Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kis aylarinda kullanilmayacak bisikletlerin saklanmasi

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında eyupozturk tarafından paylaşıldı.

1. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Önümüz kış. Soğuk havalarda eşim ve oğlum bisikletlerini kullanmayacaklar, bu nedenle kaldırmak üzere hazırlıyorum. Yaptıklarim ise sırasıyla şu şekilde, öncelikle zincir, aktaricilar ve rubleyi su bazlı temizleyici aspirin ile temizleyip bisikleti yikadim. Telleri 2 numara gres ile gresleyip yuksukleri gevşetip yaglayip sonuna kadar kapattım. Zincir, aktaricilar ve rubleyi motosikletimden aşina olduğum castrol zincir spreyi ile yaglayarak, vites tellerini soğuk havada tellerin sikilasmasini giz önüne alarak on vitesi 1, arka vitesi 8 e alarak tel gerilimini tolere edecek hale getirdim. Gerçi vites kombinasyonu idealin tersi şeklinde oldu, belki zinciri sökmek daha akıllıca olacaktır. On amortisörün bacaklarını temizleyip toz koruyucuları yukarı çekerek tüm borulari paslanmamasi için yağladim. Açık balkonda kış geçirecekler, bu nedenle üzerilerini naylon ile kapatacagim. Soğuk havalarda lastikler sertlesip ömürleri kisaldigi için lastikleri sokup ev içinde saklamak daha akıllıca olacaktır. Aynı şekilde fren pabuclariniz yeni ise onlarda bu kışı sertleşerek gecireceklerdir, bu bakımdan onlarida sökmek akillia olacaktır.

Umarım bisikletkletini saklamak isteyenler için yardımcı olacak bir yazı olmuştur.

Benim bisikletime gelince, onu kaldirmiyorum :)

2. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    zinciri söküp takmak bildiğim kadarı ile sökülen zincir baklasının ömrünü yani zincirin ömrünü olumsuz etkiler, bahsettiğimiz çapraz konumda duran zincirin durduğu yerde zarar göreceğini pek zannetmiyorum (yanılıyor da olabilirim doğrusunu bilen varsa öğrenmek isterim) sonuçta durduğu yerde çekiş yapmıyor :D

lastikler için de ev ortamı dediğiniz gibi daha sağlıklı olur, lastikleri yere temas etmeden saklayacaksanız havasını indirmekte bir sakınca olmaz ama yer ile temas halinde olacaksa uzun süre yerde bekleyip şekil kaybı yaşamaması için içinde bir miktar hava bırakmakta yarar olur diye düşünüyorum.

3. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben odamın duvarına astım, yaz kış orada duruyor. Bu sayede ufak bakımlar hariç genel bakım yapmak durumunda kalmıyorum. Yeriniz varsa eğer üçlü duvar askısı almanızı tavsiye ederim. :)

4. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    En güzeli.. maalesef eve asma imkanım yok..

5. özgür altun

özgür altun Kıdemli Üye

Seviye:
    ben kendime böyle bakmıyorum helal olsun