Kırık kadro

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar ağabeyimin hussar marka kadrosu resimde görünen yerden kırıldı bisikleti yaklaşık 6 yıl kadar önce aldı biraz ağır ancak çok sağlam bir kadrodur. abim istanbul da yaşıyor kadroyu kaynak yaptılabilirmiyiz bu işi iyi sağlam bir şekilde yapabilecek bir yer bilen varmıdır kadro alüminyum bu arada IMG-20150610-WA0002.jpg

Scudo

2265124

Aktif Üye
Tepki
38
İsim
SEDAT
Bisiklet
Kron
İyi bir ustanın kaynakla düzeltebileceğini düşünüyorum

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
kimse sallamadı iyimi her konuda muhakkak fikri olanların bu konuda bir diyeceği yok çok ilginç

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mustafa genç
Böyle durumlar herkesin başına gelmiyor, durumunuz üzücü ama tecrübe etmediğimiz bir şey için teoride bilgi vermek sizi yanıltabilir.
Forumda muhakkak bu durumu tecrübe etmiş birileri vardır, mesajınızı gördüklerinde yardımcı olacaklardır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Önce aluminyum profil satan bir yer bul, onlar aluminyuma kaynak atan ustaları tanır. Bir sonuç alamazsan oto sanayi sitelerinde aluminyum kaynakçı bulabilirsin. Türkiye'de serbest çalışan bisiklet kadrosu kaynakçısı yoktur diye düşünüyorum.
fotoğrafta kaynak yerinden kopmuş gibi gördüm. kaynak atılınca kullanırsın mis gibi.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dostum bisiklet senle vedalaşmak istiyor, dilinden anlaman lazım. Bence karşılıklı helalleşin ve eski güzel günlerin hatırına dostça ayrılın. Biliyorsun ölmüş bir şeyi canlandırmaya çalışmak iyi sonuçlar vermeyebilir.

• Beğen
Tepkiler: M.J.

Tuna Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
48
Asla Eskisi Gibi Olmaz,Tutsada Tekrar Bırakır..Aleminyumda Kaynak Tutturmak Sıkıntı.Zaten Kaynak Konusunda Tecrübeli Bisikletci Bulmak İmkansız.Daha Düzgünü Bile Bulunmuyorken..Kaynakla Kullanırsın Sıkıntı Olmaz Ama Asla Eskisi Gibi Olmaz...Aleminyum Üreten Fabrikalar Yada Sanayide Yaptırabilirsin..Ama 7005-6005 İçin Uygun Kaynak Falan Lazım Kadro Çelikse Eskisi Kadar İyi Kaynar...

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
Araçlar için radyatör ve klima tamiri yapan yerlere bir danışın, onlar alüminyum kaynak konusunda oldukça iyi olabiliyorlar, ayrıca kırılan yerin üzerine kaynaktan sonra bir kelepçe gibi birşey uygulanabilir, arkadaşlar birşeyler söylemişler ama bilindiği üzere metaller yüzlerce kez geri donusturulup tekrar kullanilabiliyorlar, yani sizin tamir ettirip ettirmemeniz, sadece sizin kadroya ne kadar değer verdiginizle orantılıdır

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
kaynak yaptıracaksanız mutlaka iyi birine yaptırın
alümüminyum kaynağa çok fazla dayanan bir madde değil kolayca deforme olabiliyor

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
alüminyum kaynağı hem kolay değil hem de yaygın değil. çok iyi bir kaynakçı bulman ve onun seni ciddiye alıp ilgilenmesi, önce boyayı vs. iyice temizlemesi yani uğraşması lazım. Bursa sanayinin gelişmiş olduğu bir şehir. iyi bir usta bulma ihtimaliniz var. kalıpçılar, klimacılar, kaportacılar bu kaynağı yabilir sanırım. tabi bir de alüminyum kaynağı demir kaynağı kadar basit değil. alüminyumun çok çeşidi var ve buna göre uygun kaynak yapılması lazım diye biliyorum. umarım yardımı olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ulen sanki boeing 727'nin kanadı kopmuş yorumlara bak hele hahhahaah :D:D
adamlar çatlayan alüminyum motor bloğunu kaynaklıyor.. sanayide 20-30 lira versin kaynatsın.

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
iki gün önce sanayide lada nivanın diferansiyel kilidinin kolunun bağlantı noktasını kaynattık (çok zorlayıp kırmıştık)
gayet güzel oldu, ama alüminyum kaynatan bir yer vardı, bir de pisliğiyle niye getirdin diye serzenişte bulundu

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
Yabancı bir mtb forumunda yaptıran birinin aracılığı ile yaptığım araştırma şu şekilde : kaynak işlemi gören kadro (6061) t6 dan t4 e düşmüş oluyor. kaynaktan sonra tekrar t6 ya getirmek için ısıl işleme girmesi gerekiyor girmez ise tekrar kırılıyor. bunun için 2 defa ısıl işlem uygulanıyor ilki yüksek ısı ile kaynağı aluminyumu yumuşatarak bütünleştirmek yüksek ısılı kaynağı ısıl işlemden çıkan kadro yumuşadığı için kadro açıları bozuluyor bunun şablonla beraber ikinci kez daha düşük daha uzun süreli ısıl işleme giriyor sertleşiyor. netice olarak pahalı bir işlem . bisiklet firmalarından kadroyu başka yerde yaptıranların bünyelerinde bu fırınları bulundurduğunu okumuştum nakliye sırasında zarar gören kadroları bu şekilde tamir ediyolarmış