eldivenim bu uzun bisiklet eldiveninden daha verimliydi. ama bir arkadaşımızın yazdığı gibi ağız-burun için takılan maske, ya da kar maskesi ya da balaklava cinsi tam maskeler, nefes alırken, nefes buharını burun kenarlarından yukarı doğru veriyor ve bu da gözlüğün buğulanmasına sebeb oluyor. burun için deliği olan bir maske de böyle bir sorun olmaz büyük ihtimal ama yine de gözlükle ilgili bi çözüm önerisi olan var mı acaba?

14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şİmdi piyasada iki çeşit kar maskesi var.Birinin sadece göz kısmı açık olduğundan,ağız ya da burundan verilen nefes,dışarı çıkarken gözlüğün camını doğal olarak buğulandırıyor.Diğer maske ise-ki ben bunu kullanıyorum-göz ve ağız bölgesinde ayrı ayrı delik var.Ağız bölgesindeki deliği,burnunuzu dışarıda kalacak şekilde aşağı çektiğinizde,nefes direk dışarı çıktığından buğulanma olmuyor.Bunun tek dezavantajı,burnun dışarıda kalması.E,o kadar olur.5 tl ye bu kadar.Ağız ve burundan ayrı ayrı nefes alıp vermeyi sağlayan maskeler de var chainreaction'da ama o kadar para vermeye değer mi bilmem.
    Üşüyen el ve ayaklar için Ulusta mes'in içine giyilen deri içlikler var.Çocukluğumuzda yaşlı dedeler giyerdi.Kış ayakkabısını bir numara büyük alıp bunu giyerseniz ayak üşüme sorunu kalmaz.Polar ve deri eldiveni üstüste giymeden ellerdeki donma hissini gideremedim.Herkese kolay gelsin.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  15. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bu benim bisikletle ilk kışım olucak...
    bugün de alış-veriş anlamında son hazırlıklarımı tamamladım...
    umarım ek malzeme ve kıyafete ihtiyacım olmaz...

güneşli hafta sonu günlerini saymazsak, bisiklete ya sabahın köründe ya da hava karardıktan sonra binebilirim... ki bu hava karardıktan sonra binebileceğim anlamına geliyor :)

- iyi bir aydınlatma (görmek için)
    - iyi bi aydınlatma (görülmek için)
    - şeffaf gözlük
    - yüzü, ağzı, burnu korumak için buff ve/veya benzeri (daha kalınları beni muhtemelen daraltır)
    - uzun eldiven (polar. evde de ince eldivenim vardı... olmadı üst üste giyerim diye düşündüm... o da olmazsa kayak eldiveni alıcam :D)
    - alt üst termal bi'şeyler... (bugün dechatlon'dan, kayakçıların kullandığı mazlemelerden aldım, fiyatları 20 TL yi geçmeyenlerden)
    - üste polar bi'şeyler (yine decathlon'da indirime girmişlerden aldım)
    - kalın uzun çorap... taytın üstüne/altına çekip, soğuğu kesebilmek için... (termale alternatif)
    - bisiklete çamurluk...

rüzgar kesen bi kata da ihtiyacım olucak sanırım ama, emin diilim... çok sıcak basarmış gibi geliyo...

önümüzdeki günlerde deneyip görücem bakalım :)

16. Mithatcan Öcal

Mithatcan Öcal Yeni Üye

Seviye:
    Kendi açımdan konuşursam en önemlisi yüzü korumak, çok önemli. Baş ve yüz bölgesi çok fazla rüzgarda kalırsa,(ki farketmiyoruz ama uzun süre rüzgar alıyor) yüz felci riski var, hiç affetmez. Ellerim üşüyor ama çok fazla değil, eldiven takmayı da çok sağlıklı bulmuyorum çünkü gidon üzerindeki hakimiyetinizi azaltıyor. Bunun dışında, termal bir içlik şart çünkü ister istemez terleme oluyor, termal içlikler bu teri ve ısıyı içerde hapsediyor. Diğer türlü gitgide üşümeye başlayacaksınız her ne kadar hareket halinde olsanız da. Gece yolculukları için, gece görüş gözlükleri var, fiyatları da aman aman pahalı değil, gogıl amcadan aratırsanız görebilirsiniz.

17. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    eldiven için fiyat performans kriterine göre beşiktaşta beşiktaş çarşısı zemin katta kanyon spor malzemeleri mağazasında 15 liraya rüzgar geçirmez ve içi polar kaplı eldivenler var. geçen yıl kendime almıştım, bu yılda arkadaşa aldık. fazla uzun olmayan 1-2 saatlik sürüşlerde gayet memnun kaldım. daha uzun sürede problem yaratırmı bilmem, denemedim. bazen farklı mağazalarda gözüme çarpıyor goretex ve/veya windstopper özellikli eldivenler görüyorum. 80-150 tl arası fiyatlar görüyorum. o fiyatlarla ve özelliklerle kıyasladığımda 15 tl bana gayet uygun geliyor. beşiktaş çarşısı zemin katta adrenalin mağazasıda var. benim söylediğim aynı kattaki diğer mağaza. adı tam olarak kanyon değil ama kanyon spor malzemelerini üreten firmanın satış mağazası. toplam 2 tane olduğu için kaçırmanız imkansız.

18. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kesinlikle thermoform markasının balaklavalarını maskelerini öneririm, çook iş görüyor, thermal olduğundan, nefes alan kumaş, rüzgar geçirmez, ılık tutar, ter tutmaz yani. Tavsiye ederim. Dizler için durmadan çalıştıkları için orada meydana gelen ısının onlarıda etkilediğini sanıyorum, bir sorun olmaz bence. Kılıf, bunun içinde thermal çorap giyebilirsiniz ama kılıfın yerini tutar tutmaz bilemem. Gözlük hiç kullanmadım, çünkü gözlerim numaralı ve dolayısıyla optik gözlük kullanıyorum. Gözün bozuk değilse öneririm, arkadaşların tavsiyelerine güvenerek.

19. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
  20. Soloo

Soloo Üye

Adı:
    SERCAN ŞİMŞEK
    Seviye:
    http://www.motomaxonlineshop.com/main/thermoform_balaklava-pmu316.html
    maske için tavsiyem..bu veya benzeri..arkadsın biri buff demiş..daha iyi olur..neopran hiç nefes aldırmaz..ben motorda bile kullanırken nefes alamadığım olur sıkar adamı..ancak kesiceksiniz ağız kısmını özel harekatcıların kar maskeleri gibi..
    bu arada bir bilgiçlik yapayım..vucudumuz sıcaklığının üçte birini başımızdan kaybeder özelliklede enseden..çok sık nefes alıp verdiğimiz için ağzımızdan da ısı kaybederiz..her verdiğimiz nefesle maskemizdeki hava ısınır ve nefes alırken de maskemizdeki ısınana havayı içimize çekeriz..üşütme riskimiz azalır :)