Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilitli Maşa Kullanımı

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Omer Faruk Can Yilmaz tarafından paylaşıldı.

1. Omer Faruk Can Yilmaz

Omer Faruk Can Yilmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba .. çoğu bisikletlerde kilitlenebilir maşa var. yanlız bu maşa nezaman kitlenir bilmiyorum yani şöyle sorayım Düz yolda giderken maşa kilitlimi olmalı veya dağa tırmanırken yokuş çıkarken kilit durumu ne olmalıdır yardım ederseniz sevinirim. bilmeyenlerde öğrenir benim gibi :)

Ek olarak bi yerde okumuştum bisikleti sürerken mi yoksa durdurupmu kilitliyoruz ?

2. Barış Özegemen

Barış Özegemen Swim Bike Run

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    şöyle söyliyeyim yokuş çıkarken ve asfalt yolda ilerlerken maşanın kitli olması sana daha fazla güç sağlıycaktır özellikle yokuş çıkışlarında kitli olmasına dikkat et bence ... çünkü uyguladığın gücün bir kısmını maşa emecektir ama kilitli durumdayken bu durum minimum seviyeye inecektir....

T. Tezcan bunu beğendi.
  3. Kutgün KUSEYİRLİ

Kutgün KUSEYİRLİ Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kilitleme mandalı gidondaysa durmana gerek yok. Benimki maşa üzerinde ama bende durmadan yapabiliyorum biraz alışmak lazım.

4. Omer Faruk Can Yilmaz

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Maşa üzerinde benimkide :D kitlemesine kitlerimde sorun çıkıyomuş o yüzden sorayım dedim teşekkür ederim .

5. Recep BARITCI

Recep BARITCI Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yok seyahat esnasında maşa kilitlemenin bir sıkıntı yapıcağını düşünmuyorum kullandığımız çogu model gidondan kilitlenebilir tarzda . Eğer cok takıntı yaptıysan ilerlerken gidonu hafif öne çek pedala bas ön kaldırırmış gibi ve kilitle devam et yanlız yere inişi sert yapmamaya dikkat et saten üzerinde ağırlık oldugunda çalışır vazıyetteyken kilitlenmez bunun için boşa cıkarmak gerekli maşayı . Yokuslarda ve asfaltın yamasız akıcı olduğunu bildigin yollarda pedala uyguladıgın kkuvvetı yola aktarma katsayını artırır.

6. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu sorunun cevabını kendin test ederek almanı tavsiye ederim. Mesela aynı yokuşu bi maşa açıkken bide kitliyken çık aradaki farkı anladıktan sonra hayatta açmazsın maşanı rampa tırmanırken :D
    Şahsen ben şehir içinde kilitli tutuyorum maşamı yol çok bozuk değilse. Rampa tırmanırken arazide bile kitliyorum maşamı.

Peki bu meredi nerede mi açıyorum ?
    *Arazi turları
    *Bozuk yollar
    *Yokuş aşağı iniş yaparken (hız konusunda dezavantajdır bu sebepten kitlenmesi gerektiği söylenir ama yokuş aşağı yolda hızlı bi şekilde giderken yoldaki tatsız bir süpriz ve dikkatsizlik takla atmanıza veya direksiyon hakimiyetini kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden ben açılması taraftarıyım)

edit: ben şahsen gidondan kitlemeli maşayı pek gerekli görmüyorum çünkü maşa üzerineki maşa kilidine seyir halindeyken rahatlıkla ulaşılabiliyor ayrıca bu ayar zırt pırt değiştirilecek bir ayar olmadığı için gereksiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu tamamen kendi görüşüm

Osman Tuğrul bunu beğendi.
  7. Omer Faruk Can Yilmaz

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cevabınız için teşekkürler ederim.. Benim kilitte gidonda değil maşanın üzerinde yanlız benim maşa seyir halindeyken kilitlenmiyor .. yani maşada bi baskı olmaması gerekiyor bende durdurup öyle kilitliyorum :D

8. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ama aradaki tek farkin kontrolun gidonda olup olmamasi degil ki gidondan kilitli ozelligi olanlar hidrolik kilitlemeli oluyor masanin uzerinde yuk varken de kilitlenebilir, masanin uzerinde olanlar mekanik kilittir o yuzden yuk varken kilit yuvasina gecmez ayrica hidrolik kilitli oldugunda kilitlendigi zaman biraz yaylanma yapar.

9. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Valla bendeki XCM maşadan kilitleniyor ve maşa tam yukarda olması gerekiyor kilitlemek için. Bunu da durmadan kilitleyemiyorum. Önü kaldırıp öyle sürerken aşağı eğilip mandalı çevirmem lazım ki bunu şimdiye kadar beceremedim. :)

10. Omer Faruk Can Yilmaz

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İlk zamanlar durup kitliyordum :D sonradan bende öyle yapmayı denedim ilk başta olmuyordu ama artık becerebiliyorum gidondan kendime doğru çekip maşadaki yükü alıp hemen kilitliyorum :D

11. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gidondan kilitlemeli maşa kullanan biri olarak gidon kilidinin gereksiz olduğunu düşünmekteyim.Maşa üzerinden kilit bence daha sağlıklı ve basit bir sistem.Teferruat arttıkça sorun olasılığı da artıyor.Mavi neonlu apaçi arabaları gibi bisiklete bulduğu her zımbırtıyı takanlara da gıcık olduğumu bu vesile ile belirtmek isterim.

Maşa kilidini bir kere dahi kullanmadığımı fark edince gidon aparatını ve telini söktüm.Ayrıca km saatini de söktüm.Şehir içinde aynı güzergahta tren gibi gidip geliyorum.Mesafe belli, zaman belli, max hızım belli.İşim bitti o saatle, söktüm :D

12. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bunu bilmiyordum, gidon dan kilitli olan kilitler gercekten hidrolikle mi calisiyor??? Siz bu isden baya anliyorsunuz gibi geldi bana, size bir sey sorabilirmiyim. Benim gidon kilidin den masaya bir tel gidiyor, o ne ise yariyor bana söyleye bilirmisiniz? Gercekten merak etim...

Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  13. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Demek istediğim hidrolik ile kilit hareket ettirilmiyor, oradaki tel ile bacağın içindeki hidrolik akışı kesiliyor.