Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kimin federasyonu?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında burcu_challenger tarafından paylaşıldı.

1. burcu_challenger

burcu_challenger Üye

Seviye:
    sevgili bisikletçiler (yarışçılar, geziciler veya her ne şekilde olursa olsun bisikletle ilgilenenler,sevenler) ;

bizlerin emeğine kim ne zaman saygı gösterip, ne zaman karşılığını verecek?

Saatlerce pedal çeviriyoruz ödül almayı bırakın, harcırahları bile aylar sonra alıyoruz. Benim harcırah sorunum olmamasına rağmen, çok iyi biliyorum ki bir çok sporcu çok zor şartlar altında ve imkanlarını zorlayarak yarışlara geliyor. 1-2 yarışa geldiler diyelim; hala harcırah alamadıkları için 3. yarışa nereden para bulup gelecekler? Kimse bize "federasyonun parası yok" demesin, nerelere ne kadar para harcandığını hepimiz görüyoruz ve biliyoruz. Türkiye Şampiyonası'nda ödül yok, Tr Maraton Şampiyonası'nda (saatlerce mücadele vermemize rağmen) ödül yok.. Sponsor bile yok.. Sponsor bulunup ödül verilebilirdi; ayrıca sponsor olması, yarışlarımızı amatör yarış havasından çıkarıp ilgi duyulan aktiviteler görünümüne sokar ve hem bizleri canlandırır hem de izleyenlerin daha çok ilgi duymasını sağlardı. Kim ne derse desin Bolu'da da-her yarışta olduğu gibi- tek güzel olan bizlerdik; aramızdaki dostluk, samimiyet, içtenlik ve destekti orayı güzel yapan.

kapadokya'daki kürsü komikliğini hatırlayanlar vardır : master ve elit-B kategorisi sonuçları, herkes sıralamayı bilmesine rağmen, anlamsızca yanlış açıklanmıştı(chip'ler ne işe yarar bilemiyorum). Tr maraton şampiyonası'nda ismini vermeyeceğim master bir abimle yaklaşık 55 km muhabbet ederek beraber gitmemize, o km'den sonra o benden kopup finish'e ondan yaklaşık 20-25 dk önce girmeme rağmen ve ben yarışı 5:30'da tamamladığım halde, ben federasyon sitesinde DNF görünürken, o 4: ........ görünüyor. (durum o kişiyle ilgili olmadığı için isim vermiyor ve süreyi belirtmiyorum.) ama başka bir sitede sonuçlar doğru açıklanmış. federasyonun notlarını kim tutuyor, neye göre tutuyor veya biz yarışırken onların aklı nerede?

Federasyon'da görevli olup da birşeyler yapmaya çalışanları biliyorum. ellerinden geleni yapıyorlar. Ama bazı kişiler sanki iyice "olsun da nasıl olursa olsun" a getirdiler işi.. yıllarca methini duyup gidemediğim ve gittiğimde de tam bir fiyasko olarak gördüğüm, Türkiye ve Avrupa'nın en önemli yarışı olarak görülen KAPADOKYA ULUSLARARASI MTB "FESTİVAL" i gibi...

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba sevgili Burcu, sonuçlarda bir yanlışlık olduğu belli, sanırım bazı birçok daha bitirenler de sanırım DNF görünüyor, bir hata olduğu besbelli, kaldıki kürsüye çıktın madalya aldın vs o yüzden düzeltilecektir diye düşünüyorum.

Onun dışında elbette eksiklerimiz var, hatalar her zaman olmuştur ve olacaktır da, eğer organizasyonda yer alan görevlilerle uygun bir dille iletişim kurabilirsek çözülemeyecek hiç bir sorun yok, ben inanıyorum ve biliyorum ki yarış organizyonlarında görev alan arkadaşlarımız, abilerimiz gerçekten çok zor şartlar altında birşeyler yapmaya çalışıyorlar, biz emeklerimizin karşılığını belki alamadığımızı düşünüyoruz ama belki onlar da aynı durumda olabilirler, ben Gürol un Avrupa şampiyonasında yaşadığı sıkıntıları gördüm, İzmir yarışında Birol abinin akşamleyin tek başına parkuru şeritlediğini de gördüm. Herkes zor şartlarda, önemli olan yola devam etmek pes etmemektir, ben de çok zamanlar yapılan haksızlıklar hatalar karşısında sporu bırakmayı herşeyi silmeyi düşündüm, ama bu kolaya kaçmak olurdu, bisiklet, spor ve yarışmak benim hayatım, maddi imkanlarım elverdiği sürece yarışlara gideceğim (gidemessem de bir dahakine imkanım olduğunda gideceğim) ve spora destek olacağım, şartlar ne olursa olsun sele üzerinde olacağım herzaman, kalbim çarptığı sürece.
    Hakan Yazman

gookmen, bmxserdar, d.berkay ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Doğru söze ne denir....

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Burcu sana hak vermemek elde degil, ozellikle harcirah konusu hep midemi bulandirmistir. Bazen dusunmuyor degilim, 100 kisiye ortalama 100 lira harcirah dagitilacak olsa 10000 YTL eder (ki bu rakam cok daha yukaridadir). Acaba birisi 5 ay sonra odenen harcirahlarimizi bu sure icerisinde isletiyor mu? Cunku dogru yatirim ile bu para uzerinden cok tatli meblaglar kazanilabilir ki zaten 5 ay icerisinde 5 yaris, toplamda belki de 50.000 YTL'ye yakin bir rakam yapar.
    Bu ihtimalleri dusundukce midem bulaniyor fakat kimsenin beni bisiklete binme keyfimden uzaklastiramayacagi kadar da bu mereti seviyorum.

5. esbike_gokay

esbike_gokay Kıdemli Üye

Seviye:
    Bunlar gözüken yüzleri gözükmeyen daha nice konular var.Elbet birgün düzelir.Bizler birlik oldukça bu işler hızlı bir şekilde düzelecektir.Kimse ses çıkarmazsa herkes memnun mantığıyla böyle devam eder gider.Teşekkürler Burcu sessiz çoğunluğun sesi olduğun için.

6. nasuh

nasuh Forum Bağımlısı

Seviye:
    2007 kapadokyada çip olmasına rağmen nabız saatimle listedeki sonuç arasında 22 dakika fark vardı , 2007 Büyükada yarışında elit B de yarışırken sıralamada 2 listede 4 kürsüdede yoktum :) yani bende hakan abinn dediklerine katılıyorum , 2005 den beri izmir parkurları yapımında topu topu 3-5 adamla düzenleme yaptık vs vs
    Halil'in düşüncesi benimde hep aklıma takılmıştır ama iç yüzünü bilemeyiz :)

bmxserdar bunu beğendi.
  7. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    harcırahların beklemesi konusunda bence hiç bir şahısın cebine para girmiyordur.. mutlaka faiz vs alınıyordur ama alınan tutar federasyona kalıyordur.. ben mali işlerde çalıştığım için iyi bilirim,bizde ödemeleri öteleriz ama çalışanın cebine böyle bir para girmez.. (bu konuda benim mesleğimde birisi bişey derse direk mahkemeye verirdim,bilmediğiniz ithamlara dikkat etmeniz lazım).. ama gecikmelerde haklısınız,bundan herkes müzdarip.

sponsorluk konusu ise tamamen bir kişinin 2 dudağı arasında.. aslında sponsorluk teklif eden bir çok firma var.. vermek isteyenlerin çoğunu biliyorum.. ama öyle rakamlar söyleniyorki küçük bir dükkan açılır öyle bir para ile..
    örnek vereyim : 2007 deki avrupa şampiyonasına reklam vermek isteyen bir firmaya öyle bir rakam söyleniyorki o paranın yarısı ile TRT'de tüm yarış boyunca alt yazı reklamı veriliyor.. tabiki ilgili firma TRT yi seçmek durumunda kaldı.. kazanan TRT,kaybeden federasyon ve türk sporu..

ikinci örnek: ankaralı bir işadamı en son yapılan ankara mtb yarışına 12 torba bisiklet ürünü hediyesi ile geliyor ve podyuma çıkanlara dağıtacak.. ama oradaki yetkililerin davranışları ve gereksiz tutumlar nedeniyle hediyeler geri çekildi..
    kaybeden gene türk sporu..
    rakamlar küçük tutulsa bir yarışa birçok sponsor bulunur kolaylıkla.. reklamlı şişme start-finiş tag'ını kabul etmeyenler iki ağaç arasına gerdiği ip ile büyük bir iş yapmış sanıyor kendini..Niye seyirci yok çünkü görsellik yok..
    ayrıca normalde yarışlardaki tüm afişler federasyona para verilerek asılması lazım ama hak getire..
    yarışdaki hatalı kayıt ve sonuçlara diyecek yok,orada kesin sonuçlar açıklansa itiraz yapılacak ama 14 gün sonraya kadar açıklanmayan yarışlar var günümüzde. kim öle kim kala..
    bisiklet federasyonundan daha kötü durumdaki Triathlon federasyonunun 3 disiplinin yarışı sonuçlarını çok kısa sürede hazırlayıp o gün yarışçılar alandan ayrılmadan verebildiğine sahit oldum ve şaşırdım.. bizde öyle bir şeye pek rastlayamadık son zamanlarda..

8. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Burcu söylediklerinde kesinlikle haklısın. Fakat organizasyonda görevli olmak cok ciddi zor. Ben hakem olarak görev aldığımda yarıştığımın 2-3 katı kadar yoruluyorum. Federasyon tarafından ne adam gibi birsey yapmak için yetki verliyor, ne de ödenek. Hatta eminim dikkatinizi cekmiştir, son yarıslarda plakaların ve chiplerin takılması için kablo bağı (cırt) bile yoktu. Yapılan iş benim kalite anlayısımın cok dısında oldugu için son Bolu maratonunda ben görev almadım.

Bu arada sanırım sesini duyanlar olmuş ki sonucunu düzeltmişler. Saygılar.

bmxserdar ve burcu_challenger bunu beğendi.
  9. burcu_challenger

burcu_challenger Üye

Seviye:
    memocy'ye katılıyorum; kimse cebine birşey atmıyordur,bu biraz zor ama har vurup harman savurulduğu bazı durumları bilenler ve gözlemleyenler vardır. Ayrıca sponsor konusunda da çok doğru noktalara değinmiş.

Bu arada sevgili Hakan,msjımın sonunda belirttiğim gibi, bizler için uğraşan kişiler var, sağolsunlar. Onlar sözlerimizi üstlerine alınmıyorlardır, çünkü onların bizim için daha iyisini yapmak istediklerini bildiğimize göre, sözlerimizin onlara hitaben olmadığını da biliyorlardır. Kaldı ki sen GUROL ABİ'den ve onun gibi uğraşanlardan bahsediyorsun. Msjımın sonunda yazmış olduğum federasyonda olan veya olmayan, bizlere emek veren kişilere sözümüz yok ki bizim. Gürol Abi, Emre Abi, Bora Tirki,ve ismini şu an hatırlayamadıklarım (kusura bakmasınlar) veya yeni başlasalar da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışanlara teşekkürü zaten yerinde ediyoruz hepimiz,görüyorum bunu.

Yazıları kişisel algılamayıp, sadece ithamlarda bulunmayıp çözüm üretelim bence. Bunu da ancak biz birlik olursak yapabiliriz. ilk yazımda kendimle ilgili sadece sıralama sorunundan bahsettim ki bu da hepimiz ve emeklerimiz adınaydı. sadece yazıp çekilmek yerine birlikte hareket edip, "federasyonumuzun bizi anlamasını nasıl sağlarız" ın çözümünü üretmeye çalışalım ki 2009 ve sonrası bizim için daha güzel geçsin. Her geçen gün geriye gitmek yerine daha iyi yarışlar, daha iyi aktiviteler olsa daha iyi olmaz mı? olan hiç birşey bizleri bisikletin tepesinden indirmeyecektir tabi ki ama kalbimiz buruk binmektense, her şekilde tatmin olmuş sürüşler yapmamızı tercih ederim.

Ve bozcan çok haklısın.. tamamen destekliyorum..

10. burcu_challenger

burcu_challenger Üye

Seviye:
    Bir şey daha Bozcan, sesimi onlar duymadı, duyurdum.. Aramalar yaptım ve Erdem'in de yardımıyla düzeltildi. Beni Finish'ten geçmedi sanıyormuş yazan arkadaş- ki foto için iki kere geçmiştim!!!!!

11. WOLF THE BLACK

WOLF THE BLACK Üye

Seviye:

Merhaba, yanlış anlaşılmak istemem zira sormadan geçemedim; 1. ile aranızda 1 saat 19 dakika fark var, biraz daha antrenman yapıp bu şekilde bir hak arayışına girmeniz doğru değil mi? :in:

bmxserdar ve Aybars Öge Sürücü bunu beğendi.
  12. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Kusura bakmayın sormadan edemedim.Acaba hak arayışla , derece yapmanın ne alakası var ? Sadece derece yapanlar mı hakkını arayabilir ? ki Burcu abla yarışta 2. oldu. :in:

13. gascon

gascon Kıdemli Üye

Seviye:
    5.5 saat pedal çevirip o kadar acı çektikten sonra sonuç listesinde sanki yarşı bırakmış gibi DNF görünmek bence büyük hayal kırıklığı, kaçıncı olursa olsun. Burcu'ya bunun peşini bırakmadığı için tebrikler...tabi Türkiye maraton ikincisi olduğu için de...

14. mustea7

mustea7 Forum Bağımlısı

Seviye:
    yarışı bitiren herkese harcırah verilmesi gerekiyo bence 5.30 saat veya 4.30 saat fark etmez onlarca kilometre pedal çevirip irtifa kazanan herkese verilmelidir harcırah

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba hak aramanın derecenin iyi ya da kötü olması ile ilgisi yoktur, orda en arkadan gelen de ter dökmüştür acılar çekmiştir, 1. gelen de ve her yarışçı zamanlarının doğru tutulması ve sonuçların düzgün bir şekilde yapılmasını talep etme hakkı vardır... Tabii güneşin bağrında 30 küsür derece sıcakta 1500-2000 metre irtifada yapılan ve yarış boyunca 1700 metre tırmanılan yüksek tempolu yarışı bitirmiş olsaydınız dediklerimi daha iyi anlardınız ;)

16. burcu_challenger

burcu_challenger Üye

Seviye:
    Benim cevap yazmama gerek bırakmayanlara teşekkür ederim. 23. km'de takılsanız da sıralamadaki yeriniz belliyken, eğer bırakmayıp yarışı tamamlamayı hedeflediyseniz ve tamamladıysanız aradaki fark değil, budur önemli olan. Öyle bir yarışta yarışın sonuna kadar pes etmeyen(çeşitli sorunlar yaşayarak bırakanları saymıyorum-hepsine geçmiş olsun-) yani bitiş çizgisine ulaşan herkes tebrik edilmeyi hak ediyordur. Arkadan gelen arabaya binilebilirdi. Kaldı ki; yarışı tamamlamasa da yarışın ne kadar zor geçeceğini bile bile bu yarışa katılma cesareti gösterip Bolu'ya gelerek güzellik oluşturan ve bizlerle dostluğunu paylaşan herkes tebrik edilmelidir. Ben herkese teşekkür ederim.

Benim yaptığım hak arayışı değil, hakkım olanı almaktır. Herkes yapmalıdır. Bunun yanında benim yazımın amacını kişiselleştirmenize gerek yoktu. Çünkü o yazı "NEREYE GİDİYORUZ ve NE YAPABİLİRİZ" amacı taşıyordu? hem benim hem de yarışçı olsun olmasın tüm bisikletçiler için.. Konuyu saptırmayalım ve başlığa dikkat edelim lütfen..

17. WOLF THE BLACK

WOLF THE BLACK Üye

Seviye:
    İnşallah hakkınız olanı alabilirsiniz, zira 1 saatten fazla fark yiyip 2. olmak pek övünç verici gelmiyor kulağa... Federasyondakiler belki bu yüzden dikkate almıyor spor yapanları... Az sayıda ve başarısız oldukları için...

HaliliOzturk, Kkazim ve tayfur bunu beğendi.
  18. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Saçmalıyorsunuz, yaz boyunca 1000 kilometrden fazla bisiklete bindim, ciddi antrenman yaptım, kilo verdim, bisikletimi hafiflettim vesaire. Gene de maratona katılmaya cesaret edemedim. Maratona katılmış hem de yarışı bitirmiş bir kişi benim gözümde gayet başarılı bir bisikletçidir.

19. WOLF THE BLACK

WOLF THE BLACK Üye

Seviye:
    Walla, maksat spor olsun sa eğer; neden harcırah da harcırah diye tutturuyor bu insanlar? Biraz ilkel devletçilik kalıntısı geleneği bu, bende bu çağrışımı yapıyor devletten harcırah beklemek... Tamam, spora ve sporcuya destek ama; kaç yıldır alınıyor bu harcırahlar, nerede uluslararası başarılar? 5 Yıldır harcırah alıp köşe bucak gezenler var, ne yaptı bu arkadaşlar? Geç yatsa da erken yatsa da aynı...

Mehmet Boran bunu beğendi.
  20. WOLF THE BLACK

WOLF THE BLACK Üye

Seviye:

Merhaba asi genç, Burcu ablan 2. olmakla kötü etti bence. Bunu kendisine sor istersen, mutlu mu diye... :)