Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilo sorunu ve diyet listesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Orhan Atilgan tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Atilgan

Orhan Atilgan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar kilo sorunum var ve bisikleti cok sevıyorum ama malesef rampalarda kilolarımdan dolayı cok kopuyorum.Ama düz yolda okadar etki etmıyor.Bu kiloları vermek ıstıyorum bunun için saglıklı bi program yazmak ıstıyorum kendime ama fazla bir bilgim yok, bisiklete haftada 3-4 defa biniyorum en az bi turda 40 km falan yapıyorum bana saglıklı beslenme yazabilecek varmı acaba ?

2. Cem AKINCIOGLU

Cem AKINCIOGLU Kıdemli Üye

Seviye:
    konuyu takip altına alıyorum aynı problem bendede var sabırsızlıkla yorumları bende bekliyorum ..

3. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    diyet listeleri kişiden kisiye değişir , sizin adınıza yaşınıza bakıp liste yazıcak kimse yoktur herhalde forumda o kadar uzman birisi varsa harcanıyordur zaten burda :) liste yazamam ama ben ekmek ve şekeri azalttım farkını gördüm bide şu önemli 5-6 dan sonra yemek yememek lazım bunlarda genel şeyler zaten ama birisi çıkıp liste yazsa bile size uygun olmayabilir sakıncalı bir istek bu :)

4. Eren Güngör

Eren Güngör Yeni Üye

Seviye:
    Diyet listeleri kişiden kişiye değişir. Diyetisyene gitmeni tavsiye ediyorum

5. Orhan Atilgan

Orhan Atilgan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Diyet listesinden kastım.Yiyecek şeyler önermek mesela. ?

6. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Mesela bir bar çikolata yerine bir parça meyve, sabah yağda yumurta yerine haşlama vs vs uzatılabilir. Birde yemekten 10 dkka önce ve yemekten hemen sonra su içmek gibi şeyler yapılabilir. Günde en az 2.5 l su için. Bende kmpdeyim yaşım 15. Sizinde yaşınız 15-18 arasındaysa bir ara buluşruz ;)

7. Saliha Kübra

Saliha Kübra Yeni Üye

Seviye:
    diyetisyen öneren arkadaşlara katılıyorum kişiden kişiye değişir devlet hastahanelerinde de önce genel cerrahiye çıkıp onun obezite teşhisi koymasıyla :D (bu sadece formalite) diyetisyene yönlendiriliyorsunuz. ben kendi bildiklerimden hatırladığım kadarıyla bir şeyler paylaşabilirim sanırım 1800 kalorilik bir diyetti
    kahvaltıda:
    iki ince dilim kepekli ekmek bir kibrit kutusu peynir istediğin ölçüde domates salatalık tabi yağsız tuzsuz açık ve şekersiz çay

ara öğün:
    bir porsiyon meyve

öğle:
    üç ızgara köfte, haşlanmış tavuk -ölçüsünü hatırlamıyorum ama marul ve limonla süper gidiyor:D- ya da nohut fasulye gibi baklagil yemekleri
    4 yemek kaşığı pilav ya da makarna
    bir su bardağı yoğurt

ara öğün:
    iki ince dilim kepek ekmeği -küçük- bir kibrit kutusu kadar peynir bir porsiyon da meyve

akşam :
    bir kase çorba
    4 yemek kaşığı pilav ya da makarna
    bir köfte
    bir su bardağı yoğurt

ara öğün:
    bir porsiyon meyve

tabi bu listenin saatleri çok mühim asıl kilo verdiren o saatler bunu da diyetisyen sizin işlerinize göre ayarlıyor ben kahvaltıyı 8 civarı ara öğünü 10.30 civarı öğle yemeğini 1 civarı ara öğünü 4 gibi akşam yemeğini tam hatırlamasamda 7-8 civarı olsa gerek yerdim her gün aynı saat aralıkları mühim bir mevzu. bir de besin grupları değişimini siz istediğine göre ayarlıyorsunuz yalnız meyvelerden çok şeker içerdiği için havuç bunun dışında kızartma, yağ, abur cubur, hamur işleri yasaktı. bu diyet listesi çok güzel açıkmayı geçtim ölüçülerin fazla geldiği de oluyor.
    şunu unutmayın diyete ilk başladığınız hafta diğer haftalardan daha çok kilo verirsiniz. kolay gelsin su içmeyi unutmayalım İnşallah faydasını görürsünüz kolay gelsin

Ferhat Öz bunu beğendi.
  8. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu sorunu yaşayıp halletmiş biri olarak,günümüzün en etkili metodlarından biri olan "Karatay" diyetini tavsiye ederim.Aynı adla aratıp bulabilirsiniz.Önerime gelince.Az ve sık yemeyin.Akşam yemeğinden sonra protein ve karbonhidrat içerikli yiyecekler almayın.Öğlen yemeği de yok zira öğlen sermayeden yiyeceksiniz.Nasıl olsa yoğun bir şekilde bisiklete biniyorum makarnaya devam demeyin.Yağlar vücudun yedek yakıt tankıdır ve çok gerekmedikçe daima rezerv seviyesinde kalırlar.Bu sebeple onları yakmak kolay değildir.Ara öğün basit ya da birleşik şekerlerden uzak durur,düzenli spora devam eder ve şeytana uymazsanız(!) sağlıklı bir şekilde olmanız gereken kiloya kadar düşersiniz.Bu işin şeytanı şudur:"Aman canım kırk yılda bir baklava yemişiz....Abi bi tabak börek te mi yemeyelim...ya da bir küllah dondurmadan ne olur?
    Malesef denenmiş ve görülmüştür.Bu içerek sigara bırakmakla aynı.Yani içerek sigara bırakılmazsa(bir tane bile) yiyerek diyet yapılmaz.Bırakma düşüncesiyle sigaraya veda eden her yüz kişiden sadece 10 u başarılı oluyor.Diyette de durum aynı.Kolay gelsin.

Emre Sertkaya, Ferhat Öz ve M.A.Y. bunu beğendi.
  9. Saliha Kübra

Saliha Kübra Yeni Üye

Seviye:
    burasını anlamadım ? bütün diyet uzmanları az ve sık yeme taraftarıdır.

İ.Mutlu DEMİR bunu beğendi.
  10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Karatay diyetinde az ve sık yemek yok.Sebebi,midenize giren her yiyecek için vücut insülin salgılıyor.Bu da yağ yakmak şöyle dursun,yağ birikimi yaratıyor.Tıbbi açıklaması bu.Sonuç alınıyor.Aynı adla ararsanız ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Saliha Kübra bunu beğendi.
  11. Cem Özyurt

Cem Özyurt Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Derya abiye sonuna kadar katılıyorum. Karatay diyetiyle zayıflayan o kadar çok insan tanıyorum ki, ben bile başlamayı düşündüm, kilit nokta az ve sık yememek. "Ekmek hiç yememek". Bu arkadaşın diyet listesinden bir örnek vereyim, sabah kahvaltısı: ekmek yok, 2 yumurtadan omlet, kibrit kutusu değil, avuç içi kadar beyaz peynir, zeytin, domates ve istenilen her türlü kahvaltılık gibi. Kolay gelsin

12. Cem Özyurt

Cem Özyurt Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  13. İ.Mutlu DEMİR

İ.Mutlu DEMİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dİyet konusunu spor uzmanı doktora giderek öğrenebilirsiniz, artı bisiklete gelince düzenli ve aksatmadan sürekli olarak bisiklete bindiğiniz sürece yağlarınızdan kurtulursunuz..

Bisiklete binmeye başladığınız zaman % de 100 lük bir zaman dilimi düşünürsek,
    1. % 20 lik kısım ısınma yani gezinme zamanı ,
    2. % 60 lık kısıma başlarken yavaş yavaş temponuzu artırarak devam edin birden hızlanırsanız antrenam boşa gider bilginize bu % 60 lık zaman kısmında sonlara doğru zaman geçtikçe hızlanın..
    3. % 20 lik kısımda bir önceki evredeki yüksek hızınızı yavaş yavaş düşürmeye başlayın birden değil nabızınızı yavaş yavaş düşürün ..

14. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Boy , kilo , yaş ve yaşam tarzından bahsedersen yardımcı olabilirim... ö.m atarsan daha yararlı olur...

15. isa yılmaz

isa yılmaz Üye

Seviye:
    Diyetten pek anlamam ama bütün yaz tatlı,dondurma,ekmek,şeker,tuz,kola,hazır gıdalar(büskivet vb,)yemiyerek içmiyerek baya kilo vermiştim bunlardan sakınırsanız kilo verirsiniz gibime geliyor.akşam saat 8 den sonra yememeye çalışın alkol tüketimini minumuma indirin mümkünse kesin.
    Bol bol su için kendinizi aç bırakmayın mide boş durmasın diye salatalık,havuç,elma yiyebilirsiniz ayrıca spor salonunada yazılırsanız faydası çok olur.

Cem Unden bunu beğendi.
  16. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    103 kilodan 85 kiloya 6 ay da düşmüş bir insan olarak, sadece size yaptıklarımı sırasıyla söyleyim.
    Önce tuzu kestim, ilk başlarda yediğim tüm yemekler saman gibi gelmeye sonra tuz attığım yemekler iğrenç gelmeye başladı ve vücudum 1 ay içerisinde çok kilo kaybı yaşamasa da büyük bir şişkinliği attım.
    Ekmek yemeyi bıraktım. Hiç yemiyorum desem yalan olur. Ama genelde kahvaltı haricinde ekmek kullanmıyorum.
    Yemeklerimi daha yavaş yemeye başladım. 5 dakikada kalktığım öğle yemeği 20 dakikaya çıktı.
    Çayımdan kahvemden şekeri tamamen çıkardım.En büyük kilo kaybını da bu dönemde yaşadım.
    Bunları yaptıktan sonra kilom 93 e inmişti. Ve ardından
    Spora başladım. Haftada 3-4 gün spora gittim çok ağır da çalışmadım hafif de çalışmadım ama zamanla vücudum daha fazlasını kaldırdıkça bende daha fazla çalışmaya başladım. Şu an 85 kilo civarlarındayım. Yaz gelsin bisiklet ve spor ile devam edeceğim. Hedefim 75.

17. Saliha Kübra

Saliha Kübra Yeni Üye

Seviye:
    ben bahsettigim diyetle iki haftada 3 kilo vermiştim doktor kontrolünde ben önceden makarnayı bile ekmekle yedigim icin ekmeği bu kadar çok yazmış olabilir annemde aynı diyetle benden daha fazla kilo verdi ki o zaman sadece yürüyüş yapıyordu başarısız bir yöntem degil arkadasların bahsettigi diyeti ilk kez duydum bilmiyorum

18. VOLKAN AYDOĞDU

VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

Seviye:
    hemen bir spor salonuna yazıl ve ağırlık çalışmaya başla. ekmeği azalt. yağdan şekerden ve tuzdan uzak dur. 3 ay içinde 10 kilo garanti verirsin. selamlar.

19. alpay öztürk

alpay öztürk Aktif Üye

Seviye:
    meyve-sebze yi bol tutarak geçirdiğim son 1 yıl içerisinde bisikletin de büyük yardımıyla birlikte 20 kilo verdim. aslında diyetisyene filan gitmeye hiç gerek yok bence, çok ciddi kilo sorununuz yoksa tabiki

20. serkan saygın

serkan saygın Aktif Üye

Seviye:
    Özel bir spor salonun fitness eğitmeni olarak tek söylemem gereken aldığınız kalori miktarını sınırlandırma koymanız gerektiğidir.
    kısaca aldığınızdan çok yakarsanız kg verirsiniz.
    yaktığınızdan çok alırsanız kg alırsınız.
    hormonel bir rahatsızlığınız yok ise bazı basit yöntemlerle ve haftanın en az 3 günü maksimumda 5 günü düzenli 45 ila 1 saat arasında yapacağınız sportif bir faalityet ile düzenli kg vermeniz mümkündür.
    sadece ciddi bir sabır ve azim gerektiriyor.bu gücü kendinizde bulduğunuz an sonuç kaçınılmaz olacaktir.
    tartıya çok takılmadan,çıktığınızda 1 kg verememiş olsanız dahi motivasyonu kaybetmeden sportif antremanlar yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.
    Vermiş olduğunuz 100 Gr dahi sizin için bir gelişme teşkil etmelidir.
    Şimdiden başarılar dilerim.