Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilitli Pedal AYARI Hem Uyarı - Hem Çözüm Arayışı

Konu, 'Giyim' kısmında Ekrem Yılmaztürk tarafından paylaşıldı.

1. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    selamlar. Bike fit denilince genelde sele vb ayarları konuşuluyor ama mağdur olduğum ve araştırınca anladığım sizleri hem uyaracağım hem de sizden yardım isteyeceğim konu kilitli pedal kullanırken kallerin açıları. konu hem bilgilendirme hem de çözüm odaklı olsun istiyorum katkılarınızı esirgemeyin arkadaşlar. Spor hekimi ile görüştüğümde sol dizimde diz kapağımdaki kasların farklı gelişmesi sonucu bu ağrıların olduğunu söylemişti.Dizimi her büktüğümde,pedalı her çevirişimde güçlü olan kas diz kapağını kendine çekmek istiyormuş. sebebi bu baştan savarak yaptığım kal ayarları. Uyaracağım konu bu.

İşin özü ise anladığım kadarı ile ayağınızın yürürkenki doğal açısı nasılsa pedal basarken de öyle olması. Ancak bilmeden yapılan ayarlarda genelde düz ayarlanıyor bas-git tamamdır deniliyor ve ileriki aşamalarda sıkıntı doğuyor. Yürürkenki açıdan kasıt ise bazılarımız içe bazılarımız dışa doğru basar ya işte o açı.

Soracağım şey ise; aşağıda da linkini vereceğim videoda güzel bir anlatım var ancak doğru ve pratik ayar yapan, yaptığını düşünen arkadaşlardan direkt olarak bilgi almak istiyorum nasıl yapıyorsunuz. Birşeyi eksik yapıyorum ancak bu eksik nedir bulamıyorum . :confused: Herkese iyi günler:harika:

pilot, Özgünn, Ahmet AKÇA ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Onur İstanbul

Onur İstanbul Aktif Üye

Adı:
    Onur
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    takipteyim.

3. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Kilitli pedalı ilk kullanmaya başladığımda düz bir şekilde bağlantı yapmıştım. Ancak pedal çevirirken diz kapağımda batma hissi oluştu.
    Sonra ayak uçlarım hafif dış tarafa gelecek şekilde (çünkü ayak duruşum o şekilde) kali vidaladım. Sonrasında hiçbir sorun olmadı.
    Kal ayarı sonrası diz kapağında bir ağrı acı oluyorsa zaman kaybetmeden doğru açıyı bulmak gerekiyor, aksi takdirde sakatlık kaçınılmaz gibi.

kmert, Ekrem Yılmaztürk ve mustafa ç bunu beğendi.
  4. Ahmet Cahid GÜRSES

Ahmet Cahid GÜRSES Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ekrem Yılmaztürk hocam geçmiş olsun öncelikle bende kilitli pedal kullanıyorum bu konu hakkında çok araştırdım zamanında iki seçenek var ya kendiniz deneme-yanılma yönüyle size uygun olan açıyı bulacaksınız ya da profesyonel bir destek almanız lazım özelden mesaj atayım size reklam olabilir düşüncesiyle..

Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  5. mustafa ç

mustafa ç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Ekrem Yılmaztürk güzel bir konu olmuş. Benim ayakkabı da kal ayarını henüz yapmadığından yatıyor evde. Takipteyim.

6. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ekleme yapayım, videoda yüksek bir yere oturup ayağın serbest duruşuna göre ayarlama yapıyorlar. Forumda da birçok arkadaşın da bildiği bir isim de şöyle söylemişti; spor ayakkabıların topuk kısmına bakarak erime olan yere göre ayarlıyorum, yani dışa doğru yürüyen biri için ayakkabının topuğunda içte kalan kısım eriyor açıyı ona göre dışa-içe neyse ona göre ayarlıyorum. Akılarda bulunsun ama spor ayakkabıyı rahat giyip çıkarmak için kullanan birisi olduğum için bu şekilde net bi açı bilmiyorum kendim için. Birde mtb pedalları daha açılı yola göre,daha oynak. Yol ayakkabılarında sıkıntı olma riski daha yüksek gibi geliyor ama herkes için önemli bir konu diye düşünüyorum.
    İşin başında olan diz ağrısı olmayan arkadaşlar dikkat etsinler bir daha gözden geçirsinler çünkü sürüşlerde ağrım olabiliyor ve rahat basamıyorum keyfi gidiyor işin, düzelmesi de çok vakit alıyor bu tip işlerin. Tedbiri baştan alın.:harika:

7. Murat Aydoğan

Murat Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Pedal gerginliği mi denir? bilemedim, aşırı sıkı olmazsa sürüş esnasında fizyolojik olarak kendi duruşunu alır bana kalırsa.
    Dizimde problem var genel olarak ve fakat bu konuyla alakalı bir problem yaşatmıyor bana.

8. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    .