kilo vermek için bisiklet

Tepki
0
Merhaba arkadaşlar. Benim sorum basit. Doktor bana 1. derece obezite olduğumu ve fitness, yüzme, bisiklet sporlarından birini yapmamı tavsiye etti. (bu arada; yaş:19, kilo:91, boy: 1,72)

fitness yapmak için kapalı, havasız spor salonlarına para vermek istemiyorum o yüzden bu seçeneği eledim ki zaten mahallemde fitness aletleri bulunan bir park yer almakta.
yüzme ise hayatta yapamadığım ve yakınımda bir havuz olmadığı için yapamayacağım bir spor dalı.

geriye de bisiklet kalıyor fakat sorularım var. yukarıda dediğim gibi 1. derece obez tanısı koyulmuş birisiyim ve yaklaşık 3 gündür sabah yürüyüş yapıyorum. bir bisiklet edinmek istiyorum fakat alacağım bisikletin nasıl olması gerektiği hakkında bir fikrim yok.

bütçem ise 600-700tl arası, istisnalar olabilirse biraz daha arttırılabilir.

Scudo

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
Benim tavsiyem bir dağ bisikleti edinmeniz ve haftada en az 3-4 gün kendinize belirlediğiniz düzgün güzergahlarda sürüş yapmanız olacaktır.

Sürüş taktiğinizin zamanla mesafeyi artırarak kendinizi geliştirmeniz olmalıdır. Yeterli kondisyona ulaştığınızda güzergahlarınıza tırmanış eklerseniz spor adına yapmanız gerekenleri zaten yapmış olacaksımız. Bu sürüçlerinizin çıtası gelişimiz ile orantılı olarak artması gerekli; yani zorluk seviyesini kademeli arttırmalısınız.

Bunun dışında bisikleti en fit insan bile kullansa mutlaka sürüş esnasında başta su olmak üzere performans ile doğru orantılı olarak besin alması gerekir. Sizin dikkat etmeniz gereken alacağınız besinlerinizin aşırıya kaçmaması olacaktır.

Hangi bisikleti almanız gerektiği konusunda ise daha tecrübeli ve bilgili arkadaşlar yorum yaparsa daha sağlıklı olur, iyi forumlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Carraro Sportive 224, Salcano City Sport 40 gibi modelleri önerebilirim. Fitness için ideal. Çok yorulmadan, çok daha fazla yol gidersiniz. Yollar uzadıkça, şevkiniz artar, biraz daha gidersiniz. :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklete binerek kilo verilebileceğini düşünmek doğru değildir.Kilo vermek için öncelikle beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekir.Kilo vermek için spora başlayıp,vermenin aksine kilo alan bir çok insan tanıdım.Nedeni basit:

Spor yaptığınızda hızlı ve alışık olmadığınız kadar kalori yakacaksınız.Glikojen boşalacak.Enerji ihtiyacımızın çok büyük bir bölümünü karşılayan karbonhidrat'a yöneleceksiniz.Bu kısır döngü sürüp gidecek.Çünkü kaybettiğiniz enerjiyi almadığınızda spor yapacak mental ve fiziksel gücü de bulamayacaksınız.

Karamsarlığa kapılmayın.Düzenli ve aerobik çalışmalarla önce doğru bir diyet yapın.Sağlıklı bir on kg verdikten sonra,bisiklet sporuna yönelmeniz daha doğru olur.

Ağır kilolu arkadaşlar pedal çevirirken çok daha fazla watt üretmek zorundadır.Bu dizlerde ve yan-çapraz bağlarda zedelenmelere ve çok daha ağır sakatlanmalara yolaçabilir.% 1-2 lik yokuşlar dahi,ağır kilolar için ciddi sıkıntıdır.

.Altı ay daha sabredin.Altı ayda aktif ve uzun yürüyüşler yaparak rahatlıkla on kilo verebilirsiniz.Tekrar ediyorum.Bisiklete binilerek kilo verilmez.Dost böyle söyler.

• Beğen
Tepkiler: mfurkanacar

CanSeyman

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Trek
Ben 13-14 yaşlarında iken 100 kilo civarındaydım. Beslenmeme biraz daha dikkat ederek örneğin günde 4 litre meşrubat içiyorsam 1.5 litreye düşürerek. 3 ay içinde 10 kilograma yakın kilo verdim. Bulunduğum yerde %15 eğime sahip yaklaşık 200 metre bir yokuş vardır. Oradan çıkarak %7 eğimli yollardan sürerek oldu. Bu herhangi bir sakatlanma vb. durum yaşamadım. Genelde bu kilo yüzünden çıkan sorunlar yaşlandıkça başlıyor. 21 yaşındaki birinin gücü ve enerjisi ile 50 yaşındaki birini karşılaştırmak hata olur.
Sana tavsiyem pes etmeden yokuşları pes etmeden çıkmaya çalışman, yorulman önemli değil ağrıyı değil de acıyı hissedene kadar sür. Elinden geldiğince sürmeye çalış çabuk pes etme en önemlisi üşengeç olma üşengeçliği bırakıp hayatın normal temposunu arttırsan normal zamanda kilon sabit kalıyorsa düzenli bir şekilde azalmasını sağlayacaktır.

yasin çalış

Forum Demirbaşı
Tepki
45
Bisiklet
Giant
kardeşim bisiklet yanında insanity workout öneriyorum evde yaparsın 23 kilo verdim ve haladA veriyorum :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
600-700 TL arasi icin 26" ve 29" alternatifler oldukca cok. Piyasada ve forumda tavsiye edilen markalari tercih edin. Ancak en iyi bisikleti bile alsaniz ilk kullanimda veya kisa vadede kucuk montaj yada parcalarin calisarak oturmasi sonucu kucuk ayarsizliklar sorun yaratabilir. Bu nedenle anlayan arkadasiniz olmasi veya tavsiye edilen bir servis veya tamirciye yakin olmaniz faydali olacaktir.
Ilk baslarda sakin asiri yuklenmeyin, rampalara yuksek vites ve kadans (pedal cevirme hizi) ile asilmayin. Baslamadan once kisa surelide olsa esneme ve kas isinma hareketleri yapin. Cunku genc olsaniz bile bunyeniz spora alisik olmadigi icin kramp ve asiri yuklendiginiz takdirde eklem deformasyonu yasama riskiniz olacaktir. İlk bir veya birkac hafta nefes tikanmasi sorunu yasayabilirsiniz zamanla acilacaktir merak etmeyin. Doktorunuz muhtemelen size yemek aliskanligi ve diyet icin oneride bulunmustur. Yemeginize dikkat eder ve duzenli spor yaparsaniz ortalama 2 hafta icinde nefesiniz kondisyonunuz duzene girecektir. Ancak ozellikle belirtiyorum eklemlerinizde sorun yasamamak icin ilk haftalarda asla yuksek efor ve zorlayici viteslerde bisiklet surmeyin!

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@EmirKuzu

insane = çıldırmış / çılgınca
insanity workout = çıldırmışcasina egzersiz

2 aylık bir program 10 CD den olusuyor veya program uygulayan spor salonlarında yapiliyor. Agirlik yok vucut egzersileri gunde 45 dk. civarı durmaksizin hoplayip ziplayip, egilip bukuluyor, sinav cekiyorsunuz. Ornek video linkte:
(link)

Youtube'dan "insanity workout" aratin bir suru sey bulursunuz :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@oktay yenitürk
Yürüyerek kilo veremezsin ancak formunu korursun. Senin istediğin zayıflamaksa hem beslenmeni yeniden düzenlemelisin hem de spor yapmalısın. Bisiklet yağ yakmak için en iyi sporlardan birisi. Koşu da yapabilirsin. Yağ yakmak için nabzını yükseltmelisin. Bu ister bisikletle olur ister koşarak olur. Yürüme ve yüzme sporları ile zayıflayabilmen çok zor. Yüzme ve yürüme omurga bozukluklarına çok iyi geliyor.

Beslenme için Karatay diyeti kitabını okumalısın. Bu kitapta yağlanmanın sebepleri ve süreçleri anlaşılır bir dille açıkça anlatılıyor, neleri yememen gerektiğini anlıyorsun.

Bisiklet yağ yakmak için ideal bir spor ben bisikletle çok yağ yaktım. Bisiklet olarak amortisörsüz şehir bisikleti en fazla iş görecektir. Dağ bisikleti asla almayın.