Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilitli pedal sart mi ?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında gumush tarafından paylaşıldı.

1. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba ,

184cm boyunda - 125kg agirligindayim. Bir iki gun icinde bir sportster s30 L (56) almayi dusunuyorum.

Ekipmanlar konusunda bilgi sahibi olmadigim icin sizlere danismak istedim.

Bisikleti gunluk ulasimimi saglamak ve egzersiz olmasi amaci ile kullanmayi istiyorum. Tahminen uzerimde kot pantalon , windstoper bir mont ve ayakkabi olarakta normal bir ayakkabi var [ vibram tabanli bir dag ayakkabisi ]

Pedal olarak ne alacagima karar veremedim , okudugum kadari ile kilitli pedal ve ayakkabisi konusunda herkes hem fikir ancak gunluk yasantimda bu ayakkabiyi rahat giyemeyecegim normal bir pedal almak istiyorum.

Bu konudaki fikir ve deneyimlerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum.

Yanitlar icin simdiden tesekkurler.

2. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Spd sisteme geçtiğinizde özellikle rampalarda faydasını çok görüceksiniz...rampalardan ziyade bir ayağı ileri doğru basarken diğer ayağın pedalı geri çekmesi muazzam bir performans artışı sağlıyor..normal pedallarda mesela sürekli aynı kaslara yükleniyorsunuz..spd ise farklı kaslarda çalışma sağlıyor..ve özellikle yol spd pedal ve ayakkabıları geniş platformu ve dağ bisiklet için üretilmiş pedal ve ayakkabılardan daha sert olduğu için gücü daha iyi transfer ediyor...bence kesinlikle alın..düşme olaylarınından endişe ediyorsanız hiçççç kafaya takmayın alıştıktan sonra spd'siz bisiklete binmezsiniz :):):):) Günlük durumlar için ise bir tarafı normal kilitsiz diğer tarafı ise kilitli olan modellerden tercih edersiniz..Hiç sıkıntı değil benceee...:) iyi forumlar...

Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  3. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
  4. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    ilginiz ve hizli yanit icin tesekkur ederim.

"normal kilitsiz diğer tarafı ise kilitli olan modellerden tercih edersiniz" bu modeller hakkinda bilgi verebilir misiniz ? Yada onerebileceginiz model olabilir mi ?

5. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
  6. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba;

Zaten arkadaşlar gerekeni söylemiş.Ancak ben yakın zamanda SPD pedala geçen biri olarak , arada ciddi bir performans farkı olduğunu söyleyebilirim.Önceleri çok tereddütle yaklaştığım bu pedallar, aldıktan sonra 3-4 kez kullanmama rağmen vazgeçilmezim oldular.

Ben normal ayakkabılarlada kullanabilmek için (ki sizinde tercihiniz bu...) bir tarafı SPD, bir tarafı normal bir pedal aldım başlangıç olarak.Kullanınca tamda istediğimi almışım dedim.SPD ayakkabılar görünüşte ne kadar günlük kullanıma yakın olsalarda , ortopedik olarak çok rahat değiller.Tabanın çok sert olması ki zaten işin özü orada...bu ayakkabıların yürümek veya günlük kullanım için çokda uygun olmadığını gösteriyor.Bu sepeble iş veya bir yere giderken normal bir ayakkabı giyip, sadece bisiklet için çıktığınızda SPD ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Biraz alışmak ve pratik yapmak gereği dışında SPD pedallar size çok şey katar emin olun.Kısacası alın derim.

Ben Wellgo marka C002 model çift taraflı SPD pedal kullanıyorum.Ayakkabılarım ise SCOTT marka.Hepsini Beşiktaş'ta bir mağazadan almıştım.Reklam olmasın isim vermeyeyim.Gerekirse özelden yazarım.

7. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    Kararim cift tarafli SPD almak olacak . Sanirim benim icinde bu tip bir pedal uygun olacak . Google'da aradim ancak turkce sayfalarda bulamadim. Turkiyede satilan bir model biliyor musunuz ?

8. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çift taraflı derken her iki tarafıda kilitli modeli tarif ediyorsunuz sanırım.Zaten Çift veya tek taraf fark etmez, Türkiye'de çok sayıda mağazada bu pedalları bulabilirsiniz.Forumda biraz arama yaparsanız, mağazaların isimlerine ulaşmanız mümkün.Üstelik çoğunun internet mağazasıda var...

9. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    Ilginize tesekkur ederim. Shimano M324 ve m424 modelleri bir tarafi kilitli bir tarafi normal pedal seklinde sanirim onlar uygun olacak benim icin...

10. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tabii ki tercih sizindir.Siz örnek istediniz diye vermiştim.Yoksa çok daha iyileri bulunabilir...

11. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili kardeşim yanıt veren arkadaşlar bazı ifadelerinizi gözardı etmişler "Bisikleti gunluk ulasimimi saglamak ve egzersiz olmasi amaci ile kullanmayi istiyorum. Tahminen uzerimde kot pantalon , windstoper bir mont ve ayakkabi olarakta normal bir ayakkabi var" diyorsunuz.Ne spd pedalı,ne ayakkabısı.Bu profilde bir binici için "Kesinlikle" gereksizdir.Size 40 yıllık bir birikimle yanıt veriyorum ki ,spd pedal uzun sürüşler ve performans amaçlıdır.Boy ve kilonuzu açıkça belirtmişsiniz.spd pedala alışma sürecinde düşüp kalkmalar olur ve 125 kilo olmayan,o kilo ile düşmenin ne anlama geldiğini bilmez (Ben bilirim)
    önce düzenli spor yapıp makul kilolara gelin,sonra tefeeruatlarla uğraşırsınız.

Kamil BULUT ve Barış Kılınç bunu beğendi.
  12. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    Derya bey aciklamalariniz icin tesekkur ederim. Bu konuda benimde cekincelerim vardi , ancak SPD 'yi de denemek istiyordum. Bu nedenle iki yuzlu pedallar mantikli olacak. Simdilik direkt SPD olan bir pedali almayi dusunmuyorum.

Kilitlenen parcanin ayakkabinin icinde gomulu durdugu trekking yada dagcilik ayakkabilari gibi olan modellerden bir tane alinabilir belki.

Kisa zamanda yanitlayan ve ilgi gosteren herkese tesekkur ederim.

13. Tayfun Kutlu

Tayfun Kutlu Aktif Üye

Adı:
    Tayfun Kutlu
    Seviye:
    Yukarıdaki tüm uyarılara katılmakla beraber kilitli pedalın bisiklet kullanım zevkini katladığını söyleyebilirim.
    Dikkatli kullanın!

14. gumush

gumush Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletimi aldim , leride SPD kullanmak amacli shimano m324 pedalini aldim.

Ancak su asamada agirligim nedeni ile sele sorununu cozmem gerek :)

15. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol spd'sinden uzak durmakla iyi etmissiniz. Cunku yurumeye uygun degil. Ben de yol bisikletinde mtb spd'si kullaniyorum ve gayet rahat oldugunu soyleyebilirim. Iki tarafi kilitli olanlari secin derim cunku kullanim sirasinda dogru tarafi aramakla vakit kaybetmezsiniz. Platform pedaldan hangi amacla olursa olsun uzak durmak gerekir cunku guc kaybi bir tarafa ciddi tehlikeler barindiriyor.

16. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ciddi tehlikeler??? :rolleyes: :rolleyes:

17. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet, mesela yagisli havalarda ayagin pedaldan kayip yaralanmayla sonuclanabilecek dusmelere sebep olmasi gibi.

18. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Yolda kullanmayacaksanız, şehir içinde kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yada en azından alışana kadar boş bir yerde deneyin çünkü şehir içinde arabalar, yayalar, ışıklar yüzünden aniden durmanız gerekebiliyor ve eğer ayağınızı çıkaramazsanız düşersiniz.

19. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tek taraflı spd pedallar tek taraflı bacak kasının farklı konumda çalıştırken diğer bacak kası bundan etkilenmiyor mu? Demek istediğim dengesizlik durumu.Spd pedal almayı düşünüyorum
    fakat çift spd.Düşme gibi durumlarda,kontrol sağlamada spd pedalı ayaktan çıkarmak kolay olur mu?

20. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tek taraftan kasıt, birinin SPD diğerinin normal pedal olması değil.
    Pedalların bir tarafının SPD diğer tarafının normal pedal olması.
    Bu yüzden ister ikisini de SPD, ister ikisini de düz, ister birini düz diğerini SPD olarak kullanabilirsiniz.

Çıkarma konusu ise çok zor bir olay değil, ayağınızı bir kaç derece çeviriyorsunuz ve çıkıyor. Benim kullandığımda, biraz çırpındığımda dahi çıkıyor.
    Düşme durumu ise, çok uçlarda kullanmıyorsanız bisikleti, çok korkulacak bir şey değil. Ben alışana kadar 3-5 kere düştüm. Hepsi de ışıkta, trafikte dururken, ayağımın bağlı olduğunu unutup, yana doğru devrilmem şeklinde oldu.
    Aldığım en büyük zarar elimin acıması oldu. Ovuşturdum, geçti.

Gökhan kocatepe bunu beğendi.