kilitli pedal

ultegra

Aktif Üye
Tepki
7
kilitli pedal ne işe yarar. Kilitsiz pedaldan farkı nedir yani?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kilitli pedal (yaygın adıyla SPD = Shimano Pedal Dynamics) özel bir pedal tasarımı ve buna uygun, ayakkabının altına monte edilen kal (cleat) adı verilen parçalardan oluşan, ayağın pedal üzerinden kaymasını engelleyip aynı zamanda pedala basmanın yanında çekme kuvveti ile güç aktarımına olanak sağlayan bir sistemdir.
Lavrensiyum, forumda SPD nedir, kilitli pedal nedir vs gibi konuları arattırırsan bir çok tartışılmış konuya ulaşabilirsin. Oldukça da bilgi edinebilirsin (yararı var mı, zararı var mı, hangisi üstün, nasıl seçilmeli vs vs).

Guldal

Üye
Tepki
18
kesin yararı var. ben özellikle çıkışlarda inanılmaz etkisini görüyorum. çekme kuvvetini sanki pedalı yerinden sökecekmiş gibi ayağımı güç alarak kaldırabliryoum. bu süper 1his yaratıyor sıkı çıkışlarda, oysa normal pedalda bunu yapamam. o yüzden kesinlikle faydası var. tawsiye ederim ;)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
598
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, yaklaşık iki aylık yol bisikleti kullanıcısıyım. Hızımı biraz yükselttiğimde ve ayakkabım ıslak olduğunda ayağım pedaldan kayıyor, bunu önlemek için kilitli pedal alternatifi ürünler var mı acaba? Hem kilitli pedal hem ayakkabı almak zor olacak şu an için. Bir resimde görmüştüm normal pedalın üstünde kemer gibi bir şey var ayakkabıyı tutuyordu o parçanın bir adı var mı, bulabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Herkese merhaba, yaklaşık iki aylık yol bisikleti kullanıcısıyım. Hızımı biraz yükselttiğimde ve ayakkabım ıslak olduğunda ayağım pedaldan kayıyor, bunu önlemek için kilitli pedal alternatifi ürünler var mı acaba? Hem kilitli pedal hem ayakkabı almak zor olacak şu an için. Bir resimde görmüştüm normal pedalın üstünde kemer gibi bir şey var ayakkabıyı tutuyordu o parçanın bir adı var mı, bulabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
kalpiyeli (cale-pied) pedal: (link) , (link) . Decathlon'da da vardı ama sanırım şu anda yok.

Tabii bence bir tarafı kilitli bir tarafı düz pedal kullanmak daha iyi olur. Kilitli ayakkabı alınca, normal ayakkabıyla düz tarafını, kilitli ayakkabı kullanırken kilitli tarafını kullanırsınız.

• Beğen
Tepkiler: TalhaB.

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
598
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kalpiyeli (cale-pied) pedal: (link) , (link) . Decathlon'da da vardı ama sanırım şu anda yok.

Tabii bence bir tarafı kilitli bir tarafı düz pedal kullanmak daha iyi olur. Kilitli ayakkabı alınca, normal ayakkabıyla düz tarafını, kilitli ayakkabı kullanırken kilitli tarafını kullanırsınız.
Teşekkür ederim, sağolun

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Katlanır bisikletime kilitli pedal takmayı düşünüyorum. Seçerken neye dikkat etmeliyim? Tern Verge 9 için, Shimano Pd Me700 kilitli pedal olabilir mi?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katlanır bisikletime kilitli pedal takmayı düşünüyorum. Seçerken neye dikkat etmeliyim? Tern Verge 9 için, Shimano Pd Me700 kilitli pedal olabilir mi?
Elbette olur ama tek taraf platform diğer taraf kilitlide düşünebilirsiniz. Benim tavsiyem her iki tarafta kilitli düşünürseniz daha hafif ve basit bir model olan Crank Brothers Candy 1 olabilir.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.888
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek taraf kilitli bence de daha iyi olur. Performans değil de kullanışlılık kaygısı taşıdığınızı düşünerek çok daha işinize yarayacağını söyleyebilirim. Kendi yol bisikletimde Shimano PD-M324 kullanıyorum 7-8 ay kadar oldu gayet memnunum.

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
teşekkürler. seçtiğim model ( Shimano Pd Me700 ) zaten sizin önerdiğiniz türden bir tarafı platform diğeri kilitli idi. normal ayakkabı ile de arada kullanacağımdan bunu tercih edeceğim.

Elbette olur ama tek taraf platform diğer taraf kilitlide düşünebilirsiniz. Benim tavsiyem her iki tarafta kilitli düşünürseniz daha hafif ve basit bir model olan Crank Brothers Candy 1 olabilir.