Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilitli Pedal?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mert yazgan tarafından paylaşıldı.

1. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba forumda biraz araştırma yaptım fakat kilitli pedal çeşitleri ayakkabılar hakkında fazla bilgi bulamadım.Bunlar hakkında biraz bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.sidi nedir spd nedir yani konuyla ilgili bir bilgim yok.trafikteyken durmak istediğimizde nasıl çıkar falan filan...

2. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    önerebileceğiniz modeller nelerdir?

3. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    bisiklet forumunda kilitli pedal ile ilgili bilgi bulamadım mı diyorsun ?
    ilginç...

4. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    pedalla ilgili bir çok konu var fakat piyasayı tam bilmiyorum hangi marka daha performanslı hangisi daha ekonomik fiyat/perfonması en iyi olan model arazide en rahat sıkıntı yaşatmayacak model bunlar hakkında ufak tefek bilgi istedim

5. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    kilitli pedal falan filan değildir öncelikle. bir yaşam biçimidir. ben denedim olmadı. spd, shimano pedaling dynamics in baş haflerinden oluşur. işin kökeni, pedal çevirmeyi inceleyince çıkmıştır. pedala basarken dişlilere kuvet aktarırsınız peki ya çekerken? zamanla kilitli pedallar ve ilgili bağlantı parçaları küçülmüş ve ayakkabi tabanı altına gizlenir hale gelmiştir. sidi ise bir markadır. bir çok marka spd uyumlu pedal ayakkabi ve parçalar üretir.

sadece shimano yok bu işte. crank brothers var mesela. patentl ilginç tasatımları var en meşhuru eggbeater (yumuta çırpıcı).

kullanımı alışana kadar zor. ben o evereyi geçemediğim için eski pedallarıma döndüm.

mert yazgan bunu beğendi.
  6. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    peki tavsiye edeceğiniz bir marka model varmıdır. shimano nun bir çok ayakkabısı fiyatları birbirine yakın bunlar arasında nasıl tercih yapmak gerekir. ve son olarak iyi bir performans için (tabiki pedal ve ayakkabı ortak uyumu içindedir) fakat pedalı mı xt veya xtr seçmem gerekir yoksa iyi bir ayakkabımı almam gerekir hangisi daha iyi bir sürüş için gereklidir.

7. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Başlangıç sürücüsün sanırım, öle yarış falan düşünmüyorsan pedallardan Shimano M520 yi inceleyebilirsin, Ayakkabı'da yine Shimano'nun ayakkabıları tercih edebilirsin, hem sağlam hemde nispeten ucuz gibiler. Ben 2. el aldım ikisine de spd ye geçmem 120tl ye maloldu ama değdi. Hemen alıştım ve vazgeçeceğimi sanmıyorum :))

mert yazgan bunu beğendi.
  8. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    shimano m520 ile m540 arasında çok fark varmıdır
    ? ve galiba pedallar tek yön ve çift yönl diye ayrılıyormuş bunlar tek yönlü mü çıkarılıyor acaba?

9. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tek yön dedilklerinin bir yönü kilitlidir diğer yönü normal pedal şekli,nde normal ayakkabı ve spd ayakkabıyla kullanabilmek için. 540 ve 520 çift yönlüdür, aralarında aman aman bir fark yok. 26g fark var sadece ağırlık olarak.