Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilo vermek için dağ bisikleti mi, şehir bisikleti mi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ece Özkul tarafından paylaşıldı.

1. Ece Özkul

Ece Özkul Yeni Üye

Merhaba

Bundan 2 yıl önce kılo vermek amacıyla sahilde bısıklet sürmeye başlamıştım(MTB), amacıma ulaştım ama bısıklet surmenın alışkanlık yarattığını farkettım ve bunu kılo vermekten çok alışkanlık halıne getırdım... fakat düz yolda MTB kullanarak hata yaptığım artık bılıyorum :) bu yuzden bısıkletımı yenılemeyı duşunuyorum (sehir bısıkletı) fakat kısa süre önce atlattığım bır rahatsızlıktan dolayı kullandığım ılaçlar yuzunden yaklaşık 10 kılo aldım

sorum şu : MTB bısıklet düz yolda daha çok zorladığı ve efor sarfettiriği için şehir bısıkletıne oranla kılo kaybında buyuk rol oynuyor mu? yoksa o kadarda fark etmez mi? buna göre sağlıklı kıloma ulaşana kadar eskı bısıkletımle devam etmelımıyım yoksa bıran once şehır bısıkletıne ve konforuna (düz yolda :)) kavuşmalı mıyım ?

2. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Vücudunuz harcayacağınız eforu, vücut sıcaklığınıza göre kaslarınıza sinirsel iletiniz üzerinden sınırlayacağı için, ikisini de kullanmanız fark etmiyor diye tahmin ediyorum. Daha hızlı ulaşım açısından fark olacaktır. Bir de pürüzsüz ıslak zeminlerde dağ bisikletinin çekişi iyi olmayacaktır, dağ bisikleti daha çok gevşek toprakta tutuş avantajı sağlar. Şehir bisikletinin düz lastik tipinin, yağmur ve kar yağışı altında belirli bir faydası olduğunu düşünüyorum.
    Bisikletinizin zincirini her şart altında temiz tutmanızı, düzenli olarak su ve sabunla kirlerini gevşetmenizi öneririm. Zincir bakımı hakkında başka konulardan da bilgi alabilirsiniz.
    Onun haricinde spor bağımlısı olmamaya özen göstermenizi öneririm; dinlenmek de sporun önemli bir parçasını oluşturuyor. Spor yaptıktan sonra dolaşım sistemi üzerindeki kan basıncını düşüren olumlu etkiler okuduğum kadarıyla 2 hafta kadar sürüyor. Dayanıklılık için zorunlu burundan nefes alarak aerobik sınırlar dahilinde egzersiz yapabilirsiniz, hem de egzersiz bitiminde sizi az yıpratır.
    Geçmiş olsun.

3. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    maddi bir sıkıntı yoksa sehır bisikleti alın . mtb ile hız ortalamanız misal 25 se , kalıtelı bır sehır bısıkletınde ortalamanız aynı performansda daha hızlı olur . sonucta harcadıgınız enerji aynı fakat aldıgınız yol daha fazla olur buna baglı olarak daha fazla yer gezer gorursunuz . bir de insanty workout u onerırım . eger araştırırsan ınternette programını felanda bulursun . benım buldugum program yaklasık 2 ay 1 hafta suruyor . o programda hangı gun hangı vıdeoyu ızlemen gerektıgı yazıyor . tabi sadece ızlemıyorsun hareketlerı de yapacaksın :D ve diyette yaparsan guzel olur .

4. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    alın bir sedona 331 keyfinize bakın :) ben 1 yıl önce mtb leri severdim hoş görünürdü şimdi hiç açmıyor nedendir bilmem dağda binmeyeceksem ki binmiyorum şehir bisikleti iyidir ama İstanbul nasıldır bilemem ama anadolu yollarında şehirler arası yollarda bile bozukluk oluyor düz maşa almamanızı öneririm bozuk yollar varsa ön teker çukura vs. girince çok içim acıyor maşa kilitliyken ve şehir içinde maşayı açınca o darbeyi emmeyi komple hissediyorum falan yani uzatma sadede gel derseniz şehir bisikleti :)

5. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fitness tarzı tur bisikletleride size iyi bir alternatif olabilir, yol donanımlı sabit maşalı dişsiz lastikli flat barlı bir bisikletle düz yolda çok daha zevkli ve hızlı olabilir. Ön maşalı sedona 331 türleri minimum 13-14kg civarıdır, bahsettiklerim 11 kg civarıdır. Türkiye nin yol şartları bir engel değil bana kalırsa sabit maşa için. Dediğim bisikletlere örnekler corratec shape pro, specialized sirrus serisi, yada trek fx serisi gibi. Ayrıca spd pedalda iyi bir antrenman için olmazsa olmazlardan olmalı.

6. Murat Yüksel

Murat Yüksel Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Basit bir formül var. Yüksek viteslerde yani çok güç harcayıp az çevirip daha fazla gittiğiniz viteslerde bacak kaslarımız daha fazla gelişir. Ama tam tersi durumda yani düşük viteste pedalları daha fazla çeviririz ve kas tipi daha ince olur. Daha fazla hareket ettiğimiz için yağ yakım oranı kondisyonla orantılı olarak artar. (çok yüksek bir farktan bahsetmiyorum.) Dağ bisikleti göreceli olarak yol ve şehir bisikletinden daha hafif olduğundan ikinci senaryoya daha yakın.

Sizin durumunuzda sehir bisikleti gibi daha hafif bisikletler seçilebilir.

(örneğin yol bisiklet yarışlarında sprinter dediğimiz kısa süreli çok hızlı bisikletçilerin bacak kası yapısı kalındır. Bunun sebebi üst viteslerde yüksek güç uygulayıp hızlı gitmeye çalışmalarıdır. Ama bu hızı ince yapılı yarışcılar kadar uzun süreli yapamazlar. İnce yapılı yarışçılar ise sprinterlar kadar hızlı değildirler ama ortalama olarak daha çeviktirler. (tabi istisnalar var))

7. Ece Özkul

Ece Özkul Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim aydınlandım :) bu yorumlar doğrultusunda şehir bisikletini tercih ediyorum

8. Mert Akça

Mert Akça 'Yol'cu

Adı:
    Mert Akça
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadşlar sedona 340 mı alıyım yoksa sedona 940 mı bilemiyorum dağ bisikletiyle daha kolay mı kaldırım çıkarım istanbul burası 15 cm kaldırımda var sonuç olarak