Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kış Aylarında Bisiklete Binmek?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ercan Bayram tarafından paylaşıldı.

1. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar

Ben Antalyadan Ercan
    Antalyada yağmur ağırlıklı
    Bol nemli bazen kulakları donduracak soğuklar olmasına rağmen
    ben bisiklete binmek istiyorum...

Giyim olarak nasıl bir yol çizmemiz lazım?

kimse hasta olmak istemez...
    Bunu da en iyi İstanbuldaki Potansiyel MTB ciler bilirrr...

biraz yardımcı olabilirmisiniz?

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    kuru havada dondurucu soğukta desen...ben bilirim:) ama nemli hava bana yabancı :(

nefes alabilir malzeme alt üst yağmurluk ve polar başlık...iyi bir çift eldiven...su geçirmez botlar..ve maske...sanırım bunlar işini görecektir.ancak maskenini malzemesi ne olmalı? ben polar maske kullanıyorum ve kuru havada gayet güzel iş görüyor..nemli ortamda işkence gibi olabilir..denemek, istanbuldan bilgi almak gerek :)

Ercan Bayram bunu beğendi.
  3. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Hergün çamurlu kıyafet yıkamak istemiyorsan trainer veya makara al, evde takıl. Kuru havalarda dışarı çıkarsın. Zira, "ben çamuda depreşmeye bayılırım !"
    diyorsan, Antalya'nın en soğuk gününde bile polar içliklere ihtiyacın olmayacaktır. Uzun kollu rüzgar geçirmez bir jersey ve nefes alabilen yağmurluk/rüzgarlık türü bir üst katman giysi, alta uzun tayt veya rüzgar geçirmez pantolon(lapierre 200 eu filandı)... :in:

A.Tahsin ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  4. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Oncelikle kulakları ve yuzu orten ayrıca rahat nefes alabilecegin bir yuz maskesi

daha sonra uzun icinde hafif polar olan bir tayt

uzun kollu bir forma

uzerine ruzgar gecirmeyen bir ruzgarlık

uzun parmaklı eldiven

ayakların üşüyorsa da ayakkabı kılıfı

yeterli olacaktır :D

Turhan Evci, felis911 ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  5. _bluessy_

_bluessy_ Aktif Üye

Seviye:
    off yaw herşey pahalı =(

neyse bende zaten soguk havayı pek sevmiyorum yazı beklerim =)

param olduğu zaman kışında dökülürüm yollara =)

6. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yüz maskesi, iyi bir uzun (bisikletçiler için üretilmiş) rüzgarlık ve içine ince polar ya da benzeri birşey. Bacaklar için uzun mayo yeter. Tabii evde de büyükçe küvet, pril ve sabır olacak bisikleti temizlemek için.

Şaka bir yana bu tamamen bünyenin nasıl olduğu ile ilgili, bisiklete antrenman dozunda biniyorsan ve mola vermiyorsan problem değil, vücut sıcak duracaktır ve rüzgarlik koruyacaktır. Ama normalde yılda 3-5 nezle grip, arasıra ateşli hastalık geçiren bir bünyen varsa tabii ki bisiklete binmek ve ayazı yemek bunu arttıracak, bisiklet keyfini alıp götürecektir.

Yağmurlu çamurlu havada bisiklete binmek te çok keyifli olmasa gerek. Form tutmak istiyorsa kişi düz koşu yapabilir veya evde makara çevirebilir.

Saygılar

Ercan Bayram ve ulas bunu beğendi.
  7. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    yağmur çamur sevilmezmi ya :)

biz antalyanın yağmurlarını severiz :D
    tenine değdiği zaman yakacak böle :p

neyse diyeceğim o ki bisiklete ben her koşulda binmek istiyorum...
    Sonucunda mtb nin şartlarını siz ve bulunduğunuz ortam belirler...

diyeceğim o ki ben başladım mı durduraksız giderim
    hastalanma konusunda da şu ramazan dan kaynaklanan oruç kısmı ve üniversitede yaygın nezle grip den bende nasibimi aldım 30-35 saat gibi bir sürede kurtuldum ;)

bakalım nasıl bir hesap çıkacak bu kış donanımı için...

8. smhcnr

smhcnr Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar karda dahi bisiklete binmiş biri olarak maskeye gerek duymadım. Ancak bünye sorunu. Örneğin kışın ağızdan nefes almak pek iyi birşey değil. Burnunuzdan aldığınız nefes size yetecek mi? Bunu düşünerek ya da deneyerek karar verebilirsiniz. Bacakları koruyacak birşeyler giymek yeterli. Bende koşucular için üretilmiş ancak bisiklete son derece uygun uzun eşofman altı var. hava sıfırın altına indiğinde içime kalın külotlu çorap giyiyorum(ucuz bir yöntem) ve yeterli oluyor. Sadece kulaklarımı koruması için İstanbuldaki bisikletçilerden birinde kulakları öreten kaskın içine giyilebilen bir bere aldım ve son derece memnunum. Bir de kısa eldivenler kışın yetmiyor, parmaklarınızın uyuşmaması için kışlık uzun bir eldiven gerekli.

Kolay gelsin.

mcaliskan23 bunu beğendi.
  9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    kışın bisiklete binerken nasıl giyinileceği konusunda arkadaşlar yeterince bilgi vermişler. Ben ilave olarak şunları diyeyim.
    Yüz felcine karşı yüzün korunması gerekir. Soğuktan en çok etkilenen diğer organlarımız el ve ayak parmaklarıdır. bunlar da eldiven ve ayakkabı kılıflarıyla bir oranda korunabilir.
    eldiven üç parmaklı olursa iyi olur. parmaklar ikişer ikişer birbirini ısıtırlar.
    ayakkabı kılıfı ile ayakkabının arasına gerekirse peluş vs. kullanılabilir.

4 mevsim dış ortamda bisiklet kullanmak vucudumuzun tabiat koşullarını daha iyi algılayıp adapte olmasına ve dolayısıyla hastalıklara karşı direncini artırmasına faydalıdır.
    ben yaz kış haftada en az 3 gün pedal basarım. eksi 20 derecede de bisiklet sürdüm ve o kış hiç hastalanmadım. ancak bu işi sonbahardan sıkı tutmak lazım. yani durup durup birden soğuğa çıkarsanız bu olmaz. 4 mevsim (365 gün) haftada 3 kez binerseniz vucut kışa da yavaş yavaş alışır, yazın sıcaklarına da yavaş yavaş alışır.
    vucudunuzu her şeyden aşırı şekilde sakınırsanız, iyice nazikleşir, bağışıklık sisteminiz zayıflar. Kontrollü ve bilinçli bir şekilde yüklenirseniz kendini daha da güçlendirir..
    Beslenmeye ve uyku düzenine maksimum özen göstermeyi de unutmayın.. kışın domates salatalık yenmez. onlar yaz sebzesi. kışın turp, havuç, sarımsak soğan lahana vs. bol balık ceviz fındık vb. yenir.
    yazın ise bol bol karpuz salatalık domates vb. tüketilir. Her mevsimin şifası o mevsimin doğal ortamda yetişmiş meyve sebzesinde vardır.
    selam saygı ve sevgi.

10. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Bereyi hangi bisikletçiden aldığını hatırlarsan memnun olurum saygılarımla..