Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirlilik maskesi izlenimlerim

Konu, 'Giyim' kısmında KaanG tarafından paylaşıldı.

1. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Merhaba;
    Malum İstanbul'da hava kirliliği gerek nüfus ve araç yoğunluğundan, gerek kışın kalitesiz kömür kullanımından iyice arttı. Ben de sağlıklı olayım diye bisiklete binerken bir taraftan da zehirlenmemek için kendime bir kirlilik maskesi aldım, izlenimlerimi maske düşünenlerle paylaşayım:

Aldığım maske budur:
    http://respro.com/store/product/techno-mask

İşe gidiş geliş güzergahımın 3/4'ü sahilden ve parklardan olduğu için yaklaşık 3-4 kilometrelik iki ayrı segmentte taktım maskeyi, arada takmadım.

Hemen artılar ve eksiler şeklinde izlenimlerimi yazayım:
    (+)
    1) Kirliliği hakikaten filtreliyor. Ama bu tam bir filtrasyon değil, daha çok partikülleri tutma şeklinde. Özellikle kömür dumanına ve otobüs arkası kurumlu egzoslara karşı etkili. Ancak partikül şeklinde olmayan zehirli gazları filtreliyor mu bilmiyorum(sanmıyorum). Kokuyu ve kirli havadan oluşan rahatsızlık seviyesini %70 azaltıyor diyebilirim.
    2) Kışın ayrıca yüzü güzelce ısıtıyor, ayrı bir yüz maskesi kullanmaya gerek kalmıyor :)
    3) Trafikte psikopat gibi göründüğünüz için kimse bulaşmıyor :D

(-)
    1) Gözlükle kullanılmıyor, gözlük anında buğulanıyor.
    2) Yazın sıcakta çok bunaltır.
    3) Max. performans yapmaya çalışırsanız aldığınız hava yetmiyor. Ben %70-%80 performans seviyesinden sonra yetmediğini hissettim.

Ben yukarıda da yazdığım gibi sürüşün başında (Maslak'tan İstinye'ye iniş) ve sonunda (Dikilitaş-Mecidiyeköy-Okmeydanı) kısa 2 segmentte kullandığım için eksileri çok sorun olmadı. Maskeyi kullanırken gözlüğü çıkardım. Yazın zaten kömür dumanı olmadığı için çok ihtiyaç olmuyor maskeye. Bu şekilde kullanabileceklere tavsiye ederim. (Hemen hemen bütün yurtdışı bisikletçilerinde var). Ama bunaltacağı için 22 kilometrenin hepsinde kullanamazdım herhalde.

Filtrelerin günde 1 saatlik kullanımda ayda bir değişmesini tavsiye ediyorlar, ama haftada 1, max 2 gün bindiğim için sanırım sezonu çıkarır.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bu filtrelerin temini kolay oluyor mu ki?

3. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hay aklınızla bin yaşayın. Benimde aklıma geliyor spor yaparken malum karayolunda dahamı fazla zehirleniyoruz diye. En azından bir önlem almak gerek sizinki tam olmuş. Biz şimdilik balaklava ile idare ediyoruz ama egzozdan bisikletçler olarak etkileniyoruzdur diye düşünüyorum. Başka önlemi olan varsa çözüm yollarını yazarlarsa seviniriz.

4. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Türkiye'de bulunmuyor filtreleri de kendisi de. Siparişle yurtdışından getirtmek gerek, ama sorun olmuyor. 1 filtre pakedinde 2 filtre oluyor. Tanesi yaklaşık 9-10 Euro'ya geliyor.

5. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
  6. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Yaz mevsiminde hava kirliliğinden etkilenmemek için,antrenman yaparken maske takmıştım,komşularımız beni hasta sanmış,neredeyse kanser ilan edeceklerdi. :)

Maske takmadığım vakit,burnum kapkara oluyor,işte bu kadar havayı kirletiyorlar.

7. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Seçim için dağıtıyorlar ucuz kömürü;İşte sonuç

8. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Anarşistmisin sen diye çekip dövmesinler? :eek:

Güle güle kullan. İkinci gösterdiğini ilerde belki bende alırım. İyi bilgi oldu teşekkürler.