Kırmızıda Geçen Motosiklete Çarptım

Melih DİNÇ

Aktif Üye
Tepki
200
Evet arkadaşlar, bir iki kaza konusu okudum ve bende geçen hafta yapmış olduğum bir kazayı sizlerle paylaşmak istedim. Bisiklet sürmeye yeni başlayan arkadaşlar için tecrube olur diye düşünüyorum.

İş çıkışı her zaman olduğu gibi Kask, eldiven ve gözlüğümü takdıktan sonra, Merdivenköy den Üsküdar a gitmek üzere Ziverbey minibüs yoluna çıkıyorum. Göztepe SSK nın ışıkları vardır, dört yol ağızıdır. Burda benim gittiğim yöndeki ışıklar yeşili gösteriyor, 8 saniye daha var turuncu ışığın yanmasına ben o esnada ışıklardan geçiyorum, sağ tarafımdaki yolda arabalar bekliyor, sol taraftaki arabalar bekliyor yol buraya açık.

Lambalaraın yanından geçiyorum, sağ tarafta kırmızıda bekleyen arabaların önünde fakat benim gittiğim yol istikametinde duran motosiklet birden bire 90 derecelik bir manevra ile hiç soluna bakmadan yolun karşısına geçmeye başladı. Ben içimden yok artık illaki bakar bu tarafa dedim ama adam yolun yarısını geçti ve anladımki ne bakacak ne duracak. Sanırım 10M var yok 35km/h hız ile frenlere kontrollü bir şekilde asıldım, ne kadar arkaya versem de yükümü son bir iki metre kala ön freni daha da sıkmam ile bisikletin arkası bir metre kadar yükseldi ve anca bakmayı akıl etti motor sürücüsü. Artık iş işten geçmişti ben motora yan tarafından dik bir şekilde çarptım, nasıl çarptıysam motor sürücüsü de yere yapıştı. Ben yerden kalktım adam kırılan parçasını almadan bastı kaçtı. Arkasından bir kaç saniye baktım hiç birşey demedim ne dışımdan ne içimden, bisikletime baktım sağlam görünüyor, kaldırdım yerden bide ayaktayken baktım herşey normal, bindim sürmeye başladım, karşı yoldaki araba sürücüsü bişeyin düştü diye seslendi baktım arkaya motorcunun parçasını gösteriyo :) o motorcunun dedim ve yoluma devam ettim.

Ben yola devam ettim 10 sn kadar sonra bir motorlu yaklaştı yanıma son vites gidiyorum, bir scooter sürücüsü, arkasında da bir bayan, "Arkadaşım o motorcu sana mı çarpıp kaçtı?" diye sordu, "yok kırmızıda geçti ben ona çarptım" dedim. Motor sürücüsü beyfendi ve bayan "Birşeyin varmı?" diye sorduklarında sol kolumdaki hafif sıyrığı gösterdim, o kadar az bi sıyrıktı ki, doğru düzgün kabuk bile bağlamadı :) Sağolsunlar "Geçmiş olsun" diyip yanımdan ayrıldılar. Plakalarını almayı akıl edemediğim bu duyarlı motor sürücüsüne ve arkadaşına teşekkürlermi burdan iletmek istiyorum.

Plakasını alamadığım diğer motorcuya söyliceklerim ise; ordan gelen ben değil başka bir motorcu yada araba veya otobüs olsaydı ne yapacaktı acaba. İkimizde şanslıydık bu kazada, motorcunun şansı çarpanın bisikleti olması, benim şansım çarpışma noktasına bir iki saniye geç kalmam, yoksa bana çarpacaktı ve karşı şeride atacaktı.

Lütfen bisiklet ile trafiğe çıkmadan önce güvenlik önlemlerinizi alınız (Kask, Eldiven, Gözlük vs.) ve benimde tecrube edindiğim gibi karşınızdaki lamba Yeşil de yansa ve arabarlın durduğunu bile görseniz, siz siz olun hızınızı düşürerek geçin. Hepinize kazasız belasız hayırlı yolculuklar.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçmiş olsun. Evet, o yolu biliyorum. Oradaki ışıklar çok tekin değil. Geçerken azami dikkat gerektiriyor. Bu yaz orada yine bir bisiklet kazası olduğu haberini almıştım. Minibüslerin geçtiği o caddeyi kullanmamanızı tavsiye ederim. Tali yollar daha güvenli. Üstelik minibüsçülerin caddeyi işgal etmesi ve kabasaba tavırları da cabası.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Geçmiş olsun Melih. Neyse ki ciddi bir şey olmamış. Kurallara uymayan her araç ve yaya trafikte bisikletler için tehlike yaratabiliyor. Umarım plakasını alamadığın ve içinden hiçbir şey demediğin motorlu arkadaş bir dahaki sefere aynı hatayı tekrarlamaz. Önce kendi sağlığı için tabii :)

• Beğen
Tepkiler: Melih DİNÇ

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok çok geçmiş olsun arkadaşım

• Beğen

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
ehliyeti yoktu belki de.

geçmiş olsun, ışıklara falan güvenmemek lazım, herkes yerine kontrolleri yapıp öyle gitmek lazım.

• Beğen

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Geçmiş olsun. Ne yazık ki sucular ve pizzacılar pek ışık vs. dinlemiyorlar. Çoğu da 15- 16 yaşında gençlerimiz. Sana çarpan da muhtemelen böyle bir genç. Neyse Allah korumuş.

Ben de biraz önce bir kazayı ucuz atlattım. Sola dönerken dalgınlıkla, bakmadan bisikletin ucunu çıkardım. (Artık aklımdan ne geçiyorsa) Yoldan araba geliyormuş ve sanırım yanındakiyle sohbet ediyordu. Arabayı farkedip kendimi yanladım ve kenarı çekildim, fakat sürücünün acemiliğine geldim ve freni kökledi. (Hızlı geliyordu ama fren yapmayıp düz devam etse bana çarpmayacaktı) Freni kökleyince ön tekerlekler kilitlendi haliyle ve arabanın kıçı bana döndü ve çarptı. Ben muhtemelen biraz iri ve ağır olmanın verdiği şansla olduğum yerde kaldım. (Ben aha şimdi uçacağım diye düşünmüştüm halbuki :) Sağ alt kolum biraz ezilmiş sadece. Fakat hiçbirşey yok ağrı sızı namına. Ama aracın sol arka kısmını göçertip kendi izimi çıkarmışım.

Sözün özü, ne kadar iyi bisiklet sürüyor olsak ta karşımızdakilerin acemilik yapabileceğini unutmadan sürmek lazım. Kırmızı ışık, ters yön vs.. diye kontrol etmeden yola çıkmak gibi hatalara düşmemek gerek.

Melih DİNÇ

Aktif Üye
Tepki
200
@aydin

teşekkürler Aydın abi, sanada büyük geçmiş olsun, tehlikeli kaza atlatmışsın, bendeki gibi karşı taraf daha fazla hasar almış anlaşılan :) kazasız sürüşler...

• Beğen
Tepkiler: Aydın

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Çok geçmiş olsun..
Birde Ankara trafiğini bir görseniz.. İnsanlar o kadar sabırsız o kadar saygısız ki..:( İftardan önce keçiören taraflarında gidiyordum kuzenime doğru ve benim gittiğim istikamette kırmızı ışık yandı ben durdum gerektiği gibi ancak sanki bize yeşil yanıyormuş gibi tek bir araç bile durmadı en az 10 sn trafik olanca seydinde devam ettikten sonra diğer taraftaki araçların hareketlenmesi ile birlikte benim şerittekiler fren yapmaya başladılar ve çoğu yolun ortasına kadar geldikten sonra durdular.. Trafiği altüst ediyorlar.. Gerçekten insanlara ne diyeceğimi bilmiyorum.

Görkem Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.682
Geçmiş olsun. Bence kaçan motorsiklet sürücüsünün ehliyeti yoktu. Neyse olan olmuş sizin sağlığınız yerinde ya. Tekrar geçmiş olsun.

@d.berkay

Abi Ankara'da kırmızı ışıkda duracaksın diye bir kural yok. :(
Yeşil = Geç
Sarı = Çabuk geç
Kırmızı = Dikkatli geç

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
çok geçmiş olsun benimde buna benzer bir kazam oldu ama benimkinde baş rol 4-5 yaşındaki kız çocuğuydu
kıza vurmadım ama kendimi vurdum asfalta,çocuğun üstünden bir parende asfalt ben geldim diyordum hala iyileşmeye çalışıyorum 50 gündür bisiklete binemedim sol kolum dirsekten kırılmıştı 7 gününm daha var iş başı sonra bugün nihai kararı verdi doktor 17 eylül iş başı:)
sana geçmiş olsun ucuz atlatmışın;)
ayrıca kask ve eldiven bunlar olmadan bisiklete binmeyin tavsiyemdir!:Skull-175
kask olmasaydı bu 57 gün kaç 57 olurdu bilemiyorum:rolleyes:

• Beğen

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Trafikte asla ama asla karşıdaki sürücülere güvenmeyin,kendiniz ne kadar dikkatli de olsanız.Trafikte 'Hanzo' oldukça fazla bu ülkede.Çok geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız.

• Beğen