Kilitli pedal şart mı?

gumush

Üye
Tepki
0
Merhaba ,

184cm boyunda - 125kg agirligindayim. Bir iki gun icinde bir sportster s30 L (56) almayi dusunuyorum.

Ekipmanlar konusunda bilgi sahibi olmadigim icin sizlere danismak istedim.

Bisikleti gunluk ulasimimi saglamak ve egzersiz olmasi amaci ile kullanmayi istiyorum. Tahminen uzerimde kot pantalon , windstoper bir mont ve ayakkabi olarakta normal bir ayakkabi var [ vibram tabanli bir dag ayakkabisi ]

Pedal olarak ne alacagima karar veremedim , okudugum kadari ile kilitli pedal ve ayakkabisi konusunda herkes hem fikir ancak gunluk yasantimda bu ayakkabiyi rahat giyemeyecegim normal bir pedal almak istiyorum.

Bu konudaki fikir ve deneyimlerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum.

Yanitlar icin simdiden tesekkurler.

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Spd sisteme geçtiğinizde özellikle rampalarda faydasını çok görüceksiniz...rampalardan ziyade bir ayağı ileri doğru basarken diğer ayağın pedalı geri çekmesi muazzam bir performans artışı sağlıyor..normal pedallarda mesela sürekli aynı kaslara yükleniyorsunuz..spd ise farklı kaslarda çalışma sağlıyor..ve özellikle yol spd pedal ve ayakkabıları geniş platformu ve dağ bisiklet için üretilmiş pedal ve ayakkabılardan daha sert olduğu için gücü daha iyi transfer ediyor...bence kesinlikle alın..düşme olaylarınından endişe ediyorsanız hiçççç kafaya takmayın alıştıktan sonra spd'siz bisiklete binmezsiniz :):):):) Günlük durumlar için ise bir tarafı normal kilitsiz diğer tarafı ise kilitli olan modellerden tercih edersiniz..Hiç sıkıntı değil benceee...:) iyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: Faruk ÇUBUKCU

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Pek SPD taraftari olmasam da gunluk kullanima uygun SPD ayakkabilari da var, tercihiniz SPD yonunde olursa sorun yasamazsiniz. Misal:

(link)

gumush

Üye
Tepki
0
ilginiz ve hizli yanit icin tesekkur ederim.

"normal kilitsiz diğer tarafı ise kilitli olan modellerden tercih edersiniz" bu modeller hakkinda bilgi verebilir misiniz ? Yada onerebileceginiz model olabilir mi ?

gumush

Üye
Tepki
0
benimde yol bisikletine gecen herkes gibi bazi endiselerim var , asvalt , suspansiyon , ayakkabi , frenler ?

Ancak sanirim denemeden karar vermek mumkun degil .

Bazi ayakkabilar gordum , spd diyor. MTB yada Yol bisikleti icin farkli degil degil mi ?

Ornegin

(link)
(link)

bu iki urun uyumlumudur ?

[ Umarim forumda link verme konusunda sorun yoktur ]

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Merhaba. Zaten arkadaşlar gerekeni söylemiş.Ancak ben yakın zamanda SPD pedala geçen biri olarak , arada ciddi bir performans farkı olduğunu söyleyebilirim.Önceleri çok tereddütle yaklaştığım bu pedallar, aldıktan sonra 3-4 kez kullanmama rağmen vazgeçilmezim oldular. Ben normal ayakkabılarlada kullanabilmek için (ki sizinde tercihiniz bu...) bir tarafı SPD, bir tarafı normal bir pedal aldım başlangıç olarak.Kullanınca tamda istediğimi almışım dedim.SPD ayakkabılar görünüşte ne kadar günlük kullanıma yakın olsalarda , ortopedik olarak çok rahat değiller.Tabanın çok sert olması ki zaten işin özü orada...bu ayakkabıların yürümek veya günlük kullanım için çokda uygun olmadığını gösteriyor.Bu sepeble iş veya bir yere giderken normal bir ayakkabı giyip, sadece bisiklet için çıktığınızda SPD ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Biraz alışmak ve pratik yapmak gereği dışında SPD pedallar size çok şey katar emin olun.Kısacası alın derim. Ben Wellgo marka C002 model çift taraflı SPD pedal kullanıyorum.Ayakkabılarım ise SCOTT marka.Hepsini Beşiktaş'ta bir mağazadan almıştım.Reklam olmasın isim vermeyeyim.Gerekirse özelden yazarım.

gumush

Üye
Tepki
0
Kararim cift tarafli SPD almak olacak . Sanirim benim icinde bu tip bir pedal uygun olacak . Google'da aradim ancak turkce sayfalarda bulamadim. Turkiyede satilan bir model biliyor musunuz ?

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@gumush

Çift taraflı derken her iki tarafıda kilitli modeli tarif ediyorsunuz sanırım.Zaten Çift veya tek taraf fark etmez, Türkiye'de çok sayıda mağazada bu pedalları bulabilirsiniz.Forumda biraz arama yaparsanız, mağazaların isimlerine ulaşmanız mümkün.Üstelik çoğunun internet mağazasıda var...

gumush

Üye
Tepki
0
Ilginize tesekkur ederim. Shimano M324 ve m424 modelleri bir tarafi kilitli bir tarafi normal pedal seklinde sanirim onlar uygun olacak benim icin.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Tabii ki tercih sizindir.Siz örnek istediniz diye vermiştim.Yoksa çok daha iyileri bulunabilir...

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili kardeşim yanıt veren arkadaşlar bazı ifadelerinizi gözardı etmişler "Bisikleti gunluk ulasimimi saglamak ve egzersiz olmasi amaci ile kullanmayi istiyorum. Tahminen uzerimde kot pantalon , windstoper bir mont ve ayakkabi olarakta normal bir ayakkabi var" diyorsunuz.Ne spd pedalı,ne ayakkabısı.Bu profilde bir binici için "Kesinlikle" gereksizdir.Size 40 yıllık bir birikimle yanıt veriyorum ki ,spd pedal uzun sürüşler ve performans amaçlıdır. Boy ve kilonuzu açıkça belirtmişsiniz. spd pedala alışma sürecinde düşüp kalkmalar olur ve 125 kilo olmayan,o kilo ile düşmenin ne anlama geldiğini bilmez (Ben bilirim) Önce düzenli spor yapıp makul kilolara gelin,sonra tefeeruatlarla uğraşırsınız.

gumush

Üye
Tepki
0
Derya bey aciklamalariniz icin tesekkur ederim. Bu konuda benimde cekincelerim vardi , ancak SPD 'yi de denemek istiyordum. Bu nedenle iki yuzlu pedallar mantikli olacak. Simdilik direkt SPD olan bir pedali almayi dusunmuyorum.

Kilitlenen parcanin ayakkabinin icinde gomulu durdugu trekking yada dagcilik ayakkabilari gibi olan modellerden bir tane alinabilir belki.

Kisa zamanda yanitlayan ve ilgi gosteren herkese tesekkur ederim.

Tepki
122
İsim
Tayfun Kutlu
Yukarıdaki tüm uyarılara katılmakla beraber kilitli pedalın bisiklet kullanım zevkini katladığını söyleyebilirim.
Dikkatli kullanın!

gumush

Üye
Tepki
0
Bisikletimi aldim , leride SPD kullanmak amacli shimano m324 pedalini aldim. Ancak su asamada agirligim nedeni ile sele sorununu cozmem gerek :)

hakano

Daimi Üye
Tepki
313
Yol spd'sinden uzak durmakla iyi etmissiniz. Cunku yurumeye uygun degil. Ben de yol bisikletinde mtb spd'si kullaniyorum ve gayet rahat oldugunu soyleyebilirim. Iki tarafi kilitli olanlari secin derim cunku kullanim sirasinda dogru tarafi aramakla vakit kaybetmezsiniz. Platform pedaldan hangi amacla olursa olsun uzak durmak gerekir cunku guc kaybi bir tarafa ciddi tehlikeler barindiriyor.

hakano

Daimi Üye
Tepki
313
Evet, mesela yagisli havalarda ayagin pedaldan kayip yaralanmayla sonuclanabilecek dusmelere sebep olmasi gibi.

goktugX

Aktif Üye
Tepki
34
Yolda kullanmayacaksanız, şehir içinde kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yada en azından alışana kadar boş bir yerde deneyin çünkü şehir içinde arabalar, yayalar, ışıklar yüzünden aniden durmanız gerekebiliyor ve eğer ayağınızı çıkaramazsanız düşersiniz.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Tek taraflı spd pedallar tek taraflı bacak kasının farklı konumda çalıştırken diğer bacak kası bundan etkilenmiyor mu? Demek istediğim dengesizlik durumu.Spd pedal almayı düşünüyorum
fakat çift spd.Düşme gibi durumlarda,kontrol sağlamada spd pedalı ayaktan çıkarmak kolay olur mu?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Tek taraftan kasıt, birinin SPD diğerinin normal pedal olması değil.
Pedalların bir tarafının SPD diğer tarafının normal pedal olması.
Bu yüzden ister ikisini de SPD, ister ikisini de düz, ister birini düz diğerini SPD olarak kullanabilirsiniz.

Çıkarma konusu ise çok zor bir olay değil, ayağınızı bir kaç derece çeviriyorsunuz ve çıkıyor. Benim kullandığımda, biraz çırpındığımda dahi çıkıyor.
Düşme durumu ise, çok uçlarda kullanmıyorsanız bisikleti, çok korkulacak bir şey değil. Ben alışana kadar 3-5 kere düştüm. Hepsi de ışıkta, trafikte dururken, ayağımın bağlı olduğunu unutup, yana doğru devrilmem şeklinde oldu.
Aldığım en büyük zarar elimin acıması oldu. Ovuşturdum, geçti.