Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kim bisiklet yolu istemez ki?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Oguz_ tarafından paylaşıldı.

1. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hollanda, amerika gibi ülkelerde insanın ağzını açık bırakır cinsten bisiklet yolları var ve biz batıyı 50 sene geriden takip ediyor olmanın bir sonucu olarak,
    karayollarında da sefalet çekmekteyiz. "Böyle gelmiş, böyle gider." diyenlerden değilseniz sizler de, karayollarında yaşadığınız sıkıntıları ve bunlara bulduğunuz çözüm önerilerini yetkili makamlara ileterek, belki kendiniz göremeyecek dahi olsanız, en azından bir sonraki jenerasyona sizin de katkılarınız olan bir çalışmanın meyvelerini yeme imkanı sağlamış olursunuz.

Bir internet kullanıcısı olarak ne yapabilirim?
    1. Cumhurbaşkanlığı/Başbakanlık'a e-mail atmak
    http://www.tccb.gov.tr/
    http://www.basbakanlik.gov.tr

2. Karayollarına e-mail atmak
    http://www.kgm.gov.tr

3. Büyükşehir / İl / İlçe belediyelerine e-mail atmak

4. Atmış olduğunuz e-mail içerik olarak tekrar kullanılabilir nitelikte ise, e-mail içeriğini internette paylaşmak ve diğer bisiklet kullanıcılarını da en azından copy-paste (kopyala-yapıştır) yoluyla seslerini duyurmaya teşvik etmek.

Özet geçmek gerekirse, zaten bisikletli sayısının bir hayli azınlıkta olduğu ülkemizde, bisikletlilerden ne kadar çok ses çıkarsa, mevcut yönetim; bisikletlileri o derece kâle alır ve onlara hizmet getirir.
    Ben aynı e-mail taslağını, kıyısını kulağını değiştirmek suretiyle çeşitli makamlara gönderdim. Birkaç tanesini de burada paylaşıyorum, dilerseniz copy-paste yoluna da gidebilirsiniz, yine nitelikli taslakları bu başlık altında paylaşırsak, hepsini bir araya toparlayıp ufak bir copy-paste arşivi bile oluşturabiliriz.

# Taslaklar
    # http://ideone.com/Xx2b7
    Kod:
    Sayın Cumhurbaşkanım,
    Bisiklet bir ulaşım aracıdır ve karayollarında da kendini rahatlıkla gösterebilmelidir. Bu nedenle, ülkemizde de artık, batılı ülkelerde olduğu gibi bisiklet yollarının bulunması gerekmektedir ve bunun için geç bile kalınmıştır. Sizden ricam, bu konunun gündeme getirilmesi ve ülkemizin tamamını
    kapsayacak düzeyde bir bisiklet yolu yapımı projesine gidilmesidir. Teşekkür ederim.
    .
    .

Kod:
    (Karayollarına v.s.) Sayın Yetkili,
    Bisiklet bir ulaşım aracıdır ve karayollarında da kendini rahatlıkla gösterebilmelidir. Bu nedenle, ülkemizde de artık, batılı ülkelerde olduğu gibi bisiklet yollarının
    bulunması gerekmektedir ve bunun için geç bile kalınmıştır. Sizden ricam, çevreci ve ekonomik olan bisiklet yollarına bir an önce yatırım yaparak, çağdaş
    Türkiye'nin geleceği için daha duyarlı olmanızdır. Teşekkür ederim.
    .
    .

Kod:
    (Belediyelere v.s.) Sayın Beyazmasa Personeli,
    Bisiklet bir ulaşım aracıdır ve karayollarında da kendini rahatlıkla gösterebilmelidir. Bu nedenle, ülkemizde de artık, batılı ülkelerde olduğu gibi bisiklet yollarının
    bulunması gerekmektedir ve bunun için geç bile kalınmıştır. Sizden ricam, çevreci ve ekonomik olan bisiklet yollarına bir an önce yatırım yaparak, çağdaş
    belediyecilik anlayışınızı vatandaşa yansıtmanızdır.

Dip Not: Istanbul'un Silivri ilçesinde oturmaktayım ve Silivri biraz da Istanbul'a olan uzaklığından ötürü belediyecilik/hizmet anlamında gariban kalmış bir ilçemizdir,
    mesajımda sizlere iletmiş olduğum temennimin, Istanbul'un merkezi ilçeleriyle sınırlı kalmayıp mümkünse bu taraflarda da sürdürülebilir olmasını, ayrıca sizlerden
    rica ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.
    .
    .

2. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Londra`da 2 hafta kuzenimin evinde kalmıştım. Bisiklet yolları var fakat şehrin en kalabalık olduğu yerlerde ayrı bir yol olarak değil ama arabaların gittiği normal yolda özel şerit çekmişler ve bisiklet resmi koymuşlar. Sıkışık trafikte bile arabalar girmiyor. O yol tamamen bisikletlere ait. Sol şeritten (İngilterede soldan gidiliyor ) Geniş, iki arabanın bile sığabileceği genişlikte bisiklet yolları var. Türkiye`deki gibi dar küçük bisiklet yolları da var ama çoğunlukla geniş yollar mevcut. Ayrıca millet alışverişe bile bisikletlerle gidiyor. Alışveriş için ayrı, ormanda - arazide gezmek için ayrı bisikletleri var insanların. Ayrıca çocuğunu arkada çocuk koltuğuna oturtup gezenleri de gördüm. Manavların ve marketlerin önlerinde bisiklet park yerleri var üstelik kilitleride var. Kilitliyorsun, anahtarını yanına alıyorsun marketten çıkınca kilidi açıp yerine koyuyor bisikletini alıp devam ediyorsun. Ayrıca bisikleti olmayanlar için belediyenin bisikletleri de var. Bunlar da market arabaları gibi para atıyor bisikleti çıkarıyor sürüyor bir süre sonra yerine koyuyorsun. Eğer mesafen uzunsa en yakın yerde durup bisiklet değiştirip tekrar yoluna devam ediyorsun. Saat ücreti kullanılıyor Avrupada bisiklet kullanması çok zevkli. Kurallara uyma zorunluluğunda var yoksa polis durdurabiliyor. Ayrıca araba ve motosiklet sürücüleri de son derece kurallara uyuyorlar. Hiç şerit değiştirirken tam arada duran yada abuk sabuk yerlerde hız yapan, ani fren yapan yada trafiğe bir şekilde engel olan insan görmedim. Sanki tren raylarında gidiyorlar hiç bozukluk yok. Türkiye`de bisiklet yolu bile olsa bilinçsiz sürücüler yüzünden yine doğru düzgün kullanılamaz. Türkiye`de daha doğru düzgün motosiklet kullanılamıyor trafikte, diğer araç srücüleri yüzünden. Bisiklet mi kullanılacak ?

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Ben istemem. Evet istemem, bisiklette bir taşıt ve normal karayollarında belirli kurallar doğrultusunda karşılıklı saygı çerçevesinde bisikletliye de davranılsın yeter.
    Yanılıyor muyum? Bisikletli ve sürücü trafikte kurallara uysun yeterli diye düşünüyorum.
    Sevgiler.

fatihaydın ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  4. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet yolu, senin isteğine nispeten daha kolay elde edilebilir birşey diye düşünüyorum.

ersen t. bunu beğendi.